• Wydarzenia 2022/2023

        • Impreza czytelnicza w bibliotece szkolnej :

          "Przebieramy się za ulubioną postać literacką"

           

                Tydzień Bibliotek  to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W dniu 11.05. 2023 roku rozpoczęliśmy w naszej szkole Tydzień Bibliotek 2023, którego hasłem jest : „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”   Z tej okazji w tym dniu zorganizowana została imoreza czytelnicza, podczas której uczniowie zaprezentowali się w przebraniach przedstawiających ulubionego bohatera literackiego. 

           

          Romana Chejzdral

           

           

          Wiosna wierszem się zaczyna. Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej.

          "Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej, a potem - do dzieł pisarzy współczesnych"                                                                                                                                 Jan Brzechwa

             Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r. Jego celem jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale i u nas w bibliotece szkolnej pojawiła się inicjatywa uhonorowania tego dnia. Ktoś zastanowi się: „Czy tylko w jednym dniu w roku mamy kochać poetów i poezję?”  Na pewno nie, ale to miły zwyczaj połączony z rozpoczęciem wiosny kalendarzowej. Uczniowie klasy 5b  zapoznali się z działem Poezja, w którym gromadzone jest twórczość poetycka. Prezentacja miała na celu zachęcenie uczniów do czytania wierszy i zwrócenie  uwagi na piękno słowa poetyckiego. W  bibliotece szkolnej zorganizowano również wystawę książek z utworami poetyckimi, a podczas przerw starsi uczniowie czytali młodszym czytelnikom utwory poetyckie.  Ponadto zachęcamy do rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach dostępnych w bibliotece cyfrowej polona.pl. Dostępne są m.in. zestawienie twórczości poetów takich jak Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz i nie tylko. Informacje te zostały umieszczone na stronie internetowej w zakładce biblioteka szkolna.

                                                                                                                  Romana Chejzdral

          Kliknij w poniższy link:

          Lustro biblioteki

          Biblioteka szkolna – tętniąca życiem.

              W bogatym księgozbiorze biblioteki szkolnej z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno najmłodsi jak i najstarsi czytelnicy. Zbiory biblioteki udostępniane są uczniom, nauczycielom i  rodzicom. Najmłodsi mogą wybierać spośród bogato ilustrowanych czytanek i bajek, uczniowie, oprócz lektur, zaczytywać się mogą popularnymi powieściami, w dziale dla starszych uczniów swoje miejsce zajęły min. biografie, reportaże, powieści historyczne, książki obyczajowe i kryminały. Biblioteka otwarta jest na sugestie czytelników, dlatego też każdy może zaproponować do księgozbioru wymarzoną, ulubioną książkę, więc nasi czytelnicy wpisują na dużym arkuszu swoje propozycje książkowe. Biblioteka jest również miejscem spotkań i relaksu, miejscem, które pozwala przenieść się każdemu w niesamowity świat książki.  

          Romana Chejzdral

          Natalia poleca serię książek "Przygody trzech detektywów". Zapraszamy do biblioteki (budynek Reja7)

              Serię przygód Trzech Detektywów poznałam na początku roku szkolnego i dotąd mile wspominam czas spędzony nad tymi książkami. Zachęciło mnie do tego nazwisko Hitchcocka, którego filmy uwielbiam. Niektóre tytuły nie były zbyt zachęcające, jednak z racji, iż seria była wtedy dostępna dla mnie jedynie w szkolnej bibliotece, brałam kolejne tomy, które akurat były dostępne i zasiadałam do czytania, w którego trakcie okazywało się, że ten niezbyt ciekawy tytuł skrywał masę szalonych przygód.
               Seria opowiada o trzech młodych przyjaciela, którzy starają się być detektywami. Każdy z nich jest różny i ma inne podejście do tego "fachu". Dzielnych tropicieli wspiera stary przyjaciel pan Alfred Hitchcock. :) 

          Romana Chejzdral

          Wielka Liga Czytelników podsumowana.

                Wielka Liga Czytelników to konkurs skierowany do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami.  Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników. Od listopada 2022 r. do stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny brali udział w Wielkiej Lidze Czytelników.
          Polegał on na przeczytaniu przez uczniów co najmniej 5 pozycji książkowych ze specjalnej listy i wypełnieniu testu. Testy zawierały pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne, związane tematycznie z daną książką. Aby została ona zaliczona, należało zdobyć co najmniej osiemdziesiąt punktów na sto możliwych. W tym konkursie wskazana była wspólna praca dzieci wraz z rodzicami, rodzeństwem czy innymi członkami rodziny przy rozwiązywaniu testów. W naszej szkole najwyższe wyniki osiągnęli uczniowie klasy 1c Fabian Dziemianko, Szymon Kopeć i Marcin Margol. Nasi Czytelnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom a rodzicom  dziękujemy za zaangażowanie.

                                                                                                                                                         Romana Chejzdral

           

          Rok 2023 rocznice i wydarzenia

              W naszej bibliotece szkolnej  szczególne miejsce poświęcamy (poprzez organizowanie wystawek książek, gazetki i inne propozycje) patronom roku 2023  ustanowionych przez Sejm i Senat RP, a także inne ważne rocznice związane z wielkimi Polakami i wydarzeniami, o których warto pamiętać w tym roku. 

          7 stycznia - 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego (patron roku ustanowiony przez Sejm)

          22 stycznia - 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 

          25 stycznia - 110. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego 

          19 lutego - 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika (patron roku ustanowiony przez Senat)

          15 marca - 120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza 

          19 kwietnia - 80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim 

          20 kwietnia - 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego (patron roku ustanowiony przez Sejm)

          21 kwietnia - 100. rocznica urodzin Gustawa Holoubka 

          31 maja - 110. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego 

          20 czerwca - 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry (patron roku ustanowiony przez Sejm)

          24 czerwca – 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci (1 listopada) Jana Matejki (patron roku ustanowiony przez Senat)

          2 lipca - 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej  (patronka roku ustanowiona przez Senat) 

          4 lipca –  100. rocznica śmierci Jadwigi Zamoyskiej (patronka roku ustanowiona przez Sejm)

          20 lipca -  150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego (patron roku ustanowiony przez Sejm)

          30 lipca - 170. rocznica urodzin Juliana Fałata 

          31 lipca - 70. rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego

          19 sierpnia - 130. rocznica urodzin Stefana Starzyńskiego 

          13 września - 220. rocznica urodzin Maurycego Mochnackiego (patron roku ustanowiony przez Sejm)

          14 października - 250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej 

          24 października - 180. rocznica urodzin Henryka Siemiradzkiego 

          29 października - 120. rocznica urodzin Mieczysława Jastruna 

          23 listopada - 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego 

          12 grudnia – 60. rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej (patronka roku ustanowiona przez Sejm)

          27 grudnia - 70. rocznica śmierci Juliana Tuwima 

          31 grudnia – 100. rocznica urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera (patron roku ustanowiony przez Senat)

          Romana Chejzdral

          Dzień Babci i Dziadka w bibliotece szkolnej.

                   Książka dla babci i dziadka jest jedną z najczęstszych form, którą przybiera prezent z okazji ich styczniowego święta. To dość uniwersalny podarunek, który można łatwo dopasować do zainteresowań obdarowywanej osoby. Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie zapoznali się z książkami, w których bohaterami są babcia i dziadek.

                  Romana Chejzdral

           Wielka Liga Czytelników- etap szkolny

               Trwa etap szkolny Wielkiej Ligi Czytelników. Uczniowie, którzy zgłosili  swój udział w konkursie wypożyczają z biblioteki szkolnej wybrane ksiażki i  odebrają  testy do pracy w domu. Na adresy mailowe podane na kartach zgłoszenia wysłany został link do aktywacji konta. W razie problemów, prosimy o kontakt z biblioteką.

          Wielka Liga Czytelników

           VI Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania dzieci z rodzicami. Misją wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego.

          Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:

          1)klasy 1-3

          2) Klasy 4-6

          3) Klasy 7-8

          Jeżeli lubisz czytać, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Zdobywaj z nami sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody i baw się świetnie! Zainteresowanych zapraszam do biblioteki szkolnej w naszej szkole i odsyłam na stronę organizatora www.wielkaliga.pl

          Biblioteka przyjmuje zgłoszenia do uczestnictwa w konkursie do 30 listopada 2022 roku.

                                                                                                                    

                                                                                                    koordynator etapu szkolnego    Romana Chejzdral

           

          14 listopada Ogólnopolski Dzień Biblioterapii w bibliotece szkolnej.

              14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. W naszej bibliotece  szczególnie chcemy zwrócić uwagę na ważną rolę biblioterapii w modelowaniu dobrego, szczęśliwego życia. Literatura terapeutyczna wpływa na stan wiedzy o uczuciach i o odczuciach, na kształtowanie postaw, zachowań, na budowanie dobrych relacji społecznych, na  kształtowanie świadomości o różnych sposobach rozwiązywania problemów natury psychicznej.  Wzmacnianie literaturą, czerpanie siły i mocy z tekstów literackich, to ważne zadanie biblioterapii. Tegoroczne hasło Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii ,,Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” podkreśla pozytywne oddziaływanie literatury na dobrostan psychiczny każdego człowieka. W tym dniu w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawkę książek poświęconych biblioterapii, a także przeprowadzono w grupach zajęcia z biblioterapii.

          Uczniowie klas pierwszych dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej.

               W październiku 2022 roku do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyli uczniowie klas pierwszych. Były to wyjątkowe dni, podczas których odbyło się pasowanie na czytelnika. Uroczystość zaczęła się od zwiedzania biblioteki szkolnej, zapoznania z jej regulaminem i zasadami wypożyczania książek.

             Pierwszoklasiści dowiedzieli się również jak należy dbać o książki i  jakie korzyści płyną z ich czytania. Odgadywali także bajkowe zagadki, tutaj okazali się świetnymi znawcami popularnych baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzecznie, że zawsze będą szanować książki i będą rzetelnymi czytelnikami. Książki z wierszami poetów, które otrzymali na pamiątkę, będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Na koniec spotkania przyszedł czas na najważniejsze, na pierwsze wypożyczenie książki. I w tym momencie radość nowych czytelników była największa.
             Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i  rozwijania umiejętności czytania.

          Weronika z kl 8a poleca: T. Mafi- "Dotyk Julii"-trylogia

              Niekonwencjonalna, wciągająca, trzymająca w napięciu do samego końca. Oto jaka jest trylogia "Dotyk Julii". Nie zawiodłam się początkiem, środkiem ani zakończeniem. Autorka zaskakiwała mnie, rozśmieszała i doprowadzała do szału w wyniku niewiedzy, co będzie dalej. Wszystkim gorąco polecam te książki. Łączą w sobie fantastykę z powieścią o charakterze rzeczywistym. Zapraszamy do biblioteki szkolnej, ksiażki znajduja sie w budynku przy ul. Reja 7.

          Tydzień Książek Zakazanych

          W bibliotece szkolnej (Reja 7) zapraszamy do obejrzenia wystawy z okazji Tygodnia Książek Zakazanych. Jest to coroczne wydarzenie z okazji wolności czytania. Inicjatywa rozpoczęła się w 1982 r. w odpowiedzi na nagły wzrost liczby wyzwań stawianych książkom w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Organizowany zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji. Tydzień Zakazanych Książek łączy całą społeczność książki — bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników wszelkiego rodzaju — we wspólnym wspieraniu wolności poszukiwania i wyrażania pomysłów, nawet tych, które niektórzy uważają za nieortodoksyjne lub niepopularne.

          Przerwa z książką

          Biblioteka Szkolna cyklicznie organizuje akcję promującą czytelnictwo "Przerwa z książką".Długie przerwy międzylekcyjne są okazją do czytania i wysłuchania ciekawych fragmentów książek.Celem akcji jest rozwijanie nawyku czytania oraz pokazanie, że książka jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.