• Wydarzenia 2017/2018

Święto Książki-apel

W dniu 24.04.18r. odbył się apel, na którym uczniowie kl. 6c i 5b przedstawili  inscenizację "Z bohaterami naszych lektur łatwiejsza droga". Zostały też wręczone nagrody dla zwyciężców w konkursach czytelniczych.

Czytajmy książki! Gwarantują podróż pełną emocjonujących przygód – i to za darmo. A przy tym mogą nas sporo nauczyć. Naukowcy podkreślają, że prawdziwie wartościową wiedzą jest ta, którą zdobywa się nie na siłę, tylko z przyjemnością, a takim sposobem zdobywania wiedzy jest czytanie książek.

Czytanie to wartościowa czynność, bo pomaga rozwijać język i słownictwo oraz uczyć się nowych zwrotów. Miłośnicy książek znają więcej wyrazów, którymi sprawniej posługują się w mowie i piśmie. Badania potwierdziły również, że osoby często czytające są inteligentniejsze od tych, które od książek trzymają się z daleka. Czytanie rozwija pamięć, ułatwia koncentrację, usprawnia myślenie, budzi kreatywność. Książki uczą nas także, że istnieje świat inny od tego, który znamy. Dzięki powieściom poznajemy obce nam obyczaje. Z książek czerpiemy wiedzę i doświadczenie naszych przodków.

Czytelnik w dzisiejszym świecie jest zupełnie inną osobą niż kilkanaście lat temu, ponieważ może poznać książkę z wielu stron: może ją przeczytać, obejrzeć film, zagrać w grę komputerową, może dołączyć w Internecie do grupy ludzi, którym podobała się ta książka i dyskutować z nimi na jej temat, może kupować różne gadżety związane z treścią książki. Wówczas to książka zaczyna żyć jeszcze intensywniej w życiu czytelnika.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 7 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie odbyło się pasowanie na Czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz  rozwijanie umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zajęcia przeprowadziła Pani B. Czajkowska. Na zakończenie spotkania uczniowie wypożyczyli książki i otrzymali pamiątkowe zakładki.

W MOIM MAGICZNYM DOMKU- KONKURS CZYTELNICZY

Biblioteka szkolna przystąpiła do konkursu z okazji 25 lat serii „Magiczny domek na drzewie”. Jest to popularnonaukowa seria „Tropiciele faktów” powstała w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez czytelników. Chętnych, by zdobyć więcej wiedzy na tematy przybliżane w książkach przygodowych było wielu. Bazując na konsultacjach naukowych i różnorodnych źródłach wiedzy, autorzy stworzyli małe zbiory podstawowych informacji, dzięki którym głodni wiedzy czytelnicy mogli bez przeglądania wielu źródeł znaleźć szybko te informacje, które ich interesowały. Kluczowe jest to, że zostały one opisane w sposób, który jest jasny i zrozumiały dla najmłodszych. Uczniowie zapoznali się z treścią książek, które biblioteka otrzymała w formie daru, następnie podczas zajęć z plastyki pracowali w grupach i wykonali swoje prace  na podstawie informacji z książek. Najlepsze prace zostały umieszczone w bibliotece szkolnej, w centrum znajduje się drzewo wykonane z papieru, wokół niego umieszczono najciekawsze prace, a pod drzewem wyeksponowano egzemplarze książek z serii "Magiczny domek na drzewie"

Romana Chejzdral, Barbara Czajkowska