• Muttertag

29.05.2022

Muttertag in Klasse 3c​​​​​

​​​​
            Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Każdy kraj ma swoje własne Święto Matki. Pierwszy Muttertag, czyli Dzień Matki, miał miejsce w Niemczech w 1922 roku. Dziesięć lat później ogłoszony został świętem narodowym, obchodzonym w drugą niedzielę maja. W Polsce świętujemy trochę później, czyli 26 maja. Poprzez kwiaty, kartki czy drobne upominki dzieci wyrażają swą miłość i szacunek dla swoich ukochanych mam. Klasa 3c  w ramach innowacji pedagogicznej przygotowała skromne życzenia w języku niemieckim dla wszystkich Mam recytując, śpiewając i składając życzenia.

Alles Gute zum Muttertag

Dzień Matki 015.mp4

28.05.2022

Za nami egzamin ósmoklasisty, który jest obowiązkowym egzaminem podsumowującym naukę w szkole podstawowej. Od wtorku, 24 maja, przez trzy kolejne dni uczniowie klas ósmych zmagali się z zagadnieniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego (języka angielskiego). W opinii większości egzaminy nie były bardzo trudne, ale ostateczne wyniki uczniowie poznają 1 lipca. Życzymy wszystkim zadowolenia z rezultatów!

20.05.2022

W dniach 24, 25, 26  maja 2022 r. tj. wtorek, środa, czwartek, uczniowie klasy VIII przystąpią do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Egzaminy rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 900. Uczniowie przychodzą do szkoły na godzinę 840.

Uczniowie przychodzący na egzamin mają obowiązek:

• punktualnego przybycia do szkoły danego dnia;
            • posiadania przy sobie legitymacji szkolnej bądź innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem;
            • pozostawić w szafkach telefony komórkowe, torebki, plecaki itp.
            • korzystania z własnych przyborów piśmienniczych – czarny długopis a na egzaminie z matematyki linijka

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 1 lipca 2022 r.

Termin wydania zdającym zaświadczeń: 8 lipca 2022 r. w budynku szkoły na ul. M. Reja 7

Życzymy powodzenia!

• Święto Szkoły na sportowo.

15.05.2022

Sienkiewiczowskie potyczki na lekcjach języka polskiego.

13 maja 2022 r. uczniowie klas 4b, 5a, 6b podczas lekcji języka polskiego wzięli udział w plenerowym konkursie  " Sienkiewicza dobrze zna każdy uczeń z SP2". Konkurs był podsumowaniem lekcji związanych z Patronem Szkoły - Henrykiem Sienkiewiczem. Omówione zostały tematy dotyczące szkolnych lektur. Poznawaliśmy biografię pisarza, odbywaliśmy wirtualne wycieczki do Woli Okrzejskiej i Oblęgorka. Wykonano prace plastyczne -sienkiewiczowscy bohaterowie oraz gazetkę tematyczną w sali 53. Sportowe potyczki miały na celu podsumowanie wiedzy i dobrą zabawę. Emocje, które towarzyszyły rozgrywkom swiadczą o tym, że cel został osiągnięty. Zapraszam do obejrzenia prezentacji . Beata Kubicka   Link do prezentacji

• DZIEŃ EUROPY

09.05.2022

W dniu 9 maja obchodzimy Dzień Europy. Jest to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia ono rocznicę wygłoszenia w 1950 roku historycznej deklaracji Schumana. Robert Schuman, minister spraw zagranicznych Francji przedstawił w niej swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Zapoczątkował tym samym proces integracji europejskiej. Jej podwalinami stały się Europejska Wspólnota Węgla i Stali, a później Europejska Wspólnota Gospodarcza. W 1993 r. wspólnoty europejskie przekształcił się w Unię Europejską, której członkiem od 01 maja 2004 r. jest Polska.

• Spotkanie ze Strażakiem.

08.05.2022

6 maja klasę 2b odwiedził Strażak Pan Mateusz Dec pracujący w Państwowej Straży Pożarnej w Nisku. Podczas spotkania przybliżył uczniom specyfikę zawodu, udzielił cennych wskazówek jak zachować się w różnych sytuacjach zagrożenia, utrwalił numery alarmowe ale również uczył  jak udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie mieli możliwość poćwiczyć pierwszą pomoc na specjalnych fantomach.

Bardzo dziękujemy pan Mateuszowi  Decowi za przybycie i bardzo atrakcyjne zajęcia , które na długo pozostaną w naszej pamięci. Wyrażamy wdzięczność za trud i ofiarną służbę. Życzymy zawsze szczęśliwych powrotów       z akcji.

Elżbieta Kaczak

• Majowe Święta

05.05.2022

Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wiosna w pełnym rozkwicie, młode liście na drzewach, kwitnące wiosenne kwiaty. Słońce coraz dłużej i mocniej świeci. Dzięki trzem świętom majowym, możemy odetchnąć od codzienności i  obowiązków,  nabrać nowej energii do pracy.

Z czym związane są te święta majowe, jaka jest ich historia?
            1 maja – Święto Pracy. Obchodzimy go na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce w USA w Chicago w 1886 r. Wówczas robotnicy wyszli na ulicę domagając się poprawy warunków pracy, m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy. W Polsce święto to jest obchodzone od 1950 r.

2 maja –Święto Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jedno z najmłodszych polskich świąt. Obchodzimy go od 2004 roku. Tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało – Czerwoną poprzez jej wywieszenie w oknie lub na balkonie swojego mieszkania  czy przed domem. Święto to ma wyrażać nasz szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni nazwany także Wielkim, 3 maja 1791r Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów powszechnie znanej jako Konstytucji 3 maja. Dokument ten by pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem tej wagi. W okresie PRL-u święto przez władze zapomniane. Po odzyskaniu pełnej suwerenności powróciło na należne mu miejsce.

W naszej szkole te dni upamiętniamy na godzinach wychowawczych, przygotowując gazetki, rozwiązując tematyczne quizy.

Anna Gurdak