2017/2018
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Wizyta w klasie 2b
W czerwcu klasę 2b odwiedziła dziewczynka z USA która tu co roku przyjeżdża w odwiedziny do swojej rodziny. Dziewczynka urodziła się i mieszka w USA mimo to bardzo dobrze mówi po Polsku. W czasie lekcji przeczytała po angielsku fragment książki, opowiedziała o sobie oraz odpowiedziała na pytania uczniów. Następnie wszyscy narysowali dla niej rysunki które zabrała ze sobą jakko pamiątkę z tego spotkania. Dzieciom bardzo spodobała się taka lekcja podczas której uświadomili sobie że nauka języka obcego nie jest ważna jedynie sama w sobie lecz stanowi przede wszystkim narzędzie do porozumiewania się z innymi ludźmi. Na więcej zdjęć zapraszam do galerii.
Powitanie lata - piknik klas 6b i 6c
Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,
jutro wakacje, lekcje skończone.
Trzeba opalić twarze na wietrze,
trzeba odetchnąć świeżym powietrzem.
21 czerwca przypada tzw. przesilenie letnie, czyli pierwszy dzień astronomicznego lata. Jest to jednocześnie najdłuższy dzień w roku. Lato kalendarzowe rozpocznie się nazajutrz -22 czerwca. Uczniowie klasy 6b i 6c z wychowawcami powitali ten dzień piknikiem na polanie. Pogoda była typowo letnia. Uczniowie odpoczywali w cieniu drzew, grali piłkę oraz w ciekawe gry zespołowe i planszowe. Jak to na pikniku nie zabrakło smakołyków : pizza, słodycze, napoje. Panował miły nastrój, bo już jutro powitamy wakacje.
B. Czajkowska, B. Kubicka
GRAND PRIX dla Natalii
Natalia Gazda, uczennica klasy III „d”, 2 czerwca 2018 r. wystąpiła w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie.W XII Spotkaniach Mistrzów Muzyki, w kategorii 7 – 10 lat zaśpiewała dwie piosenki: „Pa aa” oraz „Atomowy budzik”, za które otrzymała nagrodę GRAND PRIX.
Opiekunem muzycznym Natalii jest pani Ewa Siembida. Międzynarodowy Festiwal Kultury dziecięcej odbywa się w Pacanowie od 2005 roku. W tym roku Spotkania Mistrzów Muzyki i Teatru odbyły się po raz dwunasty. Natalia wzięła udział w festiwalu po raz drugi. Można było tu zobaczyć wiele znanych osób ze świata muzyki, teatru i telewizji. Gwiazdą imprezy był Conrado Moreno, który wprowadził Natalię na scenę i pięknie zapowiedział jej występ. Gośćmi festiwalu byli między innymi: Grzegorz Wilk znany z programu „Jaka to melodia”, Dorota Osińska – aktorka i wokalistka Teatru „Rampa ” w Warszawie, znana z programu „The Voice of Poland”, Kuba Molęda– wokalista zespołu „LO27”. Centrum Bajki w Pacanowie swoją obecnością zaszczyciła również Pierwsza Dama RP, pani Agata Duda.
Natalii i pani Ewie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
B. Skawińska
Dwójka Kibicuje Kadrze
19 czerwca 2018 pierwszy mecz drużyny narodowej w mistrzostwach świata w piłce nożnej. Uczniowie naszej szkoły wsparli naszych zawodników biorąc udział w dniu kibica. Uczniowie klas I-VI na ten dzień założyli na siebie barwy narodowe. Trzymamy kciuki za wynik meczu.
Zawody wędkarskie
W dniu 16 czerwca po raz kolejny odbyły się nad Zalewem zawody wędkarskie, w których uczestniczyły drużyny ze szkół podstawowych w Nowej Dębie, Jadachach i Cyganach.
W kategorii młodszej naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Adam Słowik, Maciej Zieliński i Kacper Majewski. W kategorii starszej wystartowali: Patrycja Zöllner, Tomasz Tymiński i Seweryn Woźniak. Uczniowie odnieśli wielki sukces zajmując drużynowo I miejsce w obu kategoriach wiekowych. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej wagowej w młodszej kategorii wiekowej I, II i III miejscazajęli kolejno Adam Słowik, Maciej Zieliński i Kacper Majewski. W starszej grupie I miejsce zajęła Patrycja Zöllner a II miejsce Tomasz Tymiński. Patrycja i Adam złowili również najdłuższe ryby w swoich kategoriach wiekowych. Uczniowie otrzymali puchary, pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodkie upominki. Gratulujemy!
Opiekę nad uczniami sprawowały p. M. Kobylarz, p. M. Ozga i p. M. Jabłońska.
Monika Jabłońska
NA PODKARPACIU JESTEŚMY MISTRZAMI W MINISIATKÓWCE
Coś bardzo ciekawego
Chcę zachęcić do przyjrzenia się temu filmowi: Obsesja doskonałości. Świetnie w kilkanaście minut Simon Sinek pokazuje co dzieje się z generacją młodego pokolenia. Bardzo ciekawy materiał dający do myślenia! Zaglądnij i oceń sam. Zapraszam rodziców, naszych uczniów i nauczycieli.
Oto link: https://www.facebook.com/obsesjadoskonalosci/videos/1340233639433109/
Warto też zaglądnąć do Billa Gatesa : https://demotywatory.pl/4210233/11-zasad-Billa-Gatesa
Nie spal się na starcie!
Minister Edukacji Narodowej objął honorowym patronatem kampanię społęczną Nie Spal się na Starcie, zorganizowaną przez Fundację Aflofarm. Głównym celem tej kampanii jest promocja zdrowego stylu życia, budowanie świadomości na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz kształtowanie postaw dbania o własne zdrowie i innych ludzi. Na stronie www.niespalsiena starcie.pl mozna zobaczyc wiele cennych materiałów, filmików, spotów. W czasie trwania kampanii, młodzież będzie mogła wziąć udział w konkursie-szczegóły na stronie kampanii. Zapraszamy rodziców, młodzież oraz nauczycieli do zaglądnięcia na stronę kampanii.
Wycieczka klas 4c i 4b do Krosna
W dniu 25 maja klasy 4c i 4b wybrały się na wycieczkę klasową do Krosna. W planie wycieczki znalazło się zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, przejście przez wystawy oraz pokaz wytwarzania i zdobnictwa szkła, zwiedzanie Muzeum Rzemiosła, przejście przez wystawy dotyczące starych zawodów min. szewc, kuśnież, kowal, zegarmistrz, wejście na wierzę zegarową w rynku. Ze względu na złą aurę wizyta w parku linowym musiała zostać odwołana. Zapraszam do obejrzenia galerii foto.
MATEMATYCZNE KONKURSY
11 maja dwoje uczniów naszej szkoły reprezentowało nas w XIV edycji powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego: Jagoda Płaza z kl. 6 a orza Michał Nowak z kl. 6b. Michał został zaproszony na zorganizowany w poniedziałek 28 maja festyn szkolny, zorganizowany przez głównego organizatora konkursu - Szkołę Podstawową nr 6 w Tarnobrzegu, na którym wręczono nagrody. Michał został wyróżniony w tym konkursie i otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę. Serdecznie gratulujemy!!! W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursach z dziedziny przedmiotów ścisłych. Z całą pewnością do najtrudniejszych należał KANGUR MATEMATYCZNY.
15 marca uczniowie ze szkół z całej Europy, w tym samym czasie rozwiązywali takie same zadania. Naszą szkołę reprezentowało 25 uczniów . Udział w konkursie był możliwy dzięki Radzie Rodziców, która zasponsorowała udział najzdolniejszych, wyłonionych za pomocą wcześniejszych eliminacji szkolnych. Wyniki konkursu otrzymaliśmy początkiem maja. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali następujący uczniowie: Weronika Staszczak kl. 3 c,Franciszek Flis kl. 4 c oraz Simonowicz Mikołaj kl. 4 d. Dyplomy zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego. Serdecznie gratulujemy!!!!
Profilaktyka w szkole
W naszej szkole tradycją stały się spotkania profilaktyczne. Tym razem gościliśmy znanego poetę, pieśniarza Jacka Musiatowicza i jego syna Michała :finalistę Must Be The Music w koncercie profilaktycznym "Czy słowa mogą ranić?". Ciekawe wypowiedzi i przemyślenia przeplatane kawałkami fajnej muzyki cieszyły się zainteresowaniem naszych uczniów. Koncert bardzo im się podobał- jak wynika z ich relacji. Uczmy się wyciagać wnioski, realizujmy swoje marzenia, by kiedys umieć spojrzeć w przeszłość z dumą i zadowoleniem. Jestem dumna z naszej młodzieży za przyjmowanie tak ważnych treści!!
Dodatkowo klasy szóste uczestniczyły w programie "Debata" prowadzonym przez p.Katarzynę Tadra, pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie.
SZKOLNE WYCIECZKI
6b i 6c w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem.
Sezon wycieczek rozpoczęty! Uczniowie klasy 6b i 6c wyruszyli 17 maja na dwudniową wycieczkę w góry. Dużą atrakcją były dla nas baseny termalne tzw. Termy Bania. Był to czas wspaniałej zabawy. Spędziliśmy tam 3 godziny.Każdy mógł korzystać ze zjeżdżalni, armatek wodnych, jacuzzi, sztucznych fal. Mogliśmy wypływać specjalnym korytarzem na zewnątrz budynku , gdyż wszystkie te atrakcje są niezależnie od pogody. Drugiego dnia mieliśmy czas na spacery po Krupówkach oraz wyjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Dopisywał nam dobry humor. Mimo mgły i bardzo ograniczonych widoków robiliśmy sobie zdjęcia i kupowaliśmy pamiątki.W karczmie Tarasy zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Miło spędziliśmy czas. B.K.
"Dwójka na Falochronie"- program profilaktyczny
Falochron jest pomyślany jako projekt profilaktyczny polegający na nakładaniu na jednostkę, rozmaitych podobnych do stref falochronu – wzmocnień – przeciwko przeciwnościom losu. Wzmocnieniem jest wiedza o zagrożeniach i czynnikach ryzyka w środowisku oparta na diagnozie, wiedza na temat czynników chroniących oraz spójne, systemowe działania wychowawcze i profilaktyczne na terenie szkoły. W adaptacji projektu użyty został obraz splątanej sieci elektrycznej, prezentującej chaos i niemożność jednoznacznego określenia drogi przepływu informacji oraz zależności wzajemnej poszczególnych elementów. W ten sposób ujęto informacje o czynnikach ryzyka, które mogą mieć znaczący wpływ na życie młodych ludzi.
Zostały przeprowadzone badania. Uwzględniły one trzy grupy czynników związanych ze środowiskiem: czynniki rodzinne, rówieśnicze i związane z otoczeniem szkolnym i sąsiedzkim. Skupiały się one głównie na identyfikacji czynników chroniących, które wspierają prawidłowy rozwój i kompensują bądź redukują wpływ czynników ryzyka oraz wiążą się z osłabieniem zachowań problemowych. Zgodnie z koncepcją resilience, czynniki chroniące odgrywają kluczową rolę w procesie pozytywnego rozwoju nastolatków narażonych na przeciwności losu. Zwłaszcza wyodrębnienie czynników chroniących jest niezwykle ważne w celu określenia obszarów i cech, które należałoby wzmacniać u młodych ludzi i nad nimi pracować, aby zmniejszyć występowanie zachowań problemowych.
Celem Falochronu jest przede wszystkim integracja i koordynacja działań wszelkich służb, instytucji oraz organizacji podejmujących działania na rzecz zapobiegania zachowaniom ryzykownym młodzieży i rozwiązywania problemów społecznych. Jednym z elementów Falochronu jest również podniesienie kompetencji i umiejętności wychowawczo-profilaktycznych nauczycieli zaangażowanych w takie działania na terenie szkół i placówek. Podejmowane działania w tym obszarze zakończone zostały stworzeniem Szkolnych Falochronów, u nas jest to "Dwójka na Falochronie". które otacząją młodego człowieka siecią wsparcia. Projektowane strefy oddziaływania programu są jednocześnie modułami szkoleniowymi, w których uczestniczyli nauczyciele:
Strefa I – diagnoza środowiska szkolnego, diagnoza problemów młodzieży,
Strefa II – upowszechnianie wiedzy dotyczącej wagi czynników chroniących obejmujących właściwe więzi rodzinne młodych ludzi, wzmacniające relacje.
Strefa III – korygowanie niewłaściwych zachowań, modelowanie konstruktywnych działań wychowawczych w środowiskach szkolnych, związanych z szeroko rozumianym klimatem szkoły.
Strefa IV – tworzenie systemowych interdyscyplinarnych oddziaływań w zakresie działalności instytucji i służb pracujących na rzecz edukacji, wychowania i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
W województwie podkarpackim jest to program pilotażowy. Nasza szkoła zaprezentowała się na podkarpackiej konferencji zorganizowanej przez PCEN Rzeszów. Przygotowaliśmy ciekawą prezentację nt. "Nastolatek z trudnościami" oraz swoje działania przedstawiliśmy w Banku Dobrych Praktyk /referowała p.M.Jabłońska/.Nasza młodzież działa w programie! Dziękujemy Wam za to, że jesteście z mani.
Witaj majowa jutrzenko!
26.04.2018 r. odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto Konstytucji 3 Maja to ważne wydarzenie w dziejach narodu polskiego. Został wówczas po raz pierwszy ustanowiony w formie konstytucji najważniejszy dla Polaków dokument. Klasa 4b z p. Barbarą Majczyk przygotowała inscenizację nawiązującą do wydarzeń z 1791 roku, gdy król Stanisław August Poniatowski i przywódcy stronnictwa patriotycznego podjęli próbę ratowania Polski przed upadkiem. Uczniowie w strojach z epoki wcielili się w postacie historyczne - króla Stanislawa Augusta Poniatowskiego, H.Kołątaja, S.Staszica. Scenki historyczne były uświetnione występami chóru i wokalistów pod kierownictwem p. Anety Wojdacz. Śpiew podkreślał radosny i patriotyczny nastrój święta. Recytatorzy pięknie zaprezentowali fragment „Pana Tadeusza” - koncert Jankiela. Prócz recytacji, śpiewu, inscenizacji widzowie mogli również podziwiać taniec - polonez w wykonaniu uczniów z klasy 6b przygotowany przez p. Beatę Kubicką i p. Ewę Siwczuk –Cymę. Tematyka apelu przybliżyła uczniom wydarzenia historyczne oraz rozpoczęła majowe świętowanie w naszym środowisku. /B. Kubicka/
Spotkania z rodzicami klasy 4-6- zagrożenie cyberprzemocą
Na kwietniowych spotkaniach z rodzicami odbyła się bardzo ciekawa i cenna prelekcja dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie p.Ewy Szczepan nt. zagrożeń jakie spotykają nasze dzieci w wirtualnym świecie. Rodzice otrzymali wiele cennych wskazówek, by ustrzec dzieci przed cyberprzemocą. Otrzymali informacje nt. sygnałów ostrzegawczych; sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dziękujemy pani Ewie i zgromadzonym rodzicom!
Konkurs z języka angielskiego dla klas 2
03.05.2018
Zapraszamy uczniów klas 2 do wykonania słowniczka obrazkowego.
Praca - słowniczek powinna zawierać przynajmniej 10 wyrazów wraz z odpowiednimi ilustracjami. Praca może być wykonana dowolną techniką: rysowanie, malowanie, wydzieranka, itp. Słowniczek może mieć dowolny kształt i format.
Może być wykonany w formie książeczki bądź plakatu. Prace należy złożyć u nauczyciela języka angielskiego w terminie do 16 maja.
Obchody Święta Ziemi
20.04.2018
Dzień 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Ziemi. Wymyślono go po to, by miliardy ludzi zatrzymały się na moment i pochyliły nad losem planety, na której mieszkają. Chwila ekologicznej refleksji ma uchronić nas przed popełnianiem nieodwracalnych błędów. Tegoroczne hasło to walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze gesty jak stosowanie recyklingu czy rezygnacja z plastikowych opakowań i sklepowych toreb, przyczynią się do ratowania Ziemi. W związku z obchodami Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej nr 2 przeprowadzono akcję „Kolory Ziemi”, podczas której uczniowie w określone dni ubierali się w wyznaczone kolory związane z żywiołami Ziemi ( k. niebieski – Woda, k. czerwony – Ogień, k. zielony – Ziemia). Nauczyciele prowadzili pogadanki na temat: Życie śmieci – jak długo rozkładają się odpady? Uczniowie wykonali plakaty promujące Dzień Ziemi, odbył się również VIII Festiwal Piosenki Ekologicznej. Jak co roku uczciliśmy to święto wiosennym korowodem ulicami naszego miasta. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w przemarszu zaprzyjaźnione z nami nowodębskie przedszkola: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 5 im. Misia Uszatka.
Kolorowy korowód wyruszył o godz.10.00. spod budynku szkolnego przez ulice: Leśną, Krasickiego, Żeromskiego i Szkolną. Uczestnikami pochodu były: dzieci przedszkolne z wychowawczyniami i pracownikami przedszkola, dzieci szkolne, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz personel medyczny. Niebo było dla nas łaskawe i słońce się do nas uśmiechało, pachniało wiosną, a przyroda tryskała życiem. Dzieci i młodzież z transparentami, ubrani na zielono, głośno wykrzykiwali hasła związane z ekologią. Kolejny raz sprawiliśmy „ekologiczną niespodziankę” mieszkańcom naszego miasta. Nowodębianie pozdrawiali nas bardzo serdecznie, a my odwzajemnialiśmy ich uśmiechem i miłymi gestami. Przemarsz zakończył się na placu mjr Jana Gryczmana mini koncertem piosenek ekologicznych nagrodzonych w VIII Festiwalu Piosenki Ekologicznej, który odbył się poprzedniego dnia w szkole. Organizatorzy akcji dziękują uczniom, którzy licznie włączyli się w tegoroczne obchody. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania pochodu i zadbali o nasze bezpieczeństwo: Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba, Straży Miejskiej oraz Dyrekcji SOK-u.
Koordynatorzy akcji, nauczyciele przyrody
Lekcja Skype z greckiej perspektywy
Tym razem jak wygląła lekcja Skype z perspektywy Grecji.
Powrót na zajęcia z małą niespodzianką dla naszych studentów!!! mieli okazję porozmawiać przez skype ze studentami z polskiej szkoły, z którymi wymieniają listy i pracują w języku angielskim!!!Dziewczęta w półfinale wojewódzkim minisiatkówki
http://www.nowadeba.pl/po-godzinach/aktualnosci/art,5910,dwojka-w-polfinale-wojewodzkim.html
DZIEŃ MATEMATYKI
28.03.2018 Miesiąc MARZEC poświęcony był w tym roku szkolnym "Królowej Nauk" - Matematyce. 14 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby Pi. Następny dzień zaznaczył się udziałem uczniów naszej szkoły w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "KANGUR EUROPEJSKI". Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców, która zasponsorowała udział 25 uczniów, wybranych drogą eliminacji. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji obchodów Dnia Matematyki. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl! Jest to największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce. W bieżącym roku szkolnym odbyła się V edycja tego święta. Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął w tym roku również Minister Edukacji Narodowej , a MEN aktywnie przyłączyło się do obchodów Dnia Matematyki. 27 marca odbył się matematyczny turniej uczniów klas czwartych pod hasłem "Matematyka od kuchni".
Reprezentanci poszczególnych klas rozwiązywali zadania on-line, zdobywając punkty dla swojego zespołu. I miejsce zdobyła klasa IV d (Maja Rębisz, Nel Lis, Mikołaj Simonowicz). Na drugim miejscu znalazły się dwa oddziały: IVa (Karolina Moszczyńska, Bartek Posłuszny, Michał Szczypek) i IVb (Natalia Wdowiak, Mikołaj Rymaniak, Wojtek Stolarczyk). Trzecie miejsce przypadło uczniom klasy IV c (Bartek Sudoł, Franek Flis , Patryk Sorbal). Uczniowie otrzymali drobne upominki oraz okolicznościowe dyplomy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do zabawy za rok.
I. . Gadomska
Wielkanocne spotkanie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie
Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy, uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunem odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie. Młodzież zaprezentowała montaż słowno- muzyczny ,, Jest Zmartwychwstanie". Piękna recytacja wierszy i śpiew piosenek wywołały wsród obserwatorów wzruszenie i radość. Po występie, członkowie SKW złożyli Seniorom świąteczne życzenia, wręczając wielkanocne kartki, wykonane przez wolontariuszy oraz dzieci z klasy Ic i III c. Miłym akcentem spotkania był słodki poczęstunek. Kolorowe babeczki, które samodzielnie przygotowały uczennice, smakowały wszystkim wyśmienicie. W podziękowaniu wolontariusze otrzymali gromkie brawa i koszyk pełen słodkości. Miło było gościć w DPS i widzieć uśmiech i radość na twarzach starszych ludzi. Osoby niepełnosprawne, których nie brakuje w społeczeństwie, potrzebują naszej akceptacji i zainteresowania.
opiekun SKW Małgorzata Ozga
Pomoc dla dzieci z Afryki
W roku szkolnym 2016/17 nasza szkoła przystąpiła do programu "Adopcja na odległość". Naszą opieką objęliśmy dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Zway (Etiopia). W tym celu raz do roku organizujemy zbiórkę pieniędzy wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Pieniądze są wpłacane na konto Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego . Raz w roku otrzymujemy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego potwierdzenie darowizny, otrzymujemy także listy i zdjęcia dzieci od pracujących w Zway, polskich sióstr czy wolontariuszek. Dostajemy także dwumiesięcznik "Misje Salezjańskie", w którym możemy przeczytać o ważnych wydarzeniach w krajach Trzeciego Świata. W roku szkolnym 2017/ 2018 postanowiliśmy kontynuować akcję grupowej,, Adopcji na odległość". Dobrowolna zbiórka pieniędzy została zakończona: dochód wyniósł - 880 złotych. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za zrozumienie i wsparcie tej wartościowej akcji.
"Small talk", czyli rozmowy z uczniami z Grecji przez Skype.
26.03.2018 Uczniowie klasy VI c mieli na ostatniej lekcji języka angielskiego niesamowitą okazję, by na żywo porozmawiać z uczniami z Grecji. Uczniowie obu szkół znali się już wcześniej, ponieważ już od ponad roku piszą do siebie listy. Dzisiaj mogli wreszcie zobaczyć i usłyszeć się na żywo. Uczniowie mogli porozmawiać o swoich zainteresowaniach, formach spędzania czasu wolnego, a także o tradycyjnych potrawach z każdego kraju. Pytań nie było końca, więc wszyscy mamy nadzieję, że już wkrótce uda się nam jeszcze ze sobą porozmawiać.
Dzieci listy piszą
26.03.2018 Po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły napisali listy do dzieci z Japonii. Współpraca naszych szkół trwa już ponad rok, a po uśmiechach na twarzach dzieci widać, że sprawia im ona wielką radość. Dzieci mogą poćwiczyć swój angielski, oraz poznać ciekawe zwyczaje dalekiego wschodu.
Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa - " Hobbit, czyli..."
22.03.2018r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny pt. „Hobbit, czyli podróż w nieznane” przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Sztuka, która była omawiana jako lektura w klasach szóstych, nawiązuje do powieści J.R.R. Tolkiena. Ukazuje historię przygód hobbita Bilbo Bagginsa oraz jego niezwykłych przyjaciół. Podczas swej podróży Bilbo musi stawiać czoła wielu niebezpieczeństwom. Aktorzy występujący na scenie zabrali nas w magiczną podróż do krainy Śródziemia. Razem z nimi przenieśliśmy się do Samotnej Góry, aby odnaleźć magiczny arcyklejnot oraz skarby zagarnięte przez okrutnego smoka Smauga.
Spektakl pokazuje, że nawet niepozorny i bojaźliwy hobbit dla przyjaciół może dokonać wielkich czynów i stać się bohaterem. Jeden z aktorów- Thorin zaprosił do współpracy uczniów, którzy odegrali role Krasnoludów oraz pomagali w odegraniu jednej ze scen. Aktorzy doskonale wcielili się w odtwarzane role. Uwagę przyciągały widowiskowe kostiumy, a także bardzo efektowna scenografia. Zadbano o efekty akustyczne i wizualne. Przedstawienie z pewnością dostarczyło widzom niezapomnianych wrażeń. Widzowie nagrodzili twórców gromkimi brawami. /Beata Kubicka /
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
16 marca był DNIEM OTWARTYM w naszej szkole. W tym dniu gościliśmy przedszkolaków ze wszystkich nowodębskich przedszkoli wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami. Na tę okazję klasy pierwsze przygotowały część artystyczną , na którą składały się piosenki, tańce i wiersze. Po nich podziwialiśmy występy przedszkolaków. W dalszej części programu nasi goście bawili się na torze przeszkód i oczywiście zwiedzali szkołę. To było wesołe spotkanie. Dziękujemy za odwiedziny!
Wycieczka do Oceanarium
8 marca uczniowie klas 7b i 7a oraz klas gimnazjalnych brali udział w wycieczce przyrodniczej do Oceanarium w Zagnańsku. Celem wycieczki było zwiedzanie obiektu, w którym w akwariach o pojemności 290 000 litrów zgromadzono ponad 500 gatunków zwierząt żyjących w 13 różnych biotopach na całym świecie. Największą atrakcją były żywe okazy rekinów, płaszczek, węgorzy elektrycznych oraz kolorowych ryb raf koralowych. Ciekawostką były modele przedziwnych ryb żyjących w największych głębinach oceanicznych. Podczas udziału w warsztatach uczniowie mieli okazję poznać wiele interesujących faktów dotyczących budowy i zwyczajów rekinów, konstruowali również modele pęcherzy pławnych ryb i poznawali zasadę ich działania.
Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie jednego z najstarszych i największych dębów w Polsce - "Bartka", którego wiek ocenia się na ok. 700 lat a obwód jego pnia wynosi prawie 10 m. Następnie uczniowie zwiedzali rezerwat geologiczny "Kadzielnia" w Kielcach, w którym oprócz kilku jaskiń odkryto niezwykle cenne znaleziska paleontologiczne jak skamieniałości zwierząt morskich sprzed 350 mln lat. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Kielcach i ulicy H. Sienkiewicza - jednej z wizytówek tego miasta.Organizatorem wycieczki była p. Monika Jabłońska, opiekę nad uczniami sprawowały również p. Maria Mazur i p. Anna Brzozowska.
Monika Jabłońska
St Patrick's Day 2018
16.03.2018 W dniu 16 marca 2018 obchodziliśmy w naszej szkole dzień Świętego Patryka - parona Irlandii. W związku z tym uczniowie wszystkich klas uczcili ten dzień ubierając się w kolor zielony. Odbył się również konkurs na najbardziej zieloną klasę. Zwycięzka klasa wygra 1 dzień bez pytania. Wyniki zostaną ogłoszone już wkrótce.
Happy St Patrick's Day!Święto Książki- przebieramy się za bohaterów literackich
W dniu 13.03.2018r. naszą szkołę odwiedziły postacie bajkowe i literackie. A było ich naprawdę sporo! Po szkolnych korytarzach przechadzały się Wróżki, Krasnoludki, Księżniczki, Kopciuszki, Piraci, Kot w Butach, Kot Bonifacy, Pippi Pończoszanki, Dziewczynka z zapałkami, Alicja z Krainy Czarów , Harry Potter i Hermiona i wiele innych bohaterów książkowych. Zawitała nawet historyczna postać- Anna Boleyn, żona Henryka VIII. Ogólnie szkoła zamieniła się w tym dniu w Literacką Krainę. Głównym celem tego wydarzenia była wspólna zabawa oraz przypomnienie opowieści, baśni i bajek, ich bohaterów i uświadomienie, że dla każdego dziecka, tego dużego i mniejszego, świat ksiażek zawsze pozostanie krainą piękną i beztroską, do której wraca się wspomnieniami nawet w wieku dorosłym…. Warto więc czytać książki, szukać w nich wytchnienia, ukojenia oraz wielkich emocji, które pozwalają przenieść umysł i serce w inny lepszy świat…. Dla wszystkich, którzy byli kreatywni, odważni oraz cierpliwi i pracowici, by wystąpić w ciekawym stroju – wielkie słowa uznania i podziwu! To wy sprawiliście, że ten dzień był tak radosny i kolorowy! Pozostaje tylko powiedziecie – do następnego… przebrania, bądź wcielenia w bajkową postać.
R. Chejzdral,; B. Czajkowska
XIV Konfrontacje Recytatorskie
14 marca 2018r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyły się XIV Konfrontacje Recytatorskie, w których uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. W związku z tym, iż rok 2018 został ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta prezentowane były w większości utwory tego poety. W konkursowych zmaganiach uczestniczyło 56 uczestników w 3 kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie przygotowani przez nauczycieli języka polskiego: p. B. Kubicką i p. M. Trawińską. Klasa 5b / Rita Hynowska, Paulina Nowak, Jakub Wilk/, klasa 6a /Aleksandra Babula, Jagoda Płaza, Martyna Zielińska, Patrycja Zollner/, klasa 6b / Michał Nowak/, klasa 6c / Kinga Franuszkiweicz, Wiktoria Gurdak/. I nagrodę w konkursie otrzymała Paulina Nowak, wyróżnienia : Aleksandra Babula, Michał Nowak, Wiktoria Gurdak. Serdecznie gratulujemy!
DZIEŃ OTWARTY
1 marca w naszej szkole gościliśmy zespół „Zbrucz” z Tarnopola. Zespół zaprezentował znane ukraińskie pieśni ludowe oraz oczarował wspaniałym tańcem gruzińskim i cygańskim. Piękne stroje ludowe, wspaniałe wokale i energetyczny przekaz sprawiły, iż koncert został przyjęty bardzo żywiołowo. Hasłem przewodnim koncertu była pomoc dzieciom z Ukrainy. Zebrane datki zostaną przekazane dla potrzebujących dzieci ze wschodniej Ukrainy, które ucierpiały wskutek konfliktu zbrojnego w rejonie Donbasu.Występ ten, który dał naszym uczniom możliwość spotkania się „na żywo” z tańcem, muzyką. Miał on aspekt wychowawczy, gdyż uczył otwartości na inne kultury, poruszał ważne i trudne problemy związane z sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów. Po zakończeniu występu można było zakupić ręcznie wykonane ozdoby. Dziękujemy artystom za wspaniały pokaz a naszym uczniom i ich rodzicom za wsparcie tak szczytnego celu
Konkurs "Bezpieczne wakacje 2017 rozstrzygnięty
Nareszcie doczekaliśmy się rozstrzygnięcia konkursu "Bezpieczne wakacje 2017". Jesteśmy dumni, gdyż z ponad 170 prac nadesłanych do Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu aż trzy nasze prace zajęły czołowe miejsca. W pierwszej kategorii wiekowej do lat 10, pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy 3a -Ania Sęk a trzecie miejsce -Gabrysia Kaptur-klasa 3a. W drugiej kategorii wiekowej do lat 12, drugie miejsce zajął Karol Wąsik- uczeń klasy 6a. Uczniowie otrzymali z rąk policjantów-p.S.Ciby i R.Szymańskiego nagrody. Policjanci życzyli dzieciom dalszych sukcesów, składali podziękowania dla nauczycieli, którzy zmobilizowali uczniów do udziału w konkursie. Jesteśmy z Was dumni Kochani!!!
Przemoc rówieśnicza, emocje -jak sobie z nimi radzić
No i ciąg dalszy spotkań dla naszych uczniów. 21 i 26 lutego dobyły się spotkania dla uczniów klas 5c, 6a, 6c i 6b. Jak się zachowuje sprawca, ofiara przemocy i obserwator całego zdarzenia? Co rozumiemy przez przemoc? Jak sobie radzić z taką sytuacją czy emocjami, które towarzyszą podczas zderzenia z przemocą?Na te i nne pytania szukaliśmy odpowiedzi na warsztatach z panią L.Małobecką-Puka. Nasi uczniowie mają dobrą wiedzę nt. przemocy. Szkoda,że niektórzy z nich przechodzą obojętnie obok krzywdy innych.
Spotkania pedagoga z rodzicami-wywiadówki
13 lutego w naszej szkole odbyły się spotkania z rodzicami. Dla rodziców klas pierwszych zaprosiliśmy gościa- pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznej, terapeutę, pedagoga panią Lidę Małobecką- Puka. Wprowadziła ona rodziców w tajniki rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i społecznego naszych pociech. Dziękujemy za przybycie i wysłuchanie wskazówek, które na pewno pomogą osiągnąć pełniejszy rozwój naszych dzieci. Po spotkaniu odbyły się indywidualne konsultacje.
A my jak zwykle zawsze możemy liczyć na pomoc pani Lidki. Dziękujemy!
Ferie w naszej szkole
"Jestem świadomy-jestem bezpieczny" -warsztaty WOPR
Wybrani uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez WOPR w Tarnobrzegu. Ratownicy udzielali cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego zachowania sie w różnych trudnych sytuacjach. Być może ktoś z naszych podopiecznych będzie chciał zostać kiedyś ratownikiem i pomagać innym. Dziękujemy panom za cenną lekcję.
"Dbamy i zapobiegamy"- zajęcia na feriach
Podczas ferii w naszej szkole odbyły sie ciekawe zajęcia dla chętnych uczniów. Cieszymy się ,że mogliśmy chociaż trochę urozmaicić czas wolny naszym dzieciom. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach:
"Jestem artystą i odbiorcą sztuki- tworzę, myślę i reaguję"
"Papierowe cuda- palcami przebieramy i stres przeganiamy"- Zajęcia pod takim hasłem odbyły się 30 stycznia. Dzieci miały możliwość poznać nowe techniki plastyczne i wykonać ciekawe prace. Wykazały sie przy tym dużą sprawnością manualną. Wszystkie prace były przepiękne !
"Poszukuję inspiracji w tenisie stołowym"- wszyscy chętni uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności gry w tenisa stołowego. Na rozpoczęcie ferii rozegrany został turniej w kategorii dziewcząt i chłopców. Wszyscy otrzymali słodki poczęstunek i napój, a najlepszych nagrodzono upominkami rzeczowymi.
"Gram fair play"- to trzy turnieje indywidualne i w parach w minisiatkówce rozgrywane w kategoriach: klas IV, klas V-VI oraz klas VI-VII. Tutaj równiez wszyscy uczestniczy mogli liczyć na słodki upominek, a najlepsi na nagrody którymi były piłki do siatkówki. Ferie na sportowo okazały się bardzo dobrym pomysłem na miłe spędzenie czasu i udowodniły że w szkole również mozna "fajnie spędzić czas podczas ferii".
"Jestem wartościowym człowiekiem-omijam uzależnienia"- zajęcia miały na celu pokazanie i wzmocnienie pozytywnych cech osobowości.Dzięki temu łatwiej jest pokonywać napotykane trudności. Uczennice pokazały się z bardzo dobrej strony. Jestem dumna z ich postawy i zaangażowania- zwłaszcza Nikola 5c i Klaudia 6b.
"Mała mydlarnia- uczę się przez pozytywne doświadczenie"-6 lutego w świetlicy odbyły się warsztaty kreatywności. Dzieci miały możliwość zapoznania się z tajnikami produkcji mydła. Przy wykorzystaniu suszonych roślin, kolorowych barwników, gliceryny oraz olejków zapachowych tworzyliśmy mydełka. Dzieciaki uczyły się alternatywnych form spędzania czasu wolnego.Frekwencja dopisała.
Spotkanie z terapeutą
Drogi Rodzicu ! 13 lutego 2018 roku w naszej szkole odbędą się konsultacje dla rodziców z terapeutą, pedagogiem panią Lidią Małobecką -Puka. Jeśli dzieci sprawiają Ci trudności, nie wiesz jak z nimi postępować, coś Cię niepokoi w zachowaniu dziecka, porozmawiaj ze specjalistą. Przyjdź i zapytaj. Czekamy na Ciebie od godziny 16.00 w gabinecie pedagoga szkolnego. Pani Lidia to doświadczony terapeuta, pomogła już wielu osobom. Serdecznie zapraszamy!
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Zasad bezpiecznego korzystania z Internetu warto uczyć od początku kontaktu dziecka z Siecią. Najlepiej zacząć wspólnie z dzieckiem odkrywać Internet, pokazywać możliwości Sieci i od razu reagować na sytuacje budzące naszą wątpliwość, wyjaśnić sposoby postępowania i uzyskiwania pomocy, informować o miejscach i instytucjach pomocowych.
A oto kilka wskazówek dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu z ilustracjami przygotowanymi przez uczniów klas 6. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z nimi.
Włączając się w tym roku w obchodu DBI uczniowie przygotowali także, na godzinach wychowawczych, plakaty na temat bezpiecznego Internetu.
Bezpieczne ferie 2018
Mając na uwadze roporzadzenia MEN i zasady bezpieczeństwa w naszej szkole zostaly zorganizowane spotkania z odpowiednimi slużbami. Klasy 1-3 w dniach 25-26.01.2018 roku odbyly się spotkania z panią Anną Gadawską- dzielnicowa z Komendy Policii w Nowej Dębie i panem Damianem Bartłomowiczem- strażnikiem miejskim ze Straży Miejskiej w Nowej Dębie. Dzieci szczegółowo zostały zapoznane z niebezpieczeństwami czyhającymi na nie podczas ferii oraz z zasadami bezpieczeństwa w czasie gier i zabaw na świeżym powietrzu .Uczniowie nasi otrzymali materiały ostrzegawcze oraz odblaski. Dzieci zadawały ciekawe pytania. Pani Ania i pan Damian umiejętnie udzielali odpowiedzi. Dziękujemy za ciekawe lekcje!
Dodatkowo nasi uczniowie przygotowali wspaniały apel pod okiem wychowawczyń klas 3d i 2b- P.Marty Kowalskiej i P.Bożeny Skawińskiej.
"Cyberprzemoc to boli"- warsztaty dla uczniów klas 5-6
17.01. i 23- 24.01. w naszej szkole rozpoczęły się warsztaty dla uczniów klas 5-6. Klasy 6a, 6b,6c uczestniczyły w warsztstach prowadzonych przez panią Katarzynę Tadrę. „Cyberprzemoc – to boli” - zajęcia profilaktyczne. Celem jest wypracowanie postaw empatii również ze ofiarą cyberprzemocy, promowanie postaw odpowiedzialnego korzystania z mediów elektronicznych, sposobów rozwiązywania różnych trudności i konfliktów oraz wyrażania emocji. Uczniowie nasi posiadają dużą wiedzę z tych tematów. Dziękujemy pani Kasi i czekamy na następne terminy spotkań warsztatowych.
Dzień Babci i Dziadka
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To Dzień Babci i Dziadka, w którym dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Uczniowie klas IIa, IIIa i IIId wraz z wychowawcami postarali się, aby ten dzień uświetnić swoimi występami. 18 stycznia w godzinach popołudniowych, odbyła się na pięknie udekorowanej hali sportowej, wspaniała impreza, która zgromadziła bardzo liczne grono gości. Na wstępie pani dyrektor powitała wszystkich ciepłymi słowami. Dzieci natomiast zaprezentowały swoim Dziadkom montaż słowno - muzyczny ,, Jest taki dzień". Montaż nawiązywał do minionych świąt Bożego Narodzenia. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie wnuczęta obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami. Imprezę zakończył słodki poczęstunek. Zapraszamy do galerii zdjęć.
R. Szpunar, B. Szostak, B. Skawińska, M. Ozga
Orszak Trzech Króli
Już po raz czwarty 6 stycznia przeszedł ulicami Nowej Dęby Orszak Trzech Króli, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. Jako uczestnicy orszaków: europejskiego króla Kacpra, afrykańskiego króla Baltazara i azjatyckiego króla Melchiora, ubrani w kolorowe peleryny i korony, maszerowali śpiewając kolędy i niosąc flagi narodowe jako symbol rozpoczynajacych się w tym roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległosci. Po przejściu ulicami miasta orszaki spotkały się przy Samorządowym Ośrodku Kultury, gdzie odgrywano scenki orszakowe a uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w występach, które mogliśmy oglądać podczas szkolnych jasełek. We wspólnym kolędowaniu jak co roku nie zabrakło również udziału chóru szkolnego.
Monika Jabłońska
Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców
serdecznie zaprasza
na
Zabawę Karnawałową17 stycznia 2018r.
(środa)
klasy I-III godz. 14.30 – 16.30 klasy IV – VI godz. 17.00-19.00
Poczęstunek klasy organizują we własnym zakresie
Szkolne Jasełka
„ Cały świat się nagle zmienia… domy tulą się do gwiazd…
Dookoła od Aniołów biało jest…. w dziecięcych oczach lśni świąteczny blask….
W świąteczne dni magiczna jest MIŁOŚCI MOC, gdy dzielimy ją wśród ludzi wokół nas…
W cudowną NOC zatrzymaj się i w siebie patrz…
Największy DAR ukryty w SERCU masz…”
Przed ową Cudowną Nocą Narodzenia Maleńkiego magiczne chwile mogliśmy przeżywać już podczas niezwykłego widowiska Bożonarodzeniowego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły. Jasełka w wykonaniu maluszków z IIa, IIIa, IIIb prowadzonych przez wychowawców i opiekunów: p. Renatę Szpunar, p. Barbarę Szostak, p. Bożenę Skawińską i p. Małgorzatę Ozgę były jedną z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych uroczystości szkolnych.
Wielkie uznanie dla nauczycieli nauczania początkowego, bo praca z małymi dziećmi - oprócz dużej cierpliwości i trudu - wymaga najbardziej pożądanych w tym zawodzie kompetencji.
Entuzjastycznie śpiewający kolędy chór pod kierunkiem p. Anety Wojdacz wzbogacał całościowy odbiór przedstawienia, wprowadzając świąteczny klimat i radość. Uczniowie klas gimnazjalnych pod kierunkiem p. Moniki Żurek - Tabor wprowadzili chwilę zadumy, rozbrzmiewając słowami bardziej nastrojowych kolęd z przesłaniem do współczesnego człowieka.
A kiedy na scenę wyszły aniołki w zwiewnej choreografii tanecznej wszystkich ogarnęło wzruszenie… - widok roziskrzonych dziecięcych oczu w najbardziej wymowny sposób oddaje istotę Bożego Narodzenia, która drzemie przecież w każdym z nas. Nie zabrakło także pastuszków z ciupagami – w skocznych podskokach z dziewczynkami w góralskich strojach porywali i nasze serca do tańca. Pojawienie się św. Mikołaja wywołało tyle radości, ile zapewne prawdziwy św. Mikołaj dźwigał przed laty w swoim worku z prezentami napełnionym wdzięcznością obdarowanych.
Nie byłoby jednak tak barwnie i radośnie gdyby nie współpraca z rodzicami, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, szyjąc dla dzieci przepiękne stroje.
W artystycznej plastycznej oprawie przygotowanej przez p. Barbarę Czajkowską mogliśmy poczuć przedsmak świątecznych chwil, które czekały nas w naszych domach. Życzenia Dyrektora naszej szkoły –p. Ewy Markowicz - Zając wraz z propozycją zaśpiewania wspólnej kolędy – moc słów wyśpiewana przez tylu radosnych kolędników do nieba dotarła z pewnością! :) - a potem błogosławieństwo od naszych księży –ks. Tomasza Pyryta i ks. Marka Drwiły dopełniły to niezwykłe spotkanie.
Renata Konefał
Zuchy na biwaku
W dniach 8-9 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie odbył się specjalny biwak dla zuchów, którego hasłem przewodnim było "ciuch, ciuch"! Wzięło w nim udział około 105 zuchów oraz ich opiekunów, zarówno z gromady "Zuszki Duszki" z naszego szczepu, ale też z 11 TDH "Wrzosowisko", 3 GZ "Młode wilczki" i 4 GZ "Krokodylki" z Kolbuszowej, 12 GZ "Mega Brysie" z Gorzyc oraz 1 GZ "Bractwo leśnej przygody" ze Staszowa. Główną tematyką były pociągi i podróże, tym razem nikt nie był sprawdzany z wiedzy harcerskiej, wszystkie zajęcia nastawione były na dobrą zabawę. Pierwszego dnia odbyła się prezentacja gromad, podczas której zostały zaprezentowane państwa, wybrane wcześniej przez uczestników. Wieczorem wszyscy wspólnie oglądali bajkę pt. "Wielka podróż Bolka i Lolka". W sobotę rano z wszelkich materiałów powstało mnóstwo lokomotyw, a następnie miała miejsce gra terenowa, podczas której zuchy musiały wykazać się wieloma umiejętnościami. Między innymi znajomością wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima (układając po kolei wagony), sprawnością fizyczną (pokonując tor przeszkód), spostrzegawczością (znajdując ozdoby, którymi przystroili choinkę), a także wiedzą na temat pakowania plecaka (wybierając rzeczy odpowiednie na wyjazd nad morze lub w góry). Po pysznym obiedzie i apelu kończącym, podczas którego wszystkim zostały wręczone dyplomy, sprawności "podróżnik/podróżniczka" oraz słodkie nagrody, kadra biwaku miała dla zuchów niespodziankę. Było to wspólne wyjście do kina na bajkę pt. "Kumple z dżungli". Wszyscy wrócili z biwaku szczęśliwi, z nowymi znajomościami oraz cudownymi wspomnieniami.
Czuwaj! 1 ŚSDH "Jedynka"
Warsztaty
5 grudnia 2017 roku rozpoczęły się w naszej szkole warsztaty dla klas piątych i szóstych nt. radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jak się zachować wobec sprawcy przemocy, ofiary czy obserwatora. Uczniowie uczyli się nazywać swoje emocje, rozwiązywać sytuacje konfliktowe i reagować w sytuacjach trudnych. Warsztaty prowadziła terapeutka, pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie pani Lidia Małobędzka-Puka. Dziękujemy pani Lidzi i czekamy na ciąg dalszy zajęć. Ps. Jestem dumna z naszych dzieci bardzo dobrze radziły sobie na zajęciach warsztatowych, zaimponowali mi wiedzą i znajomością sposobów reagowania na przemoc .Jesteście wspaniali.
Szlachetna Paczka
Uczniowie naszej szkoły dzięki zaangażowaniu rodziców wsparli ogólnopolską akcję 'Szlachetna Paczka". Skontaktowała się z nami pani ze sztabu w Tarnobrzegu i to jej zostały przekazane zebrane artykuły. Dziękuję wszystkim rodzicom i dzieciom, którym nie jest obce słowo "pomaganie" i bez względu na wszystko potrafią się dzielić tym co mają. Wystarczy jak każdy da "coś" i z nich robi sie wielka rzecz. Kochani jesteście wspaniali. Jestem z Was niesamowicie dumna!
Wycieczka klas 6b i 6c do Fly Parku w Rzeszowie
8 grudnia 2017 roku uczniowie klasy 6b i 6c z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Fly Parku w Rzeszowie, gdzie aktywnie spędzili czas. To właśnie tutaj znajduje się największy park trampolin w naszym regionie. Fly Park to aż 1500 metrów kwadratowych powierzchni i osiem stref tematycznych. Wspólnie z trenerem uczniowie rozpoczęli rozgrzewkę, a następnie z wielkim zapałem i entuzjazmem przechodzili przez kolejne strefy m. in. duży basen z gąbkami, ściankę wspinaczkową oraz gigantyczną dmuchaną poduchę. Pod opieką specjalistów mogli ćwiczyć podskoki, salta i przewroty. Wykazali się niezwykłą sprawnością i umiejętnościami sportowymi. Czas zabawy minął bardzo szybko. Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią wróciliśmy do domu.
Barbara Czajkowska, Beata Kubicka
Spotkanie misyjne
W ramach obchodów Dnia Wolontariusza uczniowie naszej szkoły spotkali się z niezwykłym gościem. 7 grudnia 2017 naszą szkołę odwiedził Dyrektor Muzeum Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej – ksiądz Daniel Koryciński. Spotkał się z uczniami klas czwartych, piątych i szóstych. Opowiedział słuchaczom o pracy, jaką wykonują kapłani na misjach w Afryce i Azji. W sposób szczególny pochylił się nad osobą księdza kardynała, który był misjonarzem w Zambii. Dzieci mogły dotknąć wielu pamiątek, które zostały przywiezione z krajów misyjnych. Wielką radość sprawiła możliwość przymierzenia strojów z Afryki, a także rozpoznawanie zwierząt mieszkających na „Czarnym Lądzie” – największe zdziwienie wywołało zdjęcie białego lwa z Republiki Południowej Afryki. Zaskoczeniem dla uczniów była informacja, że ich rówieśnicy w Afryce muszą ciężko pracować, aby otrzymać posiłek oraz pokonują codziennie około 10 do 20 kilometrów, aby przynieść wodę dla całej rodziny.
Ksiądz Daniel na koniec spotkania poprosił nas o pomoc dla dzieci w Żółkwi na Ukrainie. Będziemy zbierali dla nich mydełka, szczoteczki oraz pasty do zębów.Organizatorzy Samorząd Uczniowski, Klub Wolontariusza, ks. Tomasz Pyryt
KONKURS PLASTYCZNY ,,POMOCNA DŁOŃ"- ROZSTRZYGNIĘTY
Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie, ogłasza wyniki konkursu plastyczngo pod hasłem ,, Pomocna dłoń". Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, kształtowanie otwartości i wrażliwości na potrzeby innych oraz przybliżenie idei wolontariatu. Jury wyłaniając zwycięzców, oceniło dostarczone prace pod względem tematyki, wartości plastycznej i oryginalności pracy. W konkursie wzięło udział 54 uczniów.
KLASY I - III
Miejsce I - Weronika Diegtiarenko - kl.3c - Kamila Śliwa - kl. 2b
Miejsce II - Zuzanna Puzio - kl. 2b - Amelia Jastrzębska - kl. 3a Miejsce III - Daria Skrzypczak - kl.3d - Ksawery Siwiec - kl. 2b
Wyróżnienia: Oskar Stępień- 1c, Lena Biednik - 2a, Wiktoria Macielak - 2b, Kamil Sadecki- 2b, Julia Sadecka - 2b, Szymon Sroka - 2b, Kuba Posłuszny- 3a, Oliwia Kopeć- 3c, Weronika Kopeć - 3d.
KLASY IV - VI
Miejsce I- Łucja Jaremko - kl. 5b
Miejsce II - Wiktoria Halat - kl. 5c
Wyróżnienia: Martyna Baran - kl. 6a, Natalia Wdowiak - kl.4b
Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
Wycieczka klasy 4C do Stalowej Woli - Machiny Leonarda da Vinci
07.12.2017
Z okazji Mikołąjek klasa 4C wybrała się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli na wystawę machin latających Leonarda da Vinci. Uczniowie wzięli udział w lekcji na temat życia i twórczości artysty, obejrzeli i przetestowali niektóre z jego prac. Na koniec każdy uczeń wykonał własnoręcznie latawiec. Zapraszam do obejrzenia galerii foto z wyjazdu.
Mikołajkowy Turniej Gier Planszowych
06.12.2017 Stało się już w naszej szkole tradycją , że w Mikołajki na lekcjach języka polskiego uczniowie nie tylko piszą listy do Świętego Mikołaja, ale biorą udział w Mikołajkowym Turnieju Gier Planszowych. Celem takich zajęć jest przede wszystkim zainteresowanie uczniów grami, które są alternatywą dla sprzętu elektronicznego. Rozwijają wyobraźnię, uczą cierpliwości, precyzji, logicznego myślenia. Dużą popularnością cieszyły się warcaby, bierki, „zgadnij kim jestem?”, „statki”… . Turniej Mikołajkowy był miłym akcentem tego radosnego dla dzieci dnia.
Beata Kubicka
"W moim magicznym domku" - konkurs biblioteczny
Biblioteka szkolna przystąpiła do konkursu z okazji 25 lat serii „Magiczny domek na drzewie”. Jest to popularnonaukowa seria „Tropiciele faktów” powstała w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez czytelników. Chętnych, by zdobyć więcej wiedzy na tematy przybliżane w książkach przygodowych było wielu. Bazując na konsultacjach naukowych i różnorodnych źródłach wiedzy, autorzy stworzyli małe zbiory podstawowych informacji, dzięki którym głodni wiedzy czytelnicy mogli bez przeglądania wielu źródeł znaleźć szybko te informacje, które ich interesowały. Kluczowe jest to, że zostały one opisane w sposób, który jest jasny i zrozumiały dla najmłodszych.Uczniowie zapoznali się z treścią książek, które biblioteka otrzymała w formie daru, następnie podczas zajęć z plastyki pracowali w grupach i wykonali swoje prace na podstawie informacji z książek. Najlepsze prace zostały umieszczone w bibliotece szkolnej, w centrum znajduje się drzewo wykonane z papieru, wokół niego umieszczono najciekawsze prace, a pod drzewem wyeksponowano egzemplarze książek z serii "Magiczny domek na drzewie"
Romana Chejzdral Barbara Czajkowska
Nasze bezdomne zwierzaki
Przez cały rok trwa zbiórka karmy dla Przytuliska w Nowej Dębie. Nasze bezdomne zwierzaki: kotki i pieski potrzebują karmy przez cały czas. Teraz są zimne dnie i noce- one nie mają domu ale możemy dostarczyć odrobinę rodości dzięki :ciepłemu mieszkanku - koce i pełnemu brzuszkowi- karma. Dziękujemy wszystkim, którym nie jest obojętny los bezdomnych zwięrząt. Zapraszamy do udziału w całorocznej akcji. Karmę czy koce można przynosić do pedagoga szkolnego, opiekuna szkolnego koła wolontariatu- p.Małgorzaty Ozgi lub wychowawców. Dziękujemy Wam za wielkie serca!
W naszej szkole kolejny raz zbieramy artykuły do szlachetnej paczki. Jeśli chcesz pomóc potrzebującym mieszkańcom z naszej gminy, może naszego miasta przynieś artykuły żywnościowe, chemiczne lub szkolne. Możesz je przekazać wychowawcy, opiekunowi szkolnego koła wolontariuszy lub pedagogowi szkolnemu. Każda pomoc jest ważna. W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra. Liczymy na Ciebie. Do 6 grudnia zbieramy potrzebne rzeczy. Zapraszamy!
Odpowiedzialność za własne zachowanie- spotkanie z policjantami
24 listopada 2017 roku do naszej szkoły zostali zaproszeni policjanci z Komendy Powiatowej z Tarnobrzega, by pokazać naszym dzieciom konsekwencje nieodpowiedniego zachowania. Co może spotkać każdego z nas za łamanie prawa: obrażanie kogoś, wyśmiewanie, hejtowanie, publikowanie ośmieszających lub niestosownych zdjęć, agresja słowna i fizyczna oraz cyberprzemoc i inne działania krzywdzące innych. Pan młodszy aspirant Stanisław Ciba i aspirant Rafał Szymański spotkali się z uczniami klas:5c,6a,6b,6c. Wiedzę poparli przykładami z życia. Dziękujemy naszym panom za ciekawe lekcje!
Spotkanie socjoterapeuty z rodzicami.
23 listopada 2017 roku w naszej szkole dla rodziców uczniów klas czwartych odbyło się spotkanie z panią dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie, pedagogiem, logopedą, socjoterapeutą Ewą Moniką Szczepan. Pani Ewa pokazała od czego zależą sukcesy naszych dzieci. Co piwinniśmy zrobić by ułatwić im odnoszenie sukcesów i by łatwiej było im przejść trudne ścieżki życia. Pani dyrektor przedstawiła osoby i instytucję gdzie można pomagać naszym dzieciom. Bardzo dziękujemy rodzicom za udział w ciekawej prelekcji. Nie zawiodła nas również pani Ewa, która od kilku lat zaszczyca nas swoją obecnością i dzieli się z nami wiedzą. Dziękujemy pani Ewo!
Obchody Święta Niepodległości w SP2
W dniu 09.11.2017 świętowaliśmy w naszej szkole 99 rocznicę odzyskania niepodległości, w związku z tym uczniowie klas IV-VI obejrzeli apel przygotowany z tej okazji. Uczniowie klas IVc, Vc przygotowali wspaniałe przedstawienie z elementami tańca i recytacji, a chór szkolny uzupełnił całą uroczystość koncertem pieśni legionowych. Uroczystość została przygotowana przez panie : Iwonę Gadomską, Paulinę Perlak, Marię Flaszę, Anetę Wojdacz oraz Barbarę Czajkowską. Zachęcam do obejrzenia galerii foto.
Wieczornica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi.
16 listopada w naszej szkole odbyła się tradycyjna wieczornica poświęcona patronowi Henrykowi Sienkiewiczowi, w której brali udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. Program artystyczny poprowadzili uczniowie klas VII w oparciu o prezentację multimedialną na temat życia i twórczości pisarza oraz ekranizacji jego dzieł. W trakcie występu uczniowie klas III zaprezentowali wiersze przedstawiające znanych bohaterów sienkiewiczowskich powieści i nowel - Janka Muzykanta, Michała Wołodyjowskiego, Stasia i Nel . Nie zabrakło również utworów muzycznych - trzecioklasiści chórem odśpiewali "Pieśń o Małym Rycerzu" a występ zakończyły uczennice klas VII piosenką z filmu "W pustyni i w puszczy".
Wieczornicę przygotowali uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawców: p. Agnieszki Pazder, p. Marzeny Zöllner i p. Moniki Jabłońskiej oraz uczniowie klas 3b i 3c pod opieką p. Bożeny Paduch, p. Urszuli Nowak i p. Beaty Misiak. Na zakończenie pani dyrektor Ewa Markowicz - Zając podziękowała wszystkim za udział w spotkaniu a wychowawcom i uczniom za przygotowanie uroczystości.
oprac. Monika Jabłońska
Woojewódzki Turniej Minisiatkówki z okazji Dnia Niepodległości
10 listopada 2017 r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Nowej Debie rozegrany został Międzywojewódzki Turniej Niepodległości w Minisiatkówce Dziewcząt w kategoriach U-11 i U-12. Turniej zorganizowany został przez KPS Nowa Dęba oraz Dyrekcję Szkoły Podstawowej Nr 2 z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Patronat honorowy nad nim objął Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon. Wzięło w nim udział ok. 100 zawodniczek reprezentujących 18 zespołów z klubów: UKS Szóstka Mielec, UKS SP15 Przemyśl, MUKS Piątka Sandomierz, MUKS Jedynka Ostrowiec Świętokrzyski, SMS Ostrowiec Świętokrzyski i KPS Nowa Dęba. Klasyfikacja końcowa w kategorii U-11:
1 miejsce UKS Szóstka SP6 1 Mielec
2 miejsce KPS 1 Nowa Dęba (Martyna Janowska, Nikola Guściora, Wiktoria Halat)
3 miejsce UKS Szóstka SP6 2 Mielec
4 miejsce KPS 2 Nowa Dęba
5. MUKS Jedynka 1 Ostrowiec Świętokrzyski
6. UKS SP15 Przemyśl
7. MUKS Piątka Sandomierz
8. MUKS Jedynka 2 Ostrowiec ŚwiętokrzyskiNajlepszą zawodniczą turnieju w tej kategorii wiekowej została Nadia Bogdan ze zwycięskiego zespołu UKS Szóstka SP6 1 Mielec.
W kategorii U-12 startowało 10 drużyn a klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1 miejsce KPS 1 Nowa Dęba (Emilia Durlak, Klaudia Noga, Natalia Trawińska, Wiktoria Gurdak, Oliwia Karp)
2 miejsce UKS Szóstka SP6 1 Mielec
3 miejsce SMS Ostrowiec Świętokrzyski
4 miejsce UKS Szóstka SP6 2 Mielec
5. MUKS Jedynka 1 Ostrowiec Świętokrzyski
6. KPS 2 Nowa Dęba
7. MUKS Piątka 2 Sandomierz
8. UKS SP15 2 Przemyśl
9. UKS SP15 1 Przemyśl
10. MUKS Piątka 1 SandomierzW tej kategorii wiekowej najlepszą zawodniczką turnieju została Emilia Durlak z KPS Nowa Dęba
Dziewczęta uczestniczące w treningach i zawodach piłki siatkowej mogą realizować swoje pasje i zainteresowania dzięki środkom finansowym pozyskanym przez KPS Nowa Dęba z budżetu Gminy w ramach konkursu wspierającego rozwój sportu na terenie miasta Nowa Dęba.
„ŚNIADANIE DAJE MOC” w klasie 6b
8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz dbałość o właściwą dietę. W tym dniu na lekcjach z wychowawcą w klasie 6b odbyły się zajęcia nawiązujące do ogólnopolskiej kampanii „ Śniadanie Daje Moc”. Na lekcji godziny wychowawczej uczniowie omawiali zasady zdrowego żywienia. Przygotowali i zaplanowali własną propozycję zdrowego śniadania.Podczas zajęć uczniowie wykonali potrawy dbając o higienę stanowiska pracy. Przygotowane śniadania były zaprezentowane, ocenione pod względem wartości odżywczych i estetyki. Następnie wspólnie jedliśmy szkolne II śniadanie uczniów częstując się wzajemnie. Było smacznie, zdrowo i kolorowo!
Beata Kubicka
Konkurs plastyczny - "Kolorowa Pani Jesień"
03.11.2017 Jesień zachwyca swoimi barwami: złoto, czerwień, pomarańcz. Taką gamę kolorów trzeba utrwalić, aby cieszyła oczy gdy przyjdą słotne dni. Dlatego dla wychowanków świetlicy zorganizowano konkurs plastyczny "Kolorowa Pani Jesień". Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni i twórczego działania dzieci oraz uwrażliwienie na piękno przyrody jesienią. Na konkurs wpłynęło 18 prac. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, wykorzystywały różne techniki i materiały. Powstały interesujące, kolorowe prace, które będą przypominały o pięknej polskiej jesieni.
Komisja konkursowa zdecydowała nagrodzić prace następujących dzieci:
w klasie I - Ewa Wiącek, Wiktoria Szewc, Kalina Piórek, Olga Narolska, w klasie II - Iza Durlak i Zosia Kowalska, w klasie III - Zuzia Gurdak i Weronika Staszczak.Organizator Elżbieta Zych
Z wizytą u strażaków
W dniu 19 października 2017r. uczniowie klas III „a” i III „d” wraz z wychowawcami i grupą rodziców udali się do Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie.Tam czekał na nich strażak – pan Damian, który zaprosił dzieci do zwiedzenia obiektu, obejrzenia sprzętu jednostki ratowniczo-gaśniczej i pełnego wyposażenia wozu strażackiego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sprzętu radiowo-komputerowego służącego do odbioru powiadomień o zagrożeniach. Uczestniczyli także w sfingowanym alarmie pożarowym.Z zaciekawieniem oglądali pokaz wspinania się po drabinie strażackiej oraz uczyli się prawidłowego zwijania węża strażackiego.Świetnie bawili się też w zawodach przeciągania liny oraz rozegrali mecz piłki nożnej na boisku znajdującym się na terenie jednostki. Największą atrakcją było jednak tzw. „gaszenie pożaru”, czyli lanie wodą z węża strażackiego w kierunku makiety domu. Każde dziecko, zakładając hełm strażacki, miało możliwość przez chwilę poczuć się, jak prawdziwy strażak w akcji.Piękna pogoda oraz pyszne kiełbaski z rusztu, które upiekł dla dzieci strażak, pan Damian sprawiły, że uczniowie niezbyt chętnie opuszczali jednostkę PSP. Uczniowie wraz z wychowawcami dziękują Państwu Annie i Damianowi Bartłomowiczom za zorganizowanie atrakcyjnej wycieczki, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.
POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA
Już po raz drugi w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie, z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariusza została zorganizowana akcja pod hasłem ,, Pomóż zwierzętom ze schroniska". Celem akcji było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, mobilizacja uczniów do podejmowania bezinteresownej pomocy a także ukazanie różnych aspektów działania na rzecz wolontariatu. Przez cały miesiąc zbieraliśmy karmę suchą i w puszkach, kocyki, ręczniki i inne akcesoria dla zwierząt. Dzieci wykazały ogromną wrażliwość. Zebrana w szkole żywność dla bezdomnych psów i kotów została przekazana do Przytuliska w Nowej Dębie. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w akcję pomagania potrzebującym zwierzętom.
Masz ochotę pomóc bezdomnym zwierzakom? One potrzebują karmy przez cały rok-dlatego karmę można przynosić przez cały czas. (Do opiekuna SKW i pedagoga szkolnego.)
opiekun SKW - M. Ozga
Kultura lasowiacka
23 października 2017r. uczniowie klas szóstych naszej szkoły uczestniczyli w ciekawym spotkaniu dotyczącym kultury lasowiackiej. Pani Maria Łączna prowadząca zespół taneczny „Dębianie” w bardzo ciekawy sposób przedstawiła nam kulturę Lasowiaków-mieszkających kiedyś na naszym terenie, zaprezentowała nam strój lasowiacki, a nasi starsi koledzy z zespołu „Dębianie” zatańczyli tańce naszego regionu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a na koniec wszyscy uczniowie mogli poznać kroki dwóch tańców lasowiackich i wspólnie zatańczyć.
Kultura lasowiacka skrót informacji :
Lasowiacy to grupa etnograficzna zamieszkująca obszar dawnej Puszczy Sandomierskiej
w widłach Wisły i Sanu. Dziś są to powiaty leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski, mielecki oraz część ropczycko-sędziszowskiego. Geneza tej grupy etnograficznej jest złożona. Proces osadniczy Puszczy Sandomierskiej był długi i powolny. Od północy napływała ludność z Mazowsza, od południa z Małopolski, od wschodu mieszana ludność polsko-ruska tak wyodrębniła się grupa etnograficzna Lasowiaków. Ludność ta sama siebie określała mianem Lesioki, co oznacza ludzi z lasu (forma Lasowiacy nadana została w wieku XIX przez etnografów). Gwara lasowiacka częściej określana jako lasowska, jest zaliczana do gwar środkowomałopolskich. Lasowiacy utrzymywali się przede wszystkim z gospodarki leśnej: łowiectwa, myślistwa, bartnictwa, wytapiania rudy darniowej, smoły i mazi oraz wypalaniem węgla drzewnego. Rozwijały się także takie rzemiosła jak bednarstwo, kołodziejstwo, stolarstwo, wikliniarstwo czy zabawkarstwo (okolice Brzózy Stadnickiej). Zajmowano się także rolnictwem chociaż gleby były mało urodzajne. Warunki środowiskowe – niedostępność Puszczy Sandomierskiej, bagna, brak dróg powodowały izolację tej grupy etnograficznejw stosunku do innych. Ludność zamieszkująca puszczę była dumna, harda, wytrwała, odznaczała się świadomością swojej odrębności.Lasowiaków wyróżniał wśród innych grup etnograficznych strój. Przez długi czas zachowana była jego archaiczna forma. Podstawowe ubranie było wykonane z niebarwionego lnu lub konopi. Charakterystyczne barwy haftu to biel, czerń i czerwień. najbardziej tradycyjna forma haftu to tzw. ślimacznice. W puszczańskich warunkach ukształtowała się również specyficzna muzyka lasowiacka. Muzyka ta była bardzo żywa
i skoczna. Kapele ludowe składały się zazwyczaj ze skrzypiec i basów.Małgorzata Trawińska, Beata Kubicka
PASOWANIE NA UCZNIA
W dniu 13 października 2017 roku w odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Do pasowania przystąpiły trzy klasy pierwsze- łącznie 61 uczniów. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem pani dyrektor szkoły –Ewy Markowicz-Zając ,która powitała licznie przybyłych rodziców, uczniów i podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności Szkoły Podstawowej Nr 2.Podczas akademii uczniowie z wielkim zaangażowanie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Poprawnie odpowiadali również na pytania związane z życiem szkoły. Po programie artystycznym Pani dyrektor uroczyście pasowała uczniów, którzy wcześniej ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Wychowawczynie wręczyły pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia. Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach Pierwszaki udały się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wych. Klas Pierwszych
Bajka o dzielnym szewczyku.
Przygody Szewczyka, który pokonał groźnego smoka i zawsze chętnie pomagał wszystkim, których napotkał na swojej drodze, to bajka lubiana przez wszystkie dzieci. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję zobaczyć ją w poniedziałek 9 października w Samorządowym Ośrodku Kultury. Spektakl przedstawili aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Piękna scenografia, barwne kostiumy, iluminacje świetlne, ciekawa muzyka i doskonała gra aktorska sprawiły, że dzieci z zapartym tchem oglądały przedstawienie. Bardzo chętnie także pomagały zabawnemu Francuzowi i Szewczykowi w poszukiwaniach księżniczki. Widownia wielokrotnie stawała się współtwórcą przedstawienia poprzez rozmowy z aktorami, powtarzanie gestów, wspólne wymawianie aktorskich kwestii. Dzięki takim przedstawieniom dzieci uczą się odróżniać dobro od zła. Przekaz sztuki był bardzo czytelny i streszczony w postaci zabawnej rymowanki, która kończyła spektakl. Brzmiała ona tak: " Kto jest dzielny i pomocny niesłychanie, ten z pewnością nagrodę dostanie". Taki spektakl to doskonała forma spędzania czasu, która nie tylko bawi ale też uczy.
U. N.
Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej
3 października 2017 r. uczniowie klasy 3b i 4b z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska w Ostrowach Tuszowskich. Mogliśmy z bliska zobaczyć zgromadzone eksponaty służące jako pomoc w przyswajaniu wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Pan Leśniczy opowiadał nam o ciekawostkach flory i fauny. Oglądaliśmy tzw. kąciki tematyczne. Jednym z nich jest kącik myśliwski, w którym znajdują się spreparowane zwierzęta, innym kącik dendrologiczny, a w nim krążki z drzew rosnących na terenie Puszczy sandomierskiej. Obejrzeliśmy wystawę ciekawych prac uczniów z użyciem materiałów ekologicznych. To prawdziwa inspiracja dla wielu z nas.Wszyscy wzięliśmy udział w warsztatach plastyczno- technicznych, a efekty naszej pracy przywieźliśmy do domu.Zapoznawani zostaliśmy z chronionymi gatunkami roślin, zwierząt, grzybów a także z funkcjonowaniem różnego rodzaju ekosystemów. Zajęcia były ciekawe, uwrażliwiły nas na otaczającą przyrodę. Mimo niesprzyjającej pogody urządziliśmy sobie wspólne ognisko pod specjalnym zadaszeniem zwanym " grzybkami".
Urszula Nowak, Beata Misiak, Aneta Wojdacz
"Bezpieczna droga do szkoły"
28.09.2017 roku do uczniów klas drugich i trzecich przyszedł komendant Straży Miejskiej pan Mieczysław Nalepa i wygłosił bardzo ciekawą pogadankę na temat bezpiecznej drogi do szkoły. Przestrzegał dzieci przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nie w środowisku. Na zakończenie zajęć sprawdził ich wiedzę z bezpieczeństwa. A 2.10.2017 roku do uczniów klas pierwszych zawitała pani Anna Gadawska z Komedy Policji z Nowej Dęby opowiadając o zagrożeniach napotykanych w drodze do szkoły. Uczniowie otrzymali opaski odblaskowe. Dziękujemy Pani Ani i Panu MIeczysławowi za cenne lekcje!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Czytanie na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym dniu uczniowie klasy 5b, 6b, 6c na lekcjach języka polskiego czytali na głos swoje ulubione książki. Po uwzględnieniu kryteriów poprawnego czytania uczniowie wraz z nauczycielem wybrali najpiękniejsze interpretacje. Zwycięzcy zostali nagrodzeni ocenami , otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.
Beata Kubicka
Europejski Dzień Języków Obcych
24.09.2017 W dniu 26 września z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej Dzień Języków Obcych. W tym roku również nasza szkoła postanowiła włączyć się w to wydarzenie.
We wtorek na długiej przerwie tj. 1035 – 1050 odbędzie się konkurs na znajomość językową uczniów. Na korytarzach szkolnych tj. na parterze, pierwszym i drugim piętrze rozklejone zostaną pozdrowienia w różnych językach. Zadaniem konkursowym będzie uzupełnienie formularza pozdrowieniami we wszystkich językach i przekazanie go do organizatora tj. pani Paulina Perlak. Już w poniedziałek można będzie zapoznać się z frazami rozmieszczonymi w szkole i przygotować się do rajdu.
6b w MUZEUM DOBRANOCEK
15.09.2017 Uczniowie klasy 6b wzięli udział w projekcie realizowanym przez Muzeum Dobranocek w Rzeszowie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura dostępna”. Projekt miał formę warsztatów integracyjno-edukacyjnych, w których uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Kulturalno-Sportowego Niesłyszących "Surdostal" w Stalowej Woli, Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania oraz uczniowie naszej szkoły. Zajęcia integracyjne przybliżyły uczestnikom projektu problemy z jakimi borykają się osoby niesłyszące. Podczas zajęć pod kierunkiem reżyser Joanny Jasińskiej - Koronkiewicz z Łódzkiej Szkoły Filmowej z towarzyszeniem opiekuna-tłumacza języka migowego powstały animowane kartki o różnorodnej tematyce. Uczestnicy projektu zwiedzili także muzeum i obejrzeli dobranocki i film „Len” autorstwa Joanny Jasińskiej - Koronkiewicz z tłumaczem języka migowego i napisami. Na zakończenie naszych zajęć edukacyjnych zostaliśmy zaproszeni na wspólny obiad oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z uczestnikami projektu .
Beata Kubicka, Ewa Siwczuk – Cyma
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
4 września rozpoczęty został Nowy Rok Szkolny 2017/2018. Uczniom, Nauczycielom, Dyrekcji oraz wszystkim Pracownikom Szkoły życzymy w roku szkolnym 2017/2018 samych sukcesów, dużo życzliwości oraz jeszcze więcej uśmiechu i przyjemności z nauki i pracy.
Renata Krempa