- Laboratoria Przyszłości I transza zakupów
- Laboratoria Przyszłości II transza zakupów
- Realizacja programu w roku szk. 2022/2023 - I półrocze
- Realizacja programu w roku szk. 2023/2024 - I półrocze
- Realizacja programu w roku szk. 2023/2024 - II półrocze
- - kółko fotograficzne 2022/2023
- - kółko robotyki 2022/23
- SZKOLNE KOŁO FILMOWE
Realizacja programu w roku szk. 2022/2023 - I półrocze
Realizację programu Laboratoria przyszłości rozpoczęliśmy od początku roku szkolnego 2022/23. Nowoczesny sprzęt, który zakupiliśmy w ramach programu uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
We wrześniu odbyły się...
Lekcja przyrody w klasie 4c (1 godz.) z wykorzystaniem taśmy mierniczej, lup oraz mikroskopu – sprzętu, który umożliwił uczniom prowadzenie własnych obserwacji obiektów przyrodniczych i dokonywanie pomiarów w terenie. Poznanie budowy mikroskopu i zasady jego działania rozwija ciekawość uczniów światem mikroorganizmów i obiektów niewidocznych gołym okiem. Wykorzystanie tych pomocy zachęca uczniów do prowadzenia własnych obserwacji.
Lekcje biologii z mikroskopem w klasach 5a i 5b (4 godz) – umożliwiły uczniom prowadzenie samodzielnych obserwacji preparatów trwałych oraz wykonywanych przez siebie. Uczniowie mieli okazję do ćwiczenia w małych 2-3 osobowych grupach techniki mikroskopowania, rozwijania i sprawdzania własnych umiejętności poprzez obserwację przygotowanych przez siebie preparatów. Pozwoliło to na zaciekawienie uczniów budową komórkową organizmów.
Lekcje biologii z mikroskopem oraz multimedialnymi planszami w klasach 6a, 6b i 6c (6 godz.)– pomoce te zostały wykorzystane do obserwacji preparatów mikroskopowych tkanek i rozpoznawania ich na rysunkach schematycznych. Obserwacje naturalnych preparatów doskonalą technikę mikroskopowania, a rysunki rozwijają wyobraźnię i ułatwiają zrozumienie budowy tkankowej organizmów.
Podczas lekcji w nowo utworzonej pracowni techniki uczniowie klas 6a,6b i 6c (4 godz.) mieli możliwość pracy przy użyciu zakupionych w programie narzędzi przy nowych stołach stolarskich. Dzięki zakupionemu zestawowi nowoczesnych i w pełni interaktywnych materiałów edukacyjnych do techniki Laboratorium przyszłości. Kompetencje techniczne i praktyczne łatwiej było zdobywać nowe wiadomości i umiejętności z rysunku technicznego.
Lekcje fizyki w klasach 8 z wykorzystaniem pomocy Eksperymenty Uczniowskie Fizyka zestaw z elektrostatyki. Podczas zajęć uczniowie wykonali cztery doświadczenia: zjawisko indukcji elektrostatycznej, badanie sił występujących między ciałami, elektrostatyczny balon oraz budowa elektroskopu czyli wahadło elektrostatyczne. Zajęcia były świetnym uzupełnieniem treści programowej a przeprowadzone eksperymenty zachęcały uczniów do pogłębiania wiedzy z elektrostatyki.
We wrześniu 2022r. zostało przeprowadzonych 7 godzin lekcyjnych z wykorzystaniem sprzętu i materiałów w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia z geografii z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium ułatwiły uczniom zrozumienie czym są współrzędne geograficzne, naukę odczytywania wartości południków i równoleżników oraz rozpoznawać, na których półkulach się znajdują. Czym jest skala oraz rodzaje skal przedstawianych na mapie- ucz. kl.5 Na lekcjach przyrody uczniowie wykorzystali lupy i mikroskopy, aby lepiej przyswoić sobie wiedze dotyczącą ich budowy i funkcjonowania. Oglądali również pod mikroskopem gotowe preparaty, powiększali przez lupę liścia paproci.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem podchodzą do drykarki 3D. Zaczęły już powstawać pierwsze projekty wykonywane przez nich. Jednym z największych okazał się projekt obudowy minikomputera własnej konstrukcji ucznia klasy 6.
Start wydruku... ...po 12 godzinach gotowy element
i gotowy minikomputer. Gratulujemy sukcesu.19 października br. na zajęciach informatyki (1 godz.) uczniowie klasy 3a zapoznali się z grą edukacyjną Scottie Go. W dwuosobowych zespołach układali instrukcje dla Scottiego pomagając mu przedostać się na wyznaczone miejsce na planszy. Gra mimo, że wymagała skupienia uwagi i myślenia wzbudzała też wiele pozytywnych emocji. Wszystkim zespołom udało się wykonać zadania związane z działem Europa I. Uczniowie nie mogą się doczekać kolejnych spotkań ze Scottie Go.
W klasach 7a i 7b odbyły się zajęcia (2 godz.) z wykorzystaniem sprzętu i materiałów zakupionych w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Lekcje biologii z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium – ułatwiły uczniom zrozumienie, na czym polega praca mięśni szkieletowych.
W klasach 6a, 6b i 6c na lekcjach informatyki (7 godz.) projektowaliśmy swoje pierwsze modele 3D. Dzięki możliwości ich wydruku na naszej nowej drukarce 3D mogliśmy zobaczyć efekt naszej pracy projektowej "na żywo:. Każdy pracował z dużym zaangażowaniem i nadzieją na świetny wydruk. Pierwsze wydruki są malutkie bo drukarka pracuje dość wolno, a każdy z niecierpliwością czeka na swój model.
Podczas techniki w kl. 6b i 6c (3 godz.) odbyły się lekcje z rysunku technicznego, a w kl.6c - praca praktyczna - latawiec (2 godz). Dzięki zakupionemu zestawowi nowoczesnych i w pełni interaktywnych materiałów edukacyjnych do techniki Laboratorium przyszłości. Kompetencje techniczne i praktyczne łatwiej było zdobywać nowe wiadomości i umiejętności z rysunku technicznego oraz wykonać pracę praktyczną dzięki szczegółowym instrukcjom.
Zajęcia z geografii (4 godz.) z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium ułatwiły uczniom zrozumienie obliczania długości trasy złożonej z odcinków za pomocą linijki i kroczka w klasach 5. Ilustracja - Rzeźba powierzchni Ziemi zwróciła uczniom klas 7 uwagę na wpływ jaki wywarły zlodowacenia na współczesną rzeźbę, słownictwo z tym związane oraz umiejętność w rozpoznawaniu form polodowcowych. Na zajęciach z przyrody (2 godz.) klasy 4a i 4b zapoznały się ze zjawiskami pogodowymi, ich obrazem i opisem, co ułatwiło uczniom przyswojenie i utrwalenie wiedzy z tej dziedziny.
Drugie spotkanie z interaktywną grą Scottie Go w kl. 3a (1godz) związane było z wykonaniem zadań z modułu Europa 2. W kolejnych dziesięciu zadaniach uczniowie poza znanymi już klockami, korzystali z nowych poleceń: podnieś i skocz. Tym raz zadania sprawiły uczniom więcej trudności. Do celu dotarła jedna drużyna.
Zajęcia z geografii z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium przypomniały uczniom kl.7a i b (2godz.) budowę rzeki. Uczniowie klas 4a i b (2godz.) ponownie wykorzystali sprzęt – mikroskop, aby zobaczyć mikroskopijny świat roślin i zwierząt.
25 listopada uczniowie klasy 3c w ramach programu Laboratoria Przyszłości rozpoczęli przygodę z grą Scottie Go. Uczniowie kl. 2a także w listopadzie poznali dzięki Scottie Go podstawy programowania.Na zajęciach (2 godz) dzieci zapoznały się z podstawowymi elementami programu. Klasa podzieliła się na zespoły dwuosobowe. Chcąc pomóc Skottiemu uczniowie planują jego ruchy. Piszą programy łącząc kartonowe bloczki oraz wykorzystują aplikację, która pozwala zeskanować te programy i przekształcić je na zachowanie Skottiego. Ze Skottiem będziemy się jeszcze spotykali na lekcjach, bo nasz sympatyczny kosmita nadal potrzebuje pomocy.
Klocki Scottie Go cieszą się dużą popularnością. Są wykorzystywane także podczas indywidualnych zajęć rewalidacyjnych w kl. 5(1 godz). Lekcja rewalidacji indywidualnej (1 godz.) z uczniem klasy 4 z wykorzystaniem klocków Scottie Go! zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości. Jak widać celem tych zajęć jest nie tylko budowanie kompetencji technicznych i informatycznych, ale również budowanie kreatywności, koncentracji, logicznego myślenia, lateralizacji i planowania.
Przeprowadzono 7 godzin lekcyjnych z wykorzystaniem sprzętu i materiałów zakupionych w ramach programu Laboratoria przyszłości. Lekcje biologii z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium – ułatwiły uczniom klas 6 opanowanie przebiegu cyklów rozwojowych pasożytów. W klasach 5 wykorzystano mikroskopy na lekcjach dotyczących budowy komórek – dzięki temu uczniowie mogli zaobserwować podstawowe elementy budowy komórek.
Listopad to kontynuacja na lekcjach fizyki działu o prądzie elektrycznym (6 godz.). Uczniowie klas 8. rozszerzali i pogłębiali wiedzę z elektryczności. Wykonywali eksperymenty z wykorzystaniem zestawu1 Eksperymenty Uczniowskie – Fizyka w walizce. W czasie zajęć uczniowie wykonywali eksperymenty i wyciągali wnioski. Z wykorzystaniem pomocy zawartych w doświadczalnej walizce przeprowadzono eksperymenty dotyczące obwodów elektrycznych, badano materiały, które są przewodnikami bądź izolatorami oraz wpływ połączeń odbiorników na natężenie płynącego prądu.
Na lekcjach informatyki w klasach 5a i 5b (2godz.) oraz 6a i 6c (3 godz) uczniowie pracowali z klockami Scottie Go w ramach zajęć rozwijjących umiejętności programowania. Nowy sposób porozumiewania się z komputerowym robotem przypadł wszystkim do gustu. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem.
18 listopada (1godz.) i 2 grudnia (1 godz.) na lekcjach edukacji informatycznej uczniowie klasy 3b korzystali z gry Scottie Go czyli zestawów klocków z grą do interaktywnej nauki programowania. Razem z przyjaznym kosmitą przeżywali liczne przygody podróżując swoim pojazdem kosmicznym. Pomagając Scottiemu w jego licznych przygodach gracze zdobywali wiedzę programistyczną, a przy okazji ważne kompetencje społeczne. Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.
W czasie lekcji matematyki (1 godz.) uczniowie klasy VIc wykorzystali zestaw manipulacyjny zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości. Podzieleni na grupy tworzyli figury geometryczne w przestrzeni 2D i 3D. Mogli przekonać się jaka jest różnica między wielokątami a wielościanami. Sporządzali rysunki utworzonych wielokątów oraz wielościanów, wykorzystując ich cień na tablicy multimedialnej.
W tym roku szkolnym uczniowie kl.6c postanowili ubrać klasową choinkę w ozdoby wykonane własnoręcznie. Wykorzystano do tego celu tekturowe rurki, pozostałości po papierze toaletowym bądź papierowych ręcznikach. Aby nasze ozdoby były trwałe użyliśmy do ich sklejania specjalnych pistoletów na klej, zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, które bardzo ułatwiły pracę. Pomysły na projekty naszych ozdób zaczerpnęliśmy z zasobów Internetu.
Uczniowie kl. 7a na lekcji chemi budują modele cząsteczek wykorzystując zestawy zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Ćwiczenie takie rozwija wyobraźnię przestrzenną, pozwala zrozumieć budowę materii.
Na lekcjach informatyki w kl. 6a i 6b (3 godz.) uczniowie programowali roboty Photon zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Pracowali z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem, dzięki temu, że mogli obserwować zachowanie prawdziwego, a nie wirtualnego robota. Z pomocą sympatycznego robocika uczniowie mogą zobaczyć efekty swoich działań w praktyce co bardzo motywuje ich do pracy.
Na lekcji techniki w kl.6b (1 godz.) ozdabialiśmy gwiazdki choinkowe zaprojektowane na lekcjach informatyki, a potem wydrukowane na drukarce 3D. Większość z nich zawisła na choince, która zawsze ustawiana jest w naszej szkole na holu głównym.
Lekcje biologii (3godz.) z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium – pozwoliły uczniom klasy 7a i 7b na zrozumienie przebiegu procesu krzepnięcia krwi oraz zapoznanie z budową układu limfatycznego. W klasie 5b również wykorzystano multimedialnych ilustracji Educarium na lekcjach dotyczących oddychania organizmów – uczniowie mogli zaobserwować aparaty szparkowe roślin, przez które zachodzi wymiana gazowa.
W styczniu uczniowie klas 4a, 4b i 4c #godz.) tworzyli w programie Tinkercad swój pierwszy projekt do wydruku na drukarce 3D. Dzięki temu, że mamy taką drukarkę, zakupioną w ramach projektu, zajęcia są ciekawsze. Pomysły, które przychodzą do głowy młodym projektantom można od razu zweryfikować w praktyce i ewentualnie poprawić i udoskonalić.
Drukarkę 3D wykorzystaliśmy także do wykonania drobnych upominków dla uczniów kl. 3a, którzy aktywnie uczestniczyli w akcji "Polakom na Ukrainie".
Uczniowie wszystkich klas 5 i 6 (6 godz.) korzystali z robotów Photon podczas zajęć z programowania. !0 robotów zakupionych w ramach projektu ogromnie spodobała się uczniom. Wykorzystanie Photona pozwala na kreowanie sytuacji wspierających mechanizmy uczenia się, wyzwalając radość i budząc ciekawość poznawczą.