• „Poznaj Polskę”- program MEiN dla naszych uczniów !
          • „Poznaj Polskę”- program MEiN dla naszych uczniów !

            27.05.2023

            "Poznaj Polskę"  to program Ministerstwa Edukacji i Nauki, dzięki któremu zakwalifikowane szkoły otrzymują do 80% dofinansowania planowanych kosztów wycieczki.                                                                       Celem programu jest wsparcie realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.                                                                                                                      Uczniowie z naszej szkoły (klasa 6a i 6c)  po złożeniu wniosku przez wychowawców przy współpracy dyrektora szkoły i organu prowadzącego UMiG Nowa Dęba otrzymali z MEiN dotację w wysokości 10 000 zł na realizację zadań programu „Poznaj Polskę” w ramach wycieczki do Zakopanego.                                                                Wycieczka  45 uczniów  wraz w wychowawcami( B. Kubicka i I. Gadomska) oraz opiekunami (E. Flis, B. Czajkowska) odbyła się 18 i 19 maja 2023r. Program wycieczki opracowany przez Biuro Podróży „ Tu i tam ” z Mielca obejmował wiele atrakcji. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Zakopane i okolice. Przewodnik oprowadził nas po Muzeum Tatrzańskim. Odwiedziliśmy zabytkowe miejsca min. Cmentarz „Na Pęksowym Brzysku”, Sanktuarium Najświętszej Rodziny , willę Karola Szymanowskiego "Atma" . Spacerowaliśmy po Krupówkach. Skorzystaliśmy z wielu zabaw i strefy relaksu na basenach termalnych w Chochołowie. Nocleg i posiłki oferował nam nowoczesny pensjonat „Limba” w Poroninie. Następnego dnia wyruszyliśmy na wielką przygodę podczas spływu tratwami przełomem Dunajca. Przepiękne widoki i niezwykle ciekawe opowieści flisaków sprawiły, że czas minął bardzo szybko. Kolejnym miejscem podróży była zapora wodna i zamek w Niedzicy. Dzięki przewodnikowi wzbogaciliśmy naszą wiedzę z wielu dziedzin. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

            Iwona Gadomska, Beata Kubicka

          • ŻYJ AKTYWNIE, ŻYJ ZDROWO

            24.05.2023

            O własne zdrowie musimy zadbać sami. Warto więc wiedzieć, jak to robić. Impreza dla klas II- V pod hasłem „Żyj aktywnie, żyj zdrowo” miała na celu przypomnienie najważniejszych zasad dbałości o zdrowie. Prezentowane na niej filmy edukacyjne, quiz z pytaniami, wiersze, zagadki oraz test sprawności dotyczyły zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Impreza poprowadzona w formie konkursu między obecnymi na niej klasami służyła zabawie, poprzez, którą zebrani uczniowie mogli poznać i utrwalić zdrowe nawyki.

            Organizator: A. Szpunar, A. Bal

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja

            16.05.2023

            “Pamięć w nas” - tą piękną pieśnią patriotyczną chórzyści rozpoczęli uroczysty apel z okazji uczczenia 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

             Pierwsza w Europie i druga na świecie jest powodem do dumy każdego Polaka. Ten najważniejszy dokument w państwie, zawierający zbiór praw i obowiązków obywateli został uchwalony 3 maja 1791 roku. Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie kl. 4c i 6c wraz z opiekunami p. Barbara Czajkowską, p. Anetą Wojdacz  i p. Justyna Obarą przygotowali inscenizację, która wprowadziła społeczność szkolną w historyczny nastrój. Apel uświetnił poczet sztandarowy naszej szkoły, który przygotowała p. Wioletta Sibiga oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Anety Wojdacz.  Piękna gra aktorska naszych uczniów, recytacja wierszy i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych sprawiły, że godnie upamiętniliśmy to ważne wydarzenie. 

          • Warsztaty profilaktyczne

            11.05.2023

            W naszej szkole 24.04. i 9.05. odbyły się warsztaty profilaktyczne. Prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: Katarzynę Malec i Marlenę Filipską. Brali w nich udział uczniowie klas 5-6.

            W każdym roku ponad pół miliona osób w Polsce zażywa przynajmniej jedną z substancji

            silnie uzależniających . Bardzo duży odsetek młodzieży sięga po używki. Większość z sięgających po alkohol, papierosy, dopalacze czy narkotyki to osoby młode. Nawet uczniowie klas czwartych czy młodszych.

            Bardzo ważne jest zatem uświadomienie konsekwencji z ich używania z perspektywy prawnej, zdrowotnej i społecznej.

            Warsztaty poświęcone są  zagadnieniom uzależnieniem, w tym również od gier, internetu czy energetyków.

            Na zajęciach były poruszane zagadnienia : substancji psychoaktywnych; omówione zostały  konsekwencje związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych . Poruszona została  problematyka tzw. „okazjonalnego” picia, palenia, brania grania. Obalone zostały mity na temat substancji uzależniających. Została kształcona świadomość umiejętności odmowy w sytuacjach gdy „koledzy eksperymentują”.  Ukazane zoatały alternatywne formy spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia.

            W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się w mediach, a niejednokrotnie w najbliższym otoczeniu o substancjach, które posiadają właściwości psychoaktywne. Niestety  cieszą się one dużą popularnością wśród młodzieży. Niepokój budzi skala ich rozpowszechniania, a także fakt, że młodzież ufa sloganom promującym substancje uzaleniajace, jako środki bezpieczne i nie traktuje ich jako substancji niebezpiecznych.

             Poruszane zostały również tematy cyberprzemocy, konsekwencji prawnych. Pokazane zostały skutki przemocy psychicznej.
            Warsztaty prowadziła rzeszowska firma Progres- Centrum Rozwoju Edukacji. Dziękujemy za ciekawe zajęcia. 

            Ciekawy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY 

          • Sukces uczniów klasy VIa

            05.05.2023

            Uczniowie klasy VI a Grzegorz Dytko i Kornel Gładysz zdobyli I miejsce na szczeblu wojewódzkim w ogólnopolskim konkursie informatycznym GEEK (Gry Eksperymentalne Edukacyjne Komputerowe), organizowanym po raz trzeci przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.

            Chłopcy zaprogramowali grę edukacyjną EcoEscape3D tematycznie związaną z ekologią i matematyką. Uczestnik gry ma za zadanie wydostać się z domu, w którym został uwięziony przez Śmiecio-Potwora. Gra w I części ma charakter sprawnościowy, a w II gracz musi poprawnie rozwiązać zadania matematyczne. Gracz wykorzystuje swoją wiedzę dotyczącą ułamków dziesiętnych i zamiany jednostek pojemności na poziomie klasy V. Na koniec, aby wydostać się z pułapki, musi przejść przez labirynt. O sukcesach naszych uczniów mogliśmy przeczytać na portalu https://nowiny24.pl/. (Iwona Gadomska)

          • Realizacja programu Laboratoria przyszłości - kwiecień

            17.05.2023

            Realizację programu Laboratoria przyszłości rozpoczęliśmy od początku roku szkolnego 2022/23. Nowoczesny sprzęt, który zakupiliśmy w ramach programu uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne oraz pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania.

            W kwietniu, na lekcjach fizyki (6 godz.) uczniowie klas 8 wykonywali eksperymenty z optyki z  wykorzystaniem zestawu Eksperymenty Uczniowskie – OPTYKA  w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. W czasie zajęć uczniowie wykonali doświadczenia dotyczące zagadnień z optyki tj. odbicia światła w zwierciadle płaskim oraz obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą. Nauka poparta praktycznym badaniem była dla uczniów efektywna, ciekawa i atrakcyjna.

            Na zajęciach w kl. 3a (1 godz.) razem z Photonem uczniowie podróżowali po Polsce. Najpierw na mapie fizycznej Polski odszukiwali polskie miasta i określali ich położenie z wykorzystaniem kierunków geograficznych. Potem zaznaczali położenie miast na prowizorycznej macie edukacyjnej i planowali trasę Photona z miasta do miasta. Po dotarciu do celu Photon zmieniał swój kolor i reagował dźwiękiem. Zabawa z Photonem była okazją do utrwalenia kierunków geograficznych, poznania położenia miast w Polsce i nauką programowania.

                 W kwietniu 2023 roku uczniowie klasy IB po raz pierwszy wzięli udział w zajęciach z programowania w ramach programu Labolatoria Przyszłości. Zrealizowano 1 godzinę w trakcie zajęć edukacji informatycznej.  Korzystano z zestawów „Programowanie w edukacji wczesnoszkolnej Scottie Go!” W trakcie pierwszych zajęć uczniowie zapoznali się z głównym bohaterem Scottim oraz wspólnie z nauczycielem dokładnie przeanalizowali zasady gry.  Obejrzeli wszystkie elementy, które składają się na ten program. Dzieciom bardzo podobał się nowy bohater i z niecierpliwością oczekują na kolejne zajęcia, podczas których będą pomagać Scottiemu wykonywać różne zadania.

            Na lekcjach przyrody w klasie 4 uczniowie wykorzystywali taśmy miernicze do mierzenia stolików, aby mogli je potem narysować w skali.  

            Uczniowie klasy VI b w czasie lekcji matematyki (1 godz.) wykorzystali zestaw demonstracyjny siatek brył geometrycznych zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzięki niemu mogli szybko zbudować modele figur przestrzennych i łatwo rozpoznać siatki graniastosłupów prostych, które wykorzystano do prezentowania sposobu składania bryły.

          • Reprezentanci szkoły w pływaniu z medalami w mistrzostwach województwa

            03.05.2023

            27 kwietnia 2023 r. w Dębicy odbył sie finał wojewódzki Igrzysk Dzieci w pływaniu. Nasi reprezentanci po rozegranych również w Dębicy półfinałach awansowali do finałów w sztafetach 6x25m dziewcząt i chłopców oraz indywidualnie. 

            W finale dziewcząt świetnie spisały się Maria Tereszkiewicz, Julia Tereszkiewicz, Ewa Wiącek, Lena Kosiorowska, Karolina Kwaśnik i Anna Sudoł oraz Zuzanna Spelak (rez.), które po pasjonującej walce wywalczyły srebrny madal. Chłopcy również spisali sie bardzo dobrze i mało brakowało, a również stanęliby na podium. Ostatecznie Janek Krasowski, Ksawery Siwiec, Bartek Kopeć, Szymon Ordon, Stanisław Krasowski i Piotr Wiącek oraz Marcin Ozga (rez.) zajęli czwarte miejsce.

            Indywidualne osiągnięcia w finale wojewódzkim:

            Jan Krasowski - 1 miejsce stylem dowolnym

            Ksawery Siwiec - 1 miejsce stylem motylkowym

            Ewa Wiącek - 3 miejsce stylem klasycznym

            Maria Tereszkiewicz - 4 miejsce stylem dowolnym

            Bartosz Kopeć - 6 miejsce stylem grzbietowym

            Szymon Ordon - 8 miejsce stylem motylkowym

            GRATULACJE

            Reprezentujący szkołę uczniowie są zawodnikami sekcji "Piranie" SOSiR Nowa Dęba.

            A. Szpunar

             

          • WYNIKI KONKURSÓW Z OKAZJI OBCHODÓW ŚWIĘTA ZIEMI !!!

            01.05.2023

            KONKURS PLASTYCZNY

            KL. I-III

            Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

            I MIEJSCE

            Rozalia Rolek kl.3a

                                                                                          Olga Ozga kl.2a

            II MIEJSCE

            Karina Justyńska kl.2b

            Ksena Prakapuk kl.1b

            III MIEJSCE

            Liliana Stróż kl.1a

            Aurelia Trela kl.3a

            WYRÓŻNIENIA

            Anna Sudoł kl.3b

            Zuzanna Zagajska kl.1a

            Oliwia Posłuszna kl.1a

            Julia Nowak kl.3c

            Paweł Wilk kl.2b

            Antoni Kopeć kl.1a

            Pola Płaza kl.2a

            Kl. IV-VII

            Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

            I MIEJSCE

            Emilka Hałka kl.5b

            Aleksandra Dobrzańska kl. 5a

            II MIEJSCE

            Łucja Kopeć kl.4a

            Kornelia Gajewska kl.4a

            III MIEJSCE

            Karolina Kwaśnik kl.4a

            Ismena Kobylarz kl.7a

            FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ

            KL. II-III

            Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

            NAGRODA

            ZESPÓŁ KLASY 3B

            ZESPÓŁ KLASY 2A

            ZESPÓŁ KLASY 2B

            KLASA 3C- ZUZANNA GURDAK / MARIA MUCHA

            WYRÓŻNIENIE

            KLASA 3A- AURELIA TRELA /ZUZANNA GURDAK

            Kl. IV-VI

            Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

            NAGRODA

            ZESPÓŁ KLASY 4C

            KLASA 6C

            KALINA PIÓREK /MARIA ORŁOWSKA/ NATALIA MISA /KORNELIA RĘBISZ

            WYRÓŻNIENIA

            ZESPÓŁ KLASY 4A

            KLASA 4A

            KINGA FLIS /ALEKSANDRA WARCHOŁ

            KLASA 6A i 6B

            LAURA MAJEWSKA /WIKTORIA FUDALI/ ESTERA KOPEĆ

            KONKURS FOTOGRAFICZNY

            NAGRODA

            Michał Brzuszek kl.6b

            WYRÓŻNIENIE

            Oliwia Kopeć kl.8a

            KONKURS MULTIMEDIALNY

            NAGRODA

            Natalia Gazda kl. 8c

             

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i czekamy na Was w następnym roku.

            Nagrody już wkrótce!!!

            Bądźcie cierpliwi!

            Galeria konkursu fotograficznego

             

                  Koordynatorzy akcji, nauczyciele             

            Szkoły Podstawowej nr2 w Nowej Dębie