24 maja br. poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w pogrzebie Eugeniusza Lisa ps. Bystry, który odbył się na cmentarzu w Nowej Dębie. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Wzięli w niej udział członkowie rodziny zmarłego, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, wicestarosta tarnobrzeski, burmistrz Nowej Dęby, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych i siódmych: Aleksandra Panas, Alicja Pawełczak, Kalina Piórek, Kornelia Rębisz, Bartosz Kopeć, Karol Smotryś pod opieką nauczycieli: B. Czajkowskiej i R. Szpunar wicedyrektor szkoły.
Eugeniusz Lis ps. „Bystry” był żołnierzem podziemia antykomunistycznego. Podczas okupacji sowieckiej działał na terenie powiatów lubelskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. W latach 1946 - 1948 był żołnierzem oddziałów partyzanckich NSZ. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB we wrześniu 1948r. przeszedł bardzo brutalne śledztwo i tortury. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 23 września 1949r. w więzieniu na zamku lubelskim. Eugeniusz Lis, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, został zamordowany strzałem katyńskim - w tył głowy. „Bystrego” pogrzebano bezimiennie na tak zwanej "Lubelskiej Łączce" na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Szczątki Eugeniusza Lisa odnaleziono w listopadzie 2020 r. w zbiorowej mogile podczas badań prowadzonych
przez Instytut Pamięci Narodowej, a zidentyfikowano je w marcu 2023 r. Teraz po 75 latach po śmierci złożono je w rodzinnym grobie obok żony. Organizatorami ponownego, tym razem godnego pochówku Eugeniusza Lisa, byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Gmina Nowa Dęba, Powiat Tarnobrzeski, 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.
Uroczysty pogrzeb Eugeniusza Lisa, żołnierza podziemia antykomunistycznego
Wycieczka do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci oraz Parku Legend
- 21
W dniu 22 maja uczniowie klasy IVa, IVb i IVc wybrali się na wyczieczkę szkolną do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, które znajduje się w Podzamczu Chęcińskim oraz Parku Legend w Nowej Słupi. Celem wycieczki była nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksperymentów. Dzieci miały okazję podziwiać wspaniałe, fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonarda Da Vinci. Obejrzeli wystawę " Człowiek - niezwykła maszyna", która przedstawia 5 czynności życiowych utrzymujących organizm w stanie biologicznej równowagi. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom obserwacje oraz gry i układanki logiczne. Kolejnym, badzo ciekawym miejscem do zwiedzania był Park Legend. Podczas spaceru multimedialną ścieżką edukacyjną uczniowie poznawali legendy i baśnie Gór Świętokrzyskich. Atrakcją zwiedzania było Kino 5D, stymulatory lotu na miotle oraz sala gier i zabaw. Największe wrażenie na uczniach zrobił lot na miotle, podczas którego można było podziwiać najpiękniejsze miejsca województwa świętokrzyskiego. Wycieczka z pewnością przyczyniła się do rozwoju kreatywności i rozbudziła ciekawość świata wśród uczniów naszej szkoły.
B. Bąk
Impreza czytelnicza- przebieramy się za ulubioną postać literacką.
- 30
Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W dniu 10.05. 2024 roku rozpoczęliśmy w naszej szkole Tydzień Bibliotek 2024, którego hasłem jest : „„Biblioteka – miejsce na czasie”” Z tej okazji w tym dniu zorganizowana została imoreza czytelnicza, podczas której uczniowie zaprezentowali się w przebraniach przedstawiających ulubionego bohatera literackiego. Dziekujemy naszym czytelnikom za udział w zabawie. Wszyscy uczestnicy otrzymają upominki w dniu zakończenia roku szkolnego.
Organizatorzy
Pierwszaki z wizytą u strażaków.
13 maja wszystkie klasy pierwsze zostały zaproszone do jednostki Panstwowej Straży Pożarnej Nowej Dębie.
Uczniowie mieli okazję z bliska oglądnąć wozy strażackie oraz sprzęt jakim posługują się w swojej pracy strażacy. Wzięli równeż udział w zawodach strażackich polegających na "gaszeniu pożaru" czy przeciąganiu liny.To był niezwykle mile spedzony czas, który na długo utkwi w pamięci pierwszaków.
Dziekujemy Strażakom za dostarczenie tak pozytywnych emocji wszystkim dzieciom.
E.Kaczak
Archiwum