• 2019/2020

        •  

          10 PORAD DLA RODZICÓW

          Jak zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu

           1.     Przyjrzyj się, w jaki sposób Twoje dziecko korzysta z sieci – jakie lubi oglądać strony, jakie wybiera gry, ile czasu poświęca na przebywanie z komputerem, jakie ujawnia emocje, jak się zachowuje, kiedy musi zakończyć swój pobyt w Internecie.

          2.     Zapoznaj się z treścią gier, w jakie gra Twoje dziecko (kieruj się oznaczeniami PEGI umieszczonymi na opakowaniu, możesz też skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.pegi.info.pl).

          3.     Zainstaluj w komputerze dziecka program kontroli rodzicielskiej.

          4.     Ustal zasady, z jakich gier może korzystać Twoje dziecko, z których nie – uzasadnij to racjonalnie.

          5.     Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie – porozmawiaj z nim na temat zagrożeń, z jakimi może się spotkać w sieci i sposobów ich unikania (www.sieciaki.plwww.saferinternet.plwww.dzieckowsieci.pl, wwwkidproteckt.pl).

          6.     Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji czytanych w sieci.

          7.     Zapoznaj dziecko z netykietą – kodeksem dobrego zachowania w Internecie (www.sieciaki.pl).

          8.     Ustal ramy czasowe spędzania dziecka przy komputerze (1-2 godziny dziennie, robiąc częste przerwy), nie przedłużaj wyznaczonego czasu.

          9.     Bądź konsekwentny i stosuj zasadę: najpierw obowiązki, potem komputer.

          10. Pokaż dziecku też inne formy spędzania wolnego czasu – porozmawiaj o korzyściach, zachęć do kontaktu     z rówieśnikami i bliższego kontaktu z rodziną.

            ( za J. Węgrzecka-Giluń „Przewodnik dla Rodziców. Uzależnienia behawioralne. Patologiczny hazard i internet)

           


           

             Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

            1. Nigdy nie podawaj  w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się pseudonimem.
            2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz.
            3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz do kogo naprawdę trafią.
            4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
            5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
            6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
            7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe.
            8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali ciebie.
            9. Szanuj prawa własności w sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.
            10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie              z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!!
            11. Uważaj na e-maile od nieznajomych ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj   z linków przesłanych przez obcą osobę. Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
            12. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcisz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
            13. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które cię interesują i które często odwiedzasz.
            14. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców (opiekunów).
            15. W sieci krąży coraz więcej wirusów , które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Jeżeli nie, porozmawiaj o tym z rodzicami (opiekunami).Wybierzcie wspólnie i zainstalujcie odpowiedni program.

          ( z www.sieciaki.pl)


          Jak się uczyć?

          Jak zmotywować ucznia do nauki?

          1.  
          2. Traktować ucznia, szkołę, edukację poważnie (jak dorosłego). Uświadomić, że jest to ważna sprawa. Gderanie, że „trzeba, że musi, że nie ma wyjścia”... – przynosi odwrotny skutek.
          3. Zadbać o dobrą organizację pracy ( czas, miejsce, porządek...)
          4. Stawiać cele: po co coś robimy?, co chcemy osiągnąć?  jaki ma być efekt?..Uczenie się ma być świadome!.
          5. Uświadomić dziecku, że do sukcesu dochodzi się dzięki wytrwałości, uporowi i ciężkiej pracy.
          6. Dostrzegać drobne sukcesy. Zamiast wytykania błędów dawać powody do zadowolenia, do dumy. Sukces rodzi sukces!
          7. Podejść do problemu zadaniowo – co mogę zrobić z zastaną sytuacją? Nie panikować, ani nie lekceważyć problemu.
          8. Zadbać o atrakcyjność zadań (ciekawe ale na miarę możliwości) - zaciekawić, .
          9. Planować działania. Mieć świadomość celu i zmierzanie do niego krok po kroku.
          10. Dawać wsparcie komunikatami: „dasz radę”, „wierzę w Ciebie”.
          11. Dawać informację zwrotną: „ to zrobiłeś dobrze, tu musisz poprawić, tu jest błąd”...Ma być ona jednoznaczna, życzliwa, spersonalizowana. Właściwa informacja zwrotna i właściwa komunikacja są najważniejszymi czynnikami motywującymi.

          MOTYWACJĄ nazywamy stan, w którym człowiek jest gotowy do podjęcia  działania i realizacji celów.


          12 marca Dzień Matematyki „Ziemia się liczy” 2020

           

          11 marca, w przeddzień Dnia Matematyki, został zorganizowany turniej matematyczno-sportowy dla klas I-III. Klasy przygotowały kolorowe transparenty, a wybrani uczniowie - w dwunastoosobowych drużynach – brali udział w zawodach. Konkurencje sportowe wymagały od uczestników umiejętności matematycznych, ale tak naprawdę chodziło o wesołą wspólną zabawę. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

          Organizatorzy: A. Bal, D. Karnat, A. Czerwiec

           


          Podsumowanie I półrocza klas VI - VIII

          27 lutego 2020 r. w budynku Szkoły Podstwowej nr 2 w Nowej Dębie ul. M. Reja 7 odbył się apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2019/2020 klas VI - VIII. 

          Uczniowie klas VI - VIII zebrali się na sali gimnastycznej, aby usłyszeć i zobaczyć jak aktywnie pracowali  w I półroczu. Na przygotowanej prezentacji reprezentanci SU przedstawili podsumowanie działań uczniówi nauczycieli, osiągnięcia przedmiotowe i sportowe oraz najlepsze wyniki i frekwencję uczniów z poszczególn ych klas. Na apelu tym wystąpił nasz utalentowany uczeń Emil Trela, który zaśpiewał piosenkę "Takie tango".Na koniec przedstawiciele SU pogratulowali wszystkim i życzyli dalszych sukcesów.


          Warsztaty integracyjne w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

           

          18 lutego 2020 roku odbył się wyjazd integracyjny grupy uczniów naszej szkoły do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Uczniowie pojechali pod opieką nauczycieli wspomagających oraz kilku koleżanek z klasy 8b. Zwiedziliśmy wystawę malarstwa polskiego okresu Młodej Polski. Można było zobaczyć w oryginale obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Juliana Fałata. Celem naszej wyprawy była jednak inna wystawa zatytułowana "Viva Moniuszko", która w niekonwencjonalnej, nieco "pop-artowskiej" formie pokazywała życie rodzinne i twórczość polskiego kompozytora. Atrakcją wystawy były oryginalne stroje ze spektakli operowych oraz kabina karaoke, w której można było wyśpiewać słynne "Prząśniczki". Po lekcji muzealnej pani edukator zaprosiła nas na warsztaty plastyczne. Każdy uczeń mógł zaprojektować strój karnawałowy korzystając z bogactwa przygotowanych materiałów: piorek, cekinów, brokatu. Po wizycie w Muzeum udaliśmy się do cukierni Jugo w Rozwadowie, gdzie uczniowie mogli samodzielnie zamówić coś słodkiego i miło spędzić czas. Wróciliśmy w dobrych nastrojach z myślą, że na pewno tam jeszcze zawitamy.


          Dzień Otwarty Szkoły

           

          27 lutego 2020r. odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty będący jednocześnie spotkaniem informacyjnym dla przyszłych uczniów klas pierwszych, którzy wraz z rodzicami mieli okazję poznać naszą szkołę. Dla naszych małych i dużych gości przygotowano wesołą inscenizację, podczas której młodsi i starsi uczniowie mogli popisać się rozwijanymi w naszej szkole umiejętnościami, tak artystycznymi jak i sportowymi. Następnie pani dyrektor Ewa Markowicz – Zając zaprezentowała rodzicom ofertę edukacyjną szkoły, omówiła bazę lokalową i przedstawiła osiągnięcia naszych uczniów. W tym czasie przedszkolaki pod opieką nauczycieli udały się na zwiedzanie.

          Wiele radości naszym małym gościom sprawił tor przeszkód przygotowany specjalnie dla nich na sali gimnastycznej. Emocje wzbudzały zabawy z robotami na zajęciach z robotyki, rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz wspólne śpiewanie, gry z harcerzami i „zuszkami – duszkami” z I ŚSDH „Jedynka”. Przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Na zakończenie każdy mały gość otrzymał miły upominek.

          Wszystkim naszym gościom, Dużym i Małym, serdecznie dziękujemy za przybycie, zainteresowanie pracą naszej szkoły i wspólnie spędzony czas.

          Zapraszamy do „Dwójki”!

           


          Spotkania z rodzicami

           

          Tradycją naszej szkoły są spotkania organizowanie dla rodziców z profesjonalistami z różnych dziedzin dydaktyki i profilaktyki. 4 lutego rodzice uczniów klas trzecich zostali zapoznani przez panią dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie Ewę Szczepan na temat ich roli we wspieraniu kariery szkolnej swojego dziecka- "Od czego zależą sukcesy szkolne dzieci". 

          Rodzice uczniów klas pierwszych mieli możliwość skorztystania z warsztatów prowadzonych przez panią Lidię Małobęcką-Puka, pedagoga Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie nt." Wspieranie rozwoju intelektualnego,emocjonalnego i społecznego dziecka w młodszym wieku szkolnym".

          Rodzice uczniów klas czwartych wysłuchali prelekcji policjanta pana Stanisława Ciby z Komendy Mieljskiej Policji z Tarnobrzega nt. " Agresja i przemoc w świetle prawa- konsekwencje i postępowanie" a rodzice uczniów klas piątych i szóstych : "Cyberprzemoc i przemoc w kontekście prawnym" .

          Nasi goście omówili wiele ciekawych rzeczy, poruszyli tematy dobra dzieci ich kariery, rozwoju. Dziękujemy pani Ewie; Lidii i panu Satnisławowi za ciekawe informacje. Dziękujemy również przybyłym rodzicom za troskę o rozwój swoich dzieci. 

          Pedagog

           


          Firma FENIX uczniom "dwójki"

          W pierwszych dniach stycznia 2020 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie rozpoczęli lekcje w szkolnej pracowni informatycznej z nowymi komputerami. Było to możliwe dzięki wsparciu Rodziców uczniów i pozyskaniu do współpracy lokalnego partnera handlowego - Spółki Fenix ​​Metals sp. z o.o. z Chmielowa. Dzięki przychylności oraz zaangażowaniu przedsiębiorstwa, które wdrożyło i realizuje zadania polityki CSR (Company Social Responsibility - Społeczna Odpowiedzialność Biznesu), uwzględniające potrzeby społeczności lokalnych – w tym.in. wsparcie edukacji lokalnej poprzez program „Fenix szkołom”, uczniowie „Dwójki” otrzymali ogromne wparcie w postaci darowizny sprzętu edukacyjnego, tj. dwudziestu dwóch komputerów.

          Dzięki przekazanej darowiźnie uczniowie mogą nabywać nowe umiejętności na najwyższym poziomie. Uroczystego rozpakowania prezentów przekazanych przez Pana Pawła Barteczko w imieniu spółki Fenix ​​Metals sp. z o.o. dokonali przedstawiciele uczniów klas piątych i szóstych. Radość uczniów i nauczycieli była ogromna.

          Obecnie w szkole funkcjonują trzy pracownie komputerowe (dwie na ul. Leśnej i jedna na ul. Reja), które posiadają trzydzieści cztery stacje robocze oraz serwer HLG.  Uczniowie mają do dyspozycji pracownię z dostępem do Internetu poprzez szybkie światłowodowe łącze. Sprzęt i oprogramowanie, z którego teraz możemy korzystać, daje większe możliwości w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii komputerowych. Uczniowie uczą się używać programów do  tworzenia grafiki, tekstu oraz prezentacji multimedialnych, stawiają pierwsze kroki w programowaniu. Zajęcia prowadzone w nowej pracowni dotyczą także technologii informacyjnej i multimedialnej, wyszukiwania informacji oraz cyberbezpieczeństwa.

          Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza
          składa serdeczne podziękowania

          Firmie  Fenix ​​Metals sp. z o.o. z Chmielowa

          oraz

          Rodzicom uczniów - Panu Jakubowi Rzeszutowi i Panu Jarosławowi Ząbkowi.

          Państwa wsparcie i okazana życzliwość są dla nas bezcenne.


          Między nami kobietkami

           

          10 lutego przyjechała nas z Krakowa dyplomowana pielęgniarka pani Olga Skraba. To wykwalifikowana prelegentka działu profilaktyki i edukacji agencji PMICombera działającej na rzecz firmy Procter &Gamble. Przeprowadziła ona warsztaty z edukacji prozdrowotnej dla dziewcząt klas szóstych nt. "Między nami kobietkami". Dziewczyny otrzymały profesjonalną wiedzę poszerzającą zdobyte informacje na biologii i przyrodzie oraz edukacyjne zestawy. Zestawy otrzymały również dziewczęta z klas siódmych. Dziękujemy pani Oldze za ciekawe spotkanie i zapraszamy w przyszłym roku.

          Pedagog

           


          23 luty...ważny?dzień

          Jak bardzo ważną rolę w naszym życiu odgrywa rozmowa. Zwykła rozmowa: z mamą , taką, siostrą ,bratem czy przyjaciółką/przyjecielem. A może z wychowawcą, nauczycielem czy pedagogiem. W ramach Szkoły Promującej Zdrowie uczymy się komunikować czyli razem ze sobą rozmawiać. Zamiast pięści, złego słowa, wulgaryzmów czy wiadomości sieciowych porozmawiajmy. Odłóżmy telefony i rozmawiajmy. 

          Zachęcam do obejrzenia cielawego filmiku "Znikające dzieci"

          https://www.youtube.com/watch?v=gAdMVDVWYlQ&feature=share&fbclid=IwAR0kWcdmLcR_rH06i9FqPhHbMDwdhtaonAQtxfSGUzYjRd-YG2sw-y4q9y8

          Pedagog


          Spotkanie z podróżnikiem - Indie

           

          Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z podróżnikiem - Indie.

          W czwartek, 13 lutego, uczniowie klas I – VIII naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w „Spotkaniu z Podróżnikiem”. Tym razem wysłuchali opowieści o miesięcznej podróży po Indiach, ubarwionej pięknymi slajdami oraz ciekawymi eksponatami przywiezionymi z tego kraju.

          Zdjęcia z podróży przedstawiały m.in. ulice najbiedniejszych dzielnic w indyjskich miastach jak i bogate pałace i świątynie: Karni Mata, Złotą Świątynię Sikhów, świątynię, w której świętym zwierzęciem jest szczur oraz najpiękniejszy pomnik miłości -Taj Mahal. Uczniowie mogli dowiedzieć się o ogromnym wpływie, jaki wywiera na codzienne życie Hindusów ich religia – hinduizm i związana z nim wiara w reinkarnację oraz czym dla nich jest święta rzeka Ganges. Zobaczyli jak wygląda w Indiach podróżowanie pociągiem, podróż na grzbiecie wielbłądów przez Pustynię Thar oraz autobusem przez górskie serpentyny Tybetu. Niewątpliwą atrakcją było przedstawienie bogatych strojów ślubnych, które noszą państwo młodzi z bogatych rodzin. Poznali również fakty z historii Indii i roli, jaką odegrał w niej Ghandi. Na koniec uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia z najwyższych miejsc, do których dotarli podróżnicy - Himalajów.

          Opowieść o Indiach była niezwykle interesująca i zaskakująca ze względu na całkowicie odmienną od europejskiej kulturę, wiarę i obyczaje. Jest to kraj pełen kontrastów – bogactwa i biedy, piękna i brzydoty i zachwycających krajobrazów.

          Koordynatorkami „Spotkania z Podróżnikiem” były p. E. Serwinowska i p. M. Jabłońska.

           

          Monika Jabłońska


           

          BAL KARNAWAŁOWY

          Tradycyjnie jak co roku w dniu 30.01 odbył się bal  karnawałowy. O dekorację sali zadbał Samorząd Uczniowski, a o muzykę DJ Sławka - Rada Rodziców. Nie zabrakło również  w trakcie zabawy słodkiego poczęstunku, który jak zwykle przygotowali rodzice poszczególnych klas. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal.

          Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

          Samorząd Uczniowski


          Ferie 2020

          Na feriach w szkole odbyły się bardzo ciekawe zajęcia dla chętnych dzieci. Dominowało nam hasło : Dbamy i zapobiegamy. Dbamy o swoje zdrowie, szczęście zadowolenie a unikamy stersu, uzależnień, konfliktów. Zajęcia miały charakter warsztatowy, było 6 spotkań /zaplanowanych było 5/, każde conajmniej po półtorej godziny. Oto kilka słów o zajęciach:

          - zajęcia artystyczne "Trudne emocje wyrażamy kolorem"

          -zajęcia rekreacyjno-ruchowe "Gram fair play- trenuję i zdrowia poszukuję"

          - zajęcia terapeutyczne "Jestem wolnym człowiekiem- od uzależnień". Co to jest wolność, co znaczy być wolnym człowiekiem, od czego możemy być wolni? to tylko niektóre pytania na które starałyśmy się znależć odpowiedż na zajęciach.Co należy robić ,czego unikać? by być szczęścliwym i spełnionym człowiekiem. Uczyłyśmy się współpracować, rywalizować i dobrze spędzać czas wolny. Dziękuję dziewczynom za wspaniałą atmosferę, mądre wypowiedzi , fantastyczne pomysły i kreatywność!!

          -zajecia edukacyjno-warsztatowe "Małą mydlarnia- uczę się przez pozytywne doświadczenie"


          Podsumowanie akcji "Góra Grosza"

          W dniach 25 listopada 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. w naszej szkole została przeprowadzona XX edycja akcji "Góra Grosza", której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie programów i miejsc, które pozwolą im spokojnie dorastać. Dzięki zaangażowaniu uczniów i pracowników naszej szkoły, zostało zebranych 9890 monet na łaczną kwotę 470,41 zł. Wszystkim darczyńcom DZIĘKUJEMY.

          Opiekun SU B. Panek

           


          Zaczynamy ferie!

          10 stycznia był ostatnim dniem nauki przed  wyczekiwanymi  feriami zimowymi. W tym dniu klasa III a i III c przygotowały apel „Bezpieczne ferie” podczas którego zostały przedstawione uroki zimowych zabaw ale również  uczniowie przypomnieli wszystkim  zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii. Na koniec apelu głos zabrała p. dyrektor Ewa Markowicz- Zając życząc wszystkim radosnych, udanych i prawdziwie zimowych ferii.

          Organizatorzy:M.Burek, E.Kaczak

           


          Bezpieczne ferie 2020

          Tradycją naszej szkoły przed feriami są spotkania z policjantami z Komisariatu Policji w Nowej Dębie. W tym roku odwiedził nas pan sierżant sztabowy Rafał Hędrzak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Wysłuchali wielu cennych rad dotyczących bezpiecznego zachowania się i postępowania na podwórku podczas zabaw i w domu. Obejrzeli oni również ciekawe filny i prezentację. Zadawali wiele pytań na które pan policjant wyczerpująco odpowiadał. Dziękujemy panie Rafale za cenne rady i poświęcony czas.

           


          "Podaj łapę"- zbiórka dla schroniska

          Jak co roku w naszej szkole organizowana jest zbórka potrzebnych artykułów dla bezdomnych psów i kotów z terenu gminy. Zbieraliśmy karmę, koce, zabawki dla schroniska. Akcja została przeprowadzona przez Klub Wolontariusza pod opieką pani Renaty Krempy i pedagoga szkolnego. Chcemy z całego serca podziękować naszym wspaniałym dzieciom i ich rodzicom za okazane serce dla bezdomnych zwierząt. Karma i zebrane rzeczy zostały przekazane p.Pankowi, który dostarczył je na miejsce. 


          Pomagajmy - warto pomagać.

          W ostatnim czasie w naszej szkole organizowano wiele akcji charytatywnych. Jedną z nich było organizowanie zbiórki produktów potrzebnych w schronisku dla psów w Nowej Dębie. Wielu uczniów oraz rodziców wsparło naszą akcję, kupując karmę, przysmaki oraz niezbędne akcesoria.  Zorganizowano również kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczony został na najważniejsze potrzeby. Tuż przed świętami zebrane akcesoria zostały dostarczone na teren schroniska. Na pewno się przydadzą. Wszystkim bardzo dziękujemy za wsparcie, nie tylko w postaci finansowej, ale również za zaangażowanie się  w projekt i dobre słowo.

           Halina Strojek

           Agata Dobrasiewicz


          Szkolne Jasełka

           Wiele starań, byśmy mogli poczuć atmosferę tego jedyna dnia w roku dołożyła koordynator jasełek – p.Wioletta Sibiga.

          Na scenie podziwialiśmy wyrażone tańcem Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny oraz hebrajski taniec. W wigilijnej scenerii dokonała się także walka dobra ze złem…Nie zabrakło także pastuszków i postaci Trzech Królów składających dary Świętej Rodzinie i Maleńkiemu. Chóralne głosy śpiewanych kolęd pod batutą p.Anety dopełniały pełni artystycznego wyrazu. Soliści poruszali nasze serca i owe „ najtkliwsze uczucia”, które pojawiają się tylko wtedy, kiedy ludzie składają sobie życzenia , dzieląc się chlebem.

          Barwność, radość i klimat Świąt Bożego Narodzenia podkreśliło wspólne kolędowanie na zakończenie spotkania…poprzedzone serdecznymi życzeniami Dyrektora naszej szkoły p.Ewy Markowicz – Zając i ks. Tomasza.


          Tlenek węgla- cichy zabójca.

          Naszą szkołę odwiedzili strażacy z OSP w Nowej Dębie. Prowadzili zajęcia nt. szkodliwości tlenku węgla i konsekwencji zatrucia. Odbyły się zajęcia praktyczne: reagowanie na zagrożenia; zasady wzywania pomocy w przypadkach zagrażających zdrowiu i życiu. Uczniowie wspólnie ze strażakami ćwiczyli wzywanie pomocy. Odwiedzili nas pan kapitan Robert Duma, młodszy ogniomistrz Jarosław Sieprawski i aspirant Mariusz Obara. Przedstawili również konkursy w których nasi uczniowie mogą brać udział. Dziękujemy naszym strażakom za odwiedzenie naszej szkoły. 

           


          Warsztaty profilaktyczne

          Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że środowisko szkolne odgrywa kluczową rolę w rozwoju psychospołecznym młodego człowieka, a odpowiednio przez nas realizowana praca wychowawcza może mieć istotny wpływ na wzmocnienie podstawowych kompetencji społecznych uczniów. Jak sobie poradzą z wyzwaniami, które postawi przed nimi otoczenie, czy będą potrafili skutecznie się komunikować z innymi, rozwiązywać konflikty, tworzyć dobrze prosperujące zespoły, kreatywnie rozwiązywać problemy i wreszcie doceniać różnorodność oraz akceptować wielorakość punktów widzenia? Czy będą potrafili zidentyfikować podstawowy katalog wartości, według których trzeba tworzyć własny kodeks postępowania? Czy będą umieli rozpoznawać i kontrolować swoje emocje, a dzięki temu lepiej funkcjonować w relacjach interpersonalnych. Jak będą  radzić sobie z agresją; presją rówieśniczą; uzależnieniami? Co dzieje się z zachowaniem przy nadmiarze internetu; używek i agresji?  To bardzo ważne sprawy. W związku z tym w naszej szkole w grudniu odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez pana Adama Mościckiego – Genesis Centrum Szkoleniowo –Edukacyjne z Krakowa. Warsztaty te odbyły się w klasach 6-8. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzież słuchała, dopytywała i brała czynny udział w warsztatach. Dziękujemy panu Adamowi za ciekawe zajęcia i mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku szkolnym.


          SZKOLNE SUKCESY UCZNIÓW

           

          Uczeń kl. 8b Michał Nowak brał udział w konkursie z fizyki organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Po szczęśliwych zmaganiach z zadaniami na etapie szkolnym, uczeń pracowicie i wytrwale przygotowywał się do etapu rejonowego, który odbył się 7 grudnia. Drugi etap również zakończył się sukcesem.  Michał zakwalifikował się do III etapu wojewódzkiego. Uczeń wykazał się umiejętnościami stosowania wiedzy z fizyki do twórczego rozwiązywania problemów.

          Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne zmagania z tą trudną dziedziną nauki.  

          Renata Dudek

           


          Boże Narodzenie w oczach dzieci- konkurs plastyczny w świetlicy.

           

          18 grudnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny Boże Narodzenie w oczach dzieci, którego celem było kultywowanie polskiej tradycji, rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni plastycznej. Wszystkie zgłoszone prace były piękne i bardzo pomysłowe. Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce Kornelia Rębisz kl.IIIc

          II miejsce Izabela Durlak kl.IVb, Magdalena Samołyk IVb, Julia Tereszkiewicz IVb, Maria Tereszkiewicz IVb

          III miejsce Milena Sudoł kl.Ia

          Serdeczne gratulacje!!!

           


          Opowieść wigilijna

          27 listopada 2019 roku uczniowie klas siódmych wzięli udział w wyjeździe do Stalowej Woli na spektakl teatralny pt. ,,Opowieść wigilijna” oparty na znanym dziele Karola Dickensa.

          Organizatorką wyjazdu była p. Agnieszka Pazder. Opiekę nad młodzieżą sprawowały też p. Barbara Goclan i p. Marzena Zollner.

          Przedstawienie Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna w Stalowej Woli zorganizowała Krakowska Agencja Artystyczna. Bogdan Kokotek był reżyserem i twórcą scenografii zachwycającej funkcjonalnością i stroną wizualną. Widzowie dzięki niej  poddawali się ułudzie wędrówki w czasie, przenosili się do kolejnych miejsc, w których rozgrywa się akcja sztuki. Piękne kostiumy z epoki przygotowała Agata Kokotek. W głównej roli wystąpił Mariusz Osmelak. Wiarygodnie wcielił się w postać Ebenezera Scrooge’a, oschłego skąpca, przeciwnika Bożego Narodzenia, który pod wpływem odwiedzin kolejnych duchów ulega wewnętrznej przemianie.

          Uczniowie obejrzeli przedstawienie z zainteresowaniem. Nagrodzili je dużymi brawami.

          Agnieszka Pazder


           

          Mikołajkowy turniej tenisa stołowego w świetlicy.

           

          5 grudnia w świetlicy rozegrany został turnej tenisa stołowego. Udział wzięło 9 chłopców i 8 dziewczynek z klas III i IV. Turniej został zorganizowany przez wychowawców świetlicy. Zmagania uczniów podsumowano słodkimi nagrodami za najwyższe miejsca, pozostali uczestnicy dostali nagrody pocieszenia.

          Wyniki:

          Dziewczęta: I miejsce- Julia Tereszkiewicz, II miejsce- Agnieszka Piekarz, III miejsce- Izabela Durlak.

          Chłopcy:

          I miejsce- Kajetan Sudoł, II miejsce- Tomasz Serafin, III- Oskar Stępień.

          Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

           


          MAGICZNE MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ

           

          W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia klasa 1c udała się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. 29 listopada 2019r. mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe i niepowtarzalne ozdoby choinkowe. Dzieci zachwyciły przepiękne ekspozycje choinek przystrojonych w bombki o ciekawych kształtach w różnych stylach: staropolskim, amerykańskim, francuskim, wiktoriańskim czy też skandynawskim. Następnie zapoznaliśmy się z interesującym procesem powstawania i ozdabiania bombek. Jednak najciekawszym etapem wycieczki okazały się warsztaty, w czasie których każdy mógł wykazać się fantazją oraz kreatywnością i samodzielnie ozdobił swoją bombkę, która na pewno zawiśnie na świątecznym drzewku.

          Teraz już spokojnie możemy oczekiwać na najpiękniejsze święta w roku…

          Renata Gaweł

           


          Wieczornica ku czci Henryka Sienkiewicza

           

          19 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się wieczornica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi – patronowi szkoły. O godzinie 17.00j uczniowie klas czwartych szóstych i siódmych zaprezentowali montaż słowno- muzyczny dotyczący życia i twórczości autora ,, Trylogii”. Przybliżyli wszystkim sylwetkę znanego polskiego  pisarza i Noblisty.  Atrakcją tegorocznej  wieczornicy był konkurs o bohaterach lektur Sienkiewicza, w którym brali udział nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice.  Wszyscy świetnie się bawili, odgadując  postacie  z utworów Henryka Sienkiewicza. Jednym z elementów wieczornicy była prezentacja multimedialna, przedstawiająca,, Zloty Szkół Sienkiewiczowskich, w których nasza placówka bierze udział od wielu lat. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu sienkiewiczowskiego w wykonaniu chóru.

           Robert Kiełbowicz, Barbara Goclan

           


          30 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

           

          20 listopada przypada 30 rocznica ustanowienie KONWENCJI PRAW DZIECKA i oto kilka słów :

          DOKUMENTY MIĘDZYNARODOWE OKREŚLAJĄCE PRAWA DZIECKA:

                      Pierwszym dokumentem międzynarodowym, który określał prawa dziecka była Genewska Deklaracja Praw Dziecka stworzona w 1924 roku przez Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom, a następnie przyjęta przez Ligę Narodów.

                      Po II wojnie światowej prawami dziecka zajęła się Organizacja Narodów Zjednoczonych. W 1959 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Deklarację Praw Dziecka, w której wyraźnie poszerzono katalog praw przysługujących dzieciom na całym świecie.

           


          "Bezpieczne wakacje 2019" -konkurs rozstrzygnięty

          We wrześniu został ogłoszony konkurs „Bezpieczne wakacje 2019”. Uczniowie mieli możliwość plastycznego pokazania bezpieczeństwa podczas wakacji. Jury podczas eliminacji szkolnych wybrało prace, które przesłano do Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu. Tam też wyłoniono zwycięzców konkursu na szczeblu powiatowym. Członkowie komisji spośród nadesłanych 117 prac plastycznych wybrało 18, które wezmą udział w dalszym etapie wojewódzkim. Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu oraz Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu. Po burzliwym głosowaniu członkowie komisji pod przewodnictwem Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu p.o. nadkom. Marka Pietrykowskiego wyłoniło 18 prac, przyznając miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

          Kategoria wiekowa 10-12 lat:

            • I miejsce – Ewelina Ortyl, Szkoła Podstawowa Dąbrowica, lat 12
            • II miejsce – Michalina Wołosz, Szkoła Podstawowa Nowa Dęba, lat 12
            • III miejsce – Amelia Ślęzak, Szkoła Podstawowa Baranów Sandomierski, lat 10

          Gratulujemy zwycięzcom konkursu i przypominamy, że ich prace będą reprezentowały powiat w finale wojewódzkim. Jak widać nasza Michasia zajęła II miejsce. Gratulujemy !!!

          szkolny koordynator konkursu- pedagog szkolny