• 2018/2019

        • Uroczystość zakończenia szkoły klas III gimnazjalnych.

          18 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie szkoły przez uczniów klas III oddziałów gimnazjalnych. Uczniowie żegnali się ze swoimi wychowawcami: p. Barbarą Goclan, p. Renatą Konefał i p. Anną Gurdak oraz nauczycielami uczącymi ich przez trzy lata w Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie. Podczas uroczystości rodzice uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce otrzymali listy gratulacyjne. Podziękowania od wychowawców otrzymali również rodzice, którzy angażowali się w pracę na rzecz szkoły i klasy. Podczas części artystycznej uczniowie żegnali się kwiatami i wręczali swoim nauczycielom indywidualne podziękowania przygotowane specjalnie dla każdego z nich. Po uroczystości odbyła się tradycyjnie "Gala Oskarowa" na wesoło, w czasie której przyznawano uczniowskie Oskary osobom szczególnie wyróżniającym się w poszczególnych kategoriach podczas lat spędzonych w gimnazjum.

          Tegoroczne pożegnanie klas III było szczególne. Była to ostatnia uroczystość kończąca historię Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie. 

          M. Jabłońska

          Konkurs "Podwodny świat rzeki Wisły"

           W maju uczennice naszej szkoły z klas 5-8 oraz oddziałów gimnazjalnych wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Podwodny świat rzeki Wisły”. Konkurs zorganizowany został przez Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, a jego celem było ukazanie świata roślin, zwierząt i innych przyrodniczych skarbów królowej polskich rzek.

          Spośród 16 osób, które wzięły udział w konkursie, Daria Siwiec z kl. 3a (oddziały gimnazjalne) zajęła 3 miejsce w kategorii wiekowej klas gimnazjalnych a Monika Boroń z kl. 8b zajęła 2 miejsce w kategorii szkół podstawowych. Jest to duży sukces, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 250 prac uczniów szkół z całego powiatu tarnobrzeskiego. Nagrodzone prace można oglądać w siedzibie RCPON 2000 w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu.

          Serdecznie gratulujemy!

          Oprac. Monika Jabłońska

           

          Wycieczka do Rzeszowa

          27 maja uczniowie klasy 8b z wychowawcą, p. Moniką Jabłońską, przebywali na wycieczce w Rzeszowie. W ramach tego wyjazdu mieli okazję spróbować swoich sił w grze w kręgle na profesjonalnych torach. Był to dla zdecydowanej większości uczestników pierwszy kontakt z tą grą. Po dwóch godzinach emocjonującej rywalizacji dziewczęta wygrały z chłopcami, ale tak naprawdę to wszyscy spisali się świetnie! Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w papugarni, gdzie uczniowie mogli obserwować i poznawać zachowania różnych gatunków papug w bezpośrednim kontakcie - karmiąc je i nosząc na rękach. Było to dla nich niecodzienne i ciekawe przeżycie, a niektórym trudno było rozstać się z tymi egzotycznymi ptakami.

          Wspólnie spędzony czas na wycieczce upłynął wszystkim na dobrej zabawie i w miłej atmosferze i na pewno dostarczył wielu emocji i niezapomnianych wrażeń. 

          Oprac. M. Jabłońska

           

          ZIELONA SZKOŁA

          W miesiącu maju uczniowie klasy Vb, Vc i VIc brali udział w wyjeździe na "zieloną szkołę" do Piwnicznej-Zdroju. Mimo niezbyt sprzyjającej aury (zimno, deszcz a nawet śnieg) pobyt możemy zaliczyć jako bardzo udany. Uczniowie bardzo angażowali się w zajęcia sportowe, plastyczne i muzyczne. Podczas wycieczki do Zakopanego zaliczyliśmy słynne Krupówki a następnie miło spędziliśmy czas w aqaparku. Poznaliśmy zwyczaje i historę Ziemi Sądeckiej oraz zasmakowaliśmy zdrowej wody mineralnej "Piwniczanka". Kiełbaski piczone samodzielnie na ognisku smakowały wszystkim, tak samo jak sniadania obiady i kolacje. W ostatni dzień zaświeciło dla nas slońce i wybraliśmy się na górską wycieczkę na Bucznik. Podziwialiśmy piękne widoki i oddychaliśmy świeżym górskim powietrzem. Pożegnalna dyskoteka trwała do późna, bawiliśmy się wyśmienicie.

          Nasze szkolne wycieczki- Energylandia-Zator-Kraków

          30 i 31 maja 2019r. uczniowie klasy 6b i 7b z wychowawcami wybrali się na szkolną wycieczkę. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. Wszyscy świetnie się bawili nie zważając na drobny deszczyk. Atrakcji było mnóstwo i brakowało czasu, żeby spełnić wszystkie zachcianki. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi dotarliśmy do miejsca noclegowego, którym byliśmy zachwyceni. Było to miasteczko westernowe Western Camp. Mieszkaliśmy w pięknie położonym ośrodku stylizowanym na wioskę z Dzikiego Zachodu. Korzystaliśmy z wielu atrakcji min; placu zabaw, kina plenerowego, rozegraliśmy mecz piłki siatkowej, a wieczorem zasiedliśmy wspólnie przy ognisku. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Krakowa. Przewodnik oprowadził nas po Rynku. Posłuchaliśmy ciekawych opowieści związanych z historią grodu. Byliśmy w krakowskich kościołach oraz w kryptach katedry wawelskiej. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Adama Mickiewicza. Wycieczka była bardzo udana i na długo pozostanie w pamięci.

          Beata Kubicka

          Zbiórka używanych telefonów zakończona

          W nawiązaniu do międzynarodowej akcji Dzień Ziemi 2019 r., nasza szkoła wzięła udział w XII edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem: ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY - POMAGAJĄC INNYM - POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE. Konkurs polegał na zebraniu przez uczniów starych, używanych, niepotrzebnych telefonów komórkowych bez baterii. Dzięki zaangażowaniu uczniów, udało się zebrać 3 kg telefonów, które po ewentualnej naprawie i usunięciu wszelkich danych, będą mogły posłużyć jeszcze innym dzieciom z rozwijających się krajów Afryki i Azji. Dziękujemy za ekologiczną postawę.   

                                             /Samorząd Uczniowski/

          DNI Z PATRONEM

          W maju tego roku obchodziliśmy 173 rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. W naszej szkole nawiązaniem do uroczystości były „ Dni z Patronem”. Uczniowie podczas lekcji omawiali utwory : „Janko Muzykant”, W pustyni i w puszczy”, „Sachem”, „Krzyżacy”. Przygotowali prezentacje multimedialne i gazetki związane z miejscami pamięci pisarza. Odbywały się konkursy wiedzy o Patronie Szkoły. Uczniowie klas  czwartych wzięli udział w wycieczce do Oblęgorka, która była podsumowaniem i pogłębieniem wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. W konkursie literackim „ Oblęgorek- miejsce sercu bliskie” zostały nagrodzone najciekawsze prace uczniów: I miejsce – Aleksandra Dul, II miejsce – Szymon Kowalski, III miejsce – Wiktoria Kosacka.

           B. Kubicka

          Sukces w ekologicznym konkursie plastycznym

           

          22 kwietnia z okazji obchodów Dnia Ziemi, Zespół Szkół nr 2 w Nowej Dębie zorganizował konkurs plastyczny pt.: "Spacer po Nowej Dębie i okolicy - najpiękniejsze zakątki naszego regionu". Konkurs skierowany był do uczniów klas 8 szkół podstawowych i 3 klas gimnazjów z terenu naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice, których prace przedstawiające m.in. nowodębski zalew i planty zostały docenione przez jury. Uczestniczki konkursu zajęły następujące miejsca:

          1 miejsce - Amelia Bartosiak - SP2 Nowa Dęba (kl.3a oddziały gimnazjalne)

          1 miejsce - Monika Boroń - SP2 Nowa Dęba (kl.8b)

          3 miejsce - Patrycja Tłuścik - SP2 Nowa Dęba (kl. 8b)

          3 miejsce - Daria Siwiec - SP2 Nowa Dęba (kl. 3a oddziały gimnazjalne)

          Prace konkursowe można było podziwiać podczas Dnia Otwartego w ZS nr 2 w Nowej Dębie, kiedy to również miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów i upominków dla zwycięzców. Serdecznie gratulujemy!

          Monika Jabłońska

           

          (Nie)bezpieczny Internet

          W przypadku współczesnych dzieci kontakt z nowymi technologiami rozpoczyna się tak wcześnie, że dzieje się to w momencie, gdy nie potrafią jeszcze czytać, a nawet dobrze się wysławiać.

          Zaraz po nauce chodzenia, kolejnym elementem wprowadzanym w świat współczesnych dzieci są urządzenia aktywne w postaci smartfonu czy tabletu. Dziecięce mózgi także nie są obojętne na kontakt z multimedialnymi urządzeniami. Łapczywie wchodzą w interakcję zarówno z samym urządzeniem, jak i z różnego rodzaju aplikacjami. W portfolio największych sklepów z aplikacjami można znaleźć setki programów adresowanych do najmłodszych użytkowników.

          Z czasem, gdy dziecko rośnie i rozwija nowe umiejętności jak czytanie i pisanie, jego aktywność zmienia swój charakter. Przestaje interesować się wyłącznie aplikacjami czy grami, a zaczyna powoli poznawać różne zakątki świata Internetu. W tym miejscu zaczyna się problem.

          Cyberprzemoc

          To jedno z pierwszych zagrożeń we współczesnym Internecie. Zagrożenie to dotyczy zarówno tego, że dziecko może być jego ofiarą, jak też „katem”. Cyberprzemoc czyli stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryna internetowa, portale społecznościowe i inne. Wystarczy założyć komuś– bez jej wiedzy – profil na Facebooku. Pstryknięcie zdjęcia  z ukrycia nie stanowi problemu i profil gotowy. Można się już do woli wyśmiewać z niego. Osoba poszkodowana czyje się zaszczuta, osamotniona Współczesny rodzic dowiaduje się najczęściej o takich problemach swojego dziecka jako ostatni

          Cyberkradzież

          Może się to wydawać niebywałe, ale dzieciaki bardzo szybko uczą się, jak osiągnąć swój cel – zarówno w realu, jak i w świecie wirtualnym. Takie zachowanie staje się problemem, gdy dziecko wyznaczy sobie niewłaściwy cel.

          Przykładem może być  włamanie się na konto jednego z graczy i przejęcie z tego konta wirtualnych dóbr w postaci zdolności i wyposażenia postaci, jaką stworzył w grze okradziony gracz. Współczesnym rodzicom temat może wydawać się pocieszny, ale …,

          …może się okazać  że zakup tych wirtualnych dóbr na platformie z grą stanowił równowartość paru tysięcy złotych. A to oznacza, że taka kradzież traktowana jest jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie. Ilu rodziców wie o tego typu „aktywności” swoich pociech?

          SMS Premium

          Istnieje w sieci wielu „spryciarzy”, których celem są przede wszystkim dzieciaki. Wykorzystują oni istniejące metody pobierania płatności, o których istnieniu dzieciaki najczęściej nie wiedzą. Wystarczy np.; wysłać bezpłatnego SMS-a na wskazany numer, aby uzyskać dostęp do różnego rodzaju trików i porad. W praktyce samo wysłanie wiadomości SMS jest bezpłatne, ale wysłana wiadomość stanowiła rodzaj akceptacji na pobieranie z numeru jego telefonu regularnych, cotygodniowych opłat. Opłata pobierana cyklicznie stanowi zapłatę za przesyłanie wiadomości SMS z poradami dotyczącymi ulubionej gry. Większość rodziców o tym fakcie dowie się dopiero po paru tygodniach, gdy dostanie rachunek od swojego operatora GSM.

          Seksting

          Ten rodzaj zagrożenia dotyczy szczególnie nastolatek i nazwany został sekstingiem – określenie pochodzi od słów „sex” i „texting”. Tego typu aktywność niewiele wspólnego ma z pedofilią, ponieważ to nastolatki są aktywną stroną. Celem dzieciaków jest zdobycie pieniędzy lub innych gratyfikacji, np. doładowania karty pre-paid, w zamian za obnażanie się przed kamerą komputera lub wysyłanie swoich intymnych zdjęć. Wbrew pozorom zjawisko ma dość spory zasięg i stanowi poważne zagrożenie dla psychiki dziecka. Może być także przyczyną dużo poważniejszych nieszczęść, takich jak szantaże lub pedofilia.

          Nałogowe online

          Potrzeba ciągłego grania lub monitorowanie sieci społecznościowych. bycia „online” prowadzi do przemęczenia, niewyspania problemów z koncentracją a  w końcu uzależnienia, które powodują negatywne konsekwencje, nie ograniczające się jedynie do sfery ciała, ale obejmujące również psychikę osoby uzależnionej.

           

          Przedstawione powyżej zagrożenia to tylko podstawowe i najczęstsze skutki braku kontroli nad tym, co robi dziecko w sieci. Choć prawo chroni prywatność dzieci, to jednocześnie obowiązkiem każdego rodzica jest pełna ochrona swoich dzieci przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami – szczególnie tych dotyczących Internetu.

          W świecie rodzicielskim królują 3 podstawowe metody postępowania w kwestii ochrony dzieci przed „ciemną stroną Internetu”.

          Metoda 1: Nicnierobienie

          To najpopularniejsze w Polsce zachowanie rodziców. Taka postawa posiada szereg tłumaczeń ze strony rodziców, szczególnie gdy pojawi się problem i sąd zapyta rodziców o kwestię zapewnienia bezpieczeństwa dziecka. Najczęstszym wytłumaczeniem są: „Nie wiedziałam o istnieniu takich zagrożeń …”„Nie znam się na internetach i komputerach ….”„Nie miałam czasu lub możliwości ochronić dziecka, bo bardzo dużo pracuję …”, itd. Nie będę rozwodził się nad skutkami tej metody.

          Metoda 2: Blokowanie

          Metoda druga to blokowanie dostępu do „zakazanych” treści, przy wykorzystaniu wszelkiego rodzaju filtrów i narzędzi monitorujących otwierane strony internetowe. W takim wypadku instalowane jest przez rodziców specjalne oprogramowanie, którego zadaniem jest filtrowanie otwieranych stron przez dzieci, a komputerem dziecka zarządza specjalna aplikacja.

          Metoda 3: Monitorowanie i prewencja

          Trzeci sposób to monitorowanie zachowań dziecka, ale bez blokowania dostępu, a także wykorzystanie istniejących możliwości systemu operacyjnego do ograniczenia skutków nonszalancji dzieci. To zdecydowanie bardziej wymagająca metoda dla rodzica, ponieważ wymaga od niego ciągłego przeglądania zdarzeń w różnego rodzaju narzędziach do monitorowania.

          Metody nr 2 i 3 mają swoje wady i zalety, jednak żadna z nich nie zastąpi zwykłej rozmowy z dzieckiem i zainteresowaniem rodzica w zakresie, tego co myśli i uważa ich dziecko.. To pierwszy krok jaki należy wykonać, bez względu na to według której metody chcemy zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom.

          Komputer

          Komputer stacjonarny, lub coraz popularniejszy laptop, to podstawowe narzędzia w polskich domach umożliwiające dostęp do internetu przez najmłodszych. Zanim więc pozwolimy dzieciom korzystać z komputera, warto wcześniej odpowiednio przygotować komputer.

          Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy z jednego urządzenia korzysta więcej niż jedna osoba (wliczając w to dzieci). Zarówno w przypadku, gdy dziecko ma komputer do własnej dyspozycji czy komputer używany jest przez więcej niż jedną osobę w rodzinie, to należy założyć indywidualne konta w systemie Windows.

          Każde z kont powinno mieć nadane odpowiednie uprawnienia, a tylko jedno konto powinno mieć uprawnienia Administratora – czyli najwyższe możliwe uprawnienia. Dostęp do konta Administratora powinien mieć wyłącznie któryś z rodziców.

          Smartfon

          Nie tylko dostęp do komputera powinien być limitowany. Z badań sieci Plus i F-Secure wynika, że pierwszy smartfon dzieci otrzymują w wieku 8 lat. Te same badania wykazały, że wśród uczniów klas podstawowych aż 80% dysponuje własnym telefonem, który łączy się z Internetem. Jednak zanim oddamy dziecku smartfona do jego wyłącznej dyspozycji, warto wcześniej dokonać paru istotnych ustawień.

          W przypadku telefonów z systemem Android, podobnie jak w Windows, należy założyć specjalny profil. Dzięki temu profilowi, rodzic będzie miał możliwość ograniczenia wielu funkcji smartfona. Istotne jest, aby rodzic ustawił swoje własne hasło, którego znajomość będzie wymagana do modyfikacji lub zdjęcia ograniczeń w smartfonie. Bez znajomości tego hasła, dziecko nie będzie miało możliwości zmiany czegokolwiek istotnego.

          Źródło:

          https://dataspace.pl/blog/bezpieczenstwo-dzieci-w-internecie-cz-2-metody-narzedzia/
          artykuły autorstwa K. Surguta

          opac. A. Kołodziejczyk

           

          SUKCES POLONISTYCZNY MARTYNY PASEK

          W bieżącym roku szkolnym nasza uczennica osiągnęła wielki sukces w konkursie z języka polskiego organizowanym przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Martyna Pasek z VIII a została laureatką – to najwyższe wyróżnienie.

          Tematem przewodnim konkursu były słowa św. Augustyna z Hippony: „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.”

          Martyna przeszła trzy etapy, podczas których musiała wykazać się znajomością literatury wykraczającej poza program szkoły podstawowej, m.in. utworów: Podróże Guliwera J. Swifta, Dolina bez wyjścia M.T. Reida, Władca pierścieni J. R. R. Tolkiena,Podróże z Herodotem R. Kapuścińskiego, Iliada Homera. Ponadto wyróżniła się szeroką wiedzą i umiejętnościami z zakresu gramatyki polskiej, teorii literatury, różnych form wypowiedzi.

          Na ostatnim etapie nasza uczennica znalazła się wśród najlepszych dziesięciu uczniów województwa podkarpackiego. Serdecznie gratulujemy Martynie i jej opiekunce p. Agnieszce Pazder.

          SP2

           

          APEL Z OKAZJI 228 ROCZNICY UCHWALENIA

          W  dniu 30.04.2019r. odbył się apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych przygotowali uroczystość. Zaprezentowali oni część artystyczną artystyczną, na którą złożyły się prezentacje multimedialne, inscenizacje oraz recytacje utworów literackich. Przybliżyły one uczniom naszej szkoły ważne postacie i wydarzenia z historii naszej ojczyzny. Akademię wzbogaciły występy solistów oraz chóru.

           Organizatorzy:R.Kiełbowicz,B.Czajkowska,A.Wojdacz

          Emotikon – wyraź siebie

          Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla klas I – III. Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować, dowolną techniką plastyczna, nowy emotikon wyrażający nastrój lub charakter autora. Powstały bardzo ciekawe prace, które przez pewien czas eksponowane były na parterze szkoły.

          Komisja w skład której wchodziły organizatorki i nauczyciel  plastyki wybrała nagrodzone prace:

          Klasa I

          I miejsce-  Zuzanna Kotwa

          II miejsce-  Emilia Hałka

           III miejsce-  Lenka Słowik

          Klasa II

          I miejsce-  Oliwia Drelich

          II miejsce-  Milena Trzaska

          III miejsce-  Szymon Ordon

          Klasa III

          I miejsce-  Zuzanna Puzio

          II miejsce-  Maja Banasiak

          III miejsce-  Marysia Tereszkiewicz

          Uczniowie także mogli wybrać w plebiscycie najlepszą ich zdaniem pracę. Jest to praca Zuzanny Puzio.

          A. Kołodziejczyk

          Obchody Święta Wiosny

          Każdy z nas wie, że kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca. Małymi krokami zbliża się do nas już od początku lutego. Brak mrozów i śniegu jest zauważalny, a słońce świeci coraz mocniej i dzień znacznie się wydłuża. Myślę, że każdy z nas tęskni już za prawdziwą wiosenną aurą! Aby, wyjść jej naprzeciw dzieci i młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami postanowiła ją odnaleźć i przywitać w wiosennym korowodzie ulicami naszego pięknego miasta. I choć niesprzyjające nam warunki atmosferyczne przypominały raczej późną jesień, to z uśmiechem na twarzy nie poddaliśmy się towarzyszącej nam aurze.

          Poprosiliśmy również o pomoc zaprzyjaźnione nam przedszkola: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 5 im. Misia Uszatka. Kolorowy korowód wyruszył o godz.10.00. spod budynku szkolnego przez ulice: Leśną, Krasickiego, Żeromskiego i Szkolną. Przemarsz zakończył się na placu mjr Jana Gryczmana przed Samorządowym Domem Kultury utworami piosenek ekologicznych nagrodzonych w IX Festiwalu Piosenki Ekologicznej. Zaprezentował się przed nami zespół z kl.5d (N. Lis, M. Jachyra, A. Przybyło) z piosenką pt.”Obiecuję” oraz solista E. Trela z kl.6c z piosenką „ Zywioły”.

           Organizatorzy akcji dziękują uczniom i przedszkolakom oraz opiekunom, którzy licznie włączyli się w tegoroczne obchody Pierwszego Dnia Wiosny.

          Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania pochodu i zadbali o  nasze bezpieczeństwo:  Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Dęba, Straży Miejskiej, Policji, Służby Zdrowia oraz Dyrekcji SOK-u i jego pracownikom.

           Organizatorzy akcji

          SAINT PATRICK'S DAY

           

          5 marca korytarze szkolne przybrały kolor zielony. Tego dnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. To radosne święto obchodzone jest od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale też na całym świecie.Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kulturą, tradycją Republiki Irlandii oraz pogłębienie słownictwa związanego z Dniem Świętego Patryka. Jak podaje legenda św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczyny. Gazetki szkolne przyozdobione były koniczynami, plakatami i informacjami o św. Patryku. W sali 55 zawieszona została flaga Irlandii. Trgoroczne obchody Dnia Świętego Patryka można uznać za udane. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowaniei przebieg obchodów. Pragnę gorąco podziękować wszystkim uczniom, nauczycielom, którzy włączyli się w obchody i ubrali się tego dnia na kolor zielony.

           Renata Krempa

          XV Konfrontacje Recytatorskie

           

          15 marca 2019 r. w sali kameralnej SOK odbyły się XV Konfrontacje Recytatorskie. Adresatem konkursu są miłośnicy poezji i pięknej polszczyzny. Uczestnikami konfrontacji byli uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Nowa Dęba. Celem konkursu jest popularyzacja i promocja talentów recytatorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, inspirowanie do poszukiwań artystycznych. Regulamin uwzględniał trzy kategorie wiekowe: dzieci klas IV-VI, młodzież kl. VII, VIII i gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną. W przeglądzie konkursowym wzięło udział 62 uczestników, ocenianych przez komisję: p. Ewa Kieliszek, p. Anna Babula, p. Justyna Motyka. Naszą szkołę reprezentowało 30 uczniów przygotowanych przez nauczycieli polonistów. Przyznano równorzędne nagrody książkowe w poszczególnych kategoriach:

          IV- VI: Weronika Klub-4a, Aleksandra Dul -4a, Jakub Wilk-6b,

          VII- VIII: Michał Nowak-7b, Fabiana Pluta-8c,

          gimnazjum: Daria Siwiec- 3a, Albin Buras- 3c

          Gratulujemy sukcesu!

          Beata Kubicka

           

          DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

          13 marca był  DNIEM OTWARTYM w naszej szkole. W tym dniu gościliśmy przedszkolaków ze wszystkich nowodębskich przedszkoli wraz z rodzicami. Na tę okazję uczniowie klas pierwszych przygotowali  część artystyczną pt. „Ja to umiem, ja to wiem …”, na którą składały się piosenki, wiersze, zadania do wykonania i zagadki do odgadnięcia. Inscenizację uświetniły polskie tańce narodowe wykonane przez uczniów klas II „a”, II „c”, i III „b”.Następnie przedszkolaki pod opieką nauczycieli udały się na zwiedzanie szkoły. Tam czekało na nich wiele atrakcji. Dużym powodzeniem cieszył się tor przeszkód w sali gimnastycznej i spotkanie z rozśpiewaną drużyną zuchową. Na zajęciach z robotyki dzieci próbowały łączyć działania manualne ze światem wirtualnym. W pracowni matematycznej uczestniczyły w pokazie ćwiczeń interakcyjnych oraz wykonywały konkretne działania na tablicy multimedialnej. Zajęcia te cieszyły się szczególnym zainteresowaniem ze strony przedszkolaków.W tym czasie ich rodzice uczestniczyli  w spotkaniu z panią dyrektor, na którym zapoznali się z bazą lokalową szkoły i kadrą pedagogiczną. Obejrzeli też krótką prezentację multimedialną na temat historii i funkcjonowania szkoły.

          Dziękujemy rodzicom i dzieciom za przybycie i wspólnie spędzony czas.

           

                                                                                                                                 Organizatorzy

          Festiwal 2019

          7 marca w naszej szkole odbył się IX Festiwal Piosenki Ekologicznej, który cieszy się każdego roku ogromną popularnością wśród społeczności szkolnej. Prezentowane utwory związane były z tematyką ekologii, przyrody, wiosny, która zawita do nas za dwa tygodnie!!! W tym roku uczestniczyło 25 osób ( w tym 4 zespoły/duety i 6 solistów). Poziom repertuaru był bardzo wysoki, a wykonawcom towarzyszyła prawdziwa trema.

          Wykonawców oceniało jury składające się z uczniów : Wolwowicz z kl.6c, N. Licak z kl.6b i K.Wolskiego z kl.6c oraz nauczycieli: p.A.Wojdacz, p. D. Kopeć i p. M. Kobylarz. Jury było zgodne. 

          Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

          KL. I-III  

          KATEGORIA ZESPOŁY -  NAGRODA KLASA 2C

          Kl. IV-VI

          KATEGORIA SOLIŚCI – NAGRODY - EMIL TRELA KL.6C

          WYRÓŻNIENIA - ŁUCJA JAREMKO KL.6B

          ZUZANNA MILCZANOWSKA KL.6B ORAZ KAROLINA MARKOWICZ KL.6B

          KATEGORIA ZESPOŁY/ DUETY - NAGRODA

          NEL LIS KL. 5C,MARLENA JACHYRA KL.5C, ANNA PRZYBYŁO KL.5C,

          MARLENA JADACH KL. 5C

          WYRÓŻNIENIA- PAULINA NOWAK I RITA HYNOWSKA KL.6B

          JULIA ROZMUS KL.8C I ELIZA FRANUSZKIEWICZ KL. 8A

          Wszystkim serdecznie gratulujemy i czekamy na Was  w następnym roku.    

           ORGANIZATORZY

          Wielka Liga Czytelników

           

          28.02.2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbył się etap powiatowy  IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, który jest objęty honorowym patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej i Instytutu Książki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów podczas etapu szkolnego: Mikołaj Sudoł, Jakub Wilk i Martyna Szczur. Biblioteka szkolna poprzez udział w Wielkiej Lidze Czytelników promuje wśród uczniów ważne społecznie wartości takie jak: czytanie literatury, edukacja, kulturalna rozrywka, integracja międzypokoleniowa, mądre spędzanie czasu wolnego, szacunek, odpowiedzialność. 

          Romana Chejzdral

          Dbamy i zapobiegamy

          W naszej szkole zostały zaplanowane zajęcia na feriach zimowych od 11.02-15.02.19r.Hasłem przewodnim było motto "Dbamy i zapobiegamy".  To kolejny element szkolnej profilaktyki. Uczenie się wspólpracy, rozwiązywania konfiktów, asertywności, rywalizacji, szacunku, zdrowego stylu życia i wiele wiele innych cenncyh umiejętności.A oto kilka słów na temat zajęć:

          1. Poszukuję inspiracji  w tenisie stołowym- zawody, rywalizacja i współpraca.

          2.Nasze spotkania- omijam uzależnienia. Nauka wspólnego spedzania czasu wolnego, dobra zabawa i komunikowanie się bez agresji i uzależnień to cel przyświecający zajęciom warsztatowym z pedagogiem szkolnym. Wspaniałe dziewczyny chętne do pracy, zaangażowania i pomocy /unikające zdjęć/. Jestem dumna z ich mąrości i pracy.

          3.Myślę, szanuję i toleruję-zajęcia Szkolnego Klubu Wolontariusza

          4.Jestaem artystą i odbiorcą sztuki- zabawy ze sztuką-tworzę, myślę i reaguję

          5.Żyję zdrowo, kolorowo i bezpiecznie. Celem przeprowadzonych zajęć profilaktycznych pod hasłem „ ŻYJĘ ZDROWO, KOLOROWO I BEZPIECZNIE”  było  przede wszystkim kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania, co jest niezmiernie ważne już od najmłodszych lat. Zajęcia te pomogły wypracować większą świadomość wpływu różnych grup produktów spożywczych na utrzymanie zdrowia i samopoczucia na wysokim poziomie, zachęcanie do zwiększenia aktywności fizycznej w codziennym życiu oraz zachowaniu bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych.

          Podczas zajęć  dzieci:

          • poznały piramidę żywienia oraz podział na grupy spożywcze
          • dowiedziały się co trzeba jeść i robić aby być zdrowym
          • dowiedziały się jakie grupy produktów są potrzebne człowiekowi do prawidłowego rozwoju i zdrowia
          • dowiedziały się ile posiłków i jakie powinni zjadać w ciągu dnia oraz poznały ich znaczenie
          • dowiedziały się jakie jest znaczenie aktywności fizycznej i snu dla prawidłowego rozwoju i zdrowia

          Na zakończenie zajęć odbył się konkurs plastyczny „Jak żyć, żeby być zdrowym". Zajęcia prowadziła Pani Marta Kowalska.

          6. Mała mydlarnia-uczę się przez pozytywne doświadczenie

          7.Lepiej w grupie niż w chałupie - relacja z wyjazdu do Stalowej Woli w ramach ferii zimowych – 12.02. 2019r.

          Pod hasłem „Lepiej w grupie niż w chałupie” nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie, w osobach p. Barbara Czajkowska, p. Ewa Siwczuk-Cyma i p. Edyta Załęska-Magda, zorganizowały wycieczkę do Stalowej Woli dla wszystkich chętnych i zainteresowanych sztuką uczniów swojej szkoły. Atrakcji nie zabrakło, albowiem to właśnie w Stalowej Woli powstała, nie tak dawno, pierwsza i jedyna w Polsce Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych malarzy okresu Młodej Polski, który tu właśnie urodził się i spędził pierwsze lata swojego dzieciństwa.

          W słoneczny, wtorkowy poranek – 12 lutego 2019r. grupa 21 uczniów wyruszyła więc w niezwykłą podróż, na spotkanie ze sztuką. Humory dopisywały od samego początku. Bus tętnił śmiechem, żartami i tą niezwykłą radością, wynikającą z bycia razem. Integracja. Tym bardziej, że wśród nas byli uczniowie z niepełnosprawnością.

          Pierwszą, niezapomnianą lekcją było uświadomienie uczniom, że istnieją różne rodzaje galerii, nie tylko handlowe. I że tak naprawdę, słowo „galeria” przypisane było pierwotnie tylko i wyłącznie sztuce.

          Drugą, nie mniej ważną lekcją, było spotkanie z bratem Zachariaszem, furtianem kapucyńskiego zakonu Braci Mniejszych, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam historię swojego zakonu, pięknie mówiąc o Bogu, służbie, cnotach kapucyńskich i tajemnicach rozwadowskiego klasztoru. Najwięcej emocji wywołał widok kościstych szczątków  świętego Feliksa, zwanego Męczennikiem, umieszczonych w szklanym relikwiarzu w klasztornej krypcie. Pobudzona wyobraźnie i historia opowiedziana przez brata Zachariasza nadały temu miejscu charakter niemalże mistyczny i trochę… straszny.

          Po atrakcjach duchowych nadszedł czas na spotkanie – oko w oko – ze sztuką i twórczym zmaganiem. Po obejrzeniu wystawy malarstwa Alfonsa Karpińskiego i ekspozycji „Wszystko widzę jako sztukę”, mającą charakter interaktywny (gdzie uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i dać upust swej dziecięcej energii) odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem –„Sztuka przypadku”. I tak powstawały dziwne słonie – mutanty, kolorowe, wielonogie, o fantazyjnych kształtach, prawdziwe twory dziecięcej wyobraźni i …przypadku, gdyż ta zabawa rysunkowa polegała na dorysowywaniu takich części ciała słonia, jakie zakodowane  były  pod określoną  liczbą oczek kostki, wyrzucanych przez dzieci.

          Zabawa, nauka, integracja. Tak właśnie przebiegały działania, mające uatrakcyjnić jeden z dni ferii zimowych uczniów naszej szkoły.  A mogły one dojść do skutku dzięki środkom finansowym, pozyskanym z funduszu profilaktyki uzależnień nowodębskiego Urzędu Miasta i Gminy, za co gorąco dziękujemy!

          opr. Edyta Załęska- Magda

          8."Czytanie poszerza horyzonty"-  zajęcia czytelnicze zorganizowano dla miłośników książek. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania książki obrazkowej w teatrzyku Kamishibai pt. "Kotka Milusia", wspólnie czytaliśmy książki z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", rozwiązywaliśmy zagadki, quizy i krzyżówki literackie. Zajęcia prowadziły Pani Anna Brzozowska i Pani Romana Chejzdral.

          Dziękujemy naszym uczniom za udział w zajęciach. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście i wykorzystacie zdobytą wiedzę w praktyce. 

          pedagog szkolny

          Szkolny turniej tenisa stołowego

          W poniedziałek 11 lutego 2019 r. - na rozpoczęcie ferii zimowych - w ramach programu „Dbamy i zapobiegamy” odbyły się szkolne mistrzostwa w tenisa stołowego chłopców i dziewcząt. Hasłem przewodnim turnieju było:„Poszukuję inspiracji w tenisie stołowym”. Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek i zdrowy napój. A zwycięzcy pamiątkowe dyplomy. W wyniku rozegranych meczów ustalona została kolejność.

          Chłopcy

          1. Babula Miłosz
          2. Wąsik Krystian
          3. Dzióba Kamil
          4. Wilk Jakub
          5. Trela Emil
          6. Mazur Oskar
          7. Wolski Kacper
          8. Kizior Mateusz
          9. Stępień Patryk

          Słowik Adam

          1. Bulanowski Michał

          Sudoł Mikołaj

          Szymon Kowalski

          Dziewczęta

          1. Ania Trela
          2. Karolina Markowicz
          3. Wiktoria Halat
          4. Nikola Guściora
          5. Ola Kowalska
          6. Julia Wąsik
          7. Oliwia Durda
          8. Kinga Bułatek

           GRATULUJEMY!!!  galeria foto

          Bezpieczne ferie 2019

          6 lutego odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy 2b nt. bezpiecznych ferii. W bardzo fachowy sposób uczniowie przedstawili dekalog zachowania się na feriach by były one bezpieczne i wspaniałe. Dodatkowo pani dzielnicowa Anna Gadawska na zajęciach w klasach również udzielała cennych rad jak postępować i zachowywać się na feriach. Uczniowie klas pierwszych otrzymali  ciekawe kolorowanki ostrzegające przed niebezpieczeństwami czyhającymi na lodowiskach, stokach czy nawet w mieszkaniu czy na podwórku. Wszyscy wracamy do szkoły po feriach zdrowi i wypoczęci. Dziękujemy Pani Ani, że wytrwale przekazuje mam wiedzę!

          pedagog szkolny

          Stop agresji. Zgoda buduje

          W styczniu odbyły się warsztaty dla uczniów klas szóstych i siódmych nt."Stop agresji i przemocy-można inaczej, zgoda buduje, asertywność i komunikacja" prowadzonych przez pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznej panią Katarzynę Tadrę. Po przeprowadzeniu diagnozy szkoły, analizy dokumentacji, obserwacji zostały podjęte działania zmierzające do złagodzenia skutków agresji i przemocy oraz eliminacji przyczyn takiego zachowania. Szczególnie ważna stała się komunikacja, reagowanie na przemoc i agresję a nie stanie z boku i przyglądanie się. Dzięki pokazaniu: uczuć innych osób, emocji związanych z przemocą, sposobów racjonalnego rozwiązywania konfliktów, technik integracyjnych nasi uczniowie nabyli wiedzę, którą będą mogli użyć w życiu codziennym. Zajęcia były ciekawe i interesujące. Dziękujemy Pani Kasi za warsztaty!

          pedagog szkolny

           

          Serbinowska kolęda

           

          W parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu 13 stycznia 2019 r. odbyła się XXIII edycja konkursu "Serbinowska kolęda". W trzech grupach wiekowych o miano najlepszego wykonawcy kolędy lub pastorałki rywalizowało prawie 60 wykonawców. Uczennica klasy Vb Julia Chlewicka reprezentowała naszą szkołę. Wykonała pastorałkę "Kolęda dla nieobecnych", którą rozpoczynała tegoroczne jasełka szkolne. W Tarnobrzegu zajęła II miejsce w kategorii najstarszych wykonawców, czyli uczniów wyższych klas szkół podstawowych i średnich. Julii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

          Aneta Wojdacz

          Noc w szkole? Czemu nie!!

          Noc z 18 na 19 stycznia 2019 roku (tj. z piątku na sobotę) uczniowie klasy 4a spędzili w szkole.

          Zebraliśmy się w szkole o 1830 i na wstępie przygotowaliśmy wspólnie na sali gimnastycznej miejsca noclegowe, gdzie rozłożyliśmy śpiwory i rzeczy osobiste. Pierwszym punktem była wspólna kolacja „pizzowa uczta”. Najedliśmy się do syta i nabraliśmy sił na całonocne atrakcje w szkole. Po kolacji graliśmy w różne gry i przygotowywaliśmy się do Nocy Detektywów. Przed godz. 2100,  podzieleni na grupy i wyposażeni w latarki, wcieliliśmy się w detektywów szukających zaginionych kodów. Chodząc po szkole mogliśmy używać tylko latarek (światła były zgaszone). Wszyscy odczuwaliśmy dreszczyk emocji, gdyż nikt nie wiedział, co czeka w ciemnych, szkolnych korytarzach. Każdy z nas chciał odnaleźć jak najwięcej zaginionych kodów, które znajdowaliśmy w różnych zakamarkach. Po detektywistycznych emocjach przyszła pora na emocje sportowe. Przed godz.2300  J zebraliśmy się na hali sportowej, gdzie grając między innymi w „żywe kręgle”, miło spędzaliśmy czas. Przed północą przyszła pora na nocny seans filmowy na dużym ekranie. Rozłożeni na wielkim „łożu” ze smacznymi przekąskami rozpoczęliśmy oglądanie przygodowego filmu. Nie wszyscy z nas wytrzymali do końca, więc niektórzy poszli spać. Ostatni z nas zanurkowali w śpiwory po zakończeniu filmu, a było to już przed godziną 200.

          Spaliśmy dłuuuugggoooo, bo AŻ do godz. 6..30. Było tak fajnie, że nie chcieliśmy marnować czasu na spanie i wylegując się jeszcze w cieplutkich śpiworach, urządzaliśmy sobie poranne pogaduchy. Tak naprawdę, to wielu z nas nie mogło się doczekać chwili, aż dostaniemy nasze telefony (oddaliśmy je naszemu wychowawcy ok. godz. 2130) J J J. Ranek upłynął na grach integracyjnych, a momentem kulminacyjnym było wspólne śniadanie. Rodzice z wychowawcą przygotowali nam produkty, z których sami wykonaliśmy pyszne, zdrowe i kolorowe świeże bułeczki, szybko znikające w naszych buziach. Pełni wrażeń mogliśmy udać się do domów, ale wcześniej nie zapomnieliśmy posprzątać po sobie, aby w poniedziałek nikt nie zauważył, że w weekend w szkole „imprezowała 4a”.

          zobacz zdjęcia

          Straż Pożarna

           stycznia 2019 roku naszą szkołę odwiedzili strażacy : mł. bryg. Partyka Wojciech; mł.asp. Bielski Damian i mł.ogn. Pająk Krzysztof. Pieknie zaprezentowali na czym polega praca straży pożarnej; czym się zajmują strażacy, w jaki sposób man pomagają. Zachęcali również uczniów do udziału w konkursach organizowanych przez Straż Pożarną. Konkursy to:

          1.indywisualny konkurs internetowy dla klas 1-5 polegający na przesłaniu hasła konkursowego popularyzującego pracę strażaków;

          2.klasowy konkurs na scenariusz gry terenowej dla uczniów klas 4-8 i oddziałów gimnazjalnych uwzględniający m.in. jednostki straży pożarnej, znaki ewakuacyjne, AED, hydranty i wiedzę o straży;

          3.indywidualny konkusr plastyczny- projekt kartki od strażaka- popularyzyjący wiedzę strażacką dla uczniów klas 1-6;

          4. klasowy konkurs na spot filmowy "Pożar w szkole- znam zasady bezpiecznej ewakuacji" dla uczniów klas 4-8 i oddziałów gimnazjalnych.

          Zapraszamy do udziału w konkursach. Więcej szczegółów u pedagoga szkolnego.

          Dziękujemy strażakom na przypomnienie wiedzy o ich pracy.

           pedagog szkolny

           

          Podziękowania dla uczniów „Dwójki”

          W pierwszych dniach stycznia 2019 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły otrzymali serdeczne podziękowania od dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pana Macieja Cybulskiego za udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu mającym na celu pozyskanie eksponatów po Henryku Sienkiewiczu i jego rodzinie, które pozostawały dotąd w rękach prywatnych. Dzięki współpracy 46 szkół sienkiewiczowskich  i instytucji kultury z terenu całego kraju, zbiory muzeum w Woli Okrzejskiej wzbogaciły się o wiele rękopisów i osobistych pamiątek po pisarzu, m.in.: 25 kart rękopisów „Listów z Afryki”, 5 kart rękopisu powieści „Potop”, 1 kartę rękopisu utworu „Biesiada”, frak H. Sienkiewicza, fotograficzny album rodzinny Henryka Sienkiewicza zawierający oryginalne fotografie pisarza w różnych okresach życia oraz osoby z jego najbliższego otoczenia, zestaw pamiątek po żonie pisarza Marii z Babskich Sienkiewiczowej.

          Dzięki życzliwości i wsparciu społeczności szkół sienkiewiczowskich wspólnymi siłami ochroniliśmy dobra kultury polskiej, udowadniając tym samym, że potrafimy dbać o pamięć o swoim Patronie szkoły. Cieszy nas, że również społeczność naszej szkoły ma swój udział w przywracaniu skarbów literatury polskiej, które trafiły do domu rodzinnego patrona naszej szkoły w Woli Okrzejskiej.

          wicedyrektor szkoły Renata Szpunar

           

          Uczniowie „Dwójki” na Orszaku Trzech Króli

          6 stycznia 2019r. już po raz jedenasty na świecie i w Polsce, a po raz piąty w Nowej Dębie odbył się Orszak Trzech Króli. W tym roku orszak przeszedł ulicami ponad 500 miejscowości! W organizację tej uroczystości w Nowej Dębie włączyły się szkoły, przedszkola i wiele instytucji m.in. : Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury, parafia Matki Bożej Królowej Polski, Parafia Podwyższenia Krzyża Św., Straż Miejska, Komisariat Policji. W przygotowanie oprawy muzycznej uroczystości włączył się nasz chór szkolny pod opieką pani Anety Wojdacz.

           

          Jasełka szkolne

          Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów.
          W naszej szkole, tradycyjnie w ostatnim dniu nauki przed świętami, 21 grudnia odbyły się wigilie klasowe i nieco inne niż zazwyczaj jasełka. Tuż obok Jezusa, Maryi, Józefa, pastuszków, aniołków oglądaliśmy także polskich władców i wielkich Polaków. Jasełka, będące próbą refleksji historycznej, obrazowały lata polskiej historii. Przedstawienie wzbogaciły tańce ludowe, piękne kolędy i pastorałki śpiewane przez solistów i chór szkolny. Na koniec pani dyrektor Ewa Markowicz-Zając złożyła zebranym życzenia bożonarodzeniowe, a ks. Tomasz Pyryt odczytał fragment Ewangelii i udzielił wszystkim błogosławieństwa. Jasełka, zaprezentowane przez uczniów klas młodszych, dostarczyły wielu wzruszeń i wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę.

          Organizatorki

          Jubileusz 50-lecia Szkoły

          16 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji  50 rocznicy powstania szkoły oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

           W przeddzień uroczystości jubileuszowych, tj. 15 listopada 2018 r. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczysta msza święta w intencji całej społeczności szkolnej, której przewodniczył  ksiądz prał. Eugeniusz Nycz. Mszę Św. koncelebrowali: ks. Marek Drwiła, ks. Tomasz Pyryt, ks. Andrzej Parylak oraz  ks. Tadeusz Ziętkowski. W okolicznościowym kazaniu ks. Tomasz Pyryt podkreślił znaczenie wartości, którym był wierny H. Sienkiewicz - patron szkoły. Wskazał na patriotyzm pisarza i  na to, jak może on inspirować nas współcześnie. We mszy św. razem z obecnymi uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły uczestniczyli również zaproszeni goście.

          Uroczystości jubileuszowe odbyły się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Honorowymi gośćmi tego dnia byli: Zbigniew Chmielowiec - poseł na Sejm RP, Wiesław Ordon – burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Dariusz Bździkot - kierownik Oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Tarnobrzegu, Hubert Sobiszewski - nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, Stanisław Skimina - przewodniczący Komisji Oświaty VII kadencji, Tomasz Gazda - radny Rady Miasta, ks.prał. Eugeniusz Nycz - proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Nowej Dębie i  księża wikariusze parafii: ks. Andrzej Parylak, ks. Tadeusz Ziętkowski, ks. Tomasz Pyryt oraz ks. Marek Drwiła - wikariusz parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski, Renata Bal - dyrektor BOJS, Krystian Rzemień-dyrektor SOK, Adam Szurgociński - dyrektor SOSiR, Agnieszka Markowicz- dyrektor DPS, Marta Piskór- dyrektor SP ZOZ w Nowej Dębie, Maria Tomczyk –dyrektor MGOPS, Ewa Monika Szczepan – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowej Dębie,  mjr Waldemar Długosz-zastępca komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, kom. Mariusz Stasiak - komendant Komisariatu Policji w Nowej Dębie, Mieczysław Nalepa-komendant Straży Miejskiej, Mieczysław Gil - komendant Straży Leśnej, Robert Głaz - komendant Jednostki Ratunkowo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie, Jerzy Sudoł – prezes NTSK, Tomasz Zierold - prezes Międzyszkolnego Związku NSZZ „Solidarność”, emerytowani dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2: Helena Maguder, Barbara Szpunar, Józef Magoń, Józef Czekalski.

          W uroczystości wzięli również udział dyrektorzy nowodębskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele I Środowiskowej Drużyny Harcerskiej, byli i obecni nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice naszych uczniów.

          Zgromadzonych gości powitała dyrektor SP 2 Ewa Markowicz-Zając. W przemówieniu, nawiązała do historii placówki, nakreśliła jej obecny charakter, dorobek i kierunki przyszłego rozwojuPodziękowała za trud i wsparcie wszystkim obecnym i byłym nauczycielom, dyrektorom, rodzicom oraz władzom samorządowym. W okolicznościowych wystąpieniach głos zabrali m.in. poseł Zbigniew Chmielowiec i  burmistrz Wiesław Ordon, którzy przekazali  jubileuszowe życzenia, zwracając uwagę na odpowiedzialność szkoły za kształtowanie kolejnych pokoleń Polaków oraz doceniając zaangażowanie nauczycieli w tworzenie szkoły, która uczy i wychowuje. Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec Hubert Sobiszewski, przekazał dyrektor szkoły Certyfikat Nadleśnictwa Zagnańsk potwierdzający autentyczność sadzonek dębu „Bartek”, które zostały posadzone na szkolnym skwerze dla uczczenia 100-lecia Niepodległej i 50-lecia szkoły. Kierownik Oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Tarnobrzegu Dariusz Bździkot  odczytał list z życzeniami od  Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie – Małgorzaty Rauch. Gratulacje i życzenia przekazali również przewodniczący Komisji Oświaty VII kadencji Stanisław Skimina, emerytowany  dyrektor szkoły Józef Magoń oraz przewodniczący Rady Rodziców -Waldemar Rydzik.

          Część artystyczna jubileuszu  rozpoczęła się polonezem – reprezentacyjnym polskim tańcem narodowym, który został odtańczony przez pięćdziesiąt par symbolizujących 50-lecie szkoły i sto osób  dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości.  Poloneza poprowadzili burmistrz Wiesław Ordon i dyrektor szkoły Ewa Markowicz-Zając. W kolejnych parach znaleźli się przedstawiciele nauczycieli i pracowników szkoły, rodzice i absolwenci  oraz  przedstawiciele uczniów z  klas I - VIII. Następnie w oparciu o prezentacje multimedialne, występy wokalne i taneczne przedstawiono montaż słowno-muzyczny zawierający podróż w czasie i przestrzeni, ukazujący okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz historię Szkoły Podstawowej nr 2, jej tradycje i dorobek.

          Po zakończonej części oficjalnej goście mieli możliwość złożenia życzeń, gratulacji, wpisania się do Kroniki Szkolnej oraz obejrzenia szkolnych wystaw: „Uczniowie Dwójki dla Niepodległej”, „Sto lat dla Niepodległej!”, „Tak powstawała Niepodległa”, „Henryk Sienkiewicz w służbie Ojczyźnie”. Goście mogli również obejrzeć gromadzone pieczołowicie przez 50 lat kroniki Szkoły Podstawowej nr 2. Zwieńczeniem wszystkich prezentacji była wystawa „Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie”  przygotowana przez SOK w Nowej Dębie, którą zaproszeni goście mogli podziwiać w holu szkolnym. Na okoliczność obchodów jubileuszu 50 – lecia szkoły wydano folder o Szkole Podstawowej nr 2  oraz przygotowano metalowe miniatury tarczy szkolnej nawiązującej wzorem do pierwszej tarczy szkolnej „Dwójki”, pamiątki te wręczono zaproszonym gościom.     

          GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                                        Renata Szpunar

          Konkurs "Bezpieczne wakacje 2018" rozstrzygnięty

          Dopiero w grudniu został rozstrzygnięty konkurs "Bezpieczne wakacje 2018". Spośród ponad 110 prac czołowe miejsca zajęły nasze uczennice. W kategorii klas pierwszych  III miejsce zajęła Iza Durlak z klasy 3b. W kategorii klas 4-8 również III miejsce zajęła Martyna Janowska z klasy 6c. Rywalizacja była duża. Prace bardzo ładne. Nagrody wręczyli aspirant Stanisław Ciba z Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu i dyrektor WORD w Tarnobrzegu. Gratulujemy dziewczynom. Jesteśmy z Was dumne.

          pedagog szkolny

           

          Podaj łapę

          W listopadzie w naszej szkole była prowadzona akcja zbiórki karmy dla przytuliska w Nowej Dębie. 17.12.2018 roku w klasach pierwszych odbyło się spotkanie z wolontariuszami przytuliska, którzy opowiadali o pracy ze zwierzątami. Pani Klaudia Bochyńska i pan Bartek Gadomski przekazali na ręce pani dyrektor Ewy Markowicz-Zając podziekowania dla wszystkich uczniów biorących udział w akcji. Dziękujemy klasom: 1a,1b,2b,3b,4b,5d,6b,6c za serce okazane bezdomnycm zwierzętom. Akcja trwa nadal, gdyż zwierzaki muszą jeść cały rok. Jeśli masz ochotę im  pomóc , nie zwlekaj. W akcji brali również uczniowie  z Klubu Wolontariusza pod opieką pani Renaty Krempy.

          pedagog szkolny

           

          Spotkanie dla rodziców

          3 grudnia 2018 roku odbyły sie spotkania dla rodziców. Tradycyjnie zaprosiliśmy na warsztaty i prelekcje specjalistów. Dla rodziców uczniów klas pierwszych wartsztsy prowadziła pani LIdia Małobęcka-Puka: „Wspieranie rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego dziecka w młodszym wieku szkolnym”. Dziecko rodzi się z konkretnym ilorazem inteligencji zakodowanym w genach. Poprzez odpowiednią stymulację możemy ten iloraz podnieść. Sukces dziecka w dorosłym życiu zależy od inteligencji emocjonalnej, a na nią mamy duży wpływ. I taką listę wypracowali rodzice przy współpracy prowadzącej. Byli oni bardzo aktywni.

          Natomiast dla rodziców uczniów klas czwartych odbyła sie prelekcja nt. "Od czego zalezą sukcesy szkolne dzieci" prowadzona przez pania Ewę Monikę Szczepan. Pani Ewa pokazała wiele czynników mających wpływ na sukcesy naszych dzieci. Przedstawiła rodzaje zaburzeń i sposoby pracy nad nimi,mających wpłym na osiągnięcia dzieci a niezależne od nich. 

          Po spotkaniu odbyły się konsultacje dla zaineresowanych rodziców. Dziękujemy pani Ewie i Lidii za ciekawe doświadcenia a wszystkim rodzicom za obecność.

          pedagog szkolny

           Kreatywne motywowanie do nauki-warsztaty dla klas piątych

          W klasach piątych odbyły się warsztaty profilaktyczne "Kreatywne motywowanie do działania" czyli jak zdobywać dobre stopnie małym nakładem pracy. Warsztaty prowadziła p.Lidia Małobęcka -Puka pracownik poradni psychologicznej. Uczeń zmotywowany do działania jest pewny siebie, aktywny,zainteresowany, opanowany, pogodny, podejmujący nowe wyzwania, dociekliwy, uśmiechniety, znający poczucie własnej wartości, chętny do działania. Pani Lidia pokazała uczniom w jaki sposób mozna się uczyć i dobrze przy tym bawić. Dzięki ćwiczeniom z twórczego myślenia uczniowie poznali style uczenia się im najbardziej odpowiadające. Zajęcia były bardzo ciekawe i twórcze. Dziękujemy pani Lidii. 

          pedagog szkolny

          POLSKIE SYMBOLE NARODOWE-WYNIKI KONKURSU

          Na konkurs wpłynęły 53 prace uczniów klas I-III. Jury przyznało 3 główne nagrody dla Bartosza Skiby z kl.IIIa, Dominiki Bańki  kl.IIb oraz Mileny Trzaski równiez klasy IIb.Ponadto wyróżniono 10 prac: Szymona Muchy z Ia, Julii Kłebokowskiej z kl.IIb, Brajana Flisa  z kl.IIc, Ewy Wiącek z kl.IIc, Zuzanny Puzio z kl.IIIb, Sandry Flis z kl. Ia, Nataniela Pawlika kl.IIIb, Alberta Strzelczyka z kl.Ia, Kornelii Burlikowskiej z kl.Ia, Leny Słowik z kl.Ib. Zwycięzcom gratulujemy! Wystawa prac znajduje się na parterze szkoły.

          Organizatorzy

          Rekord dla Niepodległej

          W ponad 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce oraz w 91 szkołach polonijnych z całego świata w piątek 9 listopada 2018r. o godzinie 11.11 odśpiewano hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie znalazła się wśród grona ponad 4,8 mln uczniów i niemal 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty uczestników tej akcji.

          Celem tego projektu było wspólne odśpiewanie w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 czterech zwrotek hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą.  

          Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo w akcję zaangażowało się prawie 10 tys. uczniów oraz blisko 600 nauczycieli z 91 szkół polonijnych z całego świata.

          galeria zdjęć

          wicedyrektor Renata Szpunar

          "Kocham Polskę" - rozstrzygnięcie konkursu

          Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na wykonanie najciekawszej gazetki klasowej "Kocham Polskę" lub "Życzenia dla Niepodległej". Ogłoszenie wyników konkursu nastapiło 9 listopada po uroczystym odśpiewaniu 4 zwrotek hymnu narodowego w ramach akcji "Rekord dla Niepodległej". Wśród pięknie udekorowanych tablic na szczególną uwagę zasłużyły gazetki wykonane przez uczniów klas: 1b i 2c w kategorii klas I-III oraz 6b w kategorii klas IV-VI. Wszystkim uczniom przygotowującym gazetki gratulujemy pomysłowości.

           

          "Zrobić na złość dilerowi" warsztaty profilaktyczne

          Warsztat ZROBIĆ NA ZŁOŚĆ DILEROWI. Budowanie pożądanych postaw w stosunku do narkotyków i dopalaczy. CZAS REALIZACJI: 90 min

          CEL GŁÓWNY: Zminimalizowanie ryzyka inicjacji i eksperymentowania z substancjami zakazanym i wśród młodzieży szkolnej.

           CELE SZCZEGÓŁOWE: 1. Wyposażenie uczniów w wiedzę z zakresu niszczycielskiego wpływu narkotyków i dopalaczy na organizm człowieka. 2. Zobrazowania różnicy między dopalaczami a narkotykami. 3. Wspólne znalezienie przyczyn i konsekwencji sięgania po narkotyki. 4. Obalenie mitów dotyczących substancji psychoaktywnych. 5. Dostarczenie strategii radzenia sobie z wpływem rówieśniczym. 6. Zapoznanie z zagrożeniami wynikającymi z sięgania po narkotyki i dopalacze. 7. Wypracowane alternatywnych, sposobów radzenia sobie z trudnościami.       8. Uświadomienie innych, zdrowych form spędzania wolnego czasu. 9. Wzmocnienie poczucia własnej wartości.10. Doskonalenie asertywnych sposobów radzenia sobie z wpływem rówieśniczym.

          METODY AKTYWIZUJĄCE: Wizualizacja, dyskusja moderowana, burza mózgów, metoda sytuacyjna, ćwiczenia warsztatowe z elementami dramy, praca zbiorowa i grupowa, pogadanki, forma ,, gadającej ściany” identyfikacja przypadków, róża wiatrów, walizka kosz i biała ściana, strzał do celu.

          W odpowiedzi na szerzące się zagrożenie inicjacji narkotykowej, rozpowszechnienie monopolu dopalaczowego oraz stale malejącego wieku sięgania po substancje psychoaktywne Genesis Centrum Edukacyjno Szkoleniowe zorganizowało warsztaty profilaktyczne, które mają zapobiegać wyżej wymienionym zagrożeniem.  Stale rosnąca dostępność narkotyków oraz niemoc władz w zwalczaniu przemysłu narkotykowego każą wysunąć nam niepokojący wniosek. Sens wniosku jest jednoznaczny. Aby zmniejszyła się liczba osób zażywających musi zmienić się postawa odnośnie narkotyków. Sposób myślenia, dostrzegania konsekwencji istotnie wpływa na to czy w przyszłości młody człowiek sięgnie po narkotyki, czy nie. Dlatego profilaktyka dogrywa tu kolosalne znacznie. Program ten za cel główny stawia sobie zbudowanie pożądanych postaw względem narkotyków wśród słuchaczy.

           Zajęcia prowadził p.Adam Mościcki- doświadczony terapeuta. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie mają poczucie iż nie są sami oraz mają na kogo liczyć. Jednocześnie dostrzegają, iż nie tylko oni borykają się z pokusami zasmakowania świata narkotyków. Dziękujemy Panu Adamowi za ciekawy przekaz.

          pedagog szkolny

          Warsztaty ekologiczne dla klas 5

          W dniu 26 października w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas 5 pt. "Remizy jagodajne - oazą bioróżnorodności". Zajęcia prowadzili  pracownicy Regionalnego Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, p. Janusz Wepsięć i p. Aneta Motyka.

          W trakcie zajęć uczniowie poznawali kwitnące i owocujące krzewy tworzące remizy jagodajne, które stanowią wyspy bioróżnorodności wśród betonowej dżungli krajobrazu miejskiego i monokultur uprawowych krajobrazu wiejskiego. Gatunki takie jak dereń, kalina, jarząb, berberys, rokitnik, irga, róża, szakłak, bez czarny i głóg tworzą oazy życia dla zwierząt w świecie zdominowanym przez człowieka. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, wykazali się dużą wiedzą i umiejętnością rozpoznawania powyższych gatunków krzewów oraz  ptaków: sikora bogatka, kos, kwiczoł, kopciuszek, szpak, gil, mazurek. Dowiedzieli się również jak wygląda domek dla owadów, które biorą udział w zapylaniu krzewów oraz jakie zwyczaje ma pszczoła samotnica zwana murarką. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał ulotkę informacyjną dotyczącą remiz jagodajnych.

          W ramach tej akcji edukacyjnej uczniowie wzbogacili swoją wiedzę ekologiczną a nasza szkoła otrzymała domek dla owadów, tablicę edukacyjną oraz 50 sztuk sadzonek krzewów, które ozdobią teren przy szkole i stworzą taką remizę - oazę bioróżnorodności.

          Monika Jabłońska

          Pasowanie na Czytelnika w bibliotece szkolnej

          W dniu 19 października 2018r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie odbyło się Pasowanie  na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zapoznanie najmłodszych uczniów z zasadami korzystania z biblioteki i zachęcenie ich do wypożyczania książek, a tym samym do  rozwijanie umiejętności czytania. Pasowanie na Czytelnika, które jest oficjalnym przyjęciem uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej, było okazją do wypożyczenia po raz pierwszy książek. Nowi Czytelnicy otrzymali na pamiątkę Pasowania  książeczkę „Smocze historie” i zakładki do książek.

          Romana Chejzdral

          Dęby dla Niepodległej od społeczności SP2 w Nowej Dębie

           października 2018r. nauczyciele i uczniowie „Dwójki” zorganizowali uroczystość inaugurującą szkolne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie. Na szkolnym skwerze posadzone zostały dwa Dęby dla Niepodległej, które są klonami najsłynniejszego drzewa w kraju - dębu Bartek. W kameralnej uroczystości wzięli udział: Wiesław Ordon Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Hubert Sobiczewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, Ewa Markowicz-Zając dyrektor szkoły, Renata Szpunar wicedyrektor szkoły, nauczyciele i delegacje uczniów. 

          „Spotykamy się po to, by uczcić szczególny -  2018 rok, w którym przypada  100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz jubileusz 50-lecia powstania naszej szkoły” – powiedziała w powitalnym przemówieniu dyrektor szkoły.  Nadleśniczy H. Sobiczewski przybliżył obecnym ideę sadzenia Dębów dla Niepodległej, przypominając uczniom fakt, że w latach 1918-1928 polskie społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby, będące uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Drzewa te, stanowiące dziękczynne wotum naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie ważnych dla naszego narodu wydarzeń. Wyjaśnił również uczniom, że  Dęby dla Niepodległej  pochodzą z 250 klonów najsłynniejszego drzewa w kraju - dębu Bartek, który w 1934 r. został uznany za najbardziej okazałe drzewo w Polsce przez  Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. W. Szafera. Obecnie dąb „Bartek” liczy ok. 670 lat. Wyhodowanie klonów dębu „Bartek” zawdzięczamy inicjatywie Nadleśnictwa Zagnańsk, które zabiegało o to, by otrzymane sadzonki drzewa posłużyły do godnego uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W związku z tym, że dąb Bartek od dłuższego czasu owocuje bardzo słabo albo w ogóle, leśnicy postanowili skorzystać z wegetatywnej metody rozmnażania drzew, polegającej na zaszczepieniu tzw. zrazów, czyli fragmentów gałązek na specjalnych podkładkach i w ten sposób uzyskali klony. Nadleśniczy wyraził nadzieję, że zasadzone klony w przyszłości dożyją takiego wieku, jak Bartek, czyli prawie 700 lat, a nawet dłużej. 

          Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon w słowach skierowanych do uczniów podkreślił, że posadzenie dębów jest też symbolicznym podziękowaniem i oddaniem hołdu rodakom, naszym przodkom, którzy na ten sukces odzyskania niepodległości ciężko zapracowali. Przypomniał uczniom, jaki jest związek sadzenia dębów z powstaniem naszego miasta, jego historią, powstaniem nazwy i herbu miasta oraz gminy. Życzył wszystkim, aby posadzone  dęby przypomniały o bohaterskiej przeszłości naszego narodu, a przypisywane drzewom przymioty siły, potęgi i długowieczności jednoczyły wszystkich w trosce o nasze wielkie dziedzictwo – Polskę. Zaprosił również uczniów do uroczystego świętowania obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2018r., podczas którego nastąpi odsłonięcie Pomnika Niepodległości na placu mjr J. Gryczmana. Będzie to złożenie hołdu tym wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski oraz w trudzie odbudowywali II Rzeczpospolitą.

          Kolejnym etapem uczczenia Niepodległej oraz jubileuszu szkoły był udział uczniów „Dwójki” w VI Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”, zorganizowanym pod patronatem honorowym Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Małgorzaty Rauch – Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Podczas realizacji projektu podjęto próbę ustanowienia rekordu w zakresie liczby osób piszących dyktando jednocześnie. Projekt  zgłoszono do polskiego przedstawiciela Księgi Rekordów Guinessa. Piszący z przejęciem dyktando uczniowie „Dwójki” w odświętnych biało-czerwonych strojach, akcentujących zaangażowanie w pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i historii, są najlepszym prezentem dla  szkoły świętującej złoty jubileusz.

          GALERIA ZDJĘĆ

          Renata Szpunar wicedyrektor SP2

          PASOWANIE NA UCZNIA

          12 października 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia. Ceremoniał ślubowania i pasowania poprzedziła część artystyczna, której tematem był ,, Nasz pierwszy egzamin". Uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawczyniami , w których role wcieliły się uczennice klasy IV c - Daria Skrzypczak i Natalia Gazda, zdawały egzamin pierwszoklasisty. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, odgadywały zagadki i działały na konkretach. Musiały jeszcze udowodnić panu dyrektorowi szkoły, którego rolę grał uczeń klasy VI c - Emil Trela, że znają podstawowe elementy wiedzy patriotycznej i kochają swoją ojczyznę. Następnie uczniowie klasy I a i I b złożyli akt ślubowania na sztandar szkoły i przez panią dyrektor , mgr Ewę Markowicz - Zając zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem w salach lekcyjnych. W uroczystość wplótł się także wątek związany z Dniem Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Były życzenia i kwiaty od całej społeczności uczniowskiej i od rodziców. Dziękujemy. 

            Organizatorzy

          Spotkania teatralne "Mitologia"

          8 października 2018r. uczniowie klas IV-VI oraz VII b uczestniczyli w spektaklu pt. „Mitologia” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Sztuka  opowiada o losach bogów, herosów i ludzi zaczerpniętych z mitów greckich. Dzięki nim i ich przygodom mogliśmy wniknąć w sposób jaki starożytni Greccy opisywali fenomeny natury, zróżnicowanie kultur, tradycję i historię. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki teatralnej świat boski i ludzki wzajemnie się przenikają i koegzystują. Bohaterowie usiłują odnaleźć odpowiedzi na pytania skąd pochodzą, do czego dążą i w jaki sposób? Aktorzy doskonale wcielili się w odtwarzane role. Uwagę przyciągały widowiskowe kostiumy, a także bardzo efektowna scenografia. Zadbano o efekty akustyczne i wizualne. Widzowie nagrodzili twórców gromkimi brawami.   

          M.Trawińska

          Czytanie zbliża, czyli Dzień Głośnego Czytania

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W naszej bibliotece Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 28.09.2018r. w piątek. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję posłuchać fragmentów książek, które czytały Pani Anna Brzozowska i Pani Romana Chejzdral.

          Sprzątanie Świata 2018

          W dniach 20,21 i 24 września uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami brali udział w 25 JUBILEUSZOWEJ AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ” a celem tegorocznej edycji było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

          Na lekcjach wychowawczych, korzystając ze sprzyjającej pogody, uczniowie klas 1-8 oraz klas gimnazjalnych zaopatrzeni w rękawiczki i worki otrzymane z UMiG Nowa Dęba, sprzątali przydzielone im tereny. Posprzątane zostały tereny wokół obu budynków szkoły i świetlicy oraz pobliskiego lasu (polana), górki "Diabelskiej", basenów  i Bystrzyka. Uczniowie po raz kolejny wykazali się dużym zaangażowaniem - w sumie zebrano ok. 220 kg śmieci, co pokazuje, że problem śmiecenia, mimo coraz większej świadomości społeczeństwa, nadal się utrzymuje.

          Wszystkim uczestnikom, zarówno uczniom jak i wychowawcom, należą się podziękowania i gratulacje za świetnie przeprowadzoną akcję!

          Koordynatorem akcji była p. Monika Jabłońska we współpracy z p. Moniką Kobylarz.

          Brązowy Medal w Igrzyskach Dzieci

          25.09.2018 r. w Rzeszowie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa SZS w Lekkiej Atletyce w ramach Igrzysk Dzieci. Wystartowała w nich szóstka reprezentantów naszej szkoły, która awansowała do finału wojewódzkiego zwyciężając na etapie powiatowym: Nikola Guściora (60m), Martyna Janowska (60m), Julia Pakulska (skok w dal), Zuzanna Milczanowska (600m), Michał Bulanowski (rzut p. palantową) i Karol Wilk (1000m).

          Duży sukces odniosła Zuzanna Milczanowska w biegu na 600m. W rywalizacji najlepszych zawodniczek z Podkarpacia zajęła 3 miejsce zdobywając brązowy medal. Gratulujemy.

           

          Bezpieczna droga do szkoły

          Droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania  z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

          Rady dzielnicowej :przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

          Dziękujemy p.A.Gadawskiej- dzielnicowej,która odwiedziła uczniów klas 1-3 i przekazała te cenne wskazówki!!

          pedagog szkolny

           

          Pod Rościuszkiem- 6b i 7b

          CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE…

          Ciekawe miejsca w naszym regionie odkrywają uczniowie klasy 6b i 7b. 18 września 2018r. odwiedzilismy gospodarstwo agroturystyczne POD ROŚCIUSZKIEM. Jest ono położone w niezwykle urokliwej wiosce – Brzostowej Górze. Oryginalna nazwa terenu ma swe źródło w pobliskim lesie zwanym przez mieszkańców Rościuszek. Jest to miejsce przyjazne naturze i zwierzętom. Mile spędzilismy czas, poznaliśmy ciekawe gatunki zwierząt w mini Zoo. Karmiliśmy kucyki i alpaki, bawiliśmy się z psami, kotami. Piękna pogoda sprzyjała sportowym zabawom. Na koniec odpoczywaliśmy zajadając kiełbaskę z grila.  Zachęcamy innych do odwiedzenia tego uroczego  miejsca w naszej okolicy.

          B.Kubicka, D.Kopeć

           

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

          3 września odbyła się w naszej szkole inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Na apelu z tej okazji zgromadzili  się  uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie  głos zabrała dyrektor szkoły mgr Ewa Markowicz-Zając. Witając uczniów po wakacyjnej przerwie, życzyła sukcesów w nauce w rozpoczynającym się roku szkolnym. Przewodniczący Rady Rodziców p. Waldemar Rydzik w krótkim przemówieniu również  życzył uczniom  satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas V i VI  oraz występ szkolnego chóru. Po uroczystości ogólnej nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach.

          R.Kiełbowicz, B.Panek