• Wydarzenia 2015/2016

        • Certyfikat "Biblioteka na medal"

             Miło nam poinformować, że nasza biblioteka szkolna dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online” http://biblioteki-szkolne.blogspot.com . A w dowód naszej działalności w roku szkolnym 2015/2016 otrzymaliśmy certyfikat "Biblioteka na medal"  R. Chejzdral

          Kiermasz podręczników używanych w bibliotece szkolnej

           

           

           

           

          Książki marzeń naszych Rodziców i Dziadków.

              W maju 2016 roku  w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę pt . „Książki marzeń naszych rodziców i dziadków” w nawiązaniu do programu „Książki naszych marzeń”, do którego przystąpiła nasza szkoła. Dzięki dofinansowaniu, w ramach programu, zakupiliśmy do biblioteki nowości wydawnicze na kwotę 2712,50. Na wystawie wyeksponowane zostały książki dostępne w naszej bibliotece, które mogli czytać rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Była to okazja do porównania jakie były zainteresowania czytelnicze w przeszłości i obecnie.

          Romana Chejzdral

           

           

          Wyróżnienie dla Olgi Tomczyk w konkursie Fundusze Europejskie- zaprojektuj swoją przyszłość

             Olga Tomczyk z Kl. 6b została wyróżniona w konkursie promującym unijne inwestycje na Podkarpaciu zorganizowanym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Uczennica naszej szkoły narysowała komiks , w którym przestawiła, jak fundusze europejskie mogą wpłynąć na życie człowieka i rozwój naszego regionu.

                 Olga przedstawiła w swojej pracy wizję przyszłości, w której naukowiec w nowoczesnym laboratorium w Nowej Dębie odkrywa skuteczny lek na raka.

             Praca Olgi została wyróżniona spośród 1561 zgłoszonych komiksów, w których należało pokazać, jak projekty finansowane przez Unię Europejską rozwinęły województwo podkarpackie. Uroczysta gala, ogłoszenie nazwisk zwycięzców i wręczenie nagród odbyła się  w piątek, 13 maja 2016r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

          Romana Chejzdral; Barbara Czajkowska

           

           

           

          List do Rodziców w sprawie czytania.

          "Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji."

                                 Jim Trelease

              Szanowni Państwo,

          Wszyscy uczniowie naszej szkoły już od pierwszej klasy stają się czytelnikami biblioteki szkolnej. Każde dziecko może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. Dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki, same podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Przy wyborze książki mogą zawsze liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza. Pamiętajmy jednak, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal.

          Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Zwracajmy jednak uwagę na to, czy dziecko oddaje książkę dopiero po przeczytaniu. Nieważne, czy to będzie po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Chcemy w ten sposób zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczenia „kto więcej” i oddają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką i nie rozwija potrzeby czytania.

          Czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie  z internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania. Pracownia Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece to miejsce, w którym uczniowie mają możliwość korzystania  z najnowszych źródeł informacji multimedialnej.

          Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dobrze lubi czytać na głos rodzicom. Rodzic może słuchać czytania dziecka, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. 10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy. W książkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo „wciągać” dziecko do czytania. Jak to robić? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo sami). Potem może to być cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już próbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona Państwo. Nawet nie zauważycie, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu.

          Liczymy  na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

          Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” podaje:

          10 PRZKAZAŃ DLA RODZICÓW,

          KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECI CZYTAŁY

          1. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej.

          2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.

          3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów.

          4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.

          5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.

          6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze.

          7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy, krzyżówki.

          8. Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.

          9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie.

          10. Pamiętaj - szkoła ci pomoże.

          10 POWODÓW,

          DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI

          1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.

          2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?

          3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.

          4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.

          5. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.

          6. Słuchanie bajek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym głosem jest niezastąpiona.

          7. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.

          8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.

          9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.

          10. Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić.

                                                                           

             Zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej, a także do zapoznania się ze stroną Fundacji:

           http://www.rodzinneczytanie.pl/,

          http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/ 

          gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania.

              Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2015/2016 do realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń” i otrzymała pieniądze, za które zostały zakupione nowości książkowe. Obecnie przystąpiliśmy do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dotyczącego dofinansowania w latach 2016 – 2020 w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

                                                                                                                                           Romana Chejzdral

           

          Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza w bibliotece szkolnej.

           

              W czwartek 05.05.2016r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy 170 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły, Henryka Sienkiewicza.  Była to okazja do zapoznania  naszych uczniów z twórczością pisarza i najważniejszymi faktami z jego życia. Zorganizowano wystawkę książek Henryka Sienkiewicza, albumów poświęconych ekranizacji  jego powieści i książek biograficznych dostępnych w bibliotece szkolnej.

                                                                                                                                         Romana Chejzdral

           

          Fundusze Europejskie- zaprojektuj swoja przyszłość.

           

               Uczniowie naszej szkoly wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.Przedmiotem konkursu jest wykonanie komiksu na temat projektów z funduszy unijnych realizowanych w Nowej Dębie. Ogłoszenie wyników pod koniec maja 2016 r.                                                                     

                                                                                                                                                                      Romana Chejzdral

          Barbara Czajkowska

           

           Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2016 w bibliotece szkolnej.

             Jak co roku 23 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w czwartek 21.04.2016r. w  bibliotece szkolnej przygotowaliśmy wiele czytelniczych atrakcji dla uczniów. Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy spotkaniem otwartym dla czytelników, w czasie którego odbyła się pogadanka na temat obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, prezentacja multimedialna „Dzieje Książki”, zapoznanie uczniów ze stroną internetową  „Legalna Kultura”.

          Ponadto uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim ”Ilustracje do ulubionej książki”, natomiast uczniowie starsi, z klas 4-6 w konkursie „Zabawne tytuły”, który polegał na uporządkowaniu tytułów i dopisaniu nazwisk autorów, a zwycięzcy otrzymali zakładki do książek ufundowane przez współpracujące z biblioteką wydawnictwo książek. Chińskie przysłowie mówi, że „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”, więc czytelnicy naszej biblioteki  przygotowali ogród cytatów. W Ogrodzie Biblioteki uczniowie wykonali papierowe  kwiaty i zapisali na nim ulubiony cytat, tak powstał bukiet, który ozdobił regał z książkami i będzie przypominał złote myśli o książce i czytaniu.

                                                                                                            

          Romana Chejzdral

           

           

           

           

          Prace uczniów naszej szkoły przygotowane na konkurs z okazji: „23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI”

           

           

           

           Międzynrodowy Dzień Książki dla Dzieci.

          Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Święto ustanowiono w 1967r. aby zwrócić uwagę na młodego czytelnika, a także by promować tworzoną dla niego literaturę i grafikę. Co roku inny kraj odpowiada za przygotowanie plakatu oraz napisanie listu do dzieci całego świata. W roku 2016 organizatorem jest Brazylia. Na całym świecie, a szczególnie w Europie, w tym dniu organizowane są wystawy, promocje, spotkania autorskie oraz konkursy poświęcone literaturze dziecięcej.

              Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej nasi czytelnicy słuchali baśni w wersji audio czytanych przez znanych aktorów, uzupełniali kolorowanki z bohaterami książek dla dzieci i układali puzzle z bohaterką książki pt. Martynka.

             Dzień ten ma na celu zarówno na świecie jak i w naszej szkole rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych.

                                                                                                                       Romana Chejzdral

           
           
           
           
           

          Uczniowie klas drugich odwiedzili bibliotekę szkolną.

                 W środę 30 marca 2016r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie z klas 2. Była to okazja, aby przypomnieć sobie zasady zachowania się w bibliotece i „życzeń książki” na temat jej poszanowania. Następnie w związku z rocznicą urodzin H. Ch. Andersena (2 kwietnia) każde dziecko wypożyczyło do samodzielnego czytania  baśnie Andersena.

                                                                                                                                                                        Romana Chejzdral

           

           

          Wiosna wierszem się zaczyna. Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej

          "Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej, a potem - do dzieł pisarzy współczesnych"                                                                                                                                 Jan Brzechwa

             Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r. Jego celem jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale i u nas w bibliotece szkolnej pojawiła się inicjatywa uhonorowania tego dnia. Ktoś zastanowi się: „Czy tylko w jednym dniu w rokumamy kochać poetów i poezję?”  Na pewno nie, ale to miły zwyczaj połączony z rozpoczęciem wiosny kalendarzowej. Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach poświęconych wierszom znanych poetów. Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci do czytania wierszy i zwrócenie  uwagi na piękno słowa poetyckiego.

          Romana Chejzdral

           

          Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych.

             W dniu 08.03. 2016 r. w bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klas pierwszych „Nasza biblioteka” połączona z pasowaniem na czytelnika. Pierwszoklasiści zostali zapoznani zostali z regulaminem i zasadami wypożyczania książek przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej. Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i przestrzegać regulaminu biblioteki. Na zakończenie uczniowie wypożyczyli lektury szkolne dla uczniów klas pierwszych.Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.                                                                              Romana Chejzdral


          .

           

           

          "Dlaczego bohater ksiażki zyje w Twojej głowie?"- wykład Pani dr Małgorzaty Makowskiej

              W dniu 03.02. 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie odbyło się spotkanie z  panią dr Małgorzatą Makowska, która podzieliła się z uczniami rozważaniami na temat "Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?".

              Spotkanie odbyło się w ramach wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, które systematycznie prowadzi w różnych formach, biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej nr 2.  Pani dr Małgorzata Makowska z Państwowej Wyższej  Szkoły Zawodowej  w Sandomierzu, jest biologiem i nauczycielem języka angielskiego, a przede wszystkim miłośnikiem książek i zapalonym czytelnikiem. W swoim wykładzie podkreślała jak ważna w jej życiu jest literatura i świat bohaterów literackich. Na wstępie poprosiła, aby uczniowie zapamiętali jej przesłanie, że prawdziwie wartościową wiedzą jest ta, którą zdobywa się nie na siłę, tylko z przyjemnością, a takim sposobem zdobywania wiedzy jest czytanie książek. Przedstawiła w interesujący sposób, z punktu widzenia biologa, co się dzieje w głowie, kiedy człowiek czyta książki i czym dla człowieka i jego rozwoju jest czytanie. Podkreśliła, że z książek czerpiemy wiedzę i doświadczenie przeszłych pokoleń. Pani dr Małgorzata Makowska zwróciła uwagę, że czytelnik w dzisiejszym świecie jest zupełnie inną osobą niż kilkanaście lat temu, ponieważ może poznać książkę z wielu stron: może ją przeczytać, obejrzeć film, zagrać w grę komputerową, może dołączyć w Internecie do grupy ludzi, którym podobała się ta książka i dyskutować z nimi na jej temat, może kupować różne gadżety związane z treścią książki. Wówczas to książka zaczyna żyć jeszcze intensywniej w życiu czytelnika. Nawiązując do tytułu wykładu" Dlaczego bohater książki żyje w Twojej głowie?” Pani dr M. Makowska rozszyfrowała ten intrygujący tytuł, wskazując, że jeśli ktoś pisze dla czytelnika, to wkłada swoje myśli do naszej głowy, czyli sprawia że bohater żyje w naszej głowie. Dlatego często, jeśli coś czytamy, to czujemy, to co czują bohaterowie, często też, gdy czytamy to naśladujemy, co ci bohaterowie robią: śmiejemy się, płaczemy itd. dlatego, że możemy interpretować czyjeś emocje.  W dalszej części wykładu Pani dr Małgorzata Makowska podała przykłady książek, które wpłynęły na jej życie, wskazując jakie przesłanie było dla niej najważniejsze, czyli jak ważne jest rozwijanie swoich pasji, że wyobraźnia jest ogromnym darem dla człowieka , o szacunku i  o tym, aby być dobrym dla drugiego człowieka. Następnie wywiązała się dyskusja na temat ulubionych przez uczniów książek połączona z zadawaniem pytań prelegentce.

             Pani dr Małgorzata Makowska zachwyciła wszystkich poczuciem humoru, otwartością, a także ogromem pozytywnych emocji i wiedzy na temat czytelnictwa j książek, jakie przekazała słuchaczom.

                                                                                                                          Romana Chejzdral

           

          Pippi i inni" - przedstawienie w bibliotece.

             W ramach programu „Książki naszych marzeń”w grudniu 2015 i w styczniu 2016 członkowie Kółka Czytelniczego przygotowali inscenizację o bohaterach literackich pt. „Pippi i inni”, która ma  zachęcić uczniów naszej szkoły do czytania. Przedstawienia ze scenografią przygotowaną przez uczestników Kółka Plastycznego, cieszył się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych czytelników, a dodatkową atrakcją były literackie zagadki, w których widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat książek. Mamy nadzieję, że dzieci chętnie będą rozwijać swoje kompetencje i zainteresowania czytelnicze, a te zainspirują je do twórczego działania także w innych dziedzinach życia.

          Romana Chejzdral

           

          Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty

          "Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela."

          Johann Wolfgang Goethe

          Z przyjemnością informujemy, że w bibliotece szkolnej został rozstrzygnięty  konkurs czytelniczy na jeden z poniższych tematów: 

          1. Nie sądziłam, że książka , którą ostatnio przeczytałam, tak bardzo wpłynie na moje życie.

          2. Nie spodziewałam się, że książka, którą ostatnio przeczytałam, wzbudzi we mnie takie emocje.

          Nagrody książkowe otrzymały: Karolina Trawińska VI C, Kinga Franuszkiewicz IV C  i Julia Jadach IV C . Autorki wykazały się talentem i inwencją twórczą, opowiadania są ciekawe, przedstawiono w nich interesujące zdarzenia z elementami fantastyki, a nawet z wątkami sensacyjnymi. Podczas spotkania w bibliotece szkolnej uczennice przeczytały swoje prace i wymieniły się opiniami o  opowiadaniach.                                                                                                                                                     Romana Chejzdral

           

          l

           

          "Książki naszych marzeń" w bibliotece szkolnej

          Nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego pt. „Książki naszych marzeń”, którego celem jest popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa. Po konsultacjach w środowisku szkolnym przygotowana została lista książek, które wzbogacą księgozbiór biblioteki szkolnej. Przy wyborze literatury były brane pod uwagę zainteresowania czytelnicze dzieci i sugestie nauczycieli i rodziców. W listopadzie 2015 otrzymaliśmy już zamówione pięknie wydane książki. Są to książki, którymi uczniowie są autentycznie zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało, muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

                                                                                                                                                                                                    Romana Chejzdral

           

          Konkurs plastyczny na ilustrcję ulubionej ksiażki "Przyjaciele mojego dzieciństwa"

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym na ilustrację ulubionej książki "Przyjaciele mojego dzieciństwa"organizowanym przez SOK  w Nowej Dębie przy wspólpracy z Panią Barbarą Czajkowską. Poniżej prezentujemy prace uczniów:

           

          Biblioteki szkolne rządzą!

          W tym roku w dniu 26 października 2015r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Biblioteki szkolne rządzą”. Celem tej akcji było wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole; zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych; przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów. To okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli i rodziców działaniami biblioteki i podzielić się wspólnie swymi pomysłami.

          Pamiętaj, że:

          W bibliotece:

          • chętnie cię widzimy,

          • nie stawiamy stopni,

          • do niczego nie zmuszamy.

          W bibliotece możesz:

          • wybierać i wypożyczać książki,

          • czytać czasopisma,

          • wyszukiwać informacje,

          • myśleć,

          • mieć spokój,

          • uśmiechać się.

           

          Poniżej fotorelacja ze Święta Biblioteki Szkolnej w naszej szkole:

           

           

          Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

                Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły w  dniu 26 października 2015r do odwiedzenia biblioteki szkolnej w dniu Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

          Kto wymyślił takie święto?

          W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października, który w tym roku wypada w dniu 26 października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

          Poniżej przedstawiamy program obchodów.

          Odwiedź tego dnia bibliotekę i potwierdź swoja obecność podpisem, być może tego dnia padnie rekord odwiedzin w bibliotece.

          o    Wybierz się w wirtualną podróż do bibliotek  świata.

          o    Rozwiąż krzyżówki  multimedialne.

          o    Sprawdź swoją wiedzę w wykreślance bohaterów literackich.

          o    Weź udział w ankiecie na ulubionego bohatera literackiego.

          o    Wybierz coś dla siebie w kiermaszu taniej książki.

          o    Wybierz coś dla siebie na kiermaszu starej książki za 1 zł.

          o    Wyraź swoje życzenia dla biblioteki oraz skieruj do niej swoje prośby.

          o    Posłuchaj utworów- znani aktorzy czytają dzieciom.

          o    Napisz do nas: e-mail: bibliotekasp2nowadeba@interia.pl i przedstaw w najciekawszy sposób, która książka wzbudziła w Tobie najwięcej emocji; autorzy najciekawszych wypowiedzi zostaną nagrodzeni.

          Zapraszają  nauczyciele  bibliotekarze

           

          Konkurs wiedzy o baśniach i bajkach rozstrzygnięty

           

          W konkursie wiedzy o baśniach i bajkach pt. „Od baśni do bajki” wzięło udział 7 uczniów z naszej szkoły. W wyznaczonym terminie 08.10 2015r. w bibliotece szkolnej milośnicy baśni i bajek rozwiązywali test składający się z 20 zadań różnego typu. Wszyscy uczestnicy wykazali się duża wiedzą ze znajomości  baśni H.Ch. Andersena, Ch. Perraulta, J. i W. Grimmów, bajek A. Mickiewicza i I. Krasickiego, a także życiorysu autorów (okres w jakim tworzyli, narodowość, tytuły utworów) i terminów: baśń, bajka.Najwięcej punktów zdobyli: Michał Trela, Patrycja Zollner i Julia Jadach i otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy o utworach i ich autorach.

          Romana Chejzdral