• Wiosna budzi do myślenia!

            30.03.2023

            Marzec jest miesiącem MATEMATYKI. Dzień Matematyki został wpisany do kalendarza świąt nietypowych: 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki, 12 marca– Dzień Matematyki, 14 marca – Dzień liczby Pi. 

            Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wziąć udział w różnych zmaganiach matematycznych. 

            Pierwszą na świecie fabularyzowaną mapę dedykowaną grze Minecraft Education w formacie escape room’u mogli pobrać wszyscy uczniowie ze strony StacjaPI-nadajeMYmatmę. Zadaniem gracza było ocalenie międzygalaktycznej stacji kosmicznej zbudowanej przez inżynierów z Międzynarodowej Agencji Matematyki, na którą niespodziewanie nastąpił atak hakerski. Kto jeszcze nie grał - zapraszamy!

            Wśród uczniów klas czwartych po pisemnych eliminacjach w finałowej rozgrywce mającej charakter turnieju na platformie Kahoot wyłoniony został "Mistrz Tabliczki Mnożenia" - Adam Stolarczyk (4c). Drugie miejsce zajął Jakub Snopek (4a), a trzecie - Fabian Misiak (4b).

            Uczniowie klas piątych tradycyjne wzięli udział w szkolnym turnieju "1 z10". Odpowiadali na pytania związane z matematyką oraz informatyką. Klasy reprezentowali najlepsi z najlepszych, a zwycięzcą okazał się Wiktor Wesołowski z klasy 5b.  

            Trzyosobowe drużyny szóstoklasistów wzięły udział w grze terenowej przygotowanej za pomocą aplikacji Neatpod. Uczniowie rozwiązywali zadania ukryte w szkole. Celem gry było uwolnienie porwanej Księżniczki Ludolfiny (kto nie wie kim była Ludolfina, zachęcamy do sprawdzenia). Nie zabrakło quizów, informacji ukrytych za pomocą kodów QR oraz zaszyfrowanych zadań. Na koniec każda drużyna wykonała eksperyment, w którym mogła obliczyć przybliżoną wartość liczby Pi. Po zliczeniu wszystkich zdobytych punktów najlepsza okazała się drużyna z klasy 6c (Kalina Piórek, Brajan Flis i Dawid Nowak).

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom zabawy i życzymy samych sukcesów w trudnej, ale jakże fascynującej dziedzinie wiedzy jaką jest MATEMATYKA.

                                                                                                                Nauczyciele matematyki

          • Zmiana rachunku bankowego szkoły

            29.03.2023

            W związku ze zmianą dostawcy usług bankowych podajemy nowy numery rachunku bankowego szkoły:

            97 9434 1083 2003 1300 0201 0001               SP NR 2 N.DĘBA

            Z dniem 1 kwietnia 2023 szkoła przechodzi na obsługę finansową w/g nowego rachunku.

            Wpłaty za obiady w szkole prosimy realizować na podany numer.

          • 21 marca Światowy Dzień Poezji

            26.03.2023

            „W wierszach tylko i w kwiatach ten świat staje się inny, piękniejszy, mądrzejszy, lepszy.”

                                                                    Piotr Skrzynecki


               

            Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r. Jego celem jest promocja pisania, czytania, publikowaniai nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale i w naszej szkole pojawiła się inicjatywa uhonorowania tego dnia. Ktoś zastanowi się: „Czy tylko w jednym dniu w roku mamy kochać poetówi poezję?”  Na pewno nie, ale to miły zwyczaj połączony z rozpoczęciem wiosny kalendarzowej.

            Uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka polskiego ćwiczyli piękne czytanie  wierszy o tematyce wiosennej, recytowali wiersze różnych poetów, rozwiązywali zadania , w których należało się wykazać wiedzą literacką
            i znajomością zasad ortografii, wykonywali ilustracje do wierszy , a nawet  sami napisali wiersz.

             W  bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek z utworami poetyckimi, a podczas przerw starsi uczniowie czytali młodszym czytelnikom utwory poetyckie. 

                                                                                                                                                     Małgorzata Trawińska

          • St. Patrick's Day

            24.03.2023

            DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

            17 marca Irlandczycy obchodzą swoje narodowe święto - St. Patrick's Day. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia Świętego Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, dlatego uczniowie i nauczyciele w tym dniu ubrali zielone ubrania. Zieleń to kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy. Głównym symbolem święta jest shamrock - trzyslistna koniczyna, którą uczniowie udekorowali swoje plakaty oraz ubrania. Na lekcjach uczniowie obejrzeli w języku angielskim  filmy oraz prezentacje przedstawiające postać   i życie św. Patryka  oraz sposób w jaki Irlandczycy obchodzą ten dzień. Uczniowie klas I - III przygotowali koniczynki oraz plakaty. Uczniowie klas starszych  sprawdzali swoją wiedzę w quizach w aplikacji Wordwall. Został także przeprowadzony Szkolny Konkurs ,,Symbole Dnia Świętego Patryka".  

            Wyniki konkursu w klasie III:

            I miejsce: Marysia Mucha, Zuzanna Gurdak

            II miejsce: Roksana Wiater, Marta Piórkowska

            III miejsce: Zuzanna Spelak, Emilia Pasek

            Wyniki konkursu w klasie IVa i IVb

            I miejsce: Milena Sudoł, Kinga Flis

            II miejsce : Anna Kulka

            III miejsce: Adam Bęben

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

                                                                                                                                               Bogusława Bąk

          • Podsumowania nadszedł czas

            19.03.2023

            Pierwsze półrocze 2022/2023 roku szkolnego już za nami, przyszedł czas na podsumowanie osiągnięć. Większość uczniów powinna czuć zadowolenie i dumę ze swoich ocen, choć są i tacy, którzy nie stanęli na podium, ale to nie znaczy, że na koniec roku szkolnego nie dotrą do wyznaczonego celu.

            Zapraszamy do przeglądnięcia prezentacji  podsumowanie_2023

          • Biblioteka szkolna- tętniąca życiem.

            15.03.2023

               W bogatym księgozbiorze biblioteki szkolnej z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno najmłodsi jak i najstarsi czytelnicy. Zbiory biblioteki udostępniane są uczniom, nauczycielom i  rodzicom. Najmłodsi mogą wybierać spośród bogato ilustrowanych czytanek i bajek, uczniowie, oprócz lektur, zaczytywać się mogą popularnymi powieściami, w dziale dla starszych uczniów swoje miejsce zajęły min. biografie, reportaże, powieści historyczne, książki obyczajowe i kryminały. Biblioteka otwarta jest na sugestie czytelników, dlatego też każdy może zaproponować do księgozbioru wymarzoną, ulubioną książkę, więc nasi czytelnicy wpisują na listę swoje propozycje książkowe.

                  Biblioteka jest również miejscem spotkań i relaksu, miejscem, które pozwala przenieść się każdemu w niesamowity świat książki. Zapraszamy do odwiedzania zakładki: biblioteka szkolna.

            Romana Chejzdral

          • DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

            14.03.2023

            13 marca w naszej szkole , w budynku na ul. Leśnej odbył się Dzień Otwarty Szkoły, na który zostali zaproszeni przyszli pierwszoklasiści wraz z Rodzicami. Licznie przybyłych gości powitała pani dyrektor Ewa Markowicz –Zając, która zapoznała rodziców z pracą i  bazą naszej szkoły. W tym samym czasie dzieci podzielone na małe grupki wzięły udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję zajęciach przyrodniczych, matematycznych, informatycznych, z języka niemieckiego  i angielskiego.

            Przedszkolaki  miały też możliwość pobawić się i pośpiewać z harcerzami  i zuchami. Odbyły również spacer po szkole  i klasach. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy medal – wydrukowaną na drukarce 3D  symboliczną tarczę naszej szkoły.

            Elżbieta Kaczak

          • Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

            12.03.2023

             

                            Na przełomie lutego/marca 2023r. z inicjatywy Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej  w wielu szkołach naszego dekanatu odbywał się XXVI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej poświęcony tematyce jednej z ksiąg Starego Testamentu – Ks. Rodzaju. Konkurs pod hasłem     Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie dotychczas przeprowadzany był w dwóch równoległych poziomach: poziom I –Szkoła Podstawowa (klasy V-VI); poziom II – SP (klasy VII – VIII). Z naszej szkoły do II etapu konkursu zakwalifikowało się dwóch uczniów z klas IV:  Adam Stolarczyk i Milena Sudoł. Po zwycięskiej konkurencji z uczniami szkół z naszego rejonu (dekanatu), nasi laureaci przystąpili do finałowej rozgrywki, jaka miała miejsce w  dniu 7 marca 2023 r. w Sandomierzu. Finaliści: Adam Stolarczyk w trakcie przebiegu diecezjalnego konkursu wiedzy uzyskał w teście wynik: 28/30 pkt., Milena Sudoł 25/30.

                        Gratuluję Adasiowi i Milence i dziękuję Rodzicom za zaangażowanie i owocną współpracę.

             

                                                                                                                                                                        Wioletta Sibiga

             

             

          • Laboratoria przyszłości - realizacja programu w lutym

            29.03.2023

            ​​​​​​Realizację programu Laboratoria przyszłości rozpoczęliśmy od początku roku szkolnego 2022/23. Nowoczesny sprzęt, który zakupiliśmy w ramach programu uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania. W lutym 2023r. została przeprowadzona lekcja geografii z wykorzystaniem sprzętu i materiałów w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie wykorzystali lupy, aby w powiększeniu oglądnąć skały i minerały, z których zbudowane są Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie.​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Odbyły się lekcje biologii (7 godz.) z wykorzystaniem multimedialnych ilustracji Educarium  – uczniowie klas 7 zapoznawali się z budową układu hormonalnego człowieka. W klasie 5 uczniowie korzystając z mikroskopów obserwowali bakterie i protisty.

            Na zajęciach kółka fotograficznego uczniowie wykorzystywali aparat fotograficzny do zdjęć krajobrazów zimowych w plenerze.

            W ramach programu zakupiona została drukarka 3D. Dzięki temu uczniowie klas czwartych, na lekcjach informatyki mogli stworzyć i wydrukować swoj pierwszy model 3D (3 godz.). Łącząc teorię z praktyką mogli wprowadzać poprawki do swoich pomysłów. Wykazać się kreatywnością i pomysłowością

            Wyposażenie pracowni techniki posłużyło do wykonania ciekawych prac na lekcjach techniki (4 godz.)w klasach 6b i 6c. Powstały obrazki w technice String Art.

            Uczniowie klas 4b i 4c na połączonych lekcjach techniki i informatyki (4godz.) zgłębiali tajniki robotyki. Dzięki zakupionym w ramach projektu klockom LEGO® Education SPIKE™ Prime  uczniowie mogli wybudować roboty oraz ułożyć skrypty, które nimi sterują. Swietna zabawa.

          • Świat w kropki- zwiedzamy Australię.

            07.03.2023

            Odbyło się kolejne spotkanie w ramach rozwijania zdolności naszych uczniów i intergarcji miedzyklasowej. Zajęcia plastyczno-terapeutyczne odbywają się cyklicznie - raz w miesiącu i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych dzieci. Na zajęciach poznajemy zakątki cudownych miejsc. W tym tygodniu odwiedziliśmy Australię. Poznaliśmy egzotyczne zwierzęta. Dodatkowo wczuwaliśmy się w kropkowy świat rdzennych mieszkańców Australii-Aborygenów. Wykorzystaliśmy ich techniki malarskie. Zabawa była przednia. 

            Ewa Flis,  Ewa Siwczuk Cyma

             

        • Edukacja teatralna- "Balladyna"
          • Edukacja teatralna- "Balladyna"

            01.03.2023

            1 marca 2023r. uczniowie klas 7 i 8 z naszej szkoły obejrzeli w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie  spektakl „Balladyna” w reżyserii Michała Hachlowskiego, w którym wystąpili aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Jest to szkolna lektura omawiana w klasie 7, dlatego uczniowie mogli obejrzeć realizację sceniczną dramatu i utrwalić swoje wiadomości. Mimo upływu blisko dwustu lat od napisania dramatu, Narodowy Teatr Edukacji postanowił przypomnieć wielkie dzieło romantycznego poety oraz ważną prawdę, która mówi, że nie da się uciec od odpowiedzialności.  Artyści przenieśli młodych widzów w pełen magii i tajemniczości romantyczny świat, w którym za każdą zbrodnię ponosi się karę, a sprawiedliwość wymierza przyroda. Profesjonalna gra aktorów, barwne kostiumy, bogata scenografia, muzyka, a także efekty specjalne dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i wspaniałych przeżyć artystycznych. Beata Kubicka