Wakacje!
Laboratoria Przyszłości
To już drugi rok realizujemy program "Laboratoria przyszłości". Nowoczesny sprzęt, który zakupiliśmy w ramach programu uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Więcej szczegółów dotyczących podsumowania II półrocza tutaj.
Debata
11.06. i 13.06. w naszej szkole odbyło sie spotkanie klas szóstych z terapeutą, profilakttykiem p.Katarzyna Tadrą. Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Cele szczegółowe:
- wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych),
- klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
- wzmocnienie tendencji do podejmowani abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych – osłabienie siły presji rówieśniczej i ze strony środowiska dorosłych – rodziców i nauczycieli. Podstawy teoretyczne programu Debata opierają się na koncepcji substancji torujących drogę (Kandel, 1992), która opisuje następujące po sobie fazy używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Pierwszymi i najbardziej dostępnymi substancjami psychoaktywnymi, po które sięgają nastolatkowie są napoje alkoholowe (głównie piwo). Większość młodych osób poprzestaje na tym, jednak część z nich w sposób fazowy sięga po następne substancje. Stąd program jest nastawiony przede wszystkim na opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków, co ma ich chronić przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu i rozwojem innych zachowań ryzykownych. Autorzy programu odwołują się też do teorii uzasadnionego działania (Ajzen, Fishbein, 1980). W myśl tej teorii czynnikiem ryzyka używania substancji psychoaktywnych jest przekonanie o znacznym ich rozpowszechnieniu i dużym stopniu społecznej akceptacji dla tego typu zachowania. Zgodnie z ww. założeniami teoretycznymi oraz teorią czynników ryzyka i chroniących (Hawkins, i wsp. 1992) w programie Debata wzmacniane są następujące czynniki chroniące: kontakt z dorosłym mentorem prezentującym poparcie dla postawy abstynencji, akceptacja dla szkoły jako środowiska promującego zdrowy styl życia, moralne aspekty trzeźwości. Ponadto modyfikowane są błędne przekonania normatywne na temat alkoholu.
-
W programie wykorzystane są następujące strategie profilaktyczne:
- kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych piciu alkoholu przez dzieci i młodzież
- konfrontowania cenionych wartości z ryzykownymi zachowaniami
- przekazywanie wiedzy na temat konsekwencji zachowań
- „osobiste postanowienie” (bez finalizacji w toku zajęć).
-
Ponadto program nawiązuje do teorii reaktancji (teorii oporu psychologicznego), by uwzględnić w programie znaczenie prawa do podejmowaniu samodzielnych decyzji o abstynencji.
Wycieczka do Krakowa klas 7b i 7c
Dnia 29 maja bieżącego roku klasy 7b i 7c odwiedziły dawną stolicę Polski - Kraków. W pierwszej części wycieczki młodzież miała możliwość przeprowadzenia różnych doświadczeń oraz sprawdzenia w praktyce praw fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. W kolejnej części naszej wycieczki spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po starym Krakowie. Przybliżyła nam historię Wzgórza Wawelskiego, tajemnice królów jak również umożliwiła spełnienie marzeń przez dotknięcie serca Dzwonu Zygmunta. Spędziliśmy fantastyczny czas przy pięknej pogodzie z historią w tle.
Agata Dobrasiewicz, Anna Czerwiec, Andrzej Pazder
MAM TALENT 2024
Przegląd Talentów 2024
Droga Społeczności Szkolna!
Z radością informujemy, że tegoroczny Przegląd Talentów, który odbył się 23 maja 2024 roku, zakończył się ogromnym sukcesem! Nasza szkolna aula wypełniła się po brzegi publicznością, która z podziwem obserwowała niesamowite występy utalentowanych uczniów. Na scenie zaprezentowano zwycięzców konkursu w 4 kategoriach: sztuka sceniczna, sztuka wizualna, moja pasja, mój talent.
Dzięki hojności sponsorów i Rady Rodziców wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które podczas uroczystości wręczyła pani dyrektor Ewa Markowicz Zając. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia: Uczniom za ich ciężką pracę, zaangażowanie i odwagę, by stanąć na scenie. Rodzicom za nieocenioną pomoc i kibicowanie swoim dzieciom. Nauczycielom i wychowawcom za wsparcie w przygotowaniach. Sponsorom za zaangażowanie i ofiarność w promowaniu talentów uczniowskich. Całej społeczności szkolnej oraz gościom za obecność i wspaniałą atmosferę. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, w której zobaczymy talenty wszystkich uczestników konkursu. Przegląd Talentów 2024 już za nami, ale nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji! Mamy nadzieję, że inspiracja, którą nasi uczniowie czerpali z tegorocznych występów, będzie motywować ich do dalszego rozwijania swoich umiejętności.
LINK DO PREZENTACJI (APLIKACJA GENIALLY NIE JEST PRAWIDŁOWO OBSŁUGIWANA PRZEZ TELEFONY KOMÓRKOWE).
2Dzięki hojności sponsorów i Rady Rodziców wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które podczas uroczystości wręczyła pani dyrektor Ewa Markowicz Zając. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia: Uczniom za ich ciężką pracę, zaangażowanie i odwagę, by stanąć na scenie. Rodzicom za nieocenioną pomoc i kibicowanie swoim dzieciom. Nauczycielom i wychowawcom za wsparcie w przygotowaniach. Sponsorom za zaangażowanie i ofiarność w promowaniu talentów uczniowskich. Całej społeczności szkolnej oraz gościom za obecność i wspaniałą atmosferę.
Organizatorzy: Iwona Gadomska, Beata Kubicka, Aneta Wojdacz
Archiwum