- Program Aktywna Tablica w naszej szkole
- WYKAZ stron internetowych przydatnych przy tworzeniu zajęć z wykorzystaniem TIK
- Biologia - klasa 5 - Komórka roślinna. Inne rodzaje komórek - M. Jabłońska
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - M. Kobylarz
- Geografia - klasa 5 - Krajobraz Niziny Mazowieckiej - M. Kobylarz
- J. niemiecki - klasa 3 - Ostern - R. Gaweł
- J. polski - klasa 4 - Mikołajek - autorski cykl lekcji w Genially - B. Kubicka
- J. polski - klasa 7 - Geneza utworu H. Sienkiewicza Krzyżacy - M. Trawińska
- Matematyka - autorskie zestawy ćwiczeń interaktywnych, Escape room ' ów, turniej na platformie Kahoot - I. Gadomska
- Rewalidacja - uczeń ze spektrum autyzmu - klasa 6 - A. Czerwiec
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 2 - E. Flis
- Rewalidacja - uczeń z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją - klasa 3 - E. Flis
- Rewalidacja - ćwiczenia z zakresu zaburzeń mowy - klasa 2 - E. Flis
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ
Z UCZNIEM ZE SPEKTRUM AUTYZMU
Data: 26 maja 2022r.
Czas trwania: 60 min.
Miejsce: SP nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie;
Osoba prowadząca: mgr Anna Czerwiec
Temat: Poznajemy Robota Photon.
Cele zajęć:
Poznawczo-kształcące:
- Kształtowanie umiejętności pracy z narzędziami wykorzystującymi TIK;
- Zapoznanie z instrukcją obsługi Robota Photon;
- Zapoznanie z aplikacją „Robot Photon”;
- Kształcenie umiejętności zakładania nowego konta, poznanie umiejętności robota;
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań różnego typu;
Wychowawcze:
- Kształtowanie umiejętności słuchania;
- Kształtowanie umiejętności aktywnego działania;
- Rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem;
- Kształcenie wytrwałości podczas wykonywania działań;
Rewalidacyjne:
- Ćwiczenie umiejętności społecznych;
- Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej;
- Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej;
- Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
- Wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- Ćwiczenie pamięci wzrokowej.
Formy pracy: indywidualna.
Metody pracy: m. podające: instrukcja, rozmowa;
m. praktyczne: m. ćwiczeń, praca z wykorzystaniem TIK
Środki pracy: instrukcja obsługi, mata, tablet z aplikacją „Photon Robot”, robot Photon.
TOK ZAJĘĆ REALIZOWANY JEST PRZEZ NASTĘPUJĄCE Ćwiczenia:
- Rozmowa na rozpoczęcie zajęć
Rozmowa z uczniem na temat nurtujących go problemów. Rozwiązywanie pojawiających się trudności. Temat zaproponowane przez ucznia. Jest to stały element zajęć z uczniem.
- Nagroda za aktywność – uczeń wybrał pracę z Robotem Photon
Uczeń zebrał niezbędną ilość naklejek za aktywność. Jako nagrodę wybrał pracę z Photonem. Nauczyciel wcześniej przygotował część zestawu oraz przygotował robota do zajęć (naładował robota i tablet niezbędny do sterowaniem robotem).
- Unboxing
Uczeń rozpakowuje zestaw. Zapoznaje się z elementami zestawu. Przygotowuje matę, po której będzie poruszał się robot. Pod nadzorem nauczyciela ostrożnie wyjmuje robota z pudełka, uruchamia go. Przygotowuje tablet.
- Założenie nowego konta
Uczeń po uruchomieniu tabletu, wyszukuje aplikację „Photon Robot”. Po jej uruchomieniu zgodnie z instrukcjami zakłada nowe konto, „nazywa” nowego użytkownika i tworzy awatar robota.
- Praca z Robotem Photon
Uczeń wyszukuje nową przygodę. Wysłuchuje historii „swojego robocika” i rozpoczyna wyzwania:
- poznaje sposoby sterowania robotem;
- naukę poruszania się;
- projektowanie ścieżek dla robota;
- rozwiązywanie zadań postawionych przed robotem (labirynty, nauka zmieniania kolorów czułek robota, zmiany prędkości i inne);
- jeżeli nie uda się uczniowi ukończyć przygody, zapis postępów robota, aby podjąć kolejną przygodę od tego momentu.
- Podsumowanie zajęć
Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela. Samodzielnie wypowiada się na temat zajęć. Wyraża opinię na ich temat. Podejmuje decyzję, czy będzie chciał je kontynuować. Wspólnie oceniamy aktywność ucznia.
- Pożegnanie z uczniem