• 2013/2014

        • Nasze uczennice mistrzyniami Polski!!!

          W Białymstoku, z udziałem mistrzów 16 województw, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie. Podobnie jak w roku ubiegłym, po zdobyciu tytułu mistrzowskiego na podkarpaciu, wzięła w nim udział drużyna dziewcząt z naszej szkoły grająca w składzie: Beata Mycek, Zofia Tomczyk i Aleksandra Michalczuk. Po wspaniałej grze dziewczęta zajęły pierwsze miejsce i wywalczyły złoty medal oraz tytuł

          Drużynowych Mistrzyń Polski Szkół Podstawowych.

          Uroczyste pożegnanie szóstoklasistów

          Uroczystość zakończenia szkoły  przez uczniów klas szóstych miała wyjątkowy charakter. Rozdanie nagród dla absolwentów  z wyróżnieniem oraz listów gratulacyjnych dla ich rodziców przeplatały tańce i piosenki. Rozdano również nagrody za wybitne osiągnięcia. Uczennica klasy VI b, Zofia Kubicka, która uzyskała najwyższą średnią w szkole, skierowała kilka słów podziękowania dla wszystkich rodziców. Żaneta Piechota z klasy VI a jako jedyna w szkole uzyskała maksymalna liczbę punktów na końcowym sprawdzianie.  I to ona podziękowała dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie. Ciekawym akcentem było wyrzucenie do góry przez wszystkich uczniów symboli absolwentów – biretów. Na zakończenie szóstoklasiści zatańczyli „taniec belgijski”, którego nauczyli się na zielonej szkole w Piwnicznej – Zdrój. Uroczystość wszystkim bardzo się podobała, a uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

          Wycieczka do Jednostki Wojskowej

          9 czerwca 2014 r. dzieci klas: Ia, Ic i II a udały się na pieszą wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Nowej Dębie.Podczas pobytu na terenie jednostki zwiedziły salę tradycji. Następnie odbył się pokaz bojowego sprzętu wojskowego.Dużo wrażeń dostarczył dzieciom pobyt w Wojskowej Straży Pożarnej: zobaczyły tam studio monitorowania terenu, siłownie do ćwiczeń, strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy.Pełni wrażeń ,skąpani w promieniach słońca wróciłyśmy do świetlicy.  

           autor: Zych Elżbieta, Flasza Maria

          Nasz sukces w trójboju lekkoatletycznym

          17 czerwca 2014 r. na stadionie lekkoatletycznym w Rzeszowie odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w drużynowym trójboju lekkoatletycznym uczniów z rocznika 2003 i młodszych. Na konkurencję tą składają się: bieg na 60 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Sukcesem zakończyli start w podkarpackim finale chłopcy z naszej szkoły, którzy zostali wicemistrzami województwa. W składzie reprezentacji „Dwójki” byli: Mikołaj Pasek, Michał Socha, Miłosz Baran, Kacper Majewski, Patryk Dudziak. Do finału awansowały również dziewczęta zajmując dalszą lokatę. Końcowa klasyfikacja tutaj - http://szs.rzeszow.pl/aktualnosci/46-zespolow-wystartowalo-w-fw-ims-w-3-boju-la,art848/

          Kraków-Bochnia wycieczka kl.5

          28 maja wyjechałam ze swoją klasą na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Bochni. Pierwszym punktem planu naszej wycieczki było zwiedzanie Krakowa. Spacerowaliśmy po Rynku Głównym, kupowaliśmy pamiatki w Sukiennicach. Odwiedziliśmy kościół Mariacki, w którym znajduje się piękny ołtarz Wita Stwosza, o którym rozmawialiśmy na lekcjach polskiego omawiając lekturę Historia żóltej ciżemki. Mieliśmy szczęście, ponieważ ołtarz w kościele był otwrty i mogliśmy obejrzeć  go z bliska.  Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Adama Mickiewicza. Następnie pojechaliśmy do Bochni ,do najstarszej kopalni soli w Polsce - która powstała w 1248 roku. Zjechaliśmy windami pod ziemię i podczas zwiedzania przenieśliśmy się w czasy średniowiecznej Polski. W podziemnym kinie obejrzeliśmy projekcję filmu o tym jak dawniej żyli ludzie, jak pracowali górnicy i jak cenna była sól. Następnie zeszliśmy do komory Ważyn, w której mieściła się część sypialna. Tam rozpakowaliśmy bagaże i udaliśmy się na stołówkę. Gdy już się posililiśmy, wyruszyliśmy na kolejne atrakcje . Była to przejażdżka podziemną kolejką , przeprawa łodziami oraz zjazd 140 metrową zjeżdżalnią dla odważnych.Mimo, że byliśmy już zmęczeni, to po powrocie wszyscy świetnie bawili się na boisku sportowym lub na dyskotece.Cisza nocna była o godzinie 24.00.

          Rano po porannej toalecie i śniadaniu wyjechaliśmy na powierzchnię. Tuż obok kopalni znajdował się Park Archeologiczny, a w nim średniowieczna osada. Mieliśmy ciekawe zajęcia w chacie zielarki, w warzelni soli. Odwiedzilismy zagrody sołtysa, kowala, tkaczki. Do domów przywieźliśmy ziołowe, własnoręcznie przyrządzone herbatki, woreczki soli i sznury wyrabiane u poroźnika.

          Moim zdaniem była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji dotyczących życia i obyczajów w średniowiecznej Polsce. Mogliśmy odwiedzić dawną stolicę –Kraków, a przede wszystkim świetnie sie bawiliśmy.

          Była to wspaniała wycieczka, na którą pojechałabym z przyjemnością jeszcze raz. Zachęcam innych do odwiedzenia kopalni , bo to niewykłe przeżycie.

          Fragmenty prac uczniowskich:Ola G, Ola K, Jakub M.


          Pierwszaki z wizytą u strażaków

          2 czerwca 2014 r. uczniowie z klasy I b wraz z nauczycielkami i rodzicami odwiedzili Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Szypowskiego w Nowej Dębie. Kapitan straży, w bardzo interesujący sposób, przybliżył dzieciom  różnorodność zadań wykonywanych przez  strażaków: gaszenie pożarów, udział w klęskach żywiołowych, awariach  chemicznych, zagrożeniach biologicznych, pomoc: medyczną, techniczną, wodną i wysokościową. Zaprezentował indywidualne oprzyrządowanie strażaka oraz strażackich wozów bojowych. Strażacy zademonstrowali dzieciom próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w różnych, trudnych warunkach. Dzieci oglądały również  specjalistyczną odzież ochronną, która służy strażakom do wykonywania  zadań specjalnych. Spotkanie to uświadomiło dzieciom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa i emocjonująca jest służba w straży pożarnej. Następnie dzieci udały się na teren rekreacyjny jednostki, gdzie częstowały się kiełbaskami z grila przygotowanymi przez rodziców. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły. 


          Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          29 kwietnia 2014 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 odbyła się uroczysta akademia poświęcona obchodom 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Apel został przygotowany i zaprezentowany przez uczniów klasy IVc i wychowawcę klasy Bogumiłę Panek.Uczniowie przedstawili scenę uchwalenia konstytucji na Sejmie Wielkim. Uroczystość uświetnił swoim występem chór szkolny, który wykonał patriotyczne pieśni  przygotowane przez Agnieszkę Wojdacz. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas IV-VI oraz dyrekcja szkoły.


          III Festiwal Piosenki Ekologicznej

          Dnia 24.04.2014 r. w ramach obchodów Święta Ziemi w Szkole Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza odbył się kolejny, już III Festiwal Piosenki Ekologicznej. Cieszy nas, że z każdym rokiem impreza ta jest coraz bardziej popularna. W tym roku uczestniczyło aż 29 osób z klas II-VI. Festiwal rozpoczęła Pani dyrektor E. Markowicz-Zając. Wykonawców oceniało jury składające się z uczniów: L.Kamińska-kl.5a; W.Czaja-kl.5a; R.Paszta-kl.3c; oraz nauczycieli: A Wojdacz; D. Kopeć; M Kobylarz; Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

          Kl.II-III

          • Nagrody: Magdalena Skimina, Mateusz Babula, Martyna Pasek, Emilia Bogdan, Amelia Gospoś.
          • Wyróżnienia: Natalia Chuchla, Martyna Buras, Wiktoria Gurda, Oliwia Karp, Weronika Buras

          Kl.IV-VI

          • Nagrody:Fabian Gancarczyk, Oliwia i Gabriela Zalińska, Claudia Sałek i Aleksandra Pogoda, Karolina Trawińska, Aleksandra Stróż, Dominika Szpunar. Wszystkim serdecznie gratulujemy i czekamy na Was w następnym roku.

                   W Konkursie Mody Ekologicznej nagrodę otrzymuje Dominika Luboch z kl. 6a, wyróżnienia natomiast Dominika Taraszka i Julia Kwaśnik z kl.6c. GRATULUJEMY!   


          Święto Ziemi 2014

          Święto Matki Ziemi, jak go niektórzy nazywają, jest największym ekologicznym świętem. Obchodzone jest ono od 1970r. na świecie, a od 1990r. również w Polsce. Świętu temu przypisujemy datę 22 kwietnia.Nasza szkoła postanowiła w tym roku nieco inaczej uczcić to święto - wiosennym korowodem ulicami miasta. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w przemarszu nowodębskie przedszkola: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 5 im. Misia Uszatka.Korowód wyruszył o godz.10.00. spod budynku szkolnego przez ulice: Leśną, Krasickiego, Żeromskiego i Szkolną. Uczestnikami pochodu były:  dzieci przedszkolne i szkolne, młodzież szkolna, pracownicy, nauczyciele i  dyrekcja szkoły. Z uśmiechem na twarzy i entuzjazmem wykrzykiwaliśmy hasła ekologiczne ( np. „Każdemu sercu bliska ochrona środowiska”, „Śmieci mniej, Ziemi lżej”) zwracając uwagę przechodniów, którzy zatrzymywali się i życzliwie nas pozdrawiali.Było kolorowo i wesoło. Może powtórzymy to za rok przypominając tym samym o naszej planecie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania pochodu i zadbali o  nasze bezpieczeństwo.


          "Co wiem o mojej małej Ojczyźnie?”

          Pod takim hasłem odbył się konkurs wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego regionu. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas trzecich, kończący trzyletni cykl edukacji regionalnej autorskiego programu „Moja mała Ojczyzna”. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat znajomości historii naszego regionu, pochodzenia nazw miejscowości, stroju lasowiackiego, ciekawych miejsc, fauny i flory naszej okolicy. Na szczególne wyróżnienie zasługują następujący uczniowie:

          1 miejsce -Maria Wolwowicz, Dawid Siciarz, Jan Szymański, 2 miejsce - Leon Sarama, Kacper Krząstek, 3 miejsce - Amelia Bogdan, Julia Rozmus, Sabina Siekierka, Wiktoria Kieraga.Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Dzięki współpracy z UMiG Nowa Dęba uczniowie otrzymali ciekawe foldery i broszury promujące nasze miasto i region.


          Święto Szkoły

          15 maja w naszej szkole miała miejsce niecodzienna uroczystość - 25 rocznica nadania imienia Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji odprawiona została uroczysta msza święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża św., a w szkole odbyła się okolicznościowa akademia. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Pan Wiesław Ordon-  Burmistrz  Miasta i Gminy Nowa Dęba, Pan Stanisław Skimina - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu,  Pani Maria Mroczek-Zastępca Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu, dyrektorzy zaprzyjaźnionych przedszkoli – Pani Jolanta Styga i Pani Jolanta Orłowska oraz  przedstawiciele Rady Rodziców.Dyrektor szkoły Ewa Markowicz-Zając w okolicznościowym przemówieniu przypomniała najważniejsze fakty związane z nadaniem szkole imienia H.Sienkiewicza. Burmistrz Nowej Dęby, Pan Wiesław Ordon w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na nieprzemijające wartości zawarte w utworach H. Sienkiewicza, które powinny przyświecać uczniom Dwójki w bliższej i dalszej przyszłości. Zaznaczył, że każdy z nas powinien być odpowiedzialny za swoją „małą ojczyznę”.W trakcie akademii uczniowie przypomnieli życiorys patrona, zaprezentowali najbardziej znane postaci z powieści Henryka Sienkiewicza i przedstawili inscenizację H. Sienkiewicz na wesoło. Zostały również ogłoszone wyniki konkursów na najładniejszy kącik i gazetkę o Patronie oraz konkurs literacki „List do Henryka Sienkiewicza”. Szczególnym punktem uroczystości było nadanie imion drzewom rosnącym przy szkole, które przez wszystkie lata były niemymi świadkami jej historii. W drodze plebiscytu przeprowadzonego wśród uczniów wybrano imiona związane z dziełami pisarza: Staś, Nel, Saba, Pan Wołodyjowski, Zagłoba, Janko Muzykant. Nadania imion dokonali uczniowie klas III przebrani za Pana Wołodyjowskiego i Zagłobę. Na pamiątkę tej wyjątkowej rocznicy Burmistrz Miasta Pan Wiesław Ordon oraz Pani Maria Mroczek zasadzili nowe drzewko, które otrzymało imię Zbyszko.