• Zajęcia socjoterapeutyczne

        • W szkole prowadzone są zajęcia socjoterapeutyczne i terapeutyczne.

          Zajęcia socjoterapeutyczne są przeznaczone dla uczniów klas 1-8, u których zaobserwowano zaburzenia zachowania utrudniające kontakty społeczne i będące przyczyną niepowodzeń szkolnych. Głównym celem tych zajęć jest dostarczanie dzieciom odpowiednio zorganizowanych doświadczeń społecznych, wzmacnianie poczucia własnej wartości, konstruktywnego rozwiązywania sytuacji trudnych i odpowiedniego reagowania na stres. Pomoc uczniom wykazującym poważne zaburzenia zachowania ma na celu rozwijanie cech pozytywnych, przezwyciężanie lęku, niepokoju, strachu, zniechęcenia, poczucia niższej wartości.

          U podłoża znacznej grupy zaburzeń przejawiającej się często zachowaniami nie akceptowanymi społecznie, zwłaszcza na terenie szkoły, tkwią zwykle czynniki środowiskowe. Dzieci zakwalifikowane do grupy terapeutycznej są na podstawie wywiadów, rozmów z rodzicami, wychowawcami lub często na prośbę samych dzieci.

          Zajęcia te maja charakter ustrukturalizowanych spotkań grupowych lub indywidualnych w zależności od potrzeb na które składają się odpowiednio dobrane gry, zabawy psychologiczne i ćwiczenia prowadzone aktywnymi metodami pracy. Spotkania odbywają się jeden raz w tygodniu lub w zależności od potrzeb częsciej. Każde spotkanie ma swój cel szczegółowy, podporządkowany celowi ogólnemu.

          Zajęcia mają swoją strukturę: wyodrębnić tu pierwszą fazę spotkania, na którą składa się rytualne powitanie będące także informacją o rozpoczęciu zajęć i podzielenia się informacjami o  sytuacjach miłych ,trudnych bądź na temat aktualnego stanu emocjonalnego uczestników zajęć.  Następnie, zależnie od nastroju grupy i jej energii, proponowane są gry i zabawy wyciszające lub energetyzujące. Środkową część zajęć stanowią gry i ćwiczenia, za pomocą których pojawiają się w grupie sytuacje psycho-korekcyjne, edukacyjne lub rozwojowe. Istotą tej fazy  spotkania jest aktywne zdobywanie doświadczeń emocjonalnych i poznawczych. Uczestnicząc w proponowanych ćwiczeniach, dzieląc się swoimi odczuciami na temat ćwiczenia oraz własnymi odkryciami dzieci uczą się poprzez własne doświadczenie. Omówienie każdego ćwiczenia jest jego niezbędnym elementem. Skłania ono uczestników grupy do zastanowienia się i nazwania własnych spostrzeżeń i odczuć, dostrzeżenia związków pomiędzy wydarzeniami w grupie a życiem codziennym. Podsumowanie ćwiczenia lub gry wiąże się z procesem werbalizacji, a także służy podnoszeniu sprawności w zakresie słownego oznaczania własnej aktywności i zdobytego doświadczenia.

          Zajęcia terapeutyczne mają podobny charakter jak socjoterapeutyczne z uwzględnieniem bieżącej problematyki. Dodatkowo są wyrównywanie braki w wiadomościach szkolnych- gdyż to podnosi samoocenę uczniów; odrabiane są zadania domowe w celu eliminowania stresu szkolnego zagrożeniem oceną niedostateczną. Wiele sytuacji bieżących również znajduje rozwiązanie.

          D. Obara