Biblioteka
- O nas
- Regulamin biblioteki
- Zbiory
- Lektury szkolne
- ICIM
- Konkurs ze znajomości treści książki "Przygody Meliklesa Greka" rozstrzygnięty
- Wszyscy kochamy Kubusia Puchatka
- Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej
- Światowy Dzień Czytania Tolkiena w bibliotece szkolnej
- Kiermasz taniej książki! Zapraszamy Uczniów, Rodziców i Nauczycieli
- Ogólnopolskie Wybory Książek
- Apel z okazji "Święta Książki"
- Dzień z powieścią fantastyczną A. Larsen; I. Korsell pt.: „ Pax. Pal przekleństwa”
- Wydarzenia 2015/2016
- Wydarzenia 2016/2017
- Wydarzenia 2017/2018
- Wydarzenia 2018/2019
- Wydarzenia 2019/2020/ Zdalna Biblioteka
- Wydarzenia 2020/2021
- Wydarzenia 2021/2022
- Wydarzenia 2022/2023
- Wydarzenia 2023/2024
- Wydarzenia 2024/2025
Wydarzenia 2024/2025
Zabawa w teatr- teatrzyk kamishibai w bibliotece szkolnej.
Biblioteka szkolna nie ustaje w próbach zachęcania naszych uczniów do czytania. Stąd pomysł na projekt edukacyjny „Zabawa w teatr- teatrzyk kamishibai”, Teatrzyk kamishibai jako odmienna forma czytania pozwala oswoić się z książką za pomocą obrazu, nie tracąc nic z podstawowej funkcji czytania jaką jest wzbogacanie słownictwa. To świetna metoda na rozmowę o ważnych tematach, które nierzadko są trudne do przekazania.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono karty do teatrzyku, a sam teatrzyk biblioteka szkolna otrzymała jako gratis od księgarni w Tuliszkowie.
Teatrzyk jest atrakcyjną propozycją zarówno dla opowiadaczy, jak również dla naszych widzów. Ponieważ jest to mały teatrzyk, kontakt odbiorców z czytającym jest bardzo bliski. Nie ma tutaj bowiem dużej sceny czy też reflektorów. Widzowie – czyli nasi czytelnicy – mając bezpośredni kontakt z teatrzykiem, nie są tylko jego biernymi odbiorcami. Mogą przeżywać opowieści tak, jakby wszystko działo się naprawdę.
Teatrzyk jest też wykorzystywany na zajęciach z kółek przedmiotowych.
Zajęcia kamishibai umożliwiają:
-naukę współpracy;
-sprawdzenie się w różnych rolach;
-pokonanie nieśmiałości
- pracę nad umiejętnością samodzielnego wypowiadania się
Czym dziecko może się wykazać w trakcie zajęć:
- uwagą
-zrozumieniem
-wypowiedzią słowną
- głośnym czytaniem – dykcją, interpretacją
-umiejętnościami matematycznymi: liczeniem, dopasowywaniem,
porównywaniem itp.
- zdolnościami plastycznymi
-swobodnym opowiadaniem
-zdolnościami manualnymi
-zdolnościami aktorskimi
- zdolnościami przywódczymi
-wyobraźnią i przede wszystkim kreatywnością
Romana Chejzdral
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece szkolnej.
Z przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priotytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Celem głównym Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce oraz wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów.
Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostały przeznaczone na zakup książek wskazanych przez czytelników, nowości wydawniczych, uzupełnienie bazy lektur, książek o tematyce historycznej oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Część funduszy przeznaczono na zakup wyposażenia biblioteki szkolnej.Romana Chejzdral
Spotkanie autorskie z Mateuszem Cetnarskim.
19 listopada 2024 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyło się interesujące spotkanie autorskie z Mateuszem Cetnarskim, jednym z najciekawszych młodych pisarzy w Polsce, pochodzącym ze Stalowej Woli. Wydarzenie, zorganizowane przez bibliotekarzy biblioteki szkolnej naszej szkoły, miało na celu zainspirowanie uczniów klas V-VIII do czytelniczych poszukiwań. Mateusz Cetnarski jest autorem dwóch powieści fantasy – „Bright: w otchłani kłamstw” oraz „Bright: upadek”, które wciągają czytelników w świat czytelniczej przygody. Ponadto, jego książka motywacyjna „Feel alive” daje możliwość odkrycia sposobów na realizację osobistych celów, co sprawia, że jego książki są nie tylko rozrywką, ale również źródłem inspiracji. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentu jednej z powieści fantasy, co wzbudziło ich ciekawość i zachęciło do głębszego zapoznania się z twórczością autora. Pan Mateusz zaprezentował także swoją najnowszą książkę, tym razem dedykowaną dzieciom – „Przygody Ślimaczka Piotra”, której premiera odbyła się 18.11.2024 roku, w przeddzień spotkania z czytelnikami w Nowej Dębie.
Pisarz dzielił się także swoimi doświadczeniami związanymi z pisaniem, opowiadał też o wyzwaniach, jakie napotykał w dążeniu do osiągnięcia swoich celów życiowych. Uczniowie mogli zatem nie tylko posłuchać fragmentów książek, ale również zyskać cenne wskazówki dotyczące realizacji własnych marzeń. Na zakończenie spotkania młody autor zaprezentował taniec w stylu Michaela Jacksona, który wzbudził pozytywne emocje wśród publiczności. Romana Chejzdral
Turniej literacki w bibliotece szkolnej.
W dniu 28.10.2024 r. uczniowie klasy 4 a wzięli udział w turnieju literackim, który został zorganizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program ten ma na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz umiejętności literackich uczniów. Turniej przebiegał w atmosferze zabawy i zdrowej rywalizacji, a uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności twórcze, wyobraźnię i umiejętność wyszukiwania informacji. Z zadaniami najlepiej i najszybciej poradziła sobie Karolina, którą otrzymała symboliczną nagrodę. Natomiast wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali kolorowe zakładki do książek.
Romana Chejzdral
Relacja ze spotkania z Panią Kasią Keller.
W dniu 24 września 2024 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Kasią Keller, autorką książek dla dzieci, młodzieży.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 2, 3 i 4. Dla większości obecnych uczniów było to pierwsze, bezpośrednie spotkanie z twórcą literatury. Pani Kasia Keller bardzo ciekawie opowiadała o tym, na czym polega praca pisarza oraz jakie inne osoby z nim współpracują tak, aby czytelnik mógł wziąć do ręki gotową książkę.
Uczniowie szybko znaleźli wspólną nić porozumienia z naszym gościem. Najważniejszym elementem wspólnym okazało się: zamiłowanie do czytania książek oraz wyobraźnia, której ani dzieciom ani pisarzom z pewnością nie brakuje.
Ciekawym pytaniom do Pani Keller nie było końca. Wszyscy chętni uczniowie mieli możliwość zakupienia książek napisanych przez autorkę oraz otrzymania w nich imiennych dedykacji.
Następne spotkania z innymi pisarzami zaplanowaliśmy już w listopadzie bieżącego roku.
Romana Chejzdral
Spotkanie autorskie z Kasią Keller
Dnia 24 września 2024 (wtorek) o godz 12.00 biblioteka szkolna organizuje spotkanie autorskie z Kasią Keller- dla uczniów klas 2,3,4. Spotkanie będzie trwało 1 godzinę plus 30 minut na autografy
Kasia Keller, która jest autorką licznych publikacji, felietonów i artykułów dotyczących edukacji, powieści detektywistyczno-przygodowych dla dzieci i młodszej młodzieży. Tworzone przez nią powieści to pełne humoru oraz empatii historie o dzieciach, młodzieży oraz ich problemach.
Autorka opowie o tym jak wygląda praca pisarza, o procesie powstawania książek i swoich inspiracjach, a także opowie o swoich książkach i ich bohaterach.
W bibliotece szkolnej są do kupienia książki Kasi Keller, na których można otrzymać autograf pisarki podczas spotkania autorskiego. Mile widziane są wcześniej przygotowane, jak i spontaniczne pytania do autorki. Zapraszamy.
Romana Chejzdral