• Dzień Piżamy

            16.01.2023

            13 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy. Aby wziąć udział w zabawie, uczniowie musieli w tym dniu ubrać do szkoły swoje stroje do spania. Większość uczniów pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać również uczniów w kombinezonach piżamowych przedstawiających różne postaci z bajek. Niektórzy przynieśli swoje poduszeczki i przytulanki. Ostatni dzień w szkole przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie spędzili w niecodziennej, miłej atmosferze. Było kolorowo i wesoło. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie. 

            Zapraszamy do galerii zdjęć

            Samorząd Uczniowski

        • Wycieczka do Teatru Maska w Rzeszowie
          • Wycieczka do Teatru Maska w Rzeszowie

            12.01.2023

            11 I 2023r. uczniowie z klasy 6a i 7b z wychowawcami i nauczycielami wyjechali do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl "Alicja w Krainie Czarów". Wraz z bohaterami przedstawienia braliśmy udział w niezwykłej zaczarowanej podróży. Wspaniała gra aktorów, piękne kostiumy, niezwykle barwna i efektowna scenografia sprawiła, że przenieśliśmy się do magicznej Krainy Czarów i z zapartym tchem śledziliśmy losy bohaterów. Nagrodziliśmy twórców spektaklu gromkimi brawami, a na zakończenie teatralna Alicja zaprosiła nas na scenę, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Po spektaklu aktywnie uczestniczyliśmy w lekcji teatralnej. W czasie warsztatów mieliśmy okazję dowiedzieć się ciekawych informacji o pracy scenografa, aktora. Mogliśmy animować lalki teatralne i sami wcielaliśmy się w rolę aktorów. To była niezwykle interesująca lekcja żywego słowa, która przygotowuje nas jako odbiorców sztuki teatralnej.                                                                                Beata Kubicka

            https://photos.app.goo.gl/8B1fUhuss53DndEE8

          • "Cicha noc" - jasełka szkolne.

            07.01.2023

            Jezus przyszedł do was wszystkich.

            Do tych z dala i tych z bliska,

            Do ubogich i bogatych,

            Pragnie zżyć się z całym światem.

            I dać wszystkim, w każdej doli,

            Pokój ludziom dobrej woli.

             

             Dnia 5 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie z kl. 2b, 3b, 4a i 4c pod kierunkiem nauczycieli: Elżbiety Kaczak, Wioletty Sibigi, Anety Wojdacz  przedstawili program artystyczny pt. „Cicha noc”.

            Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów mogliśmy obejrzeć inscenizację do scen biblijnych ukazujących wydarzenia tej Świętej Nocy. Całość uroczystości opatrzona komentarzem i śpiewem szkolnego chóru oraz solistów stworzyła klimat głębszej refleksji nad wydarzeniami towarzyszącymi przyjściu na świat Syna Bożego, długo oczekiwanego Mesjasza. Aktorzy w kostiumach z epoki i scenografii nawiązującej do wydarzeń w Betlejem przedstawili sceny poszukiwania przez Maryję i Józefa schronienia, narodzin Jezusa, pokłonu pasterzy i przybycia Trzech Mędrców ze Wschodu do króla Heroda i betlejemskiej stajenki. Na scenie pojawiły się Chóry anielskie i postaci: Diabła oraz Śmierci. Podczas Jasełek dziewczęta z kl. 2b zaprezentowały dwa tańce do utworu J. Tomalaka „Kim jest Ta” i K. Cerekwickiej „Noel”. Autorską choreografię do układów tanecznych przygotowała p. katechetka

            Dziękujemy:

            • Pani  Barbarze Czajkowskiej za przygotowanie dekoracji na tę okoliczność.
            • Wszystkim naszym Uczniom za włożony trud i entuzjazm w rozwijaniu pasji i zdolności artystycznych.
            • Rodzicom za zrozumienie, zaangażowanie i  współpracę w przygotowaniu uroczystości.

             

                                                                                                                                           Wioletta Sibiga

             

        • Sukcesy w konkursie fotograficznym.
          • Sukcesy w konkursie fotograficznym.

            20.12.2022

            W grudniu uczniowie klas 5-8 wzięli udział w konkursie fotograficznym pt. „Napędzamy do działania”, którego celem było ukazanie idei wolontariatu i zachęcanie młodzieży do włączania się w działalność na rzecz potrzebujących. Udział w konkursie okazał się wielkim sukcesem – dwie uczennice: Oliwia Kopeć (kl.8a) oraz Wiktoria Fudali (kl.6b) zajęły odpowiednio II i III miejsce, a Amelia Kalinowska i Adam Słowik (kl.8a) oraz Grzegorz Dytko (kl.6a) zostali wyróżnieni.

            Organizatorem konkursu była Fundacja Q, która zajmuje się kulturą i wolontariatem, a szczególnie różną formą pomocy dla osób z Ukrainy, zarówno w Polsce jak i samej Ukrainie. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce podczas gali Fundacji Q w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.

            Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu! Nagrodzone prace można podziwiać w sali wystawowej SOK w Nowej Dębie oraz w naszej galerii internetowej.

            Galeria Konkurs fotograficzny "Napędzamy do działania"

                                                                                              Monika Jabłońska

          • Podziękowania Podkarpackiego Kuratora Oświaty

            18.12.2022

            Dla szlachetnych serc najwyższą rozkoszą,
            Gdy drugim radość w niedoli przynoszą”

                     Adam Asnyk

            Składam serdeczne podziękowania wszystkim szkołom i placówkom z województwa podkarpackiego, które wzięły udział w zbiórce żywności i innych potrzebnych artykułów w ramach akcji „Polakom na Ukrainie”.

            Dzięki zaangażowaniu Uczniów i Rodziców, Nauczycieli i Dyrektorów oraz instytucji i społeczności lokalnych, Polacy z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości z terenu Ukrainy,  będą mogli godnie uczcić Święta Bożego Narodzenia.

            Punkty zbioru żywności w ramach akcji „Polakom na Ukrainie” zostały utworzone aż w 394 placówkach oświatowych na Podkarpaciu. Dziękuję za Waszą hojność oraz tak liczny udział w tej akcji, jak również za zaangażowanie we wszelkie inne inicjatywy zachęcające do czynienia dobra i urzeczywistniania wzniosłych ideałów: pomocy, solidarności, ofiarności. 

            Podkarpacki Kurator Oświaty

                   Małgorzata Rauch

        • Mikołajki
          • Mikołajki

            09.12.2022

             

            Już za nami wyjątkowy mikołajkowy tydzień…6 grudnia już tradycyjnie, panował w szkole szczególny nastrój, a uczniowie  pojawili się w mikołajkowych czapkach, rogach reniferów lub mieli na sobie coś czerwonego.  Mikołaj dotarł do wszystkich dzieci, tych najmłodszych i tych starszych. Mikołajki w klasach 1-3 przebiegły w miłej atmosferze i sprawiły dzieciom wiele radości. Były prezenty, paczki niespodzianki, świąteczne piosenki, filmy, gry i zabawy mikołajkowe. W niektórych klasach Mikołaj był już w nocy i zostawił dla dzieci prezenty i list napisany na tablicy. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali okolicznościowe gazetki i piękne prace plastyczne. Z niemniejszym entuzjazmem i ciekawością oczekiwali na prezenty uczniowie klas 4-6. A klasy 6a i 6c odbyły mikołajkową wycieczkę do Fabryki Czekolady w Rzeszowie. Nie żegnamy się z Mikołajem na długo, do następnego roku…

             

                                                                                                                                        Renata Gaweł

             

        • MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO FABRYKI CZEKOLADY
          • MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO FABRYKI CZEKOLADY

            05.12.2022

            5 XII 2022r. uczniowie klasy 6a i 6c z wychowawcami odwiedzili Fabrykę Czekolady w Rzeszowie. Była to wycieczka pełna atrakcji. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji filmowej, z której dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat pochodzenia i sposobu wyrobu czekolady. Podczas degustacji rozpoznawaliśmy różnorodne rodzaje czekolady. W trakcie warsztatów robiliśmy własną kopozycję czekoladowych słodyczy, które otrzymaliśmyw formie upominków. Po zajęciach odbył się konkurs wiedzy z nagrodami.  Było bardzo przyjemnie i słodko. 

            B. Kubicka, I. Gadomska

          • Akcja „Polakom na Ukrainie”

            01.12.2022

            Zwracamy się z prośbą do uczniów i ich rodziców  o włączenia się do akcji „Polakom na Ukrainie” poprzez przekazanie produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Zbiórka odbywa się w szkole. Zebrane artykuły  trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości w tygodniu poprzedzającym  Świąta  Bożego Narodzenia. 

            Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowić będą ciężką próbę dla całej Ukrainy, ale także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących tereny, przede wszystkim wschodniej Ukrainy. Trwająca od wielu miesięcy wojna drastycznie wpłynęła na poziom życia obywateli Ukrainy, wśród których żyją dziesiątki tysięcy naszych rodaków, a ich sytuacja materialna z roku na rok ulega pogorszeniu.

            Akcja będzie trwała od 1 do 12 grudnia 2020 r.

            Lista zbieranych artykułów:

            • makaron
            • kasza (różne rodzaje)
            • cukier
            • konserwy rybne /puszki mięsne/ pasztety
            • puszki (kukurydza, groszek itp..)
            • herbata duże opakowanie
            • kawa sypana/ kawa rozpuszczalna
            • mleko UHT w kartonie
            • mleko w proszku
            • pakowane wędliny (kabanosy)
            • kakao
            • orzechy / bakalie
            • mąka
            • olej
            • słodycze (czekolada)
            • mydło w kostce
            • mały proszek do prania
            • pasta do zębów
            • żel pod prysznic
            • szampon
            • świece

             

          • Andrzejki 2022

            30.11.2022

            Andrzejki to święto słynące z tego, że w tym dniu roku sprawdzają się wszystkie wróżby i przepowiednie. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Tradycyjnie, jak co roku uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić dzięki wróżbom, co ich czeka.  Dowiedzieli się m. in. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, czy będą szczęśliwi, bogaci, czy czekają ich dalekie podróże, czy odnajdą swoją Miłość. Z okazji Andrzejek uczniowie własnoręcznie przygotowali okolicznościowe stroje oraz różnorodne wróżby, dekoracje, gazetki, fotobudki, a Rodzice zadbali o słodki poczęstunek. Uczniowie klasy 3b zorganizowali w klasie andrzejkowy koncert gitarowy, natomiast uczniowie starszych klas wzięli udział w szkolnej dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.  Wszyscy świetnie się bawili. Pamiętajmy jednak, że Andrzejki to tylko zabawa i traktujmy wszystkie przepowiednie z przymrużeniem oka.   

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

            B. Panek 

          • KONWENCJA PRAW DZIECKA

            28.11.2022

             

            Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

            Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

            Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

            O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

            Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.

            Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.

            Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

            Konwencja o prawach dziecka mówi między innymi, że:

            • Nikt nie ma prawa dziecka zmuszać do czegokolwiek, a szczególnie do zrobienia czegoś złego.
            • Nikt nie ma prawa dziecka poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać.
            • Dziecko ma prawo otrzymać w potrzebie pomoc i opiekę.
            • Dziecko ma prawo do własnego zdania.
            • Dziecko ma prawo do tajemnic.
            • Nikt nie ma prawa bez pytania czytać korespondencji dziecka.
            • Dziecko ma prawo uczyć się i powinno mieć zapewniony dostęp do edukacji.
            • Nikt nie ma prawa prześladować dziecka, które różni się od innych np. kolorem skóry, zdrowiem, urodą.
            • Wszyscy powinni przestrzegać praw dziecka.

            Mając prawa nie zapominajmy również o obowiązkach. W art. 91 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nałożono na dziecko obowiązek:

            • słuchania swoich rodziców i opiekunów,
            • pomocy we wspólnym gospodarstwie.

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1  świętują wspólnie z UNICEF - Ziemia Wschowska jest częścią grupy Głos  Regionu. Wschowa, Sława i Szlichtyngowa są dla nas ważne

          • „Międzynarodowy Dzień Tolerancji 2022”

            27.11.2022

             Z inicjatywy Konferencji Generalnej UNESCO w  1993 roku Zgromadzenie Ogólne NZ postanowiło, że rok 1995 będzie obchodzony jako Międzynarodowy Roku Tolerancji. 16 listopada 1995 r. państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji oraz Plan Działań po zakończeniu obchodów Roku. Od 1996 roku na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16 listopada).

            Tolerancja to sposób w  jaki myślimy, wartość jaką wyznajemy, sposób postępowania i traktowania innych. Tolerancja jest umiejętnością współżycia w rodzinie, w społeczeństwie i między narodami - współżycia bez konfliktów, bez przemocy, bez walk i wojen. Tolerancji należy się nauczyć. Kultura pokoju, tolerancja, poszanowanie ludzkiego życia, prawa człowieka – te zagadnienia powinny być uczone w szkołach, przestrzegane w pracy oraz w każdej sytuacji w codziennym życiu. Tolerancja wyklucza obojętność. Jest to wzajemne zrozumienie i szacunek dla innych, przyznanie, że różnorodność jest dobrem i nie trzeba jej się bać.

            W naszej szkole również nie zapominamy o tym ważnym aspekcie życia codziennego. Szczególnie teraz gdy wśród nas coraz więcej jest osób z innych krajów, różnych wyznań, religii, kolorów skóry.

            W klasach odbyły się lekcje, zajęcia, podczas których uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozmawiali na temat tolerancji, przedstawiane były prezentacje, filmy, uczniowie wykonywali gazetki i plakaty. Wszyscy uczniowie wykazywali się dużym zaangażowaniem i na pewno wiedzą, jak ważnym elementem współżycia w środowisku szkolnym, naszego miasta czy kraju jest bycie tolerancyjnym.

            Adam Szpunar

          • Wielka Liga Czytelników

            23.11.2022

                VI Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania dzieci z rodzicami. Misją wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego.

            Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:

            1) Klasy 4-6

            2) Klasy 7-8

            Jeżeli lubisz czytać, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Zdobywaj z nami sprawności czytelnicze, awansuj do kolejnych etapów, wygrywaj nagrody i baw się świetnie! Zainteresowanych zapraszam do biblioteki szkolnej w naszej szkole i odsyłam na stronę organizatora www.wielkaliga.pl

            Biblioteka przyjmuje zgłoszenia do uczestnictwa w konkursie do 30 listopada 2022 roku.

                                                                                                                       Romana Chejzdral

        • Sukces w konkursie plastycznym
          • Sukces w konkursie plastycznym

            22.11.2022

            W październiku uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym pt. „Woda w przyrodzie”.

            Organizatorem konkursu było Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 „Tarnobrzeska Dolina Wisły” w Tarnobrzegu. Ośmioro uczniów z klas 5-7 zaprezentowało swoje prace, których celem było ukazanie w ciekawy sposób znaczenia wody dla przyrody. Spośród licznych prac, które wpłynęły na konkurs, Jury przyznało III nagrodę Marysi Tereszkiewicz z kl. 7b. Jest to wielki sukces, ponieważ w konkursie uczestniczyli uczniowie ze wszystkich tarnobrzeskich szkół podstawowych, jak również szkół z okolicznych miejscowości. Serdecznie gratulujemy!

            Wernisaż prac konkursowych można podziwiać w siedzibie RCPON 2000 w Parku Dzikowskim w Tarnobrzegu.

                                                                                                                                                    Monika Jabłońska

          • 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

            13.11.2022

            ,, NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD”

                     10 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.Jak co roku społeczność naszej szkoły uczciła pamięć tych, którzy polegli w walce o wolność narodu i kraju.

               104 lata temu Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Z historii wiemy, że przez ponad stulecie kraj nasz nie istniał na mapach Europy. Żył jednak naród i jego kultura, chociaż zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię.

              Być Polakiem w tamtych czasach, znaczyło walczyć i oddać życie za ojczyznę. Dziś nikt nie wymaga od nas takiej ofiary. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. Jak wiele trzeba było pracy i wysiłku do ich rozwiązania.

               W rocznicę odzyskania niepodległości warto zwrócić uwagę i wdzięczną myśl ku dziadkom i pradziadkom, warto wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei narodziła się POLSKA.

               Uroczystość 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uświetnił występ chóru szkolnego. W scenariuszu uroczystości znalazły się pieśni patriotyczne i okolicznościowe wiersze.

              Uroczystość zakończyło wystąpienie pani wicedyrektor Renaty Szpunar. Podziękowała ona wszystkim, którzy pięknym montażem słowno- muzycznym uświetnili obchody Narodowego Święta Niepodległości, zaprosiła do radosnego świętowania i uczestnictwa w obchodach  zorganizowanych
            w naszym mieście.

             

                                                        B. Goclan, M. Trawińska

            Film "Niepodległość" (Szkolne Koło Filmowe)

        • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

            10.11.2022

            ​​​​​​​W dniu 8 listopada 2022 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Święto to zostało utworzone w 2007 r. i ma na celu promowanie zdrowego jedzenia wśród dzieci i młodzieży, uczenia dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowania o konsekwencjach złej diety. Właściwe odżywianie ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego, w związku z czym stanowi podstawę zdrowego stylu życia. Święto to obchodzone jest na wiele sposobów. Jest wiele kampanii informacyjnych, które dotyczą dobrych nawyków żywieniowych. Jako Szkoła Promująca Zdrowie i biorąca udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!” połączyliśmy teorię z praktyką. Na lekcjach z wychowawcą uczniowie poznawali zasady zdrowej diety. Rozmawiali o produktach ekologicznych i uczyli się czytać etykiety- skład produktów spożywczych. Najciekawszą częścią zajęć były lekcje, podczas których uczniowie przygotowali własne propozycje zdrowego śniadania. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

            https://view.genial.ly/636d4a934238ba0012add27e/interactive-content-zs-6a

            Beata Kubicka