• Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Geniallne Miejsca" w Warszawie

            26.09.2022

            10 września 2022 roku odbył się Ogólnopolski Finał Konkursu „Geniallne Miejsca” organizowanego przez Sekcję Informatyki Szkolnej przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Organizatorzy zaprosili zwycięskie drużyny do siedziby Google mieszczącej się na terenie Centrum Praskiego Koneser. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Organizacji Turystycznej, a także Marszałków wielu województw. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie : Bartłomiej Sudoł, Natalia Wdowiak, Grzegorz Dytko, Ewa Wiącek wraz z opiekunami panią Beatą Kubicką i panią Anetą Wojdacz wykonała zadanie – grę (w aplikacji genially) promującą Nową Dębę.  Praca „ Miasteczko ukryte w lesie” otrzymała wyróżnienie na szczeblu ogólnopolskim. Wręczenie nagród odbyło się podczas Gali Finałowej w Warszawie. Na uroczystość przybyły drużyny z całej Polski. Uczestnicy mieli okazję nawiązać nowe kontakty, a także dowiedzieć się o planowanych działaniach sekcji. Nagrody najlepszym zespołom wręczył Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego- Wiesław Paluszyński. Pogratulował oraz zachęcił uczniów i nauczycieli do udziału w kolejnych projektach, które będą realizowane w bieżącym roku szkolnym. Jednym z nich są działania z wykorzystaniem sprzętu otrzymanego przez szkoły w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości w praktyce”. Po części oficjalnej uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach demonstrujących możliwości wykorzystania długopisów 3D, które dostarczyła firma Ei System. Po zakończeniu warsztatów uczniowie i nauczyciele – dzięki uprzejmości firmy Samsung – mieli okazję zwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Jesteśmy dumni, że uczniowie promują nasze miasteczko i Nowa Dęba była widoczna wśród  wielu dużych i sławnych polskich miast.

            Beata Kubicka

          • Był taki wrzesień 1939

            29.09.2022

            W tym roku obchodzimy 83 rocznicę napaści Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę. Jest to czas, kiedy wspominamy bohaterów tamtych dni - polskich żołnierzy walczących z okupantem oraz zwykłych ludzi, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny.  W naszej szkole podejmujemy różne działania, które mają na celu kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów. Podczas  apelu rozpoczynającego nowy rok szkolny prowadzący uczniowie pod hasłem „Był taki wrzesień 1939” nawiązali do tych ważnych dla nas wydarzeń. Tematyka II wojny światowej omawiana była na godzinach wychowawczych i zajęciach edukacyjnych, a uczniowie starszych klas wykonali gazetkę upamiętniającą czasy wojny. Kilka dni później mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu ze świadkiem tamtych wydarzeń.

            Spotkanie z Powstańcem Warszawskim

            15 września 2022r. młodzież z naszej szkoły brała udział w spotkaniu z Panem Zbigniewem Grochowskim – ostatnim, żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego. Spotkanie miało miejsce w Samorządowym Ośrodku Kultury, którego scena na dwie godziny „zamieniła się” we wnętrze przedwojennego, warszawskiego mieszkania.

            Pan Zbigniew (ur. 31 sierpnia 1926r.) opowiadał nam o swojej młodości, wybuchu Powstania Warszawskiego, wojennej codzienności warszawiaków oraz akcjach „małego sabotażu”, w które angażował się jako członek Szarych Szeregów.

            Opowieści Pana Zbigniewa obrazowały jego zdjęcia wykonane podczas Powstania i po zakończeniu wojny oraz fragmenty filmów: „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy i krótkiego dokumentu „Miasto ruin”. Całości wydarzenia dopełniał śpiew piosenek patriotycznych i powstańczych wykonywanych przez harcerzy z 2 Szczepu Harcerskiego „Szkwał” z Tarnowskiej Woli.

            Uczniowie naszej szkoły przygotowali i wręczyli Panu Zbigniewowi własnoręcznie przygotowane  kartki z podziękowaniem za trud włożony w obronę naszej Ojczyzny.

            To było naprawdę wyjątkowe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

            b. Paduch, A. Czerwiec

          • Mamy to!

            22.09.2022

            W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcie „Drzewo Franciszka”. Jednym z naszych działań było wystosowanie wniosku do Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba w sprawie ustanowienia nowych pomników przyrody – pięknych, okazałych drzew rosnących w lesie za ulicą Rzeszowską. W grudniu ubiegłego roku miały miejsce wspólne oględziny drzew w terenie z przedstawicielami Nadleśnictwa Nowa Dęba oraz pracownikami UMiG Nowa Dęba. Nasz wniosek spotkał się z akceptacją nadleśnictwa, a w kwietniu tego roku, Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia pomników przyrody. Tak więc jako szkoła możemy się pochwalić, że z naszej inicjatywy mamy na terenie Nowej Dęby nowe pomniki przyrody! Są to ogromny buk „Henryk”, którego uczniowie nazwali tak na cześć naszego Patrona, oraz grupa trzech jodeł „Lasowiaczki”, których nazwa nawiązuje do ludności zamieszkującej kiedyś tereny Puszczy Sandomierskiej.

            Jest to ogromny sukces i na pewno satysfakcja dla uczniów, bo ich działania na trwałe przyczyniły się do ochrony przyrody w naszym mieście. Niebawem na drzewach pojawią się tabliczki z napisem "Pomnik Przyrody Prawem Chroniony". Szukajcie "naszych" drzew w lesie!

            Monika Jabłońska