• Realizacja programu w roku szk. 2023/2024 - I półrocze

        • To już drugi rok realizujemy program "Laboratoria przyszłości". Nowoczesny sprzęt, który zakupiliśmy w ramach programu uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

          Na geografii realizowano lekcje z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium, które ułatwiły uczniom zrozumienie czym są współrzędne geograficzne, naukę odczytywania wartości południków i równoleżników oraz rozpoznawać, na których półkulach się znajdują. Czym jest skala oraz rodzaje skal przedstawianych na mapie- ucz. kl.5. Lekcje w kl.7 ułatwiły zrozumienie informacji dotyczących wpływu zlodowaceń na współczesną rzeźbę, pojęć form polodowcowych oraz umiejętność w ich rozpoznawaniu. W styczniu a lekcjach geografii uczniowie wykorzystali lupy, aby w powiększeniu oglądnąć skały i minerały, z których zbudowane są Tatry oraz Wyżyna Lubelska i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. (22 godz)

          Na lekcjach przyrody uczniowie wykorzystali lupy i mikroskopy, aby lepiej poznać budowę i funkcjonowanie sprzętu. Oglądali również pod mikroskopem gotowe preparaty, powiększali przez lupę liścia paproci oraz klonu i lipy.  Na zajęciach z przyrody klasa 4 zapoznała się ze zjawiskami pogodowymi, ich obrazem i opisem, co ułatwiło uczniom przyswojenie i utrwalenie wiedzy z tej dziedziny. Czwartoklasiści wykorzystali sprzęt – mikroskop, aby zobaczyć mikroskopijny świat roślin i zwierząt. (10 godz)

           

          Na zajęciach informatycznych uczniowie klasy 2a 3b rozwijali i doskonalili swoje umiejętności z zakresu programowania wykorzystując do tego zestawy Scottie Go! Edu – gry edukacyjnej z interaktywnym kursem programowania. Scottie Go! to nauka programowania dla dzieci i młodzieży, nauka logicznego myślenia, kreatywności, podejmowania decyzji, myślenia matematycznego i problemowego. Podczas 2 lekcji edukacji informatycznej uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu kodowania i nauczyli się podstawowych pojęć programowania. Uczniowie pracując w parach osiągali kolejne poziomy gry biorąc udział w zdrowej rywalizacji i jednocześnie świetnie się bawili.

          Niemal na wszystkich zajęciach kółka robotyki w kl. 3 wykorzystywane były pomoce zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie świetnie bawili się budując modele z klocków Lego Spike Prime. Uczyli się programowania sterując robotem Photon. Projektowli modele 3d, które później wydrukowaliśmy. Nowe pomoce pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania informatyczne czyniąc je atrakcyjniejszymi i bardziej urozmaiconymi.

          Na lekcjacj informatyki w klasach czwartych, piątych i szóstych (26 godz.) także korzystalismy z nowoczesnych pomocy dydaktycznych w postaci zestawów klocków Lego Spike Prime do budowy modeli i programów strujacych. Wykonywane były projekty do druku na drukarce 3d. Możliwość sterowania robotem Photon zachęcała uczniów do programowania i naprawiania swoich błędów na bieżąco. Łatwiej zdobywa się wiedzę i doświadczenie w formie zabawy.

          Na lekcjach chemii, dzieki zestawom modeli do składania pozyskanymi dzieki programowi "Laboratoria przyszłości" uczniowie mogli poznać budowę cząsteczek poznanych związków chemicznych. Dzięki tej pomocy dydaktycznej lepiej zrozumieli strukturę przestrzenną cząsteczek, uruchomili swoją wyobraźnię, lepiej przyswoili wiedzę, ułatwiło  im to również posługiwanie się jezykiem chemicznym 

          W naszej szkole od września działa Szkolne Koło Filmowe. W naszych realizacjach wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Pozyskujemy nową wiedzę i doświadczenie w dziedzinie filmu. Kręcenie materiału, jego obróbka i udźwiękowienie sprawiają nam ogromną frajdę. W ostatnim czasie próbowaliśmy swoich możliwości w pracy z green screenem. Powstało w ten sposób I wydanie szkolnej telewizji LEŚNA TV. Jest to materiał dotyczący Pasowania Pierwszaków.

          Na niemal wszystkich lekcjach techniki w klasach 5 wykorzystywane były pomoce dydaktyczne pozyskane dzięki programowi "Laboratoria Przyszłości". Narzędzia ułatwiają wykonywanie prac praktycznych, a dzięki zakupionemu zestawowi nowoczesnych i w pełni interaktywnych materiałów edukacyjnych do techniki Laboratorium przyszłości. Kompetencje techniczne i praktyczne łatwiej było zdobywać nowe wiadomości i umiejętności o papierze, drewnie i tworzywach sztucznych.