• 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

           

          23 kwietnia to ważna data dla miłośników literatury na całym świecie - obchodzony jest wtedy Światowy Dzień Książki. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich i popularyzacji książek jako nośników wiedzy i kultury.Światowy Dzień Książki przypadający na 23 kwietnia ma swoje uzasadnienie w historii literatury. W tym dniu w 1616 roku zmarli trzej wielcy pisarze: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Dla uczczenia ich pamięci i ich dorobku literackiego, data ta została wybrana jako symboliczny dzień święta książki

          Obchody Światowego Dnia Książki mają na celu promowanie czytelnictwa i zachęcanie ludzi do sięgania po książki jako źródło wiedzy i rozrywki. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju imprezy literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie oraz akcje promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W wielu krajach odbywają się także kiermasze książek, na których można kupić wiele interesujących pozycji w atrakcyjnych cenach.

          Światowy Dzień Książki jest także okazją do refleksji na temat roli książek w dzisiejszym świecie. W dobie powszechnej dostępności do Internetu i łatwego zdobywania informacji z różnych źródeł, książka nadal pozostaje niezastąpionym nośnikiem wiedzy i kultury. To dzięki niej możemy poznać różne światy, poznać historię i kulturę innych narodów oraz rozwijać swoje zainteresowania i pasje.Z tej okazji podczas spotkania z czytelnikami zostay zapoponowane ksiażki dostępne w bibliotece szkolnej.

          Romana Chejzdral

           

           

           

          Biblioteka poleca - lektury szkolne w formie on-line dla uczniów klas 1-3

          Dziadek i niedźwiadek- Ł. Wierzbicki

          O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka

          O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski

          Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek

           

          Światowy Dzień Czytania Tolkiena w naszej bibliotece.

           

          25 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Dlaczego akurat 25 marca? Jest to data silnie związana z twórczością Tolkiena, na ten dzień przypada rocznica upadku Saurona, zakończenie Wojny o Pierścień i uwolnienie Śródziemia od mrocznych sił. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).Tolkien znany jest przede wszystkim jako autor “Władcy Pierścieni” – trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Fani Tolkiena obchodzą ten dzień w rozmaity sposób. Czytając w domowym zaciszu, w gronie przyjaciół lub spotykając się na wydarzeniach organizowanych np. przez biblioteki, placówki kulturalne, kluby miłośników fantastyki lub osoby prywatne. Czytanie tych książek może spełnić marzenie, aby przez chwilę stać się kimś innym, przeżywającym wspaniałe przygody: pięknym elfem, silnym krasnoludem, czy potężnym smokiem.

          W tym roku zachęcałyśmy do pożyczania ksiażek Tolkiena dostępnych w naszej bibliotece, a niektórzy uczniowie dali się nam namówić na rozwiązanie quizu z omawianej wcześniej na lekcjach j. polskiego lektury "Hobbit..."

                                                                                                             Romana Chejzdral

           

           

          Światowy Dzień Poezji w bibliotece.

            Wraz z nadejściem wiosny obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji.  Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
             21 marca w naszej bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci inspirowane twórczością Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Uczestnicy zapoznali się z twórczością naszych regionalnych poetów, obejrzeli wystawę „Wiosną poezja rozkwita”. Czytaliśmy najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne, ważne. Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie. Okazało się, że tych, co lubią wiersze jest w naszej szkole niemało.

                                                                                                        Romana Chejzdral

           

          Dzień Kobiet w bibliotece.

          8 marca to niezwykłe święto. W tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jednak nie zawsze tak było. Jego początki zaczęły się około 100 lat temu, kiedy kobiety postanowiły zawalczyć o większe prawa i równouprawnienie.

          Odwiedzający w tym dniu bibliotekę mogli obejrzeć wystawę książek, których autorkami są wybitne kobiety. Dla młodszych czytelników przygotowano kolorowanki tematycznie nawiązujące do tego święta. Z kolei starsi uczniowie mogli zmierzyć się z kartami pracy (wykreślanki, krzyżówki, zgadywanki), przygotowanymi specjalnie na tę okazję.

          Sposobność do świętowania Dnia Kobiet była doskonałym pretekstem do poszerzenia wiedzy uczniów na temat znanych kobiet, a także do rozmowy na temat tego, jak wzajemnie można się wspierać i inspirować.

          Romana Chejzdral

           

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w bibliotece.

           

          21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych młodych czytelników zabawę ze znajomości polskich przysłów i powiedzeń.

          Przysłowia, sentencje, powiedzenia, porzekadła – wywodzą się z mądrości ludowych, dawnych wierzeń, codziennych obserwacji przyrodniczych lub zapomnianych już dzisiaj formułek prawniczych i medycznych. Najstarsze przysłowia europejskie zrodziły się w starożytnej Grecji i Rzymie, ich źródłem była też Biblia.

          Przysłowia bawią, uczą, przestrzegają. Są mądrością przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Niektóre z nich przetrwały wieki nie tracąc na aktualności. Nie są jednak tylko reliktem przeszłości. Cały czas powstają nowe, i podobnie jak język reagują na wszelkie przemiany współczesnego życia.

          Czytelnicy odwiedzające dziś naszą bibliotekę  mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości przysłów. W różnych miejscach w bibliotece zostały umieszczone karty z początkową frazą przysłowia lub powiedzenia – zabawa polegała na uzupełnieniu jego dalszej części.

                                                                                                                         Romana Chejzdral

           

          Błyskawiczny konkurs czytelniczy „Bohaterowie naszych bajek” -rozstrzygnięty 

          Uczniowie klas 1-3  wzięli udział w błyskawicznym konkursie, który został przeprowadzony 25 stycznia 2024 roku.  Mieli oni za zadanie  rozwiązać krzyżówkę, którą wcześniej  otrzymali w bibliotece szkolnej. Wśród dzieci, które prawidłowo uporały  się z zadaniem wylosowano nagrody.

           

           

           

          Biblioteka szkolna poleca :

          Krwawy pierścień

          Autor:Ruebenstrunk Gerd

           

          Daniel niezbyt przyjemnie przeżywa przeprowadzkę na stałe do Barcelony, w której dotąd często spędzał wakacje z rodzicami. Tęskni za dawną szkołą, kolegami, a przede wszystkim denerwuje go nowy kolega z ławki - Jakub, Szwajcar, z którym nie bez powodów nie rozmawia prawie nikt w klasie. Wszystko zmienia się gdy... umiera żebrak. Daniel poznaje Lolę i mimowolnie wplątuje się w historię poszukiwania najbardziej tajemniczego obiektu ostatnich stuleci.

          Świetna proza przygodowa dla młodzieży, trzymająca w napięciu do ostatniej chwili. Narracja rodem z powieści Dana Browna, przywodząca na myśl historię Indiany Jonesa, prowadzona w humorystyczny sposób. „Krwawy pierścień” to też lekcja historii i tolerancji – współczesna Barcelona jest miastem wielokulturowym, w którym przedstawiciele różnych nacji żyją obok siebie.

           

          Uczniowie klas pierwszych doaczyli do grona czytelników biblioteki szkolnej

           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           

          W dniu 31 października 2023 roku do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyli uczniowie klas pierwszych. Było to wyjątkowe spotkanie podczas którego odbyło się pasowanie na czytelnika. Uroczystość zaczęła się od zwiedzania biblioteki szkolnej, zapoznania z jej regulaminem i zasadami wypożyczania książek.

             Pierwszoklasiści dowiedzieli się również jak należy dbać o książki i  jakie korzyści płyną z ich czytania. Odgadywali także bajkowe zagadki, tutaj okazali się świetnymi znawcami popularnych baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzecznie, że zawsze będą szanować książki i będą rzetelnymi czytelnikami. Na koniec spotkania przyszedł czas na najważniejsze, na pierwsze wypożyczenie książki. I w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i  rozwijania umiejętności czytania.  

                                                                                                                               Romana Chejzdral