- Program Aktywna Tablica w naszej szkole
- WYKAZ stron internetowych przydatnych przy tworzeniu zajęć z wykorzystaniem TIK
- Biologia - klasa 5 - Komórka roślinna. Inne rodzaje komórek - M. Jabłońska
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - M. Kobylarz
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Niziny Mazowieckiej - M. Kobylarz
- J. niemiecki - klasa 3 - Ostern - R. Gaweł
- J. polski - klasa 4 - Mikołajek - autorski cykl lekcji w Genially - B. Kubicka
- J. polski - klasa 7 - Geneza utworu H. Sienkiewicza Krzyżacy - M. Trawińska
- Matematyka - autorskie zestawy ćwiczeń interaktywnych, Escape room ' ów, turniej na platformie Kahoot - I. Gadomska
- Rewalidacja - uczeń ze spektrum autyzmu - klasa 6 - A. Czerwiec
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 2 - E. Flis
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 3 - E. Flis
- Rewalidacja - ćwiczenia z zakresu zaburzeń mowy - klasa 2 - E. Flis
W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie, jako jedyna w naszej gminie pozyskała fundusze z Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica”. Edycja programu, przygotowana na lata 2020–2024, skierowana jest zwłaszcza do szkół, w których uczą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi („uczniowie posiadający różnorodne zaburzenia rozwojowe, utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowy proces uczenia się”). Ponieważ nasza szkoła spełnia ten warunek, została zakwalifikowana do udziału w tej edycji programu.
Szkoła pozyskała wsparcie finansowe na łączną kwotę 43.750 zł. Dotacja stanowiła 80% kosztów realizacji zadania. Wkład własny wynosił 8.750 zł. Pozwoliło to wyposażyć nasze sale w pomoce, które wspierają rozwój uczniów ze SPE. W skład zakupionego zestawu wchodziły:
- 17 programów multimedialnych z serii mTalent;
- multimedialna seria z Bambikiem;
- pomoce skonstruowane do wykorzystania na zajęciach: rewalidacyjnych, terapii pedagogicznej, terapii logopedycznej, korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, innych zajęć o charakterze terapeutycznym, wspierającym (a także zajęć rozwijających uzdolnienia w wybranych obszarach);
- Robot Photon Moduł Specjalne Potrzeby Edukacyjne (SPE) wraz z tabletem Lenovo – zestaw do pracy z uczniami ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami emocjonalnymi i społecznymi (50 ćwiczeń przeznaczonych do zajęć terapii pedagogicznej oraz zajęć rewalidacyjnych z dziećmi);
- laptop Acer TravelMate, niezbędny do obsługi zakupionych programów;
- interaktywny monitor dotykowy insGRAF 55.
Powołanie koordynatorów i Zespołów Samokształceniowych Nauczycieli
W listopadzie 2021 r. pani dyrektor powołała panią Annę Czerwiec na szkolnego e ‑ koordynatora działań TIK w naszej szkole oraz powołała dwa Nauczycielskie Zespoły Samokształceniowe:
- Zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli wspierających pracę uczniów oraz nauczycieli prowadzących rewalidację z przewodniczącą panią Renatą Mortką;
- Zespół nauczycieli przedmiotowych z przewodniczącą panią Renatą Dudek.
Zespoły te powołane zostały celem wspierania dyrektora szkoły i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
W ramach zespołów samokształceniowych nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach, podczas których dzielili się doświadczeniami w wykorzystaniu TIK na zajęciach, które prowadzą. Wymienili się pomysłami na zajęcia, ciekawymi rozwiązaniami i scenariuszami zajęć. Zgromadzone materiały zostały przedstawione na spotkaniach w ramach międzyszkolnej sieci współpracy oraz zamieszczone na internetowej stronie naszej szkoły.
Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli
Realizując wymóg uczestniczenia przez przynajmniej jednego nauczyciela szkoły podstawowej, w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, nasza szkoła nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Skopaniu. Naszymi przedstawicielami na spotkaniach w ramach współpracy zostały pani dyrektor Ewa Markowicz-Zając oraz panie Anna Czerwiec, Renata Mortka oraz Renata Dudek a także zainteresowani nauczyciele.
W ramach międzyszkolnej współpracy odbyły się trzy spotkania. Dwa z nich zostały zorganizowane w naszej szkole (13 kwietnia 2022r. i 26 maja 2022r.), jedno w szkole partnerskiej (08 czerwca 2022r.). Podczas spotkań nauczyciele rozmawiali o wymogach jakie musi spełnić każda ze szkół, omawiali zajęcia, w których uczestniczyli nasi goście, wymieniali się doświadczeniami i wiedzą, oraz pomysłami na przeprowadzanie zajęć i scenariuszami zajęć przeprowadzanych w naszych szkołach. Na ostatnim spotkaniu nastąpiło podsumowanie wspólnej pracy nad całym programem „Aktywna Tablica”.
Decyzją wspólnie podjętą w ramach międzyszkolnej współpracy, postanowiliśmy również, że scenariusze z wykorzystaniem TIK na zajęciach zostaną opublikowane na naszych, szkolnych stronach internetowych.
Zajęcia otwarte w ramach międzyszkolnej sieci współpracy
Wypełniając kolejne zobowiązanie związane z uczestnictwem naszej szkoły w programie Aktywna Tablica” zostały przeprowadzone w naszej szkole zajęcia otwarte, w których uczestniczyli goście ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Skopaniu oraz zainteresowani nauczyciele. Zaproszeni goście mogli obserwować pracę uczniów wykorzystujących tablicę interaktywną oraz pomoce zakupione na potrzeby uczniów ze SPE.
Pani Renata Gaweł przeprowadziła 13 kwietnia 2022 r. zajęcia z języka niemieckiego w klasie 3c – „Ostern – zwyczaje i tradycje wielkanocne”, a pani Anna Czerwiec 26 maja 2022 r. zajęcia rewalidacji indywidualnej – „Poznajemy Robota Photon”.
Przedstawiciele naszej szkoły mieli także przyjemność uczestniczyć w dwóch zajęciach otwartych z rewalidacji z uczniem niedosłyszącym przeprowadzonych u naszych partnerów.
Ocena wpływu stosowania TIK na nauczycieli i uczniów
Stosowanie TIK zmienia metody pracy nauczycieli. Zajęcia są zdecydowanie atrakcyjniejsze dla uczniów. Nauczyciele wykorzystują różnorodne zadania, quizy, gry dydaktyczne czy platformy edukacyjne. Często sami przygotowują materiały do lekcji, uzupełniając i poszerzając wiedzę podręcznikową, wprowadzając nowe zagadnienia, podsumowując materiał przed sprawdzianem, klasówką.
W związku z nauczaniem zdalnym związanym z Covid-19, realizacja nauczania byłaby niemożliwa bez korzystania z TIK. W tym czasie wszyscy nauczyciele korzystali z TIK, wyrabiając u siebie i swoich uczniów nawyki, sprawności i umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.
Uczniowie chętniej uczestniczą w zajęciach wykorzystujących TIK. Są bardziej zmotywowani i aktywnie biorą w nich udział. Zajęcia te sprawiają, że uczniowie szybciej się uczą i lepiej przyswajają wiedzę.
Dzięki zakupie pomocy dla uczniów ze SPE, uatrakcyjnił się proces wspierania uczniów o specjalnych potrzebach. Zajęcia, zwłaszcza dodatkowe, na których mogą rozwijać się wielotorowo bardziej efektywnie wspierają ich rozwój, jednocześnie ucząc przez zabawę.
Oprac. Anna Czerwiec – koordynator Programu