• Młodzi znawcy Pisma Świętego

            22.02.2023

            14 lutego 2023 r. w naszej szkole odbył się I etap XXVI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Z Pismem św. w Trzecie Tysiąclecie”. Tegoroczna edycja obejmowała znajomość treści Księgi Rodzaju, przypisów i wstępu zamieszczonego w Biblii Tysiąclecia. Do konkursu przystąpili chętni uczniowie klas IV. Wyniki  testu  pozwoliły na wyłonienie zwycięzców oraz najlepszych uczestników kwalifikacji konkursowej. Uczniowie z najwyższą punktacją zakwalifikowali się do kolejnej rozgrywki na szczeblu dekanalnym.

            I miejsce zajął uczeń kl. IV c  Adam Stolarczyk, uzyskując 22/25 punktów.

            II miejsce przypadło w udziale Milenie Sudoł z kl. IV a,

            III miejsce zdobyła Kinga Flis, również z kl. IV a.

             Gratulujemy Uczniom i życzymy dalszych sukcesów !

            Wioletta Sibiga

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            21.02.2023

            21 II 2023r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W tygodniu poprzedzającym święto uczniowie brali udział w projekcie przygotowanym przez nauczycieli polonistów. W klasach 4 - PIĘKNIE CZYTAMY- o nasz język dbamy. W klasach 5- DYKCJA na szóstkę- gimnastyka dla języka. W klasach 6- CZYSTY OJCZYSTY- unikamy błędów językowych. Apel był podsumowaniem działań i pracy uczniów oraz przedstawieniem umiejętności zwycięzców klasowych konkursów. W klasach 7 i 8 uczniowie pod kierunkiem nauczycieli korzystali z autorskiej prezentacji Genially i wykonywali interaktywne ćwiczenia. Rozwiązywali testy poprawności językowej oraz poznawali ciekawostki i zawiłości polszczyzny.

            "Piękna nasza polska mowa, dbajmy o ojczyste słowa"

            Mistrz słowa- wyniki konkursów :

            4- Milena Sudoł, Stanisław Krasowski, Adam Stolarczyk

            5- Albert Strzelczyk, Zuzanna Kotwa

            6- Jakub Kopeć, Adam Zieliński, Ewa Wiącek

            7-Nataniel Pawlik, Laura Kozdęba, Magdalena Samołyk

            link do prezentacji

            https://view.genial.ly/63e89918726245001bf36ead/presentation-sp2-mdjo-materialy-4-8

            Beata Kubicka

          • Europejskie Drzewo Roku 2023

            19.02.2023

            Trwa kolejna edycja plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku. Tym razem reprezentantem z Polski jest Dąb Fabrykant, zwany także Jagoszem  pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w parku Klepacza w Łodzi. Jego potężne i długie konary odchodzą prawie prostopadle od pnia głównego, rozpościerając się poziomo na wysokości około 1,5 m. Obwód dębu przekracza 450 cm, a jego wiek wynosi ok. 180 lat. 

            Na polskiego kandydata, który ma ogromne szanse na wygraną (prawie 31 tys. głosów!), można zagłosować do 28 lutego na stronie Europejskie Drzewo Roku 2023 . Zapraszamy do zabawy!

                                                                                                                                                 Nauczyciele przyrodnicy

          • Zabawa karnawałowa

            16.02.2023

                     W środę, 15 lutego 2023 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców. Tego dnia zajęciom w szkole towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Sala gimnastyczna zamieniła się na jeden wieczór w salę balową. Udekorowana balonami, kolorowymi plakatami, łańcuchami i napisami wykonanymi przez naszych uczniów, zachęcała do wesołej zabawy. Najpierw bawili się uczniowie klas I-III w godzinach 14.30 – 16.30, a od 17.00 uczniowie klas IV-VI. Najstarsze klasy będą uczestniczyły w dyskotece w późniejszym terminie.

                   Szkołę odwiedziło wiele barwnych postaci – jednorożców, policjantów, kowbojów, wróżek, księżniczek, elfów, różnych zwierząt oraz stworów i dziwadeł. Wśród starszych uczniów przebrań było już mniej, ale za to królowała elegancja. Bal poprowadził DJ, który zorganizował wiele zabaw dla młodszych oraz naukę kroków kilku tańców dla starszych. Chętni mogli nauczyć się jak zawirować w „belgijce”, albo wykonać skomplikowane figury „poloneza”. Nie zabrakło utworów na życzenie i do tańca, i do śpiewu. Na spragnionych czekał poczęstunek i napoje przygotowane przez rodziców dla każdej klasy.

                        Tegoroczna zabawa należała do bardzo udanych. Wszyscy byli zmęczeni ale zadowoleni!

            Anna Czerwiec, Opiekunowie SU

          • Mobilne Laboratorium Przyszłości

            19.02.2023

            13 lutego naszą szkołę odwiedziła ekipa Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Podczas prowadzonych zajęć uczniowie mogli zapoznać się z podstawami druku 3D oraz dokonać własnoręcznych wydruków z wykorzystaniem długopisów do druku 3D. Druga część warsztatów poświęcona była sztucznej inteligencji z wykorzystaniem Gogli VR. Warsztaty dały uczniom szansę na rozwój twórczego myślenia, pobudziły ciekawość, zachęciły do wykorzystywania nowości technologicznych dostępnych w szkole.

          • 14 lutego - Walentynki

            14.02.2023

            Dla uczniów naszej szkoły WALENTYNKI  jak co roku były okazją do wspólnej zabawy, do okazywania   wzajemnej sympatii, życzliwości. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową,  dzięki której  uczniowie mieli okazję przesłać sobie kartki, laurki z życzeniami . W szkole dominował kolor czerwieni. To był wyjątkowo radosny dzień.

            SU

            B.Panek, E.Kaczak

             

             

        • Koncert Muzyki Filmowej
          • Koncert Muzyki Filmowej

            10.02.2023

            Uczniowie klas 6-8 z naszej szkoły uczestniczyli w Koncercie Muzyki Filmowej, który odbył się 9 II 2023r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Mogliśmy wysłuchać popularnych melodii filmowych w wykonaniu Mieleckiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Prowadzący koncert przedstawił dyrygenta oraz muzyków, którzy zaprezentowali dźwięki instrumentów dętych. Pani dyrektor SOK-u zachęciła i zaprosiła uczniów do udziału w zajęciach nowodębskiej orkiestry dętej. Po zajęciach uczniowie zostali zaproszeni na scenę do pamiątkowego zdjęcia. To była bardzo interesująca i pełna wrażeń lekcja muzyczna. 

            Beata Kubicka 

          • Wielka Liga Czytelników podsumowana.

            10.02.2023

               Wielka Liga Czytelników to konkurs skierowany do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

               Od listopada 2022 r. do stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny brali udział w Wielkiej Lidze Czytelników.Polegał on na przeczytaniu przez uczniów co najmniej 5 pozycji książkowych ze specjalnej listy i wypełnieniu testu. Testy zawierały pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne, związane tematycznie z daną książką. Aby została ona zaliczona, należało zdobyć co najmniej osiemdziesiąt punktów na sto możliwych. W tym konkursie wskazana była wspólna praca dzieci wraz z rodzicami, rodzeństwem czy innymi członkami rodziny przy rozwiązywaniu testów. W naszej szkole najwyższe wyniki osiągnęli uczniowie klasy 1c Fabian Dziemianko, Szymon Kopeć i Marcin Margol. Nasi Czytelnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom a rodzicom  dziękujemy za zaangażowanie.

            Romana Chejzdral

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

            05.02.2023

            7 lutego 2023 r. świętujemy Dzień Bezpiecznego Internetu 
            DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            Oprócz materiałów przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli organizatorzy przygotowali także szereg materiałów dla rodziców. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

            Mama tata tablet

            Kampania „Mama, tata, tablet” powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.

            Projekt  Szkoła Sieci Społecznościowych – kącik rodzica

            Praktyczne narzędzia, dzięki którym rodzic może poruszyć  temat sieci społecznościowych w domu. Celem Szkoły Sieci Społecznościowych jest przekazanie uczniom szkół podstawowych wiedzy na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci społecznościowych dzięki interakcji i zabawie z chatbotami w zapewniającym bezpieczeństwo i rozrywkę środowisku dydaktycznym.

            mOchrona

            mOchrona to aplikacja, która wspiera rodziców w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci.
            Ułatwia ustalanie reguł, dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje dostęp do informacji o aktywności dziecka na urządzeniu. To bezpłatne i bezpieczne narzędzie, które skutecznie pomaga w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów i zagrożeń, a także w odpowiednim reagowaniu na nie.

            Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie – poradnik dla rodziców

             

            Więcej materiałów na stronie

            https://www.saferinternet.pl

            A. Kołodziejczyk