- Program Aktywna Tablica w naszej szkole
- WYKAZ stron internetowych przydatnych przy tworzeniu zajęć z wykorzystaniem TIK
- Biologia - klasa 5 - Komórka roślinna. Inne rodzaje komórek - M. Jabłońska
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - M. Kobylarz
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Niziny Mazowieckiej - M. Kobylarz
- J. niemiecki - klasa 3 - Ostern - R. Gaweł
- J. polski - klasa 4 - Mikołajek - autorski cykl lekcji w Genially - B. Kubicka
- J. polski - klasa 7 - Geneza utworu H. Sienkiewicza Krzyżacy - M. Trawińska
- Matematyka - autorskie zestawy ćwiczeń interaktywnych, Escape room ' ów, turniej na platformie Kahoot - I. Gadomska
- Rewalidacja - uczeń ze spektrum autyzmu - klasa 6 - A. Czerwiec
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 2 - E. Flis
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 3 - E. Flis
- Rewalidacja - ćwiczenia z zakresu zaburzeń mowy - klasa 2 - E. Flis
Konspekt zajęć z biologii
Klasa 5
autor: Monika Jabłońska
TEMAT: Komórka roślinna. Inne rodzaje komórek.
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ
Poznanie budowy komórki roślinnej i bakteryjnej oraz funkcji ich składników.
METODY I FORMY PRACY
Metody pracy: obserwacja środków dydaktycznych zastępczych - projekcje filmów, pokaz prezentacji multimedialnej, pogadanka, wykład
Formy pracy: praca zbiorowa, praca indywidualnaŚRODKI DYDAKTYCZNE
Laptop, projektor
Prezentacja nauczyciela w Power Point
Aplikacje: LearningApps, Wordwall
Platforma zpe.gov.pl, filmy na youtube.comPRZEBIEG ZAJĘĆ
AKTYWNOŚĆ NR 1
Obserwacja komórek roślinnych.
Czas trwania
7 minut
Opis aktywności
1. Obejrzenie filmu prezentującego komórki roślinne widziane pod mikroskopem. https://www.youtube.com/watch?v=C5nAg31efbk
2. Analiza slajdu z prezentacji nauczyciela przedstawiającego różnice w budowie komórki roślinnej i zwierzęcej.AKTYWNOŚĆ NR 2
Charakterystyczne cechy budowy komórki roślinnej
Czas trwania
7 minut
Opis aktywności
Wspólne omówienie oglądanego filmu i slajdu:
a) nazwanie obserwowanych na filmie organelli w komórkach roślinnych,
b) wskazanie różnic w budowie komórki roślinnej i zwierzęcej,
c) zwrócenie uwagi na różnice dotyczące wakuoli.AKTYWNOŚĆ NR 3
Komórka roślinna i komórka bakteryjna.
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
1. Uzupełnienie wiadomości dotyczących budowy i funkcji poznanych struktur w komórkach roślinnych w oparciu o prezentację nauczyciela i filmiki na youtube.com:
a) chloroplasty https://www.youtube.com/watch?v=8zW8jUeDic4
b) ściana komórkowa i wakuola
c) różne kształty komórek roślinnych
2. Omówienie budowy komórki bakteryjnej
a) rozróżnienie komórek jądrowych i bezjądrowych
b) projekcja filmu o bakteriach (od 8:19 do 8:54) https://www.youtube.com/watch?v=yU6au7hE00M&t=382sAKTYWNOŚĆ NR 4
Ćwiczenia interaktywne dla uczniów.
Czas trwania
10 minut
Opis aktywności
Wspólne rozwiązywanie ćwiczeń interaktywnych z wykorzystaniem aplikacji internetowych:
1. Budowa komórki roślinnej https://wordwall.net/pl/resource/23625284/biologia/kom%c3%b3rka-ro%c5%9blinna
2. Budowa komórki bakteryjnej https://wordwall.net/pl/resource/5841617/kom%C3%B3rka-bakteryjna
3. Funkcje organelli https://learningapps.org/display?v=p40pcujyc21
4. Komórka https://zpe.gov.pl/a/komorkowa-budowa-organizmow/D14lniI3r
(zad. 1,2,3,4,6)PODSUMOWANIE LEKCJI
1. Ocena za aktywność.
2. Zadanie pracy domowej.