Życzenia wielkanocne
Zwycięzcy konkursu "Kochanowski i jego czasy"
25 III 2024r. w Zespole Szkół nr1 im. Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie odbyła się uroczystość Święta Szkoły, podczas której wręczono nagrody zwycięzcom Międzyszkolnego Konkursu o Patronie Szkoły. Nagrody otrzymały uczennice z klasy 8b przygotowane przez panią Beatę Kubicką.
1.Zuzanna Puzio
2.Maria Tereszkiewicz
Wyróżnienie- Magdalena Samołyk
Serdecznie gratulujemy!
21 marca - Dzień bez plecaka
Pierwszy dzień wiosny był doskonałą okazją, aby w tym dniu zapakować swoje podręczniki, przybory szkolne do innych nosideł niż plecak czy tornister. Akcję tę ogłosił jak co roku Samorząd Uczniowski i jak zwykle spotkała się z wielką aprobatą uczniów. Wykazali się oni niezwykłą pomysłowością, wywołując uśmiech na twarzach kolegów i nauczycieli.
SU
Dzień Bezpiecznego Internetu
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowychDBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W tym roku w lutym i marcu odbywały się zajęcia promujące bezpieczeństwo w sieci. Maluchy z klas I uczestniczyły w lekcjach online organizowanych przez SeferInternet. Lekcja "Sieciaki poznaj bezpieczny Internet" dotyczyła pozytywnego zastosowania Internetu i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.
Lekcja "Z Internetem świat jest bliski" nawiązywała do piosenki edukacyjnej „Z internetem świat jest bliski”, która powstała w ramach projektu Plik i Folder. Lekcja miała w przystępny sposób promować wśród dzieci higienę cyfrową, która w obecnych czasach jest coraz ważniejsza.
Uczniowie klas II obejrzeli prezentację o bezpieczeństwie w sieci, rozwiązywali zadania i quizy poszerząjąc swoją wiedzę na temat właściwych zachowań w Internecie. Na koniec mogli zagrać w Interlandię, pełna przygód grę online, dzięki której można poznać w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego udziału w społeczności internetowej.
Dzieci z klas III - VI, po omówieniu na lekcjach informatyki tematyki związanej z zagrożeniami w sieci przygotowali komiksy o bezpiecznym internecie. Oto niektóre z nich.
Diecezjalny konkurs biblijny
28 lutego w Kurii Biskupiej w Sandomierzu odbył się finał diecezjalnego konkursu biblijnego z Księgi Wyjścia ze Starego Testamentu. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych podzieleni na dwie kategorie wiekowe: kl. IV – VI oraz VII – VIII. Najmłodszą grupę reprezentowało 28 uczestników poszczególnych dekanatów diecezji sandomierskiej. Test wiedzy składał się 30 pytań zamkniętych. Pytania na trzech szczeblach eliminacji - szkolnym, dekanalnym i diecezjalnym zostały przygotowane przez ks. dra Pawła Laska – wykładowcę Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Finalistów odwiedził Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz dziękując wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Julia Król z kl. IV a i Adam Stolarczyk – kl. V c.
W finałowym konkursie wiedzy biblijnej trzecie miejsce na podium zajął Adam Stolarczyk.
Gratulujemy!!!
Wioletta Sibiga
Dzień Otwarty Szkoły
5 marca 2024r. po raz kolejny w naszej szkole, w budynku na ul. Leśnej odbył się Dzień Otwarty, na który zostali zaproszeni przyszli pierwszoklasiści wraz z Rodzicami. Miłych gości powitała pani dyrektor Ewa Markowicz –Zając. Rodzice obejrzeli prezentację filmową o naszej szkole. Następnie chór szkolny w bajkowych strojach zaprezentował taneczny występ pt. „Witajcie w naszej bajce”, do którego chętnie dołączyły przedszkolaki. Tego dnia drzwi klas były otwarte, a starsi uczniowie występowali w roli przewodników po szkole.
Pod opieką nauczycieli dzieci z przedszkola podzielone na mniejsze grupy wzięły udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję zajęciach z języka niemieckiego, angielskiego, przyrodniczych, interaktywnych z matematyki. Na sali gimnastycznej pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego uczestniczyły w zajęciach sportowych. W pracowni komputerowej poznały pracę drukarki 3D oraz podstawy programowania sterując robotem Photon. Na każdego uczestnika czekała nagroda - wydrukowana na drukarce 3D symboliczna tarcza naszej szkoły. W tym czasie rodzice mogli porozmawiać z panią dyrektor na temat funkcjonowania szkoły i świetlicy.
Organizatorzy
Bieg Wilczym Tropem
- 1
1 marca 2024 r. uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu na terenie Ośrodka nad Zalewem odbył się Bieg Tropem Wilczym. Udział w nim wzięła młodzież Szkoły Podstawowej nr2 im.H. Sienkiewicza w Nowej Dębie. Na terenie Ośrodka nad Zalewem zgromadziło się ponad 400 osób by wspólnie przebyć dystans 1963 metrów dla uczczenia tych, którzy przyczynili się do utrzymania suwerenności naszego kraju po II Wojnie Światowej. Byli wśród nich uczniowie, żołnierze wojska polskiego i amerykańskiego stacjonujący na poligonie w Nowej Dębie oraz amatorzy biegania.
Obowiązkowe testy sprawnościowe na lekcjach wf
Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa Oświatowego, w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, nauczyciel WF ma przeprowadzać raz w roku testy sprawnościowe w każdej klasie. W podstawie programowej z wychowania fizycznego określono, że testy będą przeprowadzane od marca do kwietnia. Obejmą cztery wystandaryzowane próby sprawności:
Bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów - służy pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych.
Beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy (wykonywany według Europejskiego testu sprawności fizycznej – Eurofit, opracowanego przez Radę Europy) służy pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu.
Plank – podpór leżąc przodem na przedramionach to ćwiczenie służące pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała.
Skok w dal z miejsca - służy pomiarowi skoczności i siły.
Sprawdzian, ale bez oceny. Wyniki testów nie wpłyną na ocenę z wychowania fizyczne. W podstawie programowej wyraźnie wskazano, że pomiary sprawności fizycznej nie mogą być kryterium oceny z przedmiotu wychowanie fizyczne, lecz powinny być wykorzystywane do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia.
Wyniki wszystkich uczniów będą umieszczane w ogólnopolskiej bazie danych "Sportowe talenty".
Archiwum