- Pan Jezus urodził się w grocie. Nasze stajenki i szopki to inkulturacja, czyli dostosowanie opowiadania o Bożym Narodzeniu do naszej, polskiej tradycji i kultury. W Betlejem, na pustyni judzkiej trudno by było zbudować pasterzom szopkę, dlatego jako schronienie wykorzystywali liczne groty skalne.
- Urządzanie szopki betlejemskiej to zwyczaj wprowadzony przez sw. Franciszka z Asyżu.
- Nazwa Betlejem oznacza dosłownie „dom chleba”. Pan Jezus chce przez to pokazać, że pragnie być naszym codziennym pokarmem.
- Pan Jezus prawie całe dzieciństwo spędził w Nazarecie w Galilei, natomiast w Betlejem w Judei tylko się urodził. To powodowało nieraz zdziwienie u Jego słuchaczy - tak np. mamy zapisane w Ewangelii wg. św. Jana :
„A wśród słuchających Go tłumów odezwały się głosy: «Ten prawdziwie jest prorokiem». Inni mówili: «To jest Mesjasz». «Ale - mówili drudzy - czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem?»” (J 7, 40-42)
- Ewangelia nie podaje ilu było mędrców, którzy przyszli z darami, którymi były złoto, kadzidło i mirra. Ich imiona Kacper, Melchior, Baltazar, oraz to, że było ich trzech przekazała nam Tradycja.
- Choinka, która ubieramy na te święta ma dwa znaczenia - symbolizuje drzewa rajskie, przy którym dokonał sie grzech pierwszych ludzi oraz drzewo krzyża, na którym Jezus odkupił grzechy całego świata.
- Od narodzenia Jezusa liczymy lata naszej ery. Taki zwyczaj wprowadził zakonnik Dionizjusz Mniejszy pracujący na polecenie papieża Jana I. Niestety, zakonnik pomylił się w rachowaniu czasu o jakieś 7 lat.
RADOSNEGO PRZEŻYWANIA TAJEMNICY NARODZENIA PANA JEZUSA ŻYCZY ZESPÓŁ KATECHETÓW: ks. Robert, ks. Tomasz i p. Wiola
-