• 2014/2015

        • POŻEGNANIE  SZKOŁY

          25 czerwca 2015r. uczniowie klas 6a i 6b brali udział w uroczystości pożegnania szkoły. Przekazano szkolny sztandar uczniom klas piątych. Wręczono listy gratulacyjne rodzicom oraz nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce. Nagrodzono zwycięzców szkolnych konkursów. Uczniowie wierszem i piosenką składali podziękowania nauczycielom i rodzicom.Tymi słowami podsumowali ostatnie szkolne lata:

          Minęło 6 lat, odkąd wstąpiliśmy w mury tej szkoły. Sześć lat, podczas których stawaliśmy się dojrzalsi, starsi. Dziś nadeszła pora rozstania z nauczycielami, przyjaciółmi i latami dzieciństwa. Tu przeżywaliśmy nasze pierwsze sukcesy i pierwsze porażki, tu zawiązały się pierwsze przyjaźnie. Często będziemy powracać pamięcią do chwil spędzonych w tej szkole. I choć nieraz przysparzaliśmy wielu zmartwień naszym nauczycielom, chcielibyśmy, aby w ich pamięci pozostały tylko te lepsze chwile. Bardzo za wszystko dziękujemy.

          Po uroczystej akademii absolwenci  świetnie bawili się na szkolnej dyskotece. Życzymy wszystkim przyszłym gimnazjalistom miłych wakacji oraz sukcesów i wspaniałych dni w następnym etapie edukacji.

          B.Kubicka, U.Nowak

          "Bezpieczne wakacje 2015"- przestrogi!

          24.06.2015r. w naszej szkole odbyły się spotkania dla klas 1-5 z komendantem Straży Miejskiej panem Mieczysławem Nalepą. Pan komendant przestrzegał uczniów przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich podczas wakacji. Opowiadał o różnych sytuacjach zagrażających dzieciakom m.in. nad wodą, na podwórku oraz w internecie. Pokazał uczniom interesujące filmiki opowiadające o skutkach nieodpowiedniego zachowania. Dawał cenne wskazówki jak należy się zachować podczas zagrożeń i co robić by ich uniknąć. Zwrócił szczególną uwagę m.in. na informowanie rodziców o miejscu pobytu, planowanych wyjciach, "dziwnych "zachowaniach nieznanych osób.Jednym słowem uznał, iż należy rozmwaiać z najbliższymi. Dziękujemy panie Komendancie za cenne rady i wskazówki!

           

          "Palenie w Nowej Dębie jest słabe" mamy pierwsze miejsce!

          11 czerwca 2015 roku w naszej miejscowości był obchodzony Światowy Dzień bez Tytoniu pod hasłem "Palenie w Nowej Dębie jest słabe". Organizatorem był Zakład Epidemiologii i Podkarpacki Rejestr Nowotworów;Podkarpackie Biuro Prewencji Pierwotnej Nowotworów działające przy Klinicznym Szpitalu Wojewówdzkim Nr1 w Rzeszowie a współorganizatorem było Gimnzajum nr 1 w Nowej Dębie.        Uczniowie klas trzecich i czwartych przygotowywali plakaty antynikotynowe a uczniowie klas piątych i szóstych pracowali nad stylizacją antynikotynową. Jako jedyna szkoła mielismy opracowane aż pięć stylizacji. Przedstawiciele klasy 5a- Paulina, Martyna i Amelia- promowały sport i zdrowe odzywianie. Klasa 5b- Alicja, Maja i Marcin uznali,że fajki nie są z naszej bajki. Klasa 5c- Eliza, Wiktoria i Kacper przebrani za papierosy podkreslali,że palenie nie jest fit. Klasa 6a- Arek, Kamil i Kuba pokazali jak nikotyna wpływa na organizm człowieka. klasa 6b- Amelia i Kuba przedstawili co papieros robi z człowieka a Oliwia ich zaprezentowała. i to własnie oni spodobali się jury.   Wszystkie dzieciaki a było  31 osób  włożyły dużo pracy w przygotowanie się do tych obchodów. Plakaty przedstawiali reprezentanci klas. Klasa 3a- Patrycja i Oliwia; klasa 3b- Martynka, Weronika i Oliwia /a plakat pomagała przygotować Julia/; klasa 3c- Julia i Ola; klasa 4a- Martyna i Bartek; klasa 4b- Asia, Aurelia, Amelia i Jasiek /przy plakacie pracował też Szymon/; klasa 4c- Gabrysia, Kacper i Mateusz.

          W Domu Kultury wysłuchaliśmy ciekawych prezentacji nt. szkodliwości palenia papierosów. Oglądaliśmy transmisję z detonacji papierosa przez nasze wojsko. Następnie przeszliśmy ulicami Nowej Dęby prezentując swoje prace. Chcę Wam bardzo podziekować za udział w tak ważnej akcji, jestem bardzo dumna z tak wspaniałych dzieciaków. Z wyrazami wielkiego uznania- pedagog.

           

          "Dbaj o zdrowie przyjacielu byś dożył lat wielu"- konkurs plastyczny.

          W środę 10.06.2015 roku uczniowie biorący udział w konkursie plastycznym otrzymali z rąk pani dyrektor  Ewy Markowicz - Zając nagrody i wyróżnienia. Organizatorem konkursy była p. Małgorzata Ozga- przedstawiciel Szkolnego Koła PCK a pomagała jej p. Dorota Obara- koordynator SzPZ. Celem konkursy była promocja zdrowego stylu życia. Każdy uczestnik przedstawił swoje recepty na zdrowie i długie życie. Prace były bardzo ciekawe. Gratulujemy uczestnikom konkursu. Zapraszamy do udziału  innych konkursach.  

           

          "Żyj zdrowo" apel super dzieciaków!

          Okazała się, że w naszej szkole mamy wspaniałych aktorów. Uczniowie klasy 5b z własnej inicjatywy przygotowali i przedstawili uczniom apel na temat zdrowego stylu życia. W ramach kampanii Szkoły Promującej Zdrowie udowodnili jak ważne jest zdrowie społeczne, fizyczne, psychiczne i duchowe. Było na poważnie- gotowe recepty na zdrowe życie, na wesoło i śpiewająco. Jako pedagog jestem z Was bardzo dumna, gratuluję sukcesu i czekam na więcej. JESTEŚCIE WSPANIALI!

           

          ZBIÓRKA MAKULATURY ZAKOŃCZONA!

          Zbiórka makulatury dobiegła końca !Łącznie nasza szkoła zebrała w tym roku 2740 kg. Makulatura ta ,podobnie jak w latach ubiegłych została przekazana fundacji "PRZYJAZNY UŚMIECH DZIECKA". Fundacja  środki uzyskane ze sprzedaży makulatury przeznacza, co roku na pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka. Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji  w imieniu fundacji DZIĘKUJEMY!!!

          Samorząd Uczniowski

          Pierwsze sukcesy naszych młodych siatkarzy.

          30 maja b.r. w Nisku odbył się turniej minisiatkówki chłopców z okazji Dnia Dziecka i 70 – lecia podkarpackiej siatkówki. W turnieju wzięły udział reprezentacje szkół i klubów z Niska, Stalowej Woli oraz Nowej Dęby. Nasi zawodnicy reprezentowali Klub Piłki Siatkowej oraz Szkołę Podstawową nr 2 w Nowej Dębie.Chłopcy startowali w kategorii dwójek i trójek w składach:

          - dwójki (kl. 4) - KPS I: Jakub Wąsik i Mateusz Babula, KPS II: Miłosz Fraszczyk i Mikołaj Bieniek;

          - trójki (kl. 5) - KPS I: Wojciech Tymiński, Szymon Durlak, Albin Buras, KPS II: Michał Puzio, Bartłomiej Tomczyk, Kamil Kozdęba, KPS III: Kacper Majewski, Robert Tomczyk, Leon Sarama.

          Po zaciętej walce nowodębscy siatkarze wywalczyli następujące miejsca:

          • w kategorii dwójek : zespół KPS II - I miejsce, KPS I - II miejsce;
          • w kategorii trójek: KPS I – I miejsce, KPS II – III miejsce, KPS III – IV miejsce.

          Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięskie drużyny dodatkowo medale oraz nagrody w postaci nakolanników, koszulek polo i firmowych skarpet.Należy jeszcze zaznaczyć, iż zespół KPS I w kategorii dwójek zakwalifikował się do wojewódzkiego turnieju finałowego z cyklu Puchar Kinder plus sport, który odbędzie się 6 czerwca w Rzeszowie.  

          U.Nowak

          Warto żyć zdrowo!

          W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie, uczniowie klas integracyjnych uczestniczyli w spotkaniu z panią dietetyk Urszulą Buczek z Poradni Dietetycznej Vita–Diet. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą prawidłowego odżywiania. Poznali zależności  żywieniowe w różnych okresach życia człowieka.Dowiedzieli się, że w młodszym wieku szkolnym występują zwiększone potrzeby żywieniowe ze względu na: intensywny wzrost, dużą aktywność i sprawność umysłową.

          Omawiając piramidę zdrowego żywienia, prelegentka zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinni jeść, aby ich organizm jak najlepiej się rozwijał. Potwierdziła również, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje im siły do funkcjonowania w pierwszych godzinach każdego dnia.  Uczniowie dowiedzieli się jak duże znaczenie dla organizmu ma woda i ile powinni jej wypijać. Podkreśliła rolę ruchu jako nieodzownego elementu łączącego się z prawidłowym odżywianiem. Uczniowie podczas rozmowy dzielili się swoimi wiadomościami na temat zdrowego jedzenia, aktywności fizycznej i właściwego stylu życia.  Należy mieć nadzieję, że wiedza zdobyta  w czasie spotkania  jeszcze bardziej przekona uczniów do sięgania po zdrowe produkty żywnościowe.

          Przygotowując się do tego spotkania uczniowie wykonali kolorowe plakaty promujące zdrowy styl życia.        

          M. Kowalska

          Święto Szkoły "Dzień z Patronem"

           7 maja 2015 nasza szkoła obchodziła swoje święto w postaci "Dnia z Patronem" naszej szkoły Henrykiem Sienkiewiczem. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w różnego rodzaju zadania związane z życiem i twórczością pisarza. Klasy IV i V pisały test wiedzy o Sienkiewiczu, uczniowie klas VI przygotowywali multimedialne prezentacje i portrety pisarza. Młodsze klasy I-III czytały utwory Henryka Sienkiewicza.

          Następnie odbył się apel na którym ucznowie naszej klasy IVa przygotowali krótki fragment z "W pustyni i w puszczy", natomiast klasa III przedstawiła fragment "Bajki" Sienkiewicza. Zostały również rozdane nagrody dla zwycięzców konkursów poświęconych obchodom święta szkoły. Po apelu wszyscy uczniowie szkoły wzieli udział w uroczystej mszy świętej.

           

          Igrzyska Młodzieży Szkolnej w badmintonie chłopców

          Dn. 5 maja b.r. w Straszęcinie k. Dębicy, odbył się finał wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. 6 b: Jakub Suszyński i Michał Styka. Do ćwierćfinału rozgrywek chłopcy awansowali bez trudu. Pokonując zawodników z Czaszyna uzyskali awans do półfinału, w którym jednak nie dali rady reprezentacji Straszęcina. W emocjonującej walce o trzecie miejsce nasi dzielni sportowcy wygrali z  zawodnikami reprezentującymi szkołę podstawową w Mielcu.

          Za ambitną postawę i wyczerpującą pracę w wywalczniu trzeciego miejsca na szczeblu województwa podkarpackiego należą się naszym chłopakom wielkie podziękowania i gratulacje.  

          U. Nowak

          224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          29 kwietnia odbył się w naszej szkole apel upamiętniajacy 224 rocznicznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy IV c przygotowali krótką pantomimę, przedstawiajacą okolicznosci powstania tego ważnego dokumentu oraz wydarzenia z tym związane. Chór szkolny odśpiewał tradycyjnie WITAJ MAJOWA JUTRZENKO. Julka Rozmus zapoznała wszystkich z historią obchodów Święta Majowego w naszej Ojczyźnie. Po odśpiewaniu przez chór piosenki PAMIĘĆ W NAS, uczniowie klasy IV c zatańczyli POLONEZA. Na koniec narratorka nawiązała do obchodów 2 maja Święta Flagi Rzeczpospolitej i chór zakończył całą uroczystość pieśnią POLSKA FLAGA.

          Na wyróżnienie zasługuje uczennica klasy V a Emilia Licak , która jako jedyna poprawnie podała nazwisko posła Rejtana, który nie dał się przekupić zaborcom. Otrzymała ona ocenę celującą z historii, ponieważ zagadnienia związane z uchwaleniem  Konstytucji 3 Maja nie były jeszcze omawiane na lekcjach 

           

          KONKURS "CZYTAMY SIENKIEWICZA"

          28 kwietnia odbył się  już po raz czwarty szkolny konkurs "Czytamy Sienkiewicza”. W tym roku, w konkursie  wzięło udział 22 uczniów ze wszystkich klas drugich i trzecich. Uczniowie mieli za zadanie pięknie przeczytać wybrany przez siebie fragment książki "W pustyni i w puszczy" H.Sienkiewicza.Rozstrzygnięcie konkursu juz wkrótce.

          Organizatorzy: A.Bal, M.Burek,E.Kaczak

           

          DZIEŃ ZIEMI

          Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Głównym celem tej akcji jest tworzenie świadomości ekologicznej w umysłach młodych ludzi, by nie doprowadzić do globalnej lub lokalnej katastrofy ekologicznej. Tegoroczne obchody poświęcone są odnawialnym źródłom energii.

          Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowej Dębie postanowiła po raz kolejny uczcić to święto wiosennym korowodem ulicami miasta. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w przemarszu zaprzyjaźnione z nami nowodębskie przedszkola: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 5 im. Misia Uszatka.

          Kolorowy korowód wyruszył o godz.10.00. spod budynku szkolnego przez ulice: Leśną, Krasickiego, Żeromskiego i Szkolną. Uczestnikami pochodu były:  dzieci przedszkolne z wychowawczyniami i pracownikami przedszkola, dzieci szkolne, nauczyciele i dyrekcja szkoły. Towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, która wprowadziła nas we wspaniały, ekologiczny nastrój. Dzieci i młodzież szkolna z transparentami, kolorowo ubrani, głośno wykrzykiwali hasła związane z ekologią. Widać i słychać było nas w całym mieście. Kolejny raz sprawiliśmy „ekologiczną niespodziankę” mieszkańcom naszego miasta.  Nowodębianie pozdrawiali nas wesoło i bardzo  serdecznie, a my odwzajemnialiśmy ich pozdrowienia.

          W związku z obchodami Dnia Ziemi w szkole zorganizowano IV Festiwal Piosenki Ekologicznej oraz akcję „Kolory Ziemi”, podczas której uczniowie szkoły w określone dni ubierali się w wyznaczone kolory związane z żywiołami Ziemi. Organizatorzy akcji dziękują uczniom, którzy licznie włączyli się w te akcje, wykazując się nie tylko wiedzą przyrodniczą, ekologiczną, ale również pomysłowością i poczuciem humoru.

          Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania pochodu i zadbali o  nasze bezpieczeństwo:  Straży Miejskiej i Policji. Do zobaczenia za rok!

          Monika Kobylarz, Danuta Kopeć

           

          MUZYCZNA PODRÓŻ

          15 kwietnia 2015r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji muzyki, która odbyła się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Dwaj krakowscy instrumentaliści: Janusz Witko i  Krzysztof Orzechowski zaprosili nas w muzyczną podróż po świecie. Był to koncert  Duetu na klarnet i 4 saksofony. Najmłodszym słuchaczom  muzycy przedstawili bajkę  pt. „Latający dywan”, a klasy IV-VI uczestniczyły w programie pt."Rusz globusem”.

          Znalazły się w nim melodie z róznych stron świata, krajów i regionów min. Francji, Niemiec, Anglii, Rosji, Polski oraz obu Ameryk. Podczas występu publiczność miała okazję zapoznać się z budową , historią i brzmieniem instrumentów dętych - klarnetu i całej rodziny saksofonów. Artyści zaprosili słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie poprzez wspólne śpiewanie, zabawy i konkursy z nagrodami. Koncert  DUETU był nie tylko wspaniała zabawą, lecz również ważnym elementem w muzycznej edukacji. Uczniom bardzo podobała się ta niezwykła lekcja, którą opisywali w sprawozdaniach na zajęciach języka polskiego i muzyki.

          Aneta Wojdacz​

           

          Bezpieczeństwo i rozwaga…" - konkurs plastyczny.

          Odbyła się  XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2014/2015 "Bezpieczeństwo i rozwaga- tego od Ciebie każdy wymaga". Celem tegorocznej edycji było zainteresowanie tematem bezpieczeństwa dzieci  i młodzież, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania zagrożeń może uratować życie lub zdrowie. Poprzez przekaz artystyczny można zwrócić uwagę na sytuacje, jakie mogą pojawić się w codziennym życiu oraz nauczyć właściwego zachowania i prawidłowego postępowania już od najmłodszych lat. 

          W naszej szkole były przeprowadzone eliminacje szkolne. Komisja konkursowa wyłoniła dziesięć prac. Zostały one przekazane do Tarnobrzega, gdzie odbyły się eliminacje powiatowe. Karolina Trawińska uczennica klasy 5c otrzymała wyróżnienie a jej praca przeszła do eliminacji wojewódzkich. Trzymamy kciuki Karolinko i gratulujemy!!!!!

           

          Sportowy talent naszej szkoły

          W dniu 28.03.2015 r. w Krakowie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz Krakowski Festiwal w Biegach Przełajowych. W zawodach tych, reprezentując nasze miasto, wzięła udział uczennica kl. II b naszej szkoły – Zuzanna Milczanowska, zwyciężając w biegu dziewcząt młodszych na 1000 m, z czasem 4,03 min.   To nie jedyny sukces utalentowanej młodziutkiej biegaczki. Niedawno w Ogólnopolskich Biegach Ulicznych o Puchar Prezydenta Mielca też zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, będąc najmłodszą uczestniczką tych zawodów.

          Pomimo, iż trenuje biegi dopiero od niedawna, zdobyła już wiele nagród w imprezach sportowych, w których brała udział, zajmując czołowe miejsca. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszej uczennicy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Marta Kowalska

          Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii

          W dniu 27 marca 2015 odbył się pierwszy etap (szkolny) konkursu wiedzy o Wielkiej Brytanii. Konkurs został zrealizowany przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie, w szczególności pani Anety Nowak. W naszej szkole udział wzieło 21 uczestników z klas V i VI. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Wielkiej Brytanii. Do następnego etapu przeszło pięcioro uczniów. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Urbańska z klasy Vc. Gratulujemy!!!

          DZIEŃ OTWARTY W GIMNAZJUM NR 1 W NOWEJ DĘBIE

          W dniu 20 marca 2015 uczniowie klas 6 naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie. W programie zajęć była min. prezentacja Dyrektora szkoły w SOK na temat gimnazjum, zwiedzanie klas, powitanie wiosny - pokaz mody, gry i zabawy logiczne, projekt PI i wiele innych.

           

          Witaj wiosno!

          Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno. Pięknie Cię żegnamy, bo wiosnę witamy!
          Takimi okrzykami w  piątek 20 marca uczniowie klas integracyjnych z nauczycielkami pożegnały zimę i powitały wiosnę. Zgodnie ze starym słowiańskim zwyczajem  wybrały się z Marzanną na polanę gdzie kukłę spaliły, by zima odeszła na dobre. Następnie każda z klas  przystroiła  wierzbowy gaik kolorowymi bibułami.  Kolorowy orszak wesołych i uśmiechniętych dzieci wrócił ze śpiewem do szkoły.

          Marta Kowalska

          Klasa I a, w słoneczne południe wybrała się w kolorowym korowodzie, z wielkimi Marzannami pożegnać Zimę i powitać Wiosnę!! Na polanie Marzanny -symbol zimy zostały spalone, a nastepnie dzieci szukały pierwszych oznak wiosny w lesie i w ogródkach działkowych niedaleko szkoły.WIOSNA ZNALEZIONA!!!  Do szkoły dzieci wróciły z kolorowym gaikiem i ze śpiewem na ustach.

          Elżbieta Kaczak

           

          Zdrowe zęby dla zdrowego życia

          Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej uczniowie klas integracyjnych uczestniczyli w spotkaniu ze stomatologiem, panią Joanną Iwińską–Motyl.  Tegoroczny World Oral Health Day odbywa się pod hasłem: „Zdrowe zęby dla zdrowego życia”. Organizatorzy zwracają uwagę na fakt, że piękne zęby to nie tylko pielęgnacja urody, ale również zdrowie całego organizmu.

          Spotkanie promowało wśród uczniów profilaktykę dbania o własne zęby i higienę jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca stomatologa, jak ważne dla naszego zdrowia jest codzienne mycie zębów, sposób odżywiania oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.  Dentystka przyniosła ze sobą kilka oryginalnych rekwizytów. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się model szczęki. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i zadawali wiele pytań. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało pastę do zębów oraz kolorowy, krótki komiks pt. „Orbitek przedstawia 4 zasady dbania o zęby”.            

                  Marta Kowalska

           

          XI KONFRONTACJE RECYTATORSKIE

          18 marca 2015 r. w sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie odbyły się XI Konfrontacje Recytatorskie, w których wzięło udział 10 uczniów z naszej szkoły. Konkurs recytatorski był  skierowany do osób chcących słowami poetów wyrazić własne uczucia i zaprezentować swój talent artystyczny. Konkurs obejmował  trzy kategorie wiekowe:  dzieci klas IV – VI, młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Komisja wysłuchała około 50 uczestników z terenu miasta i gminy Nowa Dęba.

          W konkursie wzięli udział uczniowie : 

          klasa 4c- Julia Rozmus , Maria Wolwowicz, Gabriela Zalińska

          klasa 5c- Karolina Trawińska, Bartosz Tomczyk, Aleksandra Urbańska

          klasa 5a- Emilia Licak

          klasa 6a- Laura Kamińska, Kamil Kopeć, Jakub Micek

          Wszyscy uczestnicy  pięknie zaprezentowali przygotowane wiersze. Spośród uczestników konkursu wyłoniono zwycięzców, wyróżniono najpiękniejsze interpretacje wierszy oraz wręczono nagrody książkowe.  

          Pierwsze miejsce zajęła LAURA KAMIŃSKA

          wyróżnienia otrzymali GABRIELA ZALIŃSKA  i  KAMIL KOPEĆ

          Na szczególne gratulacje zasługuje EMILIA LICAK, która jest jest autorką prezentowanego przez siebie utworu.

          Beata Kubika

          Rok Oskara Kolberga

          W dniu 10.12.2014r. odbył się w naszej szkole apel "2014- Rok Oskara Kolberga". Dzięki niemu uczniowie mogli poznać sylwetkę tego wielkiego, polskiego  kompozytora, etnografa i folklorysty. W części artystycznej obejrzeli prezentacje multimedialne oraz filmy poświęcone jego życiu i działalności. Poznali wybrane podania, zabawy, zwyczaje  i tradycje  świadczące  o bogactwie i odrębności naszej kultury.Uczniowie wzięli także udział w konkursie wiedzy o przysłowiach ludowych.  Uroczystość uświetnił występ chóru oraz pokaz taneczny.

          Robert Kiełbowicz

           

          Jak pomóc dziecku dobrze funkcjonować w szkole? Spotkania z rodzicami.

          W naszej szkole 26 listopada odbyły się spotkania dla rodziców uczniów klas czwartych, na które została zaproszona pani Ewa Monika Szczepan – pedagog, logopeda pracownik Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. „Jak pracować z dzieckiem z trudnościami dydaktycznymi?”- warsztaty pokazywały istotne sprawy prawidłowego funkcjonowania dziecka w szkole i sposobów pomocy. Bardzo ważne jest funkcjonowanie społeczne, emocjonalne oraz dydaktyczne. Dziecko otoczone od urodzenia miłością, atmosferą wzajemnej życzliwości i akceptacji, poszanowania dla jego osoby, wspierającą je w poczuciu własnej wartości sprawimy, że czuje się bezpieczne i ma szansę na to, by jego rozwój emocjonalny przebiegał prawidłowo. Doświadczanie natomiast od najmłodszych lat częstej krytyki, nadmiernych wymagań i kar, niepowodzeń i ciągłych konfliktów, kształtuje u dziecka poczucie zagrożenia i niską samoocenę, zakłócając tym samym jego emocjonalne funkcjonowanie  i dziecko źle funkcjonuje w szkole, otoczeniu. Dziękujemy rodzicom, którzy zechcieli uczestniczyć w tym spotkaniu.

          Dorota Obara

           

          Z MIKOŁAJEM W FILHARMONII

          05.12.2014 Uczniowie naszej szkoły po raz piąty wzięli udział w Mikołakowym Koncercie w Filharmonii Podkarpackej. Chór szkolny oraz uczniowie klay IV c mieli możliwość obejrzenia muzycznego przedstawienia, któremu oprócz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Bogdana Jarmołowicza, towarzyszyła grupa baletowa Studio Laili Ariffuliny oraz wokalista Jacek Kotlarski. Uczniowie mogli przenieść się w bajkową krainę Świętego Mikołaja, któremu uciekły wszyskie prezenty. W poszukiwaniu pomagali nie tylko goście występujący na scenie, ale również publiczność. Wspaniałe wykonanie utworów z baletu Piotra Czakowskiego Dziadek do orzechów a także innych utworów znanych kompozytorów, sprawiło, że wszycy poczuli magię nadchdzących Świąt. Prezenty oczywiście się odnalazły a wszyscy uczniowie na zakończenie otrzymali od Świętego Mikołaja słodkie co nieco.

           

          ZDROWA ŚRODA

          Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy, dlatego promocja zdrowia w naszej szkole jest jednym z priorytetowych zadań. W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klasy 2b wraz z nauczycielkami i rodzicami postanowili, włączyć się w akcję pod hasłem „Środa - dniem zdrowego jedzenia”. Z tej okazji uczniowie co tydzień przynoszą zdrowe śniadania.

          W zdrowych kanapkach królują: zielona sałata, czerwone pomidory, rzodkiewki, sery, pieczywo wieloziarniste i wiele innych warzyw i owoców. Do picia dzieci przynoszą wodę i soki owocowe. W tym dniu nie jedzą słodyczy. Wspólnie opracowały również klasowy kodeks prawidłowego żywienia, wykonały plakaty i gazetkę promującą zdrowy styl życia. Wiedzą, że zdrowe produkty dają im energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dzięki takim akcjom chcemy poprawiać żywieniowe przyzwyczajenia dzieci oraz zwiększać ich świadomość na temat zdrowego i prawidłowego rozwoju.         

                                                                                           Marta Kowalska

           

          PODRÓŻ DO ŚREDNIOWIECZA

          3 grudnia uczniowie naszej szkoły odbyli podróż w czasie do wieków, kiedy rycerze z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny . Dzięki artystom grupy "Rekonstrukto”, którzy w ciekawy sposób zaprezentowali kulturę średniowiecza, uczniowie poznali interesujące zwyczaje i legendy, uzbrojenie rycerza, prawo średniowiecza oraz kodeks rycerski.

          Odbyła się próba siły – próba ciężkiego miecza, turniej rycerski oraz pasowanie na rycerza. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli rycerski ekwipunek i uzbrojenie. Lekcja historii w formie ciekawej zabawy na długi czas pozostanie w pamięci każdego ucznia.

          B.Majczyk

           

          SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

          4 grudnia obchodzone jest święto wszystkich górników - BARBÓRKA. Z tej okazji klasa Ia i  Ib gościły pana Kazimierza Skiminę- emerytowanego górnika.Na powitanie klasa Ia przygotowała część artystyczną. Potem pan K.Skimina opowiadał o pracy górników, odpowiadał na zadawane pytania. Dzieciom bardzo spodobał się mundur i chciały wszystko na jego temat wiedzieć.Podczas spotkania uczniowie oglądali bryłki węgla,siarki,soli.Na pożegnanie dzieci wręczyły naszemu gościowi laurkę z życzeniami.

          Elżbieta Kaczak

           

          JACEK, WACEK I JESIEŃ

          Październik i listopad to miesiące, w których tematy zajęć w edukacji wczesnoszkolnej skupiały się wokół jesieni. Dzieci dostrzegały uroki tej pory roku, zasady zdrowego żywienia, odpowiedniego ubioru –zgodnie ze zmianami pogody, poszukiwały lekarstw na jesienną nudę , uczyły się piosenek i wykonywały różnorodne prac plastycznych. Podsumowaniem tego cyklu tematycznego były zajęcia otwarte przygotowane przez klasę Ib – klasę integracyjną.

          Zajęcia te odbyły się 26 listopada. Pierwszaki przedstawiły inscenizację pt. ,,Jacek, Wacek i jesień”, w której podkreślił walory tej pory roku. Gra małych aktorów przeplatana była piosenkami tematycznie związanymi z jesienią. Do śpiewu włączyli się chętnie zaproszeni widzowie-uczniowie kl.Ia, IIa, IIb, IIc wraz ze swoimi wychowawczyniami.Na zajęciach obecna była również pani wice- dyrektor Renata Szpunar.

          Marta Burek

           

          OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

          22 listopada  2014r. swoją premierę na deskach rzeszowskiego teatru Maska  miał spektakl „Opowieść wigilijna"  w reżyserii Czesława Sieńko.  25 listopada uczniowie klas szóstych z wychowawcami ( B.Kubicka, U Nowak)  mieli przyjemność obejrzeć tę  wzruszająca adaptację słynnej powieści  Karola Dickensa , którą znali jako szkolną lekturę.

          Przedstawienie pokazuje przemianę Ebenezera Scrooge’a - starego skąpca i samotnika dbającego tylko o pomnażanie swojego majątku, w człowieka wrażliwego na potrzeby innych. Przemiana dokonuje się w atmosferze cudownej wigilijnej nocy, gdy Scrooge’a odwiedza zastęp duchów, ukazując mu jego życie.  Skąpiec przekonuje się, że pieniądze nie dają radości, jeśli nie można się nimi dzielić. Staje się serdecznym i pomocnym człowiekiem.

          Na widowni czuć magię świąt, nie tylko za sprawą bajecznej scenografii, m.in. śniegu, dekoracji świątecznych, kolęd, ale także ciepła i pozytywnych emocji płynących ze sceny. Pośród bajecznej scenerii pojawiają się sceny i dźwięki budzące grozę – przejmujące postacie duchów, tykanie starego zegara. Spektakl doskonale wprowadził nas w  czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia i pozostawił  niezapomniane wrażenia, o których rozmawialiśmy podczas lekcji języka polskiego.

          Po przedstawieniu świetnie bawiliśmy się w Muzeum Lalek Teatralnych, w którym zgromadzono lalki, elementy scenografii i projekty spektakli teatralnych.  Uczniowie poznali  rodzaje lalek teatralnych i mogli spróbować trudnej sztuki animacji.

          Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia teatru Maska w Rzeszowie i obejrzenia wspaniałego spektaklu  „ Opowieść wigilijna”.

          Beata Kubicka

          Konkurs fotograficzny- "Zima"

          Zima odchodzi...chociaż tak naprawdę prawie jej nie było...Mimo to na ogłoszony w grudniu II Konkurs Fotograficzny wpłynęły bardzo ciekawe zdjęcia, do oglądnięcia których zapraszamy w naszej galerii.

          Elżbieta Kaczak

          Zbiórka makulatury-
          podsumowanie I półrocza

          Już po raz trzeci nasza szkoła włączyła się  w akcję zbiórki makulatury pod  hasłem "Przywróćmy dzieciom uśmiech".Celem akcji jest pomoc Rodzinnym Domom Dziecka.W pierwszym półroczu zebraliśmy 1200kg.W imieniu Fundacji serdecznie DZIĘKUJEMY!! i prosimy o dalszą zbiórkę makulatury.Przypominamy :zbiórki makulatury w najbliższym czasie to :19.03.,23.04.,21.05.

          Opiekunowie SU

          Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej

          W dniu 20 lutego 2015r. w  Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych.Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczennice klasy V b.

          Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i o co prosi książka wszystkich czytelników. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów i tytułów wierszyków, baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a przypomni im o tym interesująca zakładka do książki, którą otrzymał każdy uczeń pasowany na czytelnika. Następnie wysłuchali wiersza Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem.

           

          Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

          W środę 18 lutego odbł się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który wyłonił reprezentacje dziewcząt i chłopców naszej szkoły do Igrzysk Młodzieży Szkolnej w drużynowym tenisie stołowym. W wyniku rywalizacji wśród dziewcząt zwyciężyła Julia Czerwiec z klasy 5b, drugie miejsce zajęła Oliwia Zalińska (6b), a trzecie Klaudia Kostrzycka (6b). Wyniki rywalizacji chłopców znajdziecie klikając link ► SZKOLNY_TURNIEJ_TENISA_STOLOWEGO.pdf

           

          Bezpieczne ferie.

          29.01.2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów klas 1-3 ze stróżami prawa. Pani Agnieszka Janowska- przedstawicielka Straży Miejskiej  i pan Andrzej Futyma- przedstawiciel Komisariatu Policji przestrzegali młodych ludzi przed niebezpieczeństwami czyhajacymi na nich podczas ferii. Nasi uczniowie pilnie słuchali prelekcji, oglądali filmiki i zadawali mnóstwo pytań. Dzielili się również swoimi doświadczeniami - jak ustrzegli się przed niebezpiecznymi sytuacjami. Uczniowie klas pierwszych otrzymali kolorowanki związane z tematyką bezpiecznych ferii. Dziękujemy naszym stróżom prawa za ciekawe doświadczenie i przekazaną wiedzę.

           

          Zabawa karnawałowa

          28 stycznia 2015 r.odbyła sie w naszej szkole zabawa karnawałowa. Podzielona  była na dwie części - pierwsza - dla klas I-III, druga - dla klas IV-VI.Jak co roku uczniowie młodszych klas przebrali się w stroje karnawałowe.Mogliśmy zobaczyc korowód postaci bajkowych i nie tylko.Klasy IV-VI świetnie bawiły sie na dyskotece.Podziwialismykarnawłowe makijaże i fryzury.Wspólna zabawa była okazją do zawarcia nowych znajomości.Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji zabawy.

          Opiekunowie SU

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE I A

          Z okazji DNIA BABCI I DZIADKA klasa Ia zaprosiła do szkoły swoje babcie i dziadków.Na tę okazję uczniowie przygotowali specjalną część artystyczną a mamy słodki poczęstunek.Babcie i dziadkowie gromkimi brawami nagradzali występy wnuków. Dzieci wręczyły również własnoręcznie wykonane laurki i portrety.To było bardzo miłe spotkanie.

          Elżbieta Kaczak

           

          Konkurs plastyczny "Potrafię ratować"

          W miesiącu grudniu 2014 rozstrzygnięty został gminny konkurs plastyczny "Potrafię ratować", którego organizatorem byłi Zespół szkół w Jadachach i Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy. W konkursie tym wzięły udział cztery uczennice z klasy III "a". Natalia Trawińska, Klaudia Noga i Emilia Durlak otrzymały dyplomy za udział, a Kinga Franuszkiewicz - wyróżnienie.  

           

          KOLĘDOWANIE Z BIELOWIANAMI

          19 grudnia, w atmosferze zbliżających się świąt gościliśmy w naszej szkole Towarzystwo Krzewienia Kultury Lasowiackiej  Bielowianie z Rozalina. Podczas spotkania poznaliśmy dawne bożonarodzeniowe zwyczaje i ciekawostki. Mieliśmy okazję razem z Zespołem  pokolędować. Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu   „ŚWIĄTECZNY STROIK”.  Nagrodzeni: Natalia Trawińska klasa III a,Emilia Biednik klasa Ic,Gabrysia Kwasnik klasa Va,Karolina Trawińska klasa Vc, Amelia Bartosiak klasa Va, Karolina Urbaniak klasa VIb

           

          Próbny sprawdzian szóstoklasisty

          W dniu 17 grudnia uczniowie klasy 6a i 6b przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty opracowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Ma on na celu badanie diagnostyczne wiedzy i umiejętności uczniów oraz opanowanie zasad organizacji sprawdzianu właściwego, który odbędzie się   1 kwietnia 2015 r.

          Zawody Pływackie

          W piątek 12 grudnia 2014 r. na basenie SOSiR odbyły się cykliczne zawody pływackie dla szkół będące jednocześnie podsumowaniem kolejnego okresu nauki pływania dzieci i młodzieży w naszej gminie. Wzięli w nich udział również uczniowie naszej szkoły zdobywając liczne medale. Wszystkim składamy gratulacje. Wyniki zawodów znajdziecie pod linkiem http://sportnowadeba.pl/?szkolne-zawody-plywackie-2014,259

          Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

          Dnia  12 grudnia 2014 roku, po rocznym okresie przygotowawczym, nasza szkoła otrzymała Rejonowy Celtyfikat Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Uroczyste wręczenie certyfikatów Szkół Promujących Zdrowie odbyło się  auli im. „Solidarności”  na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli podczas  III międzynarodowej konferencji naukowo-metodycznej  „Edukacja zdrowotna w szkole- wspieranie zdrowia uczniów najmłodszych" . Konferencję prowadził pan prof. dr hab. Edmund Juśko i pani doktor Barbara Wolny. W obecności znanych osobistości zajmujących się problematyką zdrowia pani dyrektor Ewa Markowicz- Zając otrzymała z rąk pani prof. dr hab. Weroniki Wrona – Wolny  Rejonowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Jesteśmy dumni z tego sukcesu. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za ogromny wkład pracy i pomoc w realizacji projektu Szkoła Promująca Zdrowie.

          Dorota Obara

          WIECZORNICA

          20  listopada, w godzinach popołudniowych, odbyła się Wieczornica poświęcona 98 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza-patrona naszej szkoły.Uroczyste spotkanie  przygotowali uczniowie klasy III a i III c. W odpowiedni klimat wprowadził wszystkich  XIX- wieczny taniec, wykonany przez uczennice w pięknych strojach dworskich. Piosenki i wiersze przybliżyły postać wybitnego pisarza.

          Na uroczystości nie zabrakło również bohaterów lubianej i najbardziej znanej powieści dla dzieci; "W pustyni i w puszczy". W Stasia i Nel wcielili się ,uczniowie klasy III c. Przedstawili scenkę, w której dzieci ratują życie, uwięzionego w wąwozie słonia.

             Podsumowaniem uroczystego wieczoru był Konkurs Wiedzy Sienkiewiczowskiej, o charakterze sprawnościowo – intelektualnym, wzorowany na teleturnieju; ,, Jeden z dziesięciu”.Wszystkim zebranym dostarczył wielu miłych wrażeń i emocji.Pani dyrektor pogratulowała uczestnikom konkursu znakomitej wiedzy i wręczyła symbolicznenagrody. Na tym wieczornicę zakończono. Wszyscy w dobrych humorach rozeszli się do domów.

          WYSTAWA "JESIEŃ W OBIEKTYWIE"

          Zapraszamy do obejrzenia  wystawy pokonkursowej "JESIEŃ W OBIEKTYWIE". Wystawa znajduje się na parterze naszej szkoły. Wystawione zostały wszystkie prace biorące udział w konkursie.

          AWANS BADMINTONISTÓW

          17.XI.2014 r. w Widełce, odbył się półfinał wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie chłopców. W rozgrywkach naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI b: Jakub Suszyński i Michał Styka. Na jedenaście startujących drużyn, zawodnicy uzyskali 2 miejsce, dające im awans do finału wojewódzkiego. W decydującej rozgrywce, po zaciętej walce, nasi reprezentanci ulegli miejscowemu zespołowi gospodarzy - drużynie Szkoły Podstawowej w Widełce. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w finale wojewódzkim, który odbędzie się wiosną 2015 roku.

          op. U. Nowak

          Święto Niepodległości

          7 listopada 2014r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy 6a przygotowali prezentację na temat naszych symboli narodowych – opowiedzieli historię i podkreślili znaczenie godła, flagi i hymnu narodowego. Uczniowie klasy 6b przeprowadzili konkurs wiedzy –„W drodze do niepodległości”. W konkursie wzięły udział reprezentacje klas czwartych i piątych. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością historii Polski. Zwycięską drużyną okazała się klasa 5c.Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zostali nagrodzeni brawami. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru, którego uczestnicy w pięknych ludowych i żołnierskich strojach śpiewali pieśni legionowe. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy 6a odśpiewali radosną piosenkę -

          Jesteśmy Polką i Polakiem

          Dziewczynką fajną i chłopakiem

          Kochamy Polskę z całych sił

          Chcemy byś również kochał ją i ty

          uczniowie klasy 6a,6b, chór szkolny

          B.Kubicka, U.Nowak, A.Kołodziejczyk,A .Wojdacz

          Pasowanie na ucznia

          30 października odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” pierwszaków z naszej szkoły. Na początku uczniowie klas I zdali przed panią dyrektor mgr Ewą Markowicz-Zając „egzamin” z wiedzy o Polsce i naszej szkole. Potem odbyło się uroczyste ślubowanie, po którym pierwszaki zostały pasowane na uczniów. Do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 włączono dzisiaj 80 nowych uczniów. Po wierszach i piosenkach wykonanych przez pierwszaków, każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Konkurs czytelniczy

          Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs czytelniczy
          ze znajomości powieści Witolda Makowieckiego pt. „Przygody Meliklesa Greka”

          Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI

          Cele konkursu:-  krzewienie idei czytania książek,  propagowanie czytelnictwa jako formy rozwoju osobowości ucznia,  poznawanie klasyki literackiej, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów,  kształcenie umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb czytelniczych i kształtowanie postaw

          Miejsce: w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie. Finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w grudniu 2014 r.

          Uczniowie zapoznają się z treścią książki   Witolda Makowieckiego pt. „Przygody Meliklesa Greka”. Pod koniec miesiąca listopada 2014r. uczniowie piszą test konkursowy sprawdzający znajomość  i zrozumienie lektury.  Za test można otrzymać maksymalnie 20 pkt. Zgłoszenia do 10.10.2014r. do pani Romany Chejzdral.

          Kwadrans z Sienkiewiczem

          6 września 2014 r. odbyła się trzecia edycja akcji „Narodowe Czytanie”, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W ubiegłym roku w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w tym roku w akcji wspólnego czytania „Trylogii” H. Sienkiewicza wzięło udział ponad 1600 miejscowości z całej Polski, wśród których nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie. Do udziału w akcji uczniowie przygotowywali się przez cały tydzień. W holu szkolnym umieszczono materiały informujące o akcji Narodowe Czytanie. Henryk Sienkiewicz - „Trylogia” oraz ciekawostki na temat powieści historycznych napisanych przez patrona szkoły. W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek H. Sienkiewicza. Na lekcjach języka polskiego uczniowie obejrzeli fragmenty ekranizacji „Trylogii”, przygotowali gazetki tematyczne o jej bohaterach. Młodsi uczniowie rysowali ilustracje do wybranych utworów H. Sienkiewicza. Zwieńczeniem akcji był „Kwadrans z Sienkiewiczem, który odbył się w piątek 5 września. Punktualnie o godzinie 12.00  wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły  głośno czytali  fragmenty „Potopu” H. Sienkiewicza- jednej z najsłynniejszych polskich powieści, której pierwsze odcinki pojawiły się w prasie 130 lat temu. Na zakończenie akcji dyrektor szkoły E. Markowicz-Zając stemplowała przyniesione przez dzieci egzemplarze „Trylogii” okolicznościową pieczęcią, którą szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.

          W godzinach popołudniowych w świetlicy szkolnej nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście  czytali fragmenty „W pustyni i w puszczy”. Odbył się również konkurs plastyczny.

          R . Szpunar - wicedyrektor  szkoły

          Szkoła Współpracy

          Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Szkoła Współpracy .Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” finansowanym przez Unię Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej.Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie programu wielokierunkowych zasad dobrej współpracy pomiędzy  nauczycielami, dyrekcją, uczniami i rodzicami, określenie celów tej współpracy i obszarów w jakich współpracować.Program nosi nazwę SPAW (Szkolny Program Aktywnej Współpracy).Mamy nadzieję, że aktywne uczestnictwo w projekcie i efekty uzyskane w wyniku  udziału w szkoleniach, warsztatach oraz pracy własnej uczestników przyczynią się do podniesienia jakości działań szkoły. W trakcie  naszych spotkań wypracowaliśmy zasady niezbędne do dobrej współpracy:

          Zasady współpracy:

          1.Słuchamy się nawzajem, nie przerywamy sobie.

          2.Każdy głos jest tak samo ważny.

          3.Jesteśmy nastawieni na tworzenie, nie na krytykę.

          4.Podejmujemy wspólnie decyzje.

          5.Aktywnie współpracujemy dla dobra szkoły.

          Chcemy współpracować by:

          -społeczności szkolnej żyło się lepiej,

          -wspólne działania integrowały nas wszystkich,

          -chodzenie do szkoły było przyjemnością,

          -czuć się bezpiecznie,

          -polepszyły się relacje nauczyciel -rodzic-uczeń.

          Obszary szczególnej aktywności:

          Obszar 1- Praca i nauka w szkole

          Obszar 2- Obszar wychowawcy, rodzica i ucznia

          Obszar 3- Nasze wspólne miejsce

          Powitanie nowego roku szkolnego

          Wakacje dobiegły końca. 1 września w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2014/2015. Akademię zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Nowej  Dęby  pan Wiesław Ordon oraz  przewodnicząca Rady Rodziców  pani  Małgorzata Skimina.  Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała pani Dyrektor  Ewa Markowicz – Zając, która ciepłe słowa skierowała do uczniów, rodziców i nauczycieli, życząc wszystkim wytrwałości i sukcesów.Szczególnie serdecznie powitała uczniów, którzy po raz pierwszy przestąpili szkolne progi. Po okolicznościowych  przemówieniach  i  krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy IIIB i IIIC społeczność uczniowska wraz z wychowawcami udała się do sal lekcyjnych.

          Małgorzata Ozga