Wydarzenia w roku szk. 2020/2021
Bezpieczna droga do szkoły
W naszej szkole 30.09.20r. i 1.10. 20r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z policjantami : młodszym aspirantem Rafałem Hędrzakiem, aspirantem Andrzejem Futymą i posterunkowym Arturem Wilkiem. Dzielni policjanci opowiedzieli nam o bezpiecznych zachowaniach na drodze, w domu i na podwórku. Bezpieczne zachowania potwierdził również policjant Poli w filmiku. Nasze pierwszaki otrzymali elementy odblaskowe, by byli bardziej bezpieczni w drodze do szkoły oraz przy powrocie do domu ze szkoły. Dziękujemy panom policjantom.
A to Poli : https://www.youtube.com/watch?v=YZOw6JvT5Ug
Europejski Dzień Języków Obcych
29 września 2020 roku w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych przygotowany przez nauczycieli języków obcych. Głównym założeniem tego święta, jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować. W tym dniu uczniowie klas szóstych i siódmych wykonali plakaty. W ciekawy sposób przedstawili najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące poszczególnych państw. Ponadto, uczniowie wyszukiwali tłumaczenia prostych słówek w języku angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Nauczyciele języków obcych przeprowadzili pogadanki, quizy oraz konkursy.
DYKTANDO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W dniu 9 października 2020 roku odbył się szkolny konkurs Dyktando z Języka Angielskiego, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klasy 6a. Konkurs został przeprowadzony przez nauczyciela języka angielskiego B.Bąk. Uczniowie musieli napisać poprawnie tekst pod względem ortograficznym i interpukcyjnym, który był dyktowany przez nauczyciela. Zwycięzcą został uczeń, który popełnij najmniejszą ilość błędów.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Aleksandra Dul kl 6a
II miejsce - Maria Bobrowska kl 6a
III miejsce - Patryk Wołowiec kl 6a
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu i dziękuję za udział.
Pasowanie na czytelnika
W dniu 22.10.2020 i 27.10.2020r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy V a "W krainie książek". Uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i o co prosi książka wszystkich czytelników. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów i tytułów wierszyków, baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a przypomni im o tym interesująca zakładka do książki, którą otrzymał każdy uczeń pasowany na czytelnika. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem. Do zobaczenia w bibliotece.
R. Chejzdral; A Brzozowska
Pomagamy
Uczniowie naszej szkoły jak co roku postanowili pomóc bezdomnym zwierzątom. Zbierali karmę dla piesków i kotów dla Przytuliska w Nowej Dębie. Niestety zawieszenie zajęć skróciło okres zbiórki. Karma zbierana była dzięki wpółpracy Klubu Wolontariusza /opiekun Renata Krempa/ i Samorządu Uczniowskiego /opiekun Bogumiła Panek. Jesteśmy dumni z naszych dzieciaków, że nie pozostają obojętne na los bezdomnych zwierząt. Karmę odebrał pan z UMiG Nowa Dęba. Wspólnie z panią Bożenką Trojnar- wspierającą Przytulisko : DZIĘKUJEMY WSPANIAŁYM DZIECIAKOM! Bezdomne zwierzęta mogą liczyć na naszą pomoc.
KONWENCJA PRAW DZIECKA
20 listopada obchodziliśmy kolejną rocznicę powołania Konwencji o Prawach Dziecka. Uchwalona przed 30 laty przez ONZ Konwencja jest najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dzieci na świecie, który traktuje o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. W ciągu 31 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci.
W konwencji zapisane są:
· prawo do życia i rozwoju, do tożsamości, obywatelstwa,
· prawo swobody myśli, sumienia i wyznania, wyrażania poglądów, w tym w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
· prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, domowego, tajemnicy korespondencji
· prawo do wychowania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi, prawo poznania rodziców, jeżeli to możliwe,
· prawo do wolności od tortur, poniżającego traktowania, przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych,
· prawo do swobodnego zrzeszania się, pokojowych zgromadzeń,
· prawo do odpowiedniego do wieku i stopnia rozwoju traktowania w ramach postępowania karnego,
· prawa społeczne, w tym prawo do odpowiedniego standardu życia, opieki w instytucjach i zakładach, ochrony socjalnej, ochrony zdrowia, rehabilitacji społecznej i zdrowotnej,
· prawo do ochrony przed wyzyskiem ekonomicznym, podejmowaniem pracy w zbyt wczesnym wieku,
· prawo do wypoczynku i czasu wolnego,
· prawo dostępu do informacji i materiałów pochodzących z różnych źródeł,
· prawa do nauki, w tym prawo do bezpłatnej i obowiązkowej nauki w zakresie szkoły podstawowej.
Szczególną uwagę konwencja poświęca dzieciom niepełnosprawnym, nakładając na państwo obowiązek zapewnienia warunków integracji społecznej, edukacji, rehabilitacji, rekreacji, dostępu do opieki zdrowotnej. Ponadto, konwencja zawiera zasady dotyczące postępowania w przypadku przysposobienia, procedur uchodźczych, ochrony tożsamości dzieci należących do mniejszości etnicznych, religijnych, językowych.
A jak to widzą dzieci i Janusz Korczak -zaglądnij do zakładki :pedagog szkolny: zdalni pedagodzy oraz galerii zdjęć. Zapraszam!!!
Wyniki szkolnego konkursu na najlepszy komiks o Halloween
Nagrodzone prace uczniów klasy VIa
Szkolny konkurs na najlepszy komiks o Halloween został przeprowadzony online. Konkurs adresowany był do uczniów klasy VIa oraz klas siódmych. Koordynatorem konkursu był nauczyciel języka angielskiego B. Bąk. Zadaniem uczniów było stworzenie komiksu związanego z dniem Halloween. Praca mogła być wykonana dowolną techniką plastyczną, natomiast treść komiksu musiała być napisana w języku angielskim. Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim oraz wykorzystanie wyobraźni uczniów w celu właściwego i twórczego doboru sytuacji językowych. Głosowanie na najlepszy komiks odbył się również online i to sami uczniowie klasy VIa wybrali najlepsze prace. Wyniki konkursu:
I miejsce - Aleksandra Dul, Zuzanna Wolak kl VIa
II miejsce - Weronika Staszczak kl VIa
III miejsce - Adam Słowik, Szymon Kowalski kl VIa
Nagrodzonym oraz wszystkim pozostałym uczestnikom serdecznie gratuluję!
Druga Edycja Konkursu The Point Online
W dniu 24 listopada 2020 roku odbyła się w naszej szkole druga edycja konkursu The Point Online II 2020/2021. Organizatorem konkursu było Centrum Kształcenia Językowego The Point. Do konkursu przystąpili uczniowie klas VIIa, VIIb, VIIc, VIId. Konkurs dotyczył ciekawostek językowych. Test poprzedzony był kilkuminutowym wprowadzeniem teoretycznym, dotyczącym potrzeby znajomości języków obcych w dzisiejszych czasach. Następnie uczniowie musieli wykonać krótki test. Uczeń, który uzyskał największą liczbę punktów oraz najszybciej wykonał test został zwycięzcą.
Nagrodzeni uczniowie to:
Patrycja Furtak - kl VIIb
Patryk Sorbal - kl VIIc
Amelia Cioch - kl VIId
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom!
Ciekawostki
Style uczenia się- jesteś kinestetykiem, wzrokowcem czy słuchowcem? , jak sobie poradzić ze stresem?Chcesz się dowiedzieć coś ciekawego zaglądnij w zakładkę pedagog szkolny: ciekawe. Zapraszamy!
Andrzejki 2020
Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze...
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Obecnie Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji.
Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą.Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny od innych dni – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Tak było w poprzednich latach. Niestety tegoroczne andrzejkowe wróżby odbyły się w klasach podczas zdalnych lekcji. Pomimo utrudnień każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.
SU
Mikołajki tuż,tuż...
6 grudnia - na ten dzień z niecierpliwością czekają wszyscy: duże i małe dzieci, również dorośli. Mikołajki to okazja do obdarowywania się prezentami, zabaw oraz wspólnie spędzanego czasu z najbliższymi. Historia św. Mikołaja w Polsce sięga IX wieku. Czczony był on jako cudotwórca i święty. Od XV wieku zaczynają się pojawiać wzmianki o św. Mikołaju, który przynosi prezenty dzieciom. Wierzenia te dotyczą źródeł polskich, czeskich, austriackich, czy holenderskich. Według czeskich zwyczajów, tamtejsze dzieci wieszały skarpety w ramach okiennych. Austriackie dzieci kładły natomiast buty na parapecie. Współczesne polskie tradycje mikołajkowe podają, że dzieci obdarowywane są drobnymi prezentami w postaci słodyczy lub zabawek, które umieszczane są w dużej skarpecie lub pod poduszką. Dzień św. Mikołaja traktowany jest jak przedsmak świąt Bożego Narodzenia.
Życzymy wszystkim wymarzonych prezentów.
SU
Dzień Krajobrazu
20 października 2020 r. po raz piąty w Polsce odbył się Dzień Krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów było: Drzewo w krajobrazie. Tegoroczne hasło brzmiało: „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!” (Leopold Staff)
Pamiętacie na pewno konkurs na najpiękniejsze Drzewo Roku Klubu Gaja, kiedy to głosowaliśmy na Lipę św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim. Lipa zdobyła 15346 głosów internautów, między innymi naszych głosów, co przyczyniło się do tego, że wygrała!
Wśród wielu krajobrazów komponentem o szczególnej roli są drzewa. Skupione w grupach lub rosnące pojedynczo decydują o obliczu i charakterze krajobrazu.
W krajobrazie pełnią funkcje przyrodnicze, klimatyczne, jak również nadają znaczenia kulturowego.
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu rozpowszechniły się tzw. „spacery krajobrazowe”, które odbywają się zarówno w obszarach przyrodniczych (nie tylko obszarach chronionych), jak i kulturowych (miastach, wsiach, parkach, ogrodach, itp.).
Zachęcam Was do spacerów w różnych porach roku i przyglądania się drzewom, mieszkamy przecież w miejscu otoczonym przez różne gatunki drzew, na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej. Na zdjęciach kilka drzew z okolic Nowej Dęby. Sami oceńcie…
„Drugoklasiści mówią po niemiecku”
„Zweitklӓssler sprechen Deutsch”
„Drugoklasiści mówią po niemiecku”
Uczniowie klasy 2c już w pierwszej klasie zaczęli swoją przygodę z językiem niemieckim. Klasa realizuje innowacyjny program na zajęciach kółka, które odbywa się raz w tygodniu, w chwili obecnej także zdalnie. Dominującym i najbardziej interesującym dla wszystkich dzieci sposobem uczenia się niemieckojęzycznego słownictwa są ćwiczenia z elementami zabawy, piosenki, rymowanki, wiersze. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowych, wizualizacji, prezentacji uczniowie mogą pochwalić się znajomością liczenia, potrafią się przedstawić, przywitać i pożegnać, używają nazw kolorów, czy też świetnie znają nazwy pór roku, miesięcy i dni. Poznajemy także zagadnienia realioznawcze dotyczące krajów niemieckojęzycznych DACHL. Ostatnie zajęcia kółka języka niemieckiego poświęcone zostały Mikołajkom, które w Niemczech mają jeszcze inną tradycję. Kolejnym naszym zadaniem jest praca nad projektem „Weihnachten in Deutschland”- Boże Narodzenie w Niemczech. Ale o tym napiszemy już niedługo…
Viele Grüsse
Klasse 2c
Klassenlehrer : Renata Gaweł
Mój styl uczenia się
Chcesz dowiedzieć się coś ciekawego nt.sposobów uczenia się. Zaglądnij do prezentacji. Pani Małgosia Wyczarska Wdowiak- pedagog, przygotowała ciekawe slajdy. Zapraszamy
Energia z lasu
W listopadzie został rozstrzygnięty wojewódzki konkurs plastyczny pod hasłem „Energia z lasu”, ogłoszony przez Podkarpacki Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Rzeszowie oraz PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów. W konkursie wzięły udział dzieci z szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych, przybliżenie wielofunkcyjności ekosystemu leśnego jako źródła zrównoważonej energii oraz rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży. Wyróżnienie w swojej grupie wiekowej zdobyła uczennica klasy II a Anna Kulka. Gratulujemy!
M. Kowalska
SZKOLNE JASEŁKA
Jasełka on-line
Zapraszamy na szkolne jasełka w nieco innej niż dotychczas odsłonie. https://view.genial.ly/5fdaabc137663f0d6c04ef67
„Weihnachten in Polen und in Deutschland”
“Boże Narodzenie w Polsce i w Niemczech”
Uczniowie klasy 2c w ramach innowacyjnego programu języka niemieckiego już od dwóch tygodni pracowali nad projektem, którego celem było porównanie polskich i niemieckich zwyczajów świątecznych. Pierwszym etapem było wyznaczenie 6 grup tematycznych oraz przydzielenie zadań. Pierwsza grupa przygotowywała ozdoby świąteczne, druga grupa zajęła się przygotowaniem informacji dotyczących zwyczajów świątecznych w Polsce, trzecia grupa opracowała opis tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Czwartej i piątej grupie przypadło w udziale przygotowanie wiadomości na temat obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w Niemczech oraz zaprezentowanie opisu niemieckich specjałów na świątecznym stole. Natomiast szósta grupa muzyczna pracowała nad przygotowaniem zestawu kolęd polskich i niemieckojęzycznych.
Wirtualna prezentacja efektów pracy całej klasy (prezentacje multimedialne, referaty, zdjęcia itp.) z pomocą rodziców odbyła się 22 grudnia 2020r. podczas wigilijnego spotkania online z wychowawcą klasy. Każdy wykonał swoją pracę na medal ! Vielen Dank !
Klassenlehrer Renata Gaweł mit Klasse 2c
Bezpieczne ferie 2021
Jak wiecie mamy zmieniony termin ferii. Trwają one od 4.01.2021- 17.01.2021r.
Dzieci czekają na ferie z ogromną niecierpliwością. Jednakże gdy te nadchodzą, pociechy bardzo często ogarnia nuda. Znane nam są słowa :„nudzę się” . Co możemy zrobić w ferie zimowe, kiedy nie można skorzystać z obozu, wyjazdów zorganiziwanych? Należy włączyć kreatywność! Niech w ruch pójdą gry w tym planszowe; plastelina; brystol; kolorowe papiery, klej czy farby. Dzięki nim można stworzyć wiele ciekawych rzeczy – ośnieżone góry, lodowisko, kolorową łąkę; dziką dżunglę, podwodny świat czy galaktykę. W tak pięknie przystrojonym pokoju można urządzić podwieczorek na łące. Fascynujące są budowle a klocków czy wspólne czytanie bądź tworzenie bajek czy też pieczenie lub majsterkowanie. Ferie zimowe w domu to idealny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Czas można spędzać rónież na podwórku pod opieką dorosłych. Pamiętajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa. Życzymy Wam udanych feriii!!! Odpoczywajcie i nabierajcie sił.
1. Zasady bezpiecznego zachowania na feriach możemy obejrzeć na filmik udostępniony przez panią Natalię Zawadzką w znanym programie Genial.ly.Dziękujemy!
https://view.genial.ly/5fd9edb5f142b00d225453b1/interactive-content-bezpieczne-ferie-copy?fbclid=IwAR0ek3DywdhjK-fzd3RhT8Tquu2eM8pe4AbcEuSO9IxFMTFq980K69Qj8ZI
2. A to Edukredka przedstawia filmik edukacyjny podczas zimowych zabaw.
https://www.youtube.com/watch?v=hk1W9z-xkX0
Jeśli chcecie obejrzeć jeszcze coś ciekawego zaglądajcie na podstronę :pedagog szkolny. M.in. zakładka :zdalni pedagodzy.
Powrót do szkoły
Nauka w klasach I – IIII
Od 1 do 14 lutego 2021 r. nauka w klasach I – III szkoły podstawowej będzie się nadal odbywała stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego ścisłego reżimu sanitarnego.
Wytyczne_MEiN__MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkol_podstawowych
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
Informacja dla rodziców
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 obchodzić będziemy 9 lutego. W lutym i marcu będziemy rozmawiali z uczniami o zagrożeniach internetowych i jak sobie z nimi radzić.Pragniemy także zachęcić rodziców do włączania się w działania na rzecz budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online, podkreślając , iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich im osób.
Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy do obejrzenia przygotowanych materiałów i odwiedzenia stron internetowych:
Ochrona dziecka w Internecie – poradnik dla rodziców w 2021
Bezpieczni w sieci – w każdym wieku
Jak mądrze kontrolować aktywność swoich pociech w sieci?
Poradnik dla rodziców - Szkodliwe treści w internecie
Ulotka "Co moje dziecko robi na YouTube?"
fundacja.orange.pl/kurs/ - Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców
www.dzieckowsieci.pl- strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
A. Kołodziejczyk
"Strażnik Internetu" konkurs plastyczny dla kl. I - III
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole
ogłaszamy konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III.
Na lekcjach informatyki będziecie rozmawiali o Internecie,
w którym nieuważnym użytkownikom zagraża wiele niebezpieczeństw.Na kartce z bloku rysunkowego narysuj,
jak wyobrażasz sobie Strażnika Internetu,
czyli kogoś kto dba o nasze bezpieczeństwo w sieci.· Pracę wykonujemy na kartce A4 (mały blok rysunkowy)
· Można ją wykonać dowolną techniką (kredki, farby, kolaż itp.)
· Gotową pracę trzeba opisać na odwrocie: imię, nazwisko, klasa i przekazać wychowawczyni.
· Termin oddawania prac 5 marca 2021r.
· Dla najlepszych przewidujemy nagrody!
A. Kołodziejczyk
Walentynki 2021
14 lutego Walentynki – coroczne święto zakochanych
Z okazji Walentynek zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wspólnej zabawy. W dniu 15 lutego ubieramy się do szkoły i w czasie zdalnych lekcji na czerwono. „Uczeń na czerwono ubrany – nie będzie pytany”. Zachęcamy również do wysyłania życzeń walentynkowych.
Legenda o świętym Walentym:
Święty Walenty, patron zakochanych z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne oraz obdarowywanie się drobnymi upominkami.
Samorząd Uczniowski
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w głosowaniu w konkursie na Drzewo Roku 2020. Kandydatem do tego tytułu była Lipa św. Jana Nepomucena - drzewo rosnące w Dulczy Wielkiej, gmina Radomyśl Wielka, woj. podkarpackie. Dzięki m.in. Waszym głosom, lipa zwyciężyła w plebiscycie i teraz bierze udział w kolejnym – na Europejskie Drzewo Roku 2021.
Na stronie www.treeoftheyear.org można przeczytać o historii lipy, obejrzeć zdjęcia, poznać historie innych drzew biorących udział w tym konkursie i oczywiście ZAGŁOSOWAĆ! Dzięki temu promujemy piękno naszej Małej Ojczyzny czyli Podkarpacia w całej Europie! Lipa św. Jana Nepomucena ma naprawdę duże szanse na zdobycie tego tytułu, dlatego gorąco zachęcamy uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i również rodziców do głosowania na to piękne, wyjątkowe drzewo! Szczegóły dotyczące tego, jak głosować, zostały Wam przekazane przez nauczycieli – przyrodników.
Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
https://view.genial.ly/60314aa159e7aa0d9c16b636
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Beata KubickaDzień Bezpiecznego Internetu w klasie 7c
W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu obchodzonego w tym roku 9 lutego, w klasie 7 c zorganizowaliśmy klasowy konkurs na prezentację multimedialną lub plakat o tej tematyce. Konkurs ten był okazją do przypomnienia najważniejszych zasad zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu i podzielenia się swoją wiedzą na ten temat z koleżankami i kolegami z klasy. Prace konkursowe przygotowali: Michasia Burlikowska, Franek Flis, Sebastian Potocki, Krystian Wąsik, Kamil Wilk, Patryk Styka i Bartek Sudoł. Uczniowie swoje prace zamieścili na zespole klasowym w TEAMS, a ich koledzy i koleżanki, którzy byli jurorami w tym konkursie, zapoznali się z nimi i zagłosowali na, ich zdaniem, najlepszą. Decyzją jury wygrała prezentacja Sebastiana Potockiego pt. „Internet”. Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcy, ale również wszystkim uczestnikom konkursu, którzy zaangażowali się i poświęcili swój czas na przygotowanie swoich interesujących i pomysłowych prezentacji. Świetnie spisali się również oceniający prace jurorzy! Brawa dla wszystkich!
wych. Monika Jabłońska
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA
Szkolny Konkurs o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia"
W lutym 2021 r. miały miejsce szkolne eliminacje dla uczniów klas czwartych do tytułu "Mistrza Tabliczki Mnożenia". Konkurs odbył się na platformie "Kahoot" w formie turnieju on-line. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 uczniów, którzy zdobyli klasyfikowane miejsca od 1 - 5 w każdej klasie. Finał tego konkursu odbędzie się w szkole (mamy taką nadzieję). Z klasy 4a wezmą w nim udział: Grzegorz Dydko, Jakub Kopeć, Milena Rozmus, Tatiana Bogdan i Sylwester Ozdoba. Klasę 4b reprezentować będą: Trzaska Milena, Ząbek Luiza, Kopeć Estera, Bańka Dominika, Dziuba Oliwier. W klasie 4c najlepsi okazali się: Zuzanna Mroczek, Tomasz Serafin, Amelia Wyka, Kalina Piórek i Kornelia Rębisz. Gratulujemy finalistom i życzymy powodzenia!
Wyniki II Edycji Konkursu "The Point" Język Angielski
NAGRODY
Zwycięzcami II edycji konkursu "The Point" Online zorganizowanego przez Centrum Kształcenia Językowego The Point zostali następujący uczniowie:
Bartłomiej Posłuszny kl VIIa
Patrycja Furtak kl VIIb
Patryk Sorbal kl VIIc
Amelia Cioch kl VIId
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody - akcesoria komputerowe przydatne w nauce zdalnej oraz dyplomy. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
Nauczyciele Języka Angielskiego
WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH
Wśród uczniów naszej szkoły jest wiele osób uzdolnionych plastycznie. Ich prace bardzo często zdobiły szkolne gazetki na korytarzach i w salach lekcyjnych. W czasie nauczania zdalnego uczniowie wykazują się nie mniejszym zaangażowaniem. Powstaje wiele wspaniałych prac, zasługujących na uznanie i podziw. W związku z tym powstała interaktywna wystawa, gdzie można obejrzeć wybrane prace uczniów naszej szkoły. Podziwiamy talent i życzymy sukcesów.
Aneta Wojdacz
Zapraszamy do zwiedzania naszej wystawy: link_do_ galerii
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
Podsumowanie
galeria-dzien-bezpiecznego-internetu
Indywidualna wystawa prac Ewy Wiącek z klasy IV c
Tym razem zapraszamy do obejrzenia indywidualnej wystawy prac plastycznych uczennicy klasy 4c, Ewy Wiącek. Dziewczynka jest bardzo utalentowana i zasługuje na to by podziwiać jej prace. Można zauważyć styl, jaki Ewa sobie wypracowała a przecież ma dopiero 10 lat. Życzymy jej dalszych sukcesów!!! Link_do_galerii.
Aneta Wojdacz
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
ST. PATRICK'S DAY IN OUR SCHOOL
17 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Obchody te miały na celu budowanie wśród uczniów postawy otwartości na inne kultury, w tym przypadku kulturę Irlandii. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, dlatego też większość uczniów ubrana była na zielono. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznali historię Św. Patryka, symbole Irlandii oraz tradycje związane z obchodami tego święta. Nauczyciele języka angielskiego przygotowali prezentacje multimedialne, plakaty, konkursy oraz krzyżówki. Uczniowie wykonali trójlistne koniczynki.
Nauczyciele języka angielskiego
Akcja "Godzina dla Ziemi"
UWAGA! Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody wraz z nauczycielami biologii i geografii zachęcają do udziału w akcji GODZINA DLA ZIEMI. Akcja organizowana jest w każdą ostatnią sobotę marca (pierwszy raz w 2007 roku) przez World Wide Found of Nature - WWF. W w tym roku w Polsce hasłem wiodącym jest "Godzina dla Ziemi - Godzina dla Bałtyku". W najbliższą sobotę, tj. 27 marca, o godzinie 20.30 zgaśmy światła i wyłączmy niepotrzebne urządzenia elektryczne na godzinę! Czas ten ma skłonić do refleksji na temat zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka. Oprócz tego na stronie wwf.pl można podpisać petycję związaną z ochroną Bałtyku "Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy!". Gorąco zachęcamy do udziału w akcji. Przyłącz się do nas, dołóż swoją "cegiełkę" do działań dla dobra Naszej Planety!
Nauczyciele przyrodnicy.
Jak wyobrażasz sobie Strażnika Internetu?
https://view.genial.ly/6050ed18a6072a0d8f962c0f/presentation-straznik-internetu
Nagrody zostaną wręczone przez wychowawców klas,
po powrocie uczniów do nauczania stacjonarnego.A. Kołodziejczyk
Brawa dla Grzesia!!!
Link do pracy konkursowej: Wielkanocny_Escape_Room
Muzyczne talenty
Link do prezentacji: Mam_talent
22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi
Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest co roku 22 kwietnia na całym świecie. Pierwsze obchody tego święta w Polsce odbyły się w 1990 roku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Święto to jest okazją do działania na korzyść naszej planety oraz zwrócenia uwagi na problemy, które jej zagrażają. My jako szkoła również przystąpiliśmy do tej akcji. W ramach obchodów Dnia Ziemi uczestnicy projektu Drzewo Franciszka przygotowali zadania dla uczniów całej szkoły. Klasy 1 - 3 miały za zadanie wykonać „zabawkę” przypominającą dowolne zwierzę z wykorzystaniem odpadów tj. kartonów, puszek, pudełek itp. Chętni uczniowie klas 4 - 6 wykonywali makiety wybranego przez siebie ekosystemu również z wykorzystaniem odpadów. Zadaniem klas 7 - 8 było rozwiązanie krzyżówki i rebusów, które dotyczyły bioróżnorodności w Polsce oraz zagrożonych ekosystemów na świecie.
Uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do wspólnej zabawy! Od uczniów z klas 1-3 wpłynęły 42 przepiękne, pomysłowe prace, wśród których pojawiły się żółwie, sowy, pingwiny, żyrafy, krokodyle, niedźwiedzie, pandy, lisy, ryś, kolorowe papugi, ryby, słoń, lew, biedronka, pszczoły, koziołek i motyl. Starsi uczniowie również wykazali się kreatywnością i przygotowali wspaniałe makiety przedstawiające ekosystemy oceanu, lasu, parku, jeziora z występującymi w nich gatunkami roślin i zwierząt. Nie zawiedli również uczniowie najstarszych klas – prawie połowa podjęła wyzwanie rozwiązując wcale nie łatwe łamigłówki! Dziękujemy jeszcze raz wszystkim za zaangażowanie w obchody tego ważnego święta: uczniom, ich rodzicom i wychowawcom.
Zapraszamy do galerii zdjęć prac uczniów klas 1-6.
Uczestnicy projektu Drzewo Franciszka
Majowe święta
Przed nami trzy piękne święta majowe.
Czy tak naprawdę wszyscy wiemy skąd one się wzięły?1 maja to Międzynarodowy Dzień Pracy - święto to zostało ustanowione w 1890 r. w Paryżu przez kongres założycielski II Międzynarodówki. Chciano w ten sposób uczcić pamięć robotników strajkujących w Chicago w 1886 r., protestujących przeciwko dwunastogodzinnemu dniu pracy i niskim zarobkom. Demonstracja została brutalnie stłumiona przez policję.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt ustalone przez Sejm RP w 2004r. Barwy biało-czerwone są dla nas bardzo ważne, przejawiają naszą miłości do Ojczyzny. Dlatego wywieśmy w tym dniu w naszych oknach, na balkonach i przed naszymi domami flagę. Niech będzie to wyraz dumy z polskich barw, naszej historii i tego, że jesteśmy Polakami. Flaga łączy nas wszystkich.
„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.”„Barwy ojczyste” C. Janczarski
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja zwane popularnie Świętem Konstytucji to jedno z najważniejszych dni w polskim kalendarzu, ustanowione w 1919 r., kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Obchodzone jest w ramach upamiętnienia Konstytucji, której uchwalenie miało miejsce 230 lat temu. Ustawa Rządowa uchwalona przez Sejm Wielki w 1791r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Konstytucja Trzeciego Maja wprowadzała dziedziczny tron znosząc wolną elekcje, likwidowała liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy, znosiła podział na Koronę i Litwę, zwiększała prawa mieszczan z miast królewskich, ograniczała znaczenie szlachty gołoty, obroną prawną obejmowała chłopów. Była bardzo postępowa, jak na ówczesne czasy.
Konstytucja to bardzo ważny dokument. Zawarte są w niej nasze podstawowe prawa i obowiązki, regulacje dotyczące ustroju prawnego państwa, oraz kompetencje i zakres władzy.
Była wiosna , wiosna wkoło , nadszedł cudny maj ,
Pełne pieśni każde sioło , świat się zmienił w raj !…
Hej , pamiętny ów dzień chwały –cudny ; „Trzeci Maj” !
Naród zgodny , silny , cały , chciał podźwignąć kraj!„Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan ,
Wolni wszyscy – wszyscy społem , kmieć , mieszczanin , pan…”
Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn .„Trzeci Maj”-R. Suchodolski
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja zwane popularnie Świętem Konstytucji to jedno z najważniejszych dni w polskim kalendarzu, ustanowione w 1919 r., kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Obchodzone jest w ramach upamiętnienia Konstytucji, której uchwalenie miało miejsce 230 lat temu. Ustawa Rządowa uchwalona przez Sejm Wielki w 1791r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Konstytucja Trzeciego Maja wprowadzała dziedziczny tron znosząc wolną elekcje, likwidowała liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy, znosiła podział na Koronę i Litwę, zwiększała prawa mieszczan z miast królewskich, ograniczała znaczenie szlachty gołoty, obroną prawną obejmowała chłopów. Była bardzo postępowa, jak na ówczesne czasy.
Konstytucja to bardzo ważny dokument. Zawarte są w niej nasze podstawowe prawa i obowiązki, regulacje dotyczące ustroju prawnego państwa, oraz kompetencje i zakres władzy.
Była wiosna , wiosna wkoło , nadszedł cudny maj ,
Pełne pieśni każde sioło , świat się zmienił w raj !…
Hej , pamiętny ów dzień chwały –cudny ; „Trzeci Maj” !
Naród zgodny , silny , cały , chciał podźwignąć kraj!„Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan ,
Wolni wszyscy – wszyscy społem , kmieć , mieszczanin , pan…”
Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn .„Trzeci Maj”-R. Suchodolski
A. Gurdak, B. Czajkowska
Powrót do nauki stacjonarnej!
Czekamy na Was Drodzy Uczniowie. Nie obawiajcie się powrotu do szkoły, bo przez kolejne dwa tygodnie (do 28 maja) nie będzie klasówek, sprawdzianów, prac klasowych i odpowiedzi przy tablicy na ocenę (chyba, że ktoś zechce odpowiadać).Wracajcie do szkoły i wspólnie zadbajmy o dobrostan nas wszystkich i odbudowanie wzajemnych relacji.
Pamiętajcie,że w szkole są pedagodzy, którzy są Waszymi rzecznikami i zawsze Wam pomogą, wesprą i wysłuchają! Zapraszamy! Macie jakieś sprawy ,wątpliwości , zapytania -czekamy na Was. Jesteście dla nas bardzo ważni i zawsze Wam udzielimy wsparcia i pomocy.
Rodzicu! Porozmawiaj z dzieckiem jeśli ma obawy związane z powrotem do szkoły. Wasza pociecha nie ma czego się obawiać. Do końca roku szkolnego jesteśmy razem - musimy się wspierać, być dla siebie wyrozumiali! Najważniejsze są teraz dobre relacje, komunikacja, rozmowa, wspieranie się!
Za pośrednictwem dziennika elektronicznego zostały podane dokładne informacje dotyczące harmonogramu tzw. "hybrydowej edukacji w najbliższych dwóch tygodniach tj. 17 - 28 maja 2021 r.
Konfrontacje recytatorskie 2021
15 maja 2021 r. w sali kameralnej SOK odbył się konkurs recytatorski pt: „Święty Jan Paweł II”. Konkurs obejmował kategorie wiekowe: dzieci i młodzież klas IV-VIII oraz młodzież szkół średnich. Do konfrontacji stanęło 9 uczestników prezentując utwory tematycznie związane z Janem Pawłem II. Nasza szkołę reprezentowało 7 uczniów z kl.6-8.Jury wyróżniło następujących uczestników: Natalia Babula, Natalia Gazda, Paulina Nowak, Emil Trela. Ponadto nagrodzono pozostałych uczestników:Weronikę Kopeć, Dawida Rozmusa, Milenę Bogdan. Upominki rozdano podczas koncertu zespołu folkowego „Góralska Hora”, który odbył się 16 maja w kościele Podwyższenia Krzyża św.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!
M.Trawińska, A. Pazder, B. Goclan
Konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II
18 maja 2021 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o życiu i działalności św. Jana Pawła II. Do konkursu przystąpili reprezentanci uczniów klas IV – V oraz VII – VIII. Wyniki dość obszernego testu (34 pytania) pozwoliły na wyłonienie zwycięzców oraz najlepszych uczestników rywalizacji konkursowej.
I miejsce zajął uczeń kl. IV a - Grzegorz Dytko. II miejsce zdobył Mikołaj Rymaniak z kl. VII b, zaś III miejsce przypadło w udziale Zuzannie Milczanowskiej z kl. VIII b. Na IV miejscu uplasował się Kamil Sadecki, uczeń kl. Vb.
Zwycięzcom gratulujemy!
Konkurs wiedzy z okazji przypadającej 101 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przygotował zespół nauczycieli religii. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody książkowe. Dziękujemy za zaangażowanie i chęć zgłębiania wiedzy o naszym wielkim Rodaku.
Sprawozdanie przygotowała p. Wioletta Sibiga
Zdjęcia → https://photos.app.goo.gl/vk8j1Yoeg8e9NR888 ← wykonał ks. Robert Capała
W poszukiwaniu pomników przyrody
20 maja grupa uczniów z klas 7 i 6 naszej szkoły, która realizuje projekt Drzewo Franciszka, wzięła udział w wycieczce rowerowej po nowodębskim lesie. Głównym celem wycieczki było wyszukanie okazałych drzew, które mogłyby kandydować do miana pomników przyrody. Pod okiem pana Janusza Wepsięcia z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu uczniowie określili w przybliżeniu wysokość wyszukanych drzew oraz zmierzyli ich obwody. Pan Janusz opowiedział nam jakie warunki muszą spełniać drzewa, aby można było je uznać obiektami prawnie chronionymi. Znalezione przez nas okazy to ogromny buk o obwodzie 345 cm oraz trzy wielkie jodły, z których największa miała obwód 390 cm! Z pomocą pana Janusza uczniowie wypełnili wnioski do burmistrza naszego miasta o ustanowienie znalezionych okazów pomnikami przyrody. Mamy nadzieję, że będą one zaakceptowane i niebawem zawisną na nich zielone tabliczki z orłem w koronie.Sama wycieczka była również okazją do miłego i aktywnego spędzenia czasu w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki.
Monika Jabłońska
Bezpieczne wakacje-spotkanie z policjantem
23.06.2021 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotakniu z policjantem z naszego nowodębskiego komisariatu policji. Pan aspirant Andrzej Frodyma opowiedział naszym dziceiakom jak należy zachować się podczas wakcaji, by wrócić do szkoły we wrześniu zdrowym i bezpiecznym. Udzielił wielu cennych rad na temat bezpiecznego wypoczynku. Uczniowie bardzo chętnie słuchali i zadawali pytania. Dzielili się również swoją wiedzą. Dziękujemy panu Abdrzejowi. A wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!