• 2015/2016

        • ZAWODY WĘDKARSKIE

          4 czerwca odbyły się nad Zalewem Spławikowe Towarzyskie Zawody Wędkarskie "Drużynowy Puchar Szkół 2016" pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Nowa Dęba. Uczniowie naszej szkoły jak co roku wzięli udział w zawodach odnosząc kolejne sukcesy. W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęła drużyna w składzie: Adam Słowik - uczeń klasy I i zarazem najmłodszy uczestnik zawodów oraz Michał Palidwór kl. Va, Patryk Serafin, Bartosz Koblak, Miłosz Baran z kl. VI b.

          II miejsce zajęła drużyna chłopców z kl. Va w składzie: Daniel Rzeszut, Dawid Siciarz, Michał Gil i Klaudiusz Kosiorowski. W klasyfikacji indywidualnej puchar za największą ilość ryb w kilogramach zdobył Adam Słowik a za największą rybę Klaudiusz Kosiorowski, który złowił 40 centymetrowego karasia. Gratulujemy sukcesów!

          Opiekę nad uczniami sprawowały p. Monika Kobylarz, p. Danuta Kopeć i p. Monika Jabłońska

          opracowanie: M. Jabłońska

          Wyniki konkursu The Best Sudent

           

          I oto są wyniki konkursu na najlepszego ucznia w konkursie przedmiotowym z języka angielskiego dla klas IV-VI.
          W kategorii czwartoklasista zwyciężyła Sandra Sudoł z klasy IVb.
          W kategorii piątoklasista zwyciężył Jakub Wąsik z klasy 5c.
          W kategorii szóstoklasista zwycięzył Maciej Kucharski z klasy 6a.
          Wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcą składam serdeczne gratulacje i podziękowania.
          Paulina Perlak

           Klasa III b nagrodzona

          Od grudnia 2015 r. do lutego 2016 r. uczniowie klasy III b brali udział w ogólnopolskim konkursie „Planeta Energii” organizowanym przez Grupę ENERGA.W konkursie brało udział ponad 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce. Miło nam poinformować, iż lekcje przeprowadzone w naszej klasie zostały zauważone i docenione przez jury konkursu.  

          Uczniowie klasy III b otrzymali nagrody w postaci książek z płytami i dyplomy. Udział w konkursie to dla pedagogów znakomita okazja, by wyjść poza schemat zwykłych zajęć szkolnych i w kreatywny sposób poprowadzić lekcje, w tym wypadku na temat prądu.  Powyższe działania przyczyniły się do podniesienia wiedzy uczniów na temat prądu elektrycznego, jego źródeł powstawania, źródeł światła, rodzajów elektrowni oraz kształtowania postaw proekologicznych.

           

          Finał wojewódzki IMS w pływaniu.

          6 czerwca 2016 r. w Dębicy, odbył się finał wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w pływaniu dziewcząt i chłopców, w którym wzięli udział – po wcześniejszym awansie w półfinale wojewódzkim – uczniowie naszej szkoły. Reprezentacja chłopców w składzie: Mateusz Babula, Mikołaj Bieniek, Szymon Durlak, Wojciech Kopeć, Michał Puzio, Kacper Sandelewski oraz rez. Patryk Stępień wystartowała w sztafecie 6 x50 m stylem dowolnym, zajmując wysokie 6 miejsce na 41 startujących sztafet.

          Ponadto w klasyfikacji indywidualnej do zawodów wojewódzkich zakwalifikowali się Szymon Durlak w konkurencji 50 m stylem motylkowym oraz Kacper Sandelewski w konkurencji 50 m stylem grzbietowym. W wyniku rywalizacji Kacper Sandelewski zajął wysokie – 10 miejsce na 34 startujących, natomiast Szymonowi Durlakowi zabrakło 1,2 sekundy do podium, który w efekcie zajął 4 miejsce na 27 startujących w tej konkurencji. GRATULACJE za wolę walki i wyniki!

           

          Finał wojewódzki IMS w czwórboju LA chłopców

          Galeria zdjęć z zawodów

          więcej »

           

          KONKURS "CZYTAMY SIENKIEWICZA"

          20 maja odbył się konkurs dla klas II-III - "CZYTAMY SIENKIEWICZA". Uczniowie mieli za zadanie przeczytać wylosowany fragment rozdziału 25  "W pustynii i w puszczy". Komisja oceniała poprawność artykulacyjną, zgodność z czytanym tekstem oraz interpretację tekstu (modulację głosu, uwzględnianie znaków interpunkcyjnych, nastrój tekstu itp.)

           

          Oto wyniki konkursu:

          I miejsce -Emil Trela kl.III a

          II miejsce -Karolina Grzymała-Moszczyńska kl.II b

          III miejsce Karolina Markowicz kl.III b

          Ponadto przyznano wyróznienia: dla Martyny Jachyry z klasy II d, Martyny Mrówczyńskiej z kl.II a i Marleny Jadach z kl.IIc

          Zwycięzcom GRATULUJEMY

          A.Bal, M.Burek, E.Kaczak

           

          Zaprojektuj swoją przyszłość

          Olga Tomczyk z kl. 6 b została wyróżniona w konkursie Fundusze Europejskie - Zaprojektuj swoją przyszłość-promującym unijne inwestycje na Podkarpaciu zorganizowanym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Uczennica naszej szkoły narysowała komiks, w którym przestawiła, jak fundusze europejskie mogą wpłynąć na życie człowieka i rozwój naszego regionu.Olga przedstawiła w swojej pracy wizję przyszłości, w której naukowiec w nowoczesnym laboratorium w Nowej Dębie odkrywa skuteczny lek na raka.Praca Olgi została wyróżniona spośród 1561 zgłoszonych komiksów, w których należało pokazać, jak projekty finansowane przez Unię Europejską rozwinęły województwo podkarpackie. Uroczysta gala, ogłoszenie nazwisk zwycięzców i wręczenie nagród odbyła się  w piątek, 13 maja 2016r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

          Romana Chejzdral

          Barbara Czajkowska

           

          OBCHODY ROK SIENKIEWICZA

          Każdego roku uczniowie z naszej szkoły odwiedzają miejsce pobytu Patrona Szkoły-Henryka Sienkiewicza. Piękna wiosna sprawiła, że wszyscy uczestnicy wycieczki do Oblęgorka byli jak przed laty właściciel majątku oczarowani tym urokliwym zakątkiem. W związku z obchodami Roku Sienkiewicza, 13 maja br. uczniowie z klas 4a i 4b wraz z opiekunami /M. Trawińska, B. Kubicka, M. Niewczas/ wybrali się na szkolną wycieczkę do muzeum pisarza.

          MIEJSCA SERCU BLISKIE – OBLĘGOREK  HENRYKA  SIENKIEWICZA

          „Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych…”

          (H. Sienkiewicz -1910r.)

          Do muzeum prowadzi piękna aleja lipowa. Pogoda sprzyjała spacerom po parku. Mogliśmy obejrzeć wiele starych drzew będących pomnikami przyrody. Dworek Henryka Sienkiewicza,  jest darem od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Przed wejściem zdążyliśmy zobaczyć wspaniały park oraz odpocząć na ławeczkach. Większość z nas najbardziej zainteresowała wielka rzeźba husarza na dachu dworku.         

          Po wejściu do muzeum udaliśmy się wraz z przewodnikiem do kolejnych pomieszczeń znajdujących się na parterze. W gabinecie polskiego noblisty naszą uwagę zwróciło biurko pisarza, a na nim stary kałamarz i pióro oraz pamiątki rodzinne. Duże zainteresowanie szczególnie chłopców wzbudziła kolekcja broni, trofea myśliwskie. Byliśmy zaskoczeni „najsłodszym” prezentem znajdującym się w salonie. Była to  rzeźbiona i malowana skrzynia, która przybyła do Oblęgorka wypełniona cukrem jako dar od pracowników cukrowni. Na wieku umieszczono dedykację: “Niech życie Twoje zawsze słodkie będzie, dziełom Twoim równe”. Z zaciekawieniem spoglądaliśmy na zegar w jadalni, na którego tarczy zamiast cyfr oznaczających godziny znajdowały się sceny z dzieł Sienkiewicza, a także inicjał imienia oraz nazwisko pisarza. W sypialni zobaczyliśmy  rzeźbione dębowe łóżko, szafkę nocną. Nad łóżkiem, na tkaninie pochodzenia afrykańskiego, wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.Wśród muzealnych pamiątek i wspomnień mogliśmy lepiej poznać patrona naszej szkoły. Wycieczka była niezwykłą lekcją historii i wiedzy o wielkim Polaku.

            Tego dnia byliśmy również w Muzeum Zabawek w Kielcach. Jest to największe i najstarsze muzeum zabawek w Polsce. Bawiliśmy się przeró żnymi zabawkami znajdującymi się na dziedzińcu muzeum. Obejrzeliśmy kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Na wystawach interaktywnych, mogliśmy nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponaty. Braliśmy udział w lekcji muzealnej „Bajki retro”.

          Wycieczka była dla nas niezwykłym przeżyciem i prawdziwą przyjemnością. Cieszymy się, że oprócz nauki w szkole możemy pogłębiać swoją wiedzę i poznawać świat w taki sposób, bo jak wszystkim powszechnie wiadomo: PODRÓŻE KSZTAŁCĄ! 

               B.Kubicka , M. Trawińska

              

          List do Rodziców w sprawie czytania.

          Szanowni Państwo,

             Wszyscy uczniowie naszej szkoły już od pierwszej klasy stają się czytelnikami biblioteki szkolnej. Każde dziecko może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. Dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki, same podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania.

          Przy wyborze książki mogą zawsze liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza. Pamiętajmy jednak, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal.

             Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Zwracajmy jednak uwagę na to, czy dziecko oddaje książkę dopiero po przeczytaniu. Nieważne, czy to będzie po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Chcemy w ten sposób zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczenia „kto więcej” i oddają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką i nie rozwija potrzeby czytania.

             Czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie  z internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania. Pracownia Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece to miejsce, w którym uczniowie mają możliwość korzystania  z najnowszych źródeł informacji multimedialnej.

             Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dobrze lubi czytać na głos rodzicom. Rodzic może słuchać czytania dziecka, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. 10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy. W książkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo „wciągać” dziecko do czytania. Jak to robić? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo sami). Potem może to być cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już próbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona Państwo. Nawet nie zauważycie, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu.

             Liczymy  na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

          Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” podaje:

          10 PRZKAZAŃ DLA RODZICÓW,

          KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECI CZYTAŁY

          1. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej.
          2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.
          3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów.
          4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
          5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
          6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze.
          7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy, krzyżówki.
          8. Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.
          9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie.
          10. Pamiętaj - szkoła ci pomoże.

          10 POWODÓW,

          DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI

          1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
          2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?
          3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
          4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
          5. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
          6. Słuchanie bajek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym głosem jest niezastąpiona.
          7. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
          8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
          9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
          10. Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić.

                                                                                                                                                      Romana Chejzdral

          ŚWIĘTO SZKOŁY W NOWEJ OPRAWIE

                     Rok 2016 ogłoszono Rokiem Henryka Sienkiewicza. Obchodzimy 170 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci pisarza. Henryk Sienkiewicz jest patronem naszej szkoły już prawie 18 lat -od 1998r.  6 maja 2016 r.  uroczystość Święta Szkoły odbyła się po raz pierwszy w  nowej hali sportowej.Wszyscy uczniowie z wychowawcami przygotowali się do tego wydarzenia. Po przywitaniu i prezentacji klas, przeprowadzono wywiad z „ Herykiem Sienkiewiczem”, w którego postać wcielił się uczeń klasy 4b. Ten gość honorowy przywitany został przez ucznia klasy II c słowami wiersza:

          Reprezentanci klas zmagali się w konkursach, które przybliżały sylwetkę patrona. Klasy wykonały transparenty dopingujące swoje drużyny w konkurencjach sportowych. Wykorzystane zostały możliwości techniczne hali sportowej. Zasiadający na trybunach mogli obejrzeć multimedialne prezentacje, fragmenty ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza, wirtualny spacer po muzeum pisarza w Oblęgorku. Prócz zmagań intelektu i sprawności fizycznej można było usłyszeć Hymn Braci Sienkiewiczowskiej w wykonaniu szkolnego chóru i rozbawioną publiczność, która z solistkami radośnie zakończyła uroczystość piosenką  Kocham Cię, Polsko!                            

          Galeria zdjęć                                                                                         

                                                                                                                                                                                                         A.Bal,  B.Kubicka

          Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza w bibliotece szkolnej.

                W czwartek 05.05.2016r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy 170 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły, Henryka Sienkiewicza.  Była to okazja do zapoznania  naszych uczniów z twórczością pisarza i najważniejszymi faktami z jego życia. Zorganizowano wystawkę książek Henryka Sienkiewicza, albumów poświęconych ekranizacji  jego powieści i książek biograficznych dostępnych w bibliotece szkolnej.

           Uczniowie chętnie czytali obrazkową opowieść, bogato ilustrowaną historię życia naszego patrona napisaną przez Annę Cybulską,  a ilustrowaną przez Zbigniewa Kołodzieja „Pamiętnik mojego życia.  Rzecz o Henryku Sienkiewiczu.Cz 1 i 2”. Młodszym uczniom zaproponowaliśmy kolorowanie portretu pisarza, bohaterów z powieści „W pustyni i w puszczy”, rysunkowe uzupełnianie zbroi rycerza na podstawie „Krzyżaków”. Stałą ekspozycją w bibliotece jest kącik poświęcony twórczości Sienkiewicza. Spotkanie z patronem w bibliotece szkolnej przybliżyło i przypomniało uczniom sylwetkę twórcy przed Świętem Szkoły, które odbędzie się w dniu 06.05.2016r.

          WIWAT MAJ, 3 MAJ!

          29 kwietnia 2016r. odbył się apel upamiętniający 225 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja.Uczniowie klasy 5b przedstawili inscenizację przybliżającą okoliczności powstania naszej pierwszej konstytucji oraz jej twórców. Chór szkolny wykonał pieśni patriotyczne i historyczne.

           

          V Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny

          W dniu 20 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół im.K. Wyszyńskiego w Jadachach odbył się V Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny  "Mleko i woda zdrowia doda".Naszą szkołę reprezentował zespół 3-osobowy w składzie:Martyna Pasek kl.V a,Karolina Trawińska kl.VI c ,Wojciech Tyminski kl.VI c.Uczniów do konkursu przygotowała pani Danuta Kopeć.Nasi reprezentanci zajęli I miejsce w kategorii szkół , a I miejsce  indywidualnie  zajęła Martyna Pasek.22 kwietnia uczniowie uroczyście odebrali nagrody i dyplomy.

          Serdecznie gratulujemy!

           

          W TROSCE O NASZE BEZPIECZEŃSTWO

          Konkurs plastyczny "W trosce o nasze bezpieczeństwo" już zakończony. Odbyły się eliminacje szkolne. Wyróżnione prace zostały przekazane do Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. Tam zostały przeprowadzone dalsze eliminacje- a konkurencja była duża! Nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia.Gratulujemy Oli Działowskiej z klasy 2c i  Nikodemowi Posłusznemu z klasy 3b.

          Odbiorą oni upominki w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Czekają tam na nich również atrakcje: m.in.zwiedzą jednostkę strażacką. A wszystkim serdecznie dziękujemy za udział! Jesteście wspaniali, że angażujecie się w konkursy!

           

          20-22 kwietnia 2016 Obchody Dnia Ziemi

          W dniach 20-22 kwietnia 2016 obchodziliśmy w naszej szkole Dni Ziemi. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły ubrali odpowiednio kolory ziemi: środa - niebieski, czwartek - czerwony, piątek - zielony. Został również zorganizowany Festiwal Piosenki Ekologicznej dla uczniów klas I-VI.

           

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2016 w bibliotece szkolnej.

             Jak co roku 23 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w czwartek 21.04.2016r. w  bibliotece szkolnej przygotowaliśmy wiele czytelniczych atrakcji dla uczniów. Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy spotkaniem otwartym dla czytelników, w czasie którego odbyła się pogadanka na temat obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, prezentacja multimedialna „Dzieje Książki”, zapoznanie uczniów ze stroną internetową „Legalna Kultura”.

          Ponadto uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim ”Ilustracje do ulubionej książki”, natomiast uczniowie starsi, z klas 4-6 w konkursie „Zabawne tytuły”, który polegał na uporządkowaniu tytułów i dopisaniu nazwisk autorów, a zwycięzcy otrzymali zakładki do książek ufundowane przez współpracujące z biblioteką wydawnictwo książek. Chińskie przysłowie mówi, że „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”, więc czytelnicy naszej biblioteki  przygotowali ogród cytatów. W Ogrodzie Biblioteki uczniowie wykonali papierowe  kwiaty i zapisali na nim ulubiony cytat, tak powstał bukiet, który ozdobił regał z książkami i będzie przypominał złote myśli o książce i czytaniu.

                  Romana Chejzdral Barbara Czajkowska

           

          Wycieczka do Teatru Groteska w Krakowie

          W dniu 8 kwietnia 2016 r. uczniowie klas: 5C, 6B i 6C wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu   "Ania z Zielonego Wzgórza", wystawianego w Teatrze Groteska. Uczniowie mogli na żywo podziwiać grę aktorów, wspaniałe stroje i scenografię. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.Ponadto po spektaklu wzięli udział w lekcji teatralnej i dowiedzieli się o tajnikach gry aktorskiej. Mogli również poćwiczyć dykcję, ruchy, mimikę twarzy oraz  przymierzyć maski. Oprócz nauki była to dla wszystkich świetna zabawa.

           

          Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej.

          Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Adersena. Święto ustanowiono w 1967r, aby zwrócić uwagę na młodego czytelnika, a także by promować tworzoną dla niego literaturę i grafikę. Co roku inny kraj odpowiada za przygotowanie plakatu oraz napisanie listu do dzieci całego świata.  W roku 2016 organizatorem jest Brazylia. Na całym świecie, a szczególnie w Europie, w tym dniu organizowane są wystawy, promocje, spotkania autorskie oraz konkursy poświęcone literaturze dziecięcej.

              Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej nasi czytelnicy słuchali baśni w wersji audio czytanych przez znanych aktorów, uzupełniali kolorowanki z bohaterami książek dla dzieci i układali puzzle z bohaterką książki pt. Martynka.

             Dzień ten ma na celu zarówno na świecie jak i w naszej szkole rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych.                                                                                                                                    

                                                                                                                                               Romana Chejzdral

                                                                                                

          Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej.

              "Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej, a potem - do dzieł pisarzy współczesnych"                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Jan Brzechwa

           Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r. Jego celem jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale i u nas w bibliotece szkolnej pojawiła się inicjatywa uhonorowania tego dnia. Ktoś zastanowi się: „Czy tylko w jednym dniu w roku mamy kochać poetów i poezję?”  Na pewno nie, ale to miły zwyczaj połączony z rozpoczęciem wiosny kalendarzowej. Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach poświęconych wierszom znanych poetów. Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci do czytania wierszy i zwrócenie  uwagi na piękno słowa poetyckiego.

                                                                                                                                                            Romana Chejzdral

          XII Konfrontacji Recytatorskich - wyróżnienia

             W dniu 16.03.2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII Konfrontacjach Recytatorskich, które odbyły się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Do konkursu przystąpili miłośnicy poezji przygotowywani pod kierunkiem Pani Beaty Kubickiej i Pani Małgorzaty Trawińskiej: Jagoda Płaza, Patrycja Zollner, Michał Nowak, Karolina Trawińska i Julia Krelska. Jury konkursu przyznało wyróżnienia i nagrody książkowe dla Karoliny Trawińskiej i Michała Nowaka. Gratulujemy!

          Opr. Romana Chejzdral

          MAM HOBBY- PROGRAM PROFILAKTYCZNY

          Mam hobby to program profilaktyczny przygotowany przez Interwencje Artystyczną ALPMIM. Uczniowie naszej szkoły z klas piątych i szóstych 11 marca 2016r dzięki współpracy z MGOPS z Nowej Dęby uczestniczyli w programie ukazującym pasje, hobby jako sposób na rozwój, szczęście i satysfakcję życiową. Performers na oczach młodej publiczności zmieniając się w żywą rzeźbę opwiada o sztuce, teatrze, alpinizmie i podróżach.

          W programie jest dużo muzyki, zdjęć i ciekawych filmów. Prezentacja zachęca do poszukiwania i rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a co za tym idzie stanowi pozytywną profilaktykę uzaleźnień poprzez nacisk na kształtowanie pozytywnych wzorców. Takie rozbudzenie zainteresowań, zainspirowanie do aktywności i "poszukiwania siebie" pobudzi refleksyjność i uświadomi młodzieży ich możliwości w zakresie realizowania swoich marzeń, pasji i może zapobiec uzależnieniom.

           

          NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!

          Uczniowie  klasy III b  zakończyli cykl zajęć w ramach programu  antynikotynowego "Nie pal przy mnie, proszę". Program, którego  celem było  wykształcenie u dzieci świadomych nawyków i zachowań promujących  zdrowy styl życia bez nałogów, miał  charakter profilaktyczny. Podczas zajęć towarzyszyła im wiewiórka Wiki, której bardzo chętnie podpowiadały: jak ma postępować, żeby być zdrowym?

          Jak unikać przeziębienia?, jak się bawić żeby nie ulec wypadkowi? jak bawić się bezpiecznie w szkole, na podwórku, na placu zabaw? Na ostatnim spotkaniu wykonali wymowne znaczki i plakaty z hasłem przewodnim "Nie pal przy mnie, proszę". Artystycznymi środkami wyrazu przekonują palaczy do zaniechania tego zgubnego nałogu. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.

           

          ROZGRYWKI W TENISA STOŁOWEGO

          7marca b.r. odbyły się rozgrywki szkolne w tenisa stołowego chłopców. W zawodach wzięło udział 15 uczniów z klas 5 i 6: Durlak Szymon, Tymiński Wojciech, Tomczyk Robert, Tomczyk Bartosz, Buras Albin, Dudziak Patryk, Wąsik Jakub, Babula Mateusz, Kopeć Rafał, Gwiazda Alex, Baran Miłosz, Kopeć Daniel, Majewski Kacper, Ciździel Fryderyk,

            Po rundzie kwalifikacyjnej do ścisłego finału zakwalifikowało się 8 zawodników: Durlak Szymon, Kopeć Rafał, Wąsik Jakub, Tymiński Wojciech, Dudziak Patryk, Mateusz, Kopeć Daniel i Baran Miłosz.

          W wyniku zaciętej rywalizacji do zawodów gminnych zakwalifikowali się następujący uczniowie:

          I miejsce – Wąsik Jakub;

          II miejsce – Durlak Szymon

          III miejsce – Majewski Kacper.

          W/w uczniowie reprezentowali naszą szkołę w zawodach gminnych 10.03.br. w Chmielowie. Do rozgrywek stanęli również uczniowie: SP nr 3 Nowa Dęba, SP Alfredówka, SP Rozalin, SP Chmielów, SP Cygany. Nasi zawodnicy w drodze eliminacji dotarli do walki o I miejsce ulegając reprezentacji SP Rozalin. W rozgrywce o miejsce II przegrali z uczniami SP Alfredówka zajmując ostatecznie III miejsce.

           

          Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

          W dniu 08.03. 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Nasza biblioteka” dla uczniów klas pierwszych, połączona z pasowaniem na czytelnika. Pierwszoklasiści zostali zapoznani przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej z regulaminem i zasadami wypożyczania książek. Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i przestrzegać regulaminu biblioteki.

          Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.

          Romana Chejzdral

           Barbara Czajkowska

          Bezpieczeństwo... w sieci.

          W związku z trwającą akcją w naszej szkole nt. bezpieczeństwa odbyły się zajęcia dotyczące zagrożeń płynących z sieci. Uczniowie pracowali aktywnymi metodami pracy. Poznali rodzaje bezpieczeństw i zagrożeń. Przygotowali ciekawie zaprojektowane fiszki bezpiecznych miejsc. Wspólnie poznaliśmy swoje terytoria psychologiczne, możliwości naszego umysłu i zmysłów. Praca w grupach zaowocowała powstaniem plakatów nt. bezpieczeństwa  w sieci. Dzieciaki mają dużą wiedzę dotyczącą odpowiedzialnego zachowania. Dzięki wymianie doświadczeń, wspólnej rozmowie, burzy mózgów i zabawie wiele się nauczyliśmy. Dziekuję uczestnikom zajęć- jesteście wspaniali!

           

          Cyberprzemoc i ochrona danych osobowych.

          W związku z narastającym zaineresowaniem naszych dzieci internetem postanowiliśmy zaprosić rodziców na spotkanie dotyczące zagrożeń płynących z niekontrolowanego korzystania z internetu. Gry, portale społecznościowe, czaty i różne komunikatory to dla naszych dzieci codzienność. Pan aspirant Stanisław Ciba z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu 11.02.2016r na spotkaniu z rodzicami, pokazał jakie pułapki i nebezpieczeństwa czyhają na nasze dzieci w internecie i jak chronić nasze pociechyprzed nimi. Przedstawił ciekawy krótki filmik o skutkach cyberprzemocy. Dziękujemy rodzicom za przybycie a panu policjantowi za ciekawe spotkanie!

           

          BEZPIECZNE FERIE

          Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci 11.02.2016r. zostało zorganizowane dla klas 1-3 spotkanie z pracownikami Straży Miejskiej w Nowej Dębie nt. bezpiecznego spędzania ferii i odpowiedzialnego zachowania. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących bezpiecznych zabaw, zachowania się w sytuacjach trudnych i nebezpiecznych. Zadawali  również wiele pytań i żadne z nich nie zastało bez odpowiedzi. Dziękujemy starszym inspektorom :pani Agnieszce Janowskiej i panu Wiesławowi Panek za ciekawą lekcję  o bezpieczeństwie.

           

          BEZPIECZNE FERIE - apel.

            12  lutego klasa II a i II b przygotowały apel pt.”Bezpieczne ferie". Apel adresowany był dla klas  I-III. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki zawierające zachętę do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i uprawiania sportów zimowych. W słowach utworów wystąpiły też wskazówki dotyczące prawidłowego ubierania się w okresie zimowym, a także przestrogi mające na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych.Na zakończenie wszystkie klasy otrzymały certyfikat potwierdzający , że klasa zna zasady bezpiecznego spędzania ferii. Mamy nadzieję, że  wszyscy  uczniowie zapamiętali  dobre rady i przestrogi, wzięli je sobie głęboko do serca, a po feriach zdrowi i wypoczęci powrócą do szkoły.

           

          Wycieczka do Teatru Maska w Rzeszowie

          9 lutego 2016r.  uczniowie z klasy 4b i 4c z wychowawcami obejrzeli spektakl teatralny pt. " Pinokio". Treść książki C. Collodi była uczniom znana, ponieważ omawiali lekturę na lekcjach języka polskiego. Jest to historia małego drewnianego pajaca, który bardzo chce zostać prawdziwym chłopcem. Pinokio przeżywa różne przygody-dobre i złe- tak samo, jak to jest w naszym codziennym życiu. Pajacyk nauczył się w końcu jak należy postępować, aby cieszyć się miłością i szacunkiem innych. Z leniwej, niegrzecznej, drewnianej kukiełki, dzięki dobrej Wróżce i miłości ojca, zmienił się w prawdziwego chłopca. Stał się dobrym i kochającym synem, mądrym i pracowitym chłopcem. Pouczająca historia nie tylko dla dzieci , ale i dla dorosłych została wyreżyserowana w ciekawy sposób przez Zbigniewa Głowackiego. Zachwyciła wszystkich pomysłowa scenografia oraz barwne kostiumy aktorów. Było wiele efektów dźwiękowych i świetlnych, a także piękne piosenki , które wywoływały niezwykłe emocje widzów. Premiera spektaklu odbyła się w 2010 roku i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.  

                                                                                                                                                                  Beata Kubicka

          Zbiórka makulatury-podsumowanie I półrocza

          Już po raz czwarty nasza szkoła włączyła się  w akcję zbiórki makulatury pod  hasłem "Przywróćmy dzieciom uśmiech".Celem akcji jest pomoc Rodzinnym Domom Dziecka.W pierwszym półroczu zebraliśmy 1410 kg.
          W imieniu Fundacji serdecznie DZIĘKUJEMY!! i prosimy o dalszą zbiórkę makulatury.
          Przypominamy: zbiórki makulatury w najbliższym czasie to : 17.03.16r. ,21.04.16r.,25.05.16r.

                    Opiekunowie SU

           

          "Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?"-
          wykład Pani dr Małgorzaty Makowskiej

             W dniu 03.02. 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie  z  Panią dr Małgorzatą Makowską, która podzieliła się z uczniami rozważaniami na temat "Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?".

             Pani dr Małgorzata Makowska z Państwowej Wyższej  Szkoły Zawodowej  w Sandomierzu, jest biologiem i nauczycielem języka angielskiego, a przede wszystkim miłośnikiem książek i zapalonym czytelnikiem. W swoim wykładzie podkreślała, jak ważna w jej życiu jest literatura i świat bohaterów literackich i dlaczego warto czytać książki. Na wstępie poprosiła, aby uczniowie zapamiętali jej przesłanie, że prawdziwie wartościową wiedzą jest ta, którą zdobywa się nie na siłę, tylko z przyjemnością, a takim sposobem zdobywania wiedzy jest czytanie książek. Przedstawiła w interesujący sposób, z punktu widzenia biologa, co się dzieje w głowie, kiedy człowiek czyta książki i czym dla człowieka i jego rozwoju jest czytanie. Podkreśliła, że z książek czerpiemy wiedzę i doświadczenie przeszłych pokoleń.  Pani dr Małgorzata Makowska zwróciła uwagę na to, że czytelnik w dzisiejszym świecie jest zupełnie inną osobą niż jeszcze kilkanaście lat temu, ponieważ może poznać książkę z wielu stron: może ją przeczytać, obejrzeć film, zagrać w grę komputerową, może dołączyć  w Internecie do grupy ludzi, którym podobała się ta książka   i dyskutować z nimi na jej temat, może kupować różne gadżety związane z treścią książki. Wówczas to książka zaczyna żyć jeszcze intensywniej w życiu czytelnika. Nawiązując do tytułu wykładu" Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?”, Pani dr M. Makowska rozszyfrowała ten intrygujący tytuł, wskazując, że jeśli ktoś pisze dla czytelnika, to wkłada swoje myśli do naszej głowy, czyli sprawia, że bohater żyje w naszej głowie. Dlatego często, jeśli coś czytamy, to czujemy, to co czują bohaterowie, często też, gdy czytamy to naśladujemy, co ci bohaterowie robią: śmiejemy się, płaczemy itd dlatego, że możemy interpretować czyjeś emocje.   W dalszej części wykładu Pani dr Małgorzata Makowska podała przykłady książek, które wpłynęły na jej życie, wskazując jakie przesłanie było dla niej najważniejsze, mówiła o tym, jak ważne jest rozwijanie swoich pasji, że wyobraźnia jest ogromnym darem dla człowieka, o szacunku dla ludzi i  o tym, aby być dobrym dla drugiego człowieka. Następnie wywiązała się dyskusja na temat ulubionych przez uczniów książek połączona z zadawaniem pytań prelegentce.

             Pani dr Małgorzata Makowska zachwyciła wszystkich poczuciem humoru, otwartością, a także ogromem pozytywnych emocji i wiedzy na temat czytelnictwa i książek, jakie przekazała słuchaczom. 

          Romana Chejzdral

            

          Bezpieczeństwo w sieci. Zaproszenie dla rodziców.

          Każdego dnia porozumiewamy się z ludźmi.Komunikacja publiczna i komunikacja prywatna to dwie różne sprawy.Poza nadawcą i odbiorcą do wiadomości prywatnej w serwisie społecznościowym oraz na forum ma wgląd administrator. Jeśli zamieszaczamy jakieś dane/ zdjęcia, teksty/ na dysku swojego komputera to dostęp do nich mają tylko użytkownicy komputera.Jeśli udostepniamy informację w internecie- tracimy nad nią kontrolę. Sieć nie zapomina, materiały tam zamieszczone pozostają na zawsze. Dotyczy to praktycznie każdej aktywności w internecie.W sieci należy przestrzegać określonych zasad, by chronić swoje dane osobowe. O tym w ciekawy sposób opowiedzą nam funcjonariusze Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu na krótkim spotkaniu 11.02.2016r. o godzinie 16.30 w nasze szkole. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców zainteresowanych taką tematyką. W szczególności rodziców uczniów klas piątych i szóstych.

           

          Teatr na lekcjach języka polskiego

          Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy 6c omawiali utwory dramatyczne min. Balladyna J.Słowackiego, Zemsta A. Fredry. Poznawali zagadnienia związane z teatrem, pracą aktora,środkami wyrazu w sztuce teatralnej. Po części teoretycznej nastąpiło zadanie praktyczne. Uczniowie w grupach przygotowali inscenizację fragmentu wybranego utworu dramatycznego. Opracowali zadania do wykonania, przydział ról, scenografię , kostiumy, muzykę . Odbywały się próby przedstawienia, nauka tekstu.  Wreszcie mogliśmy podziwiać efekty pracy. Były to piękne , pomysłowe inscenizacje, wykonane z wielką starannością i zaangażowaniem. Będziemy oceniać przedstawienia i ich twórców na lekcji języka polskiego. Na pewno warto było przekonać się ,że nie tak łatwo być aktorem, choć wielu uczniów odkryło swoje nieznane dotąd talenty.

          Beata Kubicka

          PLANETA ENERGII

          Uczniowie klasy IIIb wzięli udział w ogólnopolskiej  akcji edukacyjnej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka skierowanej do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Uczestnicząc w sześciogodzinnym  projekcie odbyły podróż po niezwykłym świecie energii elektrycznej.  W ramach programu dzieci dowiedziały się czym jest i skąd bierze się prąd oraz jakie są jego podstawowe źródła. Poznały także zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych, oszczędnego korzystania z urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych i podczas burzy oraz w przypadku porażenia prądem. Nauczyły się  jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska należy z niego korzystać. Ponadto na stronie internetowej  programu rozwiązywały quizy, łamigłówki, układały puzzle i grały w gry edukacyjne. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w realizacji projektu. Cała przygoda po Planecie Energii była trudnym, ale bardzo interesującym i edukacyjnym wyzwaniem.

           

          The Elf on the Shelf - konkurs

          05.01.2016 Pragnę podziękować wszystkim uczniom za udział w konkursie z j.angielskiego The Elf on the Shelf, w szczególności chciałabym pogratulować zwycięzcom.
          1st place - Gabriela Książek
          2nd place - Joanna Sudoł
          3rd places - Karolina Trawińska, Kornelia Ślęzak and Tomasz Tymiński
          W konkursie uczniowie mieli za zadanie wykonać własnego elfa, dostosowanego do swojej rodziny oraz opisać go w języku angielskim.

           

          Warsztaty dla rodziców.

          17 listopada odbyły się warsztaty dla rodziców klas pierwszych i czwartych. Naszymi gośćmi były: pani Lidia Małobęcka -Puka- pedagog, terapeuta Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i Powiatowego Centrum Rodziny w Tarnobrzegu oraz pani Ewa Monika Szczepan- pedagog, logopeda w Poradni Psycholigiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie. Rodzice uczniów klas pierwszych zostali zapoznani z tematem " Wspieranie rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego dziecka w młodszym wieku szkolnym".

          Rodzice otrzymali wiele cennych informacji nt. prawidłowego rozwoju dziecka i jego szczęśliwego dzieciństwa. Rodzice uczniów klas czwartych uczestniczyli w warsztatach : "Od czego zależą powodzenia szkolne dzieci" czyli jakie są czynniki wpływające na rozwój uzdolnień dzieci; symptomy trudności w nauce; syndrom nieadekwatnych osiagnięć oraz otrzymali wachlarz sposobów i możliwości pomocy dzieciom. Najważniejsze w życiu naszych dzieci jest to by były szczęśliwe- dzięki doświadczeniu fachowców możemy to spełnić. Dziękujemy rodzicom uczestniczącym w warsztatach- widać, że bardzo kochacie swoje dzieci i bardzo zależy Wam na ich rozwoju.

           

          Książki naszych marzeń

          Nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego pt. „Książki naszych marzeń”, którego celem jest popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa. Po konsultacjach w środowisku szkolnym przygotowana została lista książek, które wzbogacą księgozbiór biblioteki szkolnej. Przy wyborze literatury brane były pod uwagę zainteresowania czytelnicze dzieci i sugestie nauczycieli oraz rodziców. W listopadzie 2015 otrzymaliśmy już zamówione, pięknie wydane książki. Są to książki z literatury pięknej, którymi uczniowie są autentycznie zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.

          Podstawowym rezultatem programu „Książki naszych marzeń”, ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało, muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu. W ramach programu „Książki naszych marzeń” członkowie Kółka Czytelniczego pod kierunkiem Pani Romany Chejzdral przygotowali inscenizację o bohaterach literackich pt. „Pippi i inni”, która ma dodatkowo zachęcić do czytania uczniów naszej szkoły. Występ, ze scenografią przygotowaną przez uczestników Kółka Plastycznego, którego opiekunem jest Pani Barbara Czajkowska, cieszył się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych czytelników, a dodatkową atrakcją były literackie zagadki, w których widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat książek i literatury.

          Zapraszamy wszystkich  uczniów do biblioteki i  skorzystania z nowości czytelniczych.

           

          WIECZORNICA KU CZCI PATRONA

          19 listopada społeczność uczniowska nasze szkoły uczciła 99 rocznicę śmierci swojego patrona – Henryka Sienkiewicza. Tym razem zaszczyt przygotowania uroczystości przypadł w udziale klasom trzecim. Trzeciaki stanęły na wysokości zadania i o godz.16.30 zaprezentowali przygotowany przez siebie program. Zgromadzeni goście – dyrekcja szkoły, przedstawiciele grona pedagogicznego, delegacje klas i licznie przybyli rodzice – mogli obejrzeć wieczorne widowisko.

          Na wstępie prezentacja multimedialna oprawiona czytanym przez uczniów tekstem   przybliżyła życiorys Henryka Sienkiewicza.    W dalsze części wieszcza  uczczono słowami wierszy. Fragmentem wieczornicy , który wzbudził  żywą reakcję widowni było wykonanie przez  Emila Trelę piosenki z filmu ,,Pan Wołodyjowski”. Barwną częścią wieczornicy była prezentacja postaci z książek wielkiego wieszcza. Podziwiano Kmicica, Małego Rycerza, piękną Helenę, Janka Muzykanta, Stasia Tarkowskiego, śliczną Nell, Zagłobę, Skrzetuskiego i Zbyszka z Bogdańca. Na zakończenie  wieczornicy dzieci przedstawiły ciekawostki związane z pisarzem i ekranizacją jego dzieł. Wieczornicę zakończyła pani dyrektor Ewa Markowicz Zając wyrażając podziękowania  jej organizatorom.

           

          MAGICZNE MIEJSCE

          26 listopada uczniowie z klasy III b wraz z nauczycielkami odwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Już od samego wejścia zachwycił dzieci ogrom świateł i kolorów. Najpierw zostały oprowadzone przez przewodnika, który przekazał informacje na temat genezy zakładu i muzeum. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach choinki ozdobione w różnych stylach: amerykańskim, wiktoriańskim, norweskim, francuskim i staropolskim.

          Ich urodę podkreślały odpowiednio zaaranżowane wnętrza. Następnie zobaczyły pokaz dmuchania, malowania i zdobienia bombek.  Wizytę zakończyły warsztaty, podczas których dzieci samodzielnie zdobiły przygotowane bombki, które potem zabrały ze sobą na pamiątkę.  Dużą atrakcją, która sprawiła dzieciom wielką frajdę i radość, było także wybieranie i kupowanie bombek w firmowym sklepie. Wszyscy zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Warto zobaczyć to magiczne miejsce.

           

          25.11.-DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

           MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA ustanowiony został w 2002 roku w 100 rocznicę powstania  tej pluszowej, uwielbianej przez wszystkich zabawki.W tym roku uczniowie naszej szkoły , również postanowili świętować ten dzień.Odbył się konkurs rysunkowy pt."Miś", klasa IIa przygotowała specjalnie na ten dzień przedstawienie i każdy przyniósł do szkoły swojego ulubionego misia.

           

          Kotylion i flaga- czyli krótka lekcja patriotyzmu w klasach pierwszych.

          10 listopada 2015r. klasy pierwsze wykonały biało-czerwone kotyliony i flagi. Poznały symbole narodowe, wspólnie śpiewały piosenki patriotyczne oraz recytowały wiersz Władysława Bełzy " Katechizm Polskiego Dziecka".Uczniowie z dumą i radością prezentowali swoje prace, ucząc się miłości do ojczyzny.

           

          Święto Niepodległości

          W dniu 10 listopada 2015r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodledłości. Na wstępie  głos zabrała dyrektor szkoły mgr Ewa Markowicz-Zając, nawiązując  w krótkim przemówieniu do tematyki  obchodzonej uroczystości.Następnie zgromadzeni uczniowie i nauczyciele obejrzeli inscenizację  patriotyczną  przedstawiającą  ważne  wydarzenia  w historii  Polski  związane  z  utratą  niepodległości ,niewolą   i wreszcie odzyskaniem wolności przez naszą ojczyznę.

          Minispektakl w  wykonaniu uczniów z  klas piątych,szóstych i trzecich uzupełniła prezentacja slajdów, zdjęć i filmów archiwalnych związanych z odradzaniem się polskiej państwowości oraz postacią marszałka Józefa Piłsudskiego.Uczestnikom apelu szczególnie spodobały się pieśni legionowe w wykonaniu  młodych solistów oraz chóru szkolnego.    Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w uroczystości, pogłębiając w duchu patrotyzmu wiedzę o historii ojczystego kraju.

           

          WIZYTA W PIEKARNI

          Piekarnia ,,Chlebuś” to miejsce , które od ponad 50 lat wpisało się w historię naszego miasta. Założyciel i jej właściciel p.Stefan Buś to charyzmatyczna postać i zasłużony dla naszego środowiska człowiek. Korzystając z jego uprzejmości uczniowie naszej szkoły wielokrotnie odwiedzali piekarnię. Tym razem na wycieczkę  w dniu 12 października udała się klasa III c.  

          Celem wycieczki było poznanie sposobu wypieku chleba, oraz  zapoznanie się z pracą piekarza. W ramach bloku tematycznego  ,, Od ziarna do chleba '' i przygotowania do wycieczki uczniowie czytali wiersze o chlebie, teksty dotyczące dawnego sposobu wypieku chleba, poznali historię wypieku chleba.

          Czytali przysłowia dotyczące chleba. Zapoznali się z dawnymi wierzeniami związanymi z chlebem i nauczyli się jego poszanowania. W piekarni przywitał nas właściciel i zaprosił do środka. Oprowadził uczniów po swoim zakładzie produkcyjnym.  Bardzo ciekawie omówił sposób wypieku chleba, pokazując cały proces produkcji. Dzieci zapoznały się ze składnikami niezbędnymi do wypieków, zobaczyły technologię wyrabiania ciasta i proces pieczenia.  Wysłuchały wielu ciekawostek związanych z historią piekarni. Zadawały wiele pytań, na które z ogromną cierpliwością odpowiadał p.Buś. Na zakończenie pobytu wszyscy uczestnicy wycieczki mieli możność skosztować słodkich wypieków, którymi zostali poczęstowani przez hojnego właściciela. Składamy serdeczne podziękowania p.Stefanowi Busiowi za gościnność, poświęcony czas i niezwykłą serdeczność.

           

          Konkurs czytelniczy dla uczniów klas 4-6

          Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs czytelniczy dla uczniów klas 4-6

          Napisz opowiadanie, które będzie rozwinięciem  jednego z poniższych zdań:

          1. Nie sądziłam/łem, że książka , którą ostatnio przeczytałam/łem, tak bardzo wpłynie na moje życie.

          2. Nie spodziewałam/em się, że książka, którą ostatnio przeczytałam/łem, wzbudzi we mnie takie emocje.

          • Tematyka opowiadania jest dowolna.
          • Opowiadanie może być zabawne, fantastyczne, sensacyjne, zaskakujące.
          • Przy ocenie bierzemy pod uwagę: pomysł, interesujące zdarzenia, bohaterów, barwne opisy, błędy językowe.
          • Opowiadania prosimy wysłać w formie elektronicznej:
          • Uczniowie, którzy zdobędą najwięcej punktów, otrzymają nagrody książkowe.
          • Termin nadsyłania prac do 20 listopada 2015r.

           

          Biblioteki szkolne rządzą!

          W tym roku w dniu 26 października 2015r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Biblioteki szkolne rządzą”. Celem tej akcji było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole; zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych; przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów. To okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli i rodziców działaniami biblioteki i podzielić się wspólnie swoimi pomysłami.

          Pamiętaj, że:

          W bibliotece:

          • chętnie cię widzimy
          • nie stawiamy stopni
          • do niczego nie zmuszamy

           W bibliotece możesz:

          • wybierać i wypożyczać książki
          • czytać czasopisma
          • wyszukiwać informacje
          • myśleć
          • mieć spokój
          • uśmiechać się                                                                    

          Zapraszamy do biblioteki szkolnej Nauczyciele bibliotekarze

           

          PASOWANIE NA UCZNIA

          Bardzo ważnym momentem w życiu każdego małego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia.To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole dnia14 pażdziernika 2015 roku. W tym roku szkolnym ślubowanie składały cztery klasy pierwsze.Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i deklamacji.

          Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniami, które musiały wykonać przed pasowniem.Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły rozpoczęło się ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po przyrzeczeniu kolejno klasami uczniowie zostali pasowani przez panią dyrektorn Ewę Markowicz-Zając.
          Z rąk swoich pań wychowawczyń otrzymali pamiątkowe dyplomy, a w klasach czekały niespodzianki przygotowane przez rodziców.

          Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce.

           

          JAK POWSTAJĄ MROŻONKI ?

          Na to pytanie uczniowie klasy IIa i IIb znaleźli odpowiedź w zakładzie Produkcyjno-Usługowym CMOL-FRUT Stefan Wrzask w Cmolesie.Dzieci zobaczyły całą linie produkcyjną mrożonek. Dzisiaj były to wiśnie , maliny i truskawki.Zakład Cmol - Frut  należy do zakładów produkujących zdrową i tanią żywność.Na koniec wycieczki na uczniów czekał olbrzymi kosz cukierków !

           

          Z wizytą w regionalnej Telewizji Rzeszów.

          Klasy II a i II b wybrały  się 23 października  na wycieczkę do regionalnej Telewizji Rzeszów. Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od obejrzenia reżyserki, pomieszczeń montażu i emisji. Tam mogli przyjrzeć się urządzeniom, dzięki którym obraz i dźwięk trafiają do naszych odbiorników. Największą radość sprawiła uczniom wizyta w studiu, z którego codziennie o godzinie 18:30 nadawane są Aktualności i Pogoda.

          Uczniowie mogli przez chwilę wczuć się w rolę dziennikarzy. Przekonali się, dlaczego prezenterzy pogody nigdy nie wkładają niebieskich ubrań i gdzie tak naprawdę znajduje się mapa pogody. Następnie grupa została zaprowadzona do pomieszczeń archiwum, gdzie dzieci usłyszały wiele ciekawych i zabawnych historii związanych z emitowanymi na wizji materiałami. Na koniec dzieci obejrzały film o Bieszczadach. To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.
           

           Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych 26 października 2015

          Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły w  dniu 26 października 2015r (poniedziałek) do odwiedzenia biblioteki szkolnej w dniu Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

          Kto wymyślił takie święto?

          W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października, który w tym roku wypada w dniu 26 października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

          Poniżej przedstawiamy program obchodów w naszej bibliotece:

          • Odwiedź tego dnia bibliotekę i potwierdź swoja obecność podpisem, być może tego dnia padnie rekord odwiedzin w bibliotece.
          • Wybierz się w wirtualną podróż do bibliotek  świata.
          • Rozwiąż krzyżówki  multimedialne.
          • Sprawdź swoją wiedzę w wykreślance bohaterów literackich.
          • Weź udział w ankiecie na ulubionego bohatera literackiego.
          • Wybierz coś dla siebie w kiermaszu taniej książki.
          • Wybierz coś dla siebie na kiermaszu starej książki za 1 zł.
          • Wyraź swoje życzenia dla biblioteki oraz skieruj do niej swoje prośby.
          • Posłuchaj utworów- znani aktorzy czytają dzieciom.
          • Napisz do nas:  e-mail: bibliotekasp2nowadeba@interia.pl i przedstaw w najciekawszy sposób, która książka wzbudziła w Tobie najwięcej emocji; autorzy najciekawszych wypowiedzi zostaną nagrodzeni.

                                                                                   Zapraszają  nauczyciele  bibliotekarze

                 

          Bezpieczna droga do szkoły.

          W naszej szkole 7.10.2015r. odbyły się pogadanki ze stróżami prawa- panią Agnieszką Janowską /Straż Miejska/ i panem Michałem Szczyptą / Komenda Policji w Nowej Dębie/. Opowiadali oni o bezpiecznej drodze do szkoły, przestrzegali przed niebezpieczeństwami czyhającymi na młodych ludzi.Uczniowie otrzymali wiele cennych porad nt. bezpieczeństwa na drodze.

          Dodatkowo dzieciaki oglądały ciekawy filmik na którym Filip- bohater spotu- przestrzegał młodych ludzi przed niebezpieczeństwami. Uczniowie klas pierwszych otrzymali gadżety- odblaskowe opaski i znaczki w kształcie serca oraz plan lekcji.Mamy nadzieję,że nasi uczniowi wykorzystają cenne informacje i prezenty. dziękujemy pani Agnieszce i panu Michałowi.

           

          Ognisko klasowe III a

          Było piękne, słoneczne, jesienne popołudnie. Urządziliśmy sobie ognisko klasowe w otoczeniu świetlicy szkolnej. Pomogli nam oczywiście nasi rodzice i wychowawczyni. Bawiliśmy się wspaniale. Zabraliśmy ze sobą przybory sportowe - piłki, rakietki do ping-ponga, skakanki, itp.Nie chciało nam się wracać do domu! A kiełbaski były...MNIAM!!! :-)

           

          Konkurs wiedzy o baśniach i bajkach rozstrzygnięty!

          W konkursie wiedzy o baśniach i bajkach pt. „Od baśni do bajki” wzięło udział 7 uczniów z naszej szkoły. W wyznaczonym terminie 08.10 2015r. w bibliotece szkolnej milośnicy baśni i bajek rozwiązywali test składający się z 20 zadań różnego typu. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą ze znajomości  baśni H.Ch. Andersena, Ch. Perraulta, J. i W. Grimmów, bajek A. Mickiewicza i I. Krasickiego, a także życiorysu autorów (okres w jakim tworzyli, narodowość, tytuły utworów) i terminów: baśń, bajka. Zwycięzcy konkursu: Michał Trela, Patrycja Zollner i Julia Jadach otrzymali nagrody książkowe.Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy.

          Wycieczka do Ostrowa Tuszowskiego

          W dniu 08.10.2015 klasy 5a i 6b wybrały się na wycieczkę do Ostrów Tuszowskich. Wzieliśmy udział w zajęciach w Centrum Ekologiczno-Przyrodniczym Puszcza Sandomierska, na których mogliśmy obejrzeć i usłyszeć wiele informacji na temat flory i fauny w naszym regionie. Obejrzeliśmy wystawę prac ekologicznych (zrobionych ze śmieci dzieł sztuki). Następnie mieliśmy wspólne klasowe ognisko. Na koniec wszyscy wybraliśmy się na szlak turystyczny po terenie Ostrów Tuszowskich. Udało nam się zdobyć Złotą Górę (250 m npm), Wycieczka zakończyła się u stóp cudownego źródełka. Ciekawe jakich cudownych wyników w szkole możemy się teraz spodziewać po naszych uczniach.

           

          Sport - Indywidualne biegi przełajowe

          7 października b.r. reprezentacja naszej szkoły w składzie:

          Weronika Buras, Zuzanna Milczanowska, Daria Siwiec, Miłosz Baran, Wojciech Kopeć, Wiktor Kozioł, Wiktor Płaza i Marcin Staszczak, wzięła udział w indywidualnych biegach przełajowych na szczeblu powiatowym w Krawcach.

          Awans do zawodów wojewódzkich w doskonałym stylu wywalczyły uczennice: Zuzanna Milczanowska - I miejsce oraz Weronika Buras – IV miejsce w biegu na 500 m dziewcząt.   

          Sport - Indywidualna lekkoatletyka

          24 września 2015 r. na stadionie SOSiR w Nowej Dębie odbyły się zawody powiatowe w indywidualnej LA. W wyniku rywalizacji awans do zawodów wojewódzkich uzyskali następujący uczniowie naszej szkoły:

          - bieg na 60 m dziewcząt: Daria Siwiec, - bieg na 60 m chłopców: Patryk Dudziak, Kacper Konefał, - rzut piłeczką palantową dziewcząt: Emilia Durlak, Gabriela Zalińska, - rzut piłeczką palantową chłopców: Jakub Guściora, Rafał Kopeć, Kacper Majewski, - skok w dal dziewcząt: Julia Czerwiec, - bieg na 600 m dziewcząt: Sabina Siekierka.

          W/w uczniowie reprezentowali naszą szkołę podczas zawodów wojewódzkich, które odbyły się 29 września br. Wśród startujących najlepiej wypadł uczeń klasy 6a – Rafał Kopeć, który wynikiem 45 m w rzucie piłeczką palantową, uplasował się na 10 pozycji spośród ok. 50 startujących w tej dyscyplinie.

           

          Zdrowe drugie śniadanie

          07.10.2015 Na godzinie wychowawczej klasa 5 a rozmawiała na temat roli drugiego śniadania. Wspólnie określiliśmy jakie produkty powinny się znajdować by śniadanie było pożywne i zdrowe, oraz dawało dużo sił do pracy w szkole. Na koniec razem wykonaliśmy i zjedliśmy zdrowe drugie śniadanie. Więcej pomysłów na zdrowe, smaczne i "uśmiechnięte" drugie śniadanie do obejrzenia w albumie fotograficznym.

          Czas na zdrowie

          W ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie w roku szkolnym 2015/2016, uczniowie klasy integracyjnej 3b wraz z wychowawczynią i rodzicami postanowili, kontynuować akcję pod hasłem: „Środa - dniem zdrowego jedzenia”. O zasadach zdrowego odżywiania uczniowie  wiedzą już dużo. Z tej okazji w każdą środę przynoszą zdrowe śniadania. W pożywnych kanapkach z wieloziarnistego pieczywa jest sałata, papryka, pomidory, rzodkiewki, sery. Do picia dzieci przynoszą wodę i soki owocowe. W tym dniu nie jedzą słodyczy. Wspólnie przypomniały opracowany klasowy kodeks prawidłowego żywienia, aktywnie uczestniczyły w lekcji o zdrowych produktach zbożowych, wykonały zdrową sałatkę wielowarzywną i gazetkę promującą zdrowy styl życia. Aktywnie uczestniczą w zajęciach na basenie i lekcjach wychowania fizycznego. Wiedzą, że zdrowe produkty dają im energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dzięki takim akcjom chcemy poprawiać żywieniowe przyzwyczajenia dzieci oraz zwiększać ich świadomość w zakresie zdrowego i prawidłowego rozwoju.

           

          OGNISKO klas 4a i 4b

          28 września 2015 r. uczniowie z klas 4a i 4b z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do leśniczówki w Budzie Stalowskiej. Na  miejscu spotkaliśmy pana leśniczego, który przywitał nas serdecznie i zaprosił na niezwykłą lekcję przyrody. Pogoda była sprzyjająca , świeciło słońce i mogliśmy rozpocząć jesienny spacer. Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach, niebezpieczeństwie pożarów i sposobach ich zapobiegania. Pan leśniczy pokazał nam ciekawe miejsca przyrody i bardzo interesująco opowiadał o różnych gatunkach drzew, ptakach i zwierzętach żyjących w naszych lasach. Niektórzy mieli szczęście i  znaleźli piękne okazy borowików. Po spacerze udaliśmy się na polankę,na której przygotowane było ognisko i piekliśmy kiełbaski. Pan leśniczy przygotował dla nas niespodzianki. Pokazywał znalezione w lesie poroże sarny, daniela , jelenia oraz różnorodne owady. Wszyscy słuchaliśmy z zainteresowaniem opowieści, odpowiadaliśmy na pytania i odgadywaliśmy zagadki. Na końcu zebraliśmy owoce, które miały być karmą dla zwierząt. Podziękowaliśmy panu leśniczemu za wspaniałą lekcję przyrody i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. To była nasza pierwsza wspólna wycieczka w klasie czwartej.

          M.Trawińska, B.Kubicka   

           

          Rozpoczęcie roku szkolnego

          Dnia 1 września 2015 r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2015/2016. Na uroczystości obecni byli: przedstawiciele Rady Rodziców, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice. Po powitaniu przybyłych gości i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor Ewa Markowicz - Zając, która szczególnie ciepło powitała uczniów klas pierwszych i ich rodziców. Następnie przedstawiła w skrócie terminarz rozpoczynajacego się roku szkolnego oraz życzyła wszystkim uczniom wytrwałości i sukcesów w nauce. Po krótkiej części artystycznej uczniowie udali się do klas na spotkania ze swoimi wychowawcami.