• 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

            14.04.2022

            Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

            13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Tej zbrodni ludobójstwa dokonali funkcjonariusze NKWD zgodnie z decyzją najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z dnia 5 marca 1940 r. Zamordowano strzałem w tył głowy blisko 22 tyś. obywateli II Rzeczypospolitej. Wśród nich było 14,5 tyś. polskich oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oraz 7,3 tyś. więźniów aresztowanych na obszarach okupowanych przez ZSRR. Przez wiele lat ta zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciw ludzkości trzymana była przez władze radzieckie w tajemnicy. W okresie PRL-u nie uczono o niej w szkołach, a za ujawnianie prawdy o niej, obchodzenie rocznic jej dokonania groziły represje ze strony komunistycznych władz Polski. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie tej zbrodni uznając za „jedną z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Choć minęło już tyle lat od tych tragicznych wydarzeń wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jeszcze wyjaśnionych. Dziś Katyń pozostaje nie tylko miejscem okrutnej zbrodni, ale także symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji i przestrogą przed polityką totalitarnych reżimów.

          • Wielkanoc

            12.04.2022

              

                  11 kwietnia 2022 r w naszej szkole odbyło się wewnątrzklasowe przedstawienie  "Poranek wielkanocny".       Uczniowie klasy 2b pod opieką p. Wioletty Sibigi i p. Elżbiety Kaczak zaprezentowali program słowno - muzyczny nawiązujący do zbawczych wydarzeń paschalnych oraz  przybliżyli  zwyczaje i tradycje  związane z tą uroczystością.

            Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, wszystkim Pracownikom oraz Rodzicom i Uczniom składamy najserdeczniejsze życzenia wielkanocne. Zapraszamy do obejrzenia filmiku, który został zamieszczony  na FB .

            Poniżej krótki fragment.

            Wioletta Sibiga

            Elżbieta Kaczak

          • ...

            10.04.2022

            Rejonowe Igrzyska Dzieci oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej  w indywidualno-drużynowych biegach przełajowych w Stalowej Woli

          • Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi

            08.04.2022

            W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszamy wszystkich do uczestnictwa i zabawy!

            1.KOLORY ZIEMI - uczniowie przebierają się w poszczególne dni w kolory odpowiadające żywiołom Ziemi

            20.04.22.- kolor czerwony - OGIEŃ

            21.04.22.- kolor niebieski - WODA

            22.04.22.- kolor zielony – ZIEMIA

            2. KONKURS PLASTYCZNY„Dzieci dla klimatu” dla klas I - VII.

            Cele konkursu:
            -popularyzacja wiedzy na temat klimatu, ekologii oraz ochrony środowiska,
            -rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci

            Prace konkursowe powinny być wykonane na papierze w formacie A4 lub A3, dowolną techniką plastyczną płaską (np. ołówek, kredka, pastele, farby plakatowe, wycinanki, itp

            Tematyka prac powinna obejmować:
            a) klimat
            b) ekologię
            c) ochronę środowiska

            Prace należy dostarczyć nauczycielom plastyki.

            3. KONKURS MULTIMEDIALNY„Planeta Ziemia – zagrożenia i ochrona” dla klas VIII.

            Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń dla naszej planety, jakie niesie nieodpowiedzialna działalność człowieka.

            Udział w konkursie polega na wykonaniu prezentacji na jeden z wybranych tematów:

            1. Zagrożenia i ochrona atmosfery

            2. Zagrożenia i ochrona wód

            3. Zagrożenia i ochrona gleb

            Prezentacja powinna zawierać maksymalnie do 15 slajdów.

            Ocenie podlegać będą: zgodność z tematyką, ciekawe ujęcie tematu, odpowiednie wyważenie treści i ilustracji oraz estetyka prac.

            Prezentacje należy przesyłać na TEAMS na czat do p. Moniki Jabłońskiej do 22 kwietnia 2022 roku.

            Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi 25 kwietnia

            Nauczyciele przyrodnicy

          • Mikołaj Simonowicz finalistą IV HKNS

            06.04.2022

            W ubiegłą sobotę 2 kwietnia, jeden z naszych uczniów Mikołaj Simonowicz z klasy 8 „d” wziął udział w IV edycji Hetmańskiego Konkursu Nauk Społecznych, organizowanym przez tarnobrzeskie społeczne liceum ogólnokształcące pot. „Hetman”. Egzamin składał się z dwóch bloków: zmiennego oraz stałego. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością tematów związanych z obecną sytuacją polityczną w Polsce i na świecie. W teście pojawiły się także pytania związane z zasadami funkcjonowania polskiego parlamentu. Mikołaj świetnie poradził sobie z postawionym mu wyzwaniem, zdobywając ilość punktów plasującą go w ścisłej czołówce, osiągnął tym samym tytuł finalisty IV HKNS.

            Serdecznie gratulujemy Mikołajowi! 

            Anna Gurdak

          • Konkurs „Matematyczne Duety”

            05.04.2022

            W dniu 5 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół nr 3 w Tarnobrzegu odbyła się V edycja powiatowego konkursu matematycznego „Matematyczne Duety”. Naszą szkołę reprezentowały dwa dwuosobowe zespoły w składzie: Mikołaj Rymaniak i Wojciech Stolarczyk z kl. 8 b oraz Bartłomiej Sudoł i Franciszek Flis z kl. 8 c. Konkurs składał się z trzech etapów kształtujących umiejętności pracy w grupie. Do rywalizacji wystartowały 22 zespoły ze szkół podstawowych z powiatu tarnobrzeskiego. Wśród trzech najlepszych drużyn znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Bartłomiej Sudoł i Franciszek Flis, przygotowani przez panią Halinę Strojek. Chłopcy zajęli bardzo wysokie II miejsce, otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                                                               B. Panek

          • Konkurs biblijny 2022

            01.04.2022

            Nowa galeria Konkurs biblijny 2022 została dodana do albumu fotograficznego

            Gdzie uczniów Chrystusa po raz pierwszy nazwano chrześcijanami? Którego proroka cytował św. Piotr przemawiając do Żydów? Przy jakiej ulicy mieszkał św. Paweł w Damaszku? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy wewnątrzszkolnego konkursu biblijnego „Dzieje pierwotnego Kościoła”.

            W czwartek 31 marca, dziewięcioro uczniów z naszej szkoły rywalizowało o to, które z nich najlepiej zna pierwszych 12 rozdziałów Dziejów Apostolskich. Przez ponad pół godziny uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania testowe ułożone przez ks. Tomasza Pyryta. Prace konkursowe sprawdzała komisja w składzie ks. Robert Capała i p. Wioletta Sibiga. Przyznano 3 nagrody oraz jedno wyróżnienie. na temat Dziejów Apostolskich.

                 I miejsce zajęła Kalina Piórek z klasy Vc

                 II miejsce zajęła Lena Biednik z klasy VIa

                 III miejsce zajęła Emilia Rzeszut z klasy VIa

                 Wyróżnienie otrzymała Magdalena Samołyk z klasy VIb

            Osoby te otrzymały nagrody rzeczowe.

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy znajomości Dziejów Apostolskich, wyróżnionym nagród i zajętych miejsc.

            ks. Robert Capała

             

             

             

          • POMOC DLA DZIECI Z UKRAINY

            29.03.2022

            W dniach 23 i 24 marca odbył się KIERMASZ CIAST. Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariusza. Domowe ciasta, ciasteczka zostały przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.  Zainteresowanie smakołykami było ogromne. W ciągu dwóch dni sprzedano wszystkie słodkości.  Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na pomoc uchodźcom z Ukrainy.   Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję, za pomoc, wsparcie oraz serce włożone w przygotowanie słodkości. 

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza     

          • ST. PATRICK'S DAY

            27.03.2022

                                                                       DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

            17 i 18 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia Św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas I - III oraz IV - VIII pogłębiali wiedzę na temat tradycji obchodów Dnia Świętego Patryka w krajach anglojęzycznych. Uczniowie klas I-III świętowali dzień Św. Patryka i na naszym korytarzu było tak zielono. Na lekcji uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi to święto,      a uwieńczeniem tego było wykonanie koniczynki, która jest symbolem tego dnia. Wszyscy się świetnie przy tym bawiliśmy . Ponadto, uczniowie klas starszych obejrzeli w języku angielskim krótki film The History of St. Patrick's Day oraz prezentację o jego życiu, przygotowali plakaty i koniczynki. Nauczyciele przeprowadzili konkursy i quiz językowy na temat życia patrona Irlandii oraz obchodów tego dnia na świecie. 

                                                                                                                                Nauczyciele języka angielskiego

          • Dąb Dunin Europejskim Drzewem Roku 2022!

            23.03.2022

            Niezmiernie miło nam poinformować, że polski kandydat na Europejskie Drzewo Roku 2022 – Dąb Dunin, pokonał wszystkich rywali z Europy i wygrał, otrzymując ten zaszczytny tytuł!

            To wyjątkowe, około 400-letnie drzewo, nazywane jest Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Rośnie w miejscowości Przybudki w woj. Podlaskim, na skraju Puszczy Białowieskiej. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku - w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary.

            Na Dunina głosowało ponad 179 tysięcy osób, a wśród nich zapewne wielu z Was, dlatego wspólnie możemy sobie pogratulować tego sukcesu! Drugie miejsce zajął Dąb z Lasu Bankietowego w Hiszpanii, a trzecie - Wielki Dąb Korkowy z Portugalii.

            Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku o Dębie Duninie.

            https://www.youtube.com/watch?v=hepmEFjvDFk

            Nauczyciele przyrodnicy

          • 26 marca - Godzina dla Ziemi WWF

            23.03.2022

            W tym roku Godzina dla Ziemi WWF przypada 26 marca o 20:30, kiedy to na 60 minut w symbolicznym geście troski o planetę rzesze ludzi, miast i instytucji wygaszą światła pod hasłem „Razem dla planety”. To już 15 edycja tej akcji w Polsce, a 16 na świecie.

            Godzina dla Ziemi w tym roku obchodzi swoje 16 urodziny. W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu i rozlewa się na cały świat. W Godzinie dla Ziemi biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie, także w Polsce. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut. 

            W Polsce w poprzednich latach w akcji brało udział blisko 100 miast, a wygasały takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Opera Narodowa, Sky Tower we Wrocławiu, Zamek Krzyżacki, Ministerstwo Środowiska czy Kancelaria Prezydenta RP. 

            Razem dla planety

            Jednego dnia o tej samej godzinie czasu lokalnego cały świat symbolicznie gasi światło. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów.  

            Jeśli wierzysz, że rozwiązanie problemów środowiska naturalnego jest możliwe, gdy tylko zjednoczymy nasze działania, dołącz do Godziny dla Ziemi WWF. Niezależnie od poglądów, sympatii czy upodobań, do Godziny dla Ziemi WWF może dołączyć każdy! Planeta liczy na CIEBIE!!!

            RAZEM ZGAŚMY ŚWIATŁO DLA PLANETY!!!

            26 MARCA  2022  GODZINA 20:30

             Nauczyciele przyrodnicy

          • Pomagamy i my...

            23.03.2022

            Nasza szkoła również włączyła się w organizowanie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. To wszystko dzięki ofiarności rodziców ,uczniów jak i pacowników szkoły. Na dzień 20.03.22r. roku udało mam się pomóc wielu osobom. Przekazaliśmy część zebranych rzeczy ( m.in. odzież, żywność, artykuły higieniczne i szkolne oraz zabawki) potrzebującym rodzimom z terenu naszej gminy. Również odpowiedzieliśmy na apel p.Sylwii P., koordynatora niżańskiego ośrodka wsparcia dla ofiar konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Pani Sylwia potrzebowała odzieży, zabawek dla dzieci. Pomoc była przekazana konkretnym rodzimom. Część rzeczy została przekazana również do ośrodka w Rozalinie. To wszystko dzieki wspaniałej ofiarności całej społeczności uczniowskiej. Dziękujemy za WIELKIE SERCA.

          • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

            22.03.2022

            "Kto ratuje jedno życie - ten ratuje cały świat"

            Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca – w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie rodziny żydowskiej. Dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich Polakach, którzy mimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc Żydom. Niemcy mimo skrupulatnie zaplanowanej i realizowanej w trakcie II wojny światowej akcji eksterminacji ludności żydowskiej m.in. na terytorium okupowanej Polski nie zdołali wymordować wszystkich Żydów. W znaczący sposób przyczynili się do tego Polacy, którzy często bezinteresownie i z narażeniem własnego życia i życia swoich rodzin udzielali im pomocy. Polska była jedynym krajem w okupowanej Europie, gdzie za taką pomoc Niemcy karali śmiercią. Mimo tego wielu Polaków decydowało się na ten heroiczny czyn a wielu z nich za swoją bohaterską postawę zapłaciło najwyższą cenę. Wśród nich też rodzina Ulmów ze wsi Markowa koło Łańcuta. Ukrywali ośmioosobową rodzinę Saula Goldmana – czterech jego synów, dwie córki i wnuczkę. 24 marca 1944 r. Niemcy weszli na teren ich gospodarstwa otrzymawszy wcześniej donos o ukrywających się tam Żydach. Rodzina żydowska została znaleziona i natychmiast rozstrzelana. Później zamordowano Wiktorię i Józefa Ulmów, a także ich pięcioro dzieci a w raz z nimi zabito też nienarodzone dziecko Wiktorii, która była w zaawansowanej ciąży. Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po tylu latach od tych tragicznych wydarzeń, nie sposób ustalić ich personaliów.

            Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

          • Witaj Wiosno!

            21.03.2022


            W dzisiejszy piękny, słoneczny dzień pożegnaliśmy Marzannę -symbol zimy a pięknym kolorowaym gaikiem powitaliśmy wiosnę. Podczas przemarszu śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach perkusyjnych, aby wszyscy słyszeli , że cieszymy sie z nadejścia kolejnej pory roku.  

            Elżbieta Kaczak  Klasa 2b

          • Wiosna wierszem się zaczyna. Światowy Dzień Poezji w bibliotece szkolnej

            21.03.2022

            "Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej, a potem - do dzieł pisarzy współczesnych"                                                                                                                                                                                       Jan Brzechwa

               Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r. Jego celem jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Główne obchody mają miejsce w Paryżu, ale i u nas w bibliotece szkolnej pojawiła się inicjatywa uhonorowania tego dnia. Ktoś zastanowi się: „Czy tylko w jednym dniu w roku mamy kochać poetów i poezję?”  Na pewno nie, ale to miły zwyczaj połączony z rozpoczęciem wiosny kalendarzowej. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach poświęconych wierszom znanych poetów. Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci do czytania wierszy i zwrócenie  uwagi na piękno słowa poetyckiego.                                                                                             

                                                                                                                                R. Chejzdral

                                                                                                                               B. Czajkowska

          • 8 MARCA

            08.03.2022

            Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający w kalendarzu na 8 marca to święto szczególne, obchodzone  zawsze w uroczysty sposób.

            W tym dniu każda kobieta i dziewczyna w naszej szkole mogła poczuć się wyjątkowo. Nasi chłopcy nie zapomnieli o Dniu Kobiet i już od samego rana składali życzenia swoim nauczycielkom i koleżankom .

            DZIĘKUJEMY !!!

                                                                                                                                                    SU