• LEŚNA TV

            29.11.2023

            W naszej szkole od września działa Szkolne Koło Filmowe. W naszych realizacjach wykorzystujemy sprzęt zakupiony w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Pozyskujemy nową wiedzę i doświadczenie w dziedzinie filmu. Kręcenie materiału, jego obróbka i udźwiękowienie sprawiają nam ogromną frajdę. W ostatnim czasie próbowaliśmy swoich możliwości w pracy z green screenem. Powstało w ten sposób I wydanie szkolnej telewizji LEŚNA TV. Jest to materiał dotyczący Pasowania Pierwszaków. Mamy nadzieję, że powstaną kolejne wydania. Prosimy o wyrozumiałość. To nasz debiut (dopiero się uczymy). 🙂

            Link do materiału: Pasowanie Pierwszaków

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

            24.11.2023

                 

                16 listopada 2023 r. w ramach  Międzynarodowego Dnia Tolerancji wychowawcy klas młodszych i starszych Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie w sposób przystępny dla poszczególnych grup wiekowych przeprowadzili z uczniami pogadanki, zajęcia warsztatowe, wykonywali prace plastyczne, rozwiązywali krzyżówki związane z tematem, oglądali filmy i bajki edukacyjne, czytali tematyczne bajki terapeutyczne, brali udział w zabawach interaktywnych, dyskutowali na temat różnic i podobieństw między ludźmi.

                Dla całej szkoły był to czas zastanowienia się nad swoją postawą wobec innych, wymiany poglądów, przezwyciężenia stereotypów i uprzedzeń.

                Wychowawcy przypomnieli ponato uczniom, gdzie kończą się granice tolerancji w obecnych czasach.

                Tolerancja kończy się wówczas gdy, człowiek głoszonymi przez siebie słowami, przekonaniami i swoim zachowaniem, działaniem krzywdzi kogoś innego. Dzieci uświadomiono, że tolerancja nie oznacza akceptacji, aprobaty cudzych zachowań, przekonań, uznania ich za zgodne z naszymi. Natomiast tolerancja to uznanie prawa innych do posiadania własnego zdania, poglądów, które są odmienne od naszych, z którymi my sami się nie zgadzamy.

            W. Wilgosiewicz

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

            24.11.2023

            25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci– Pluszowy Miś.

                    W naszej szkole  z inicjatywy samorządu uczniowskiego obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 24 listopada. Uczniowie  w tym dniu mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania. Na koniec zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie. To był niezwykle radośnie spędzony dzień.

             Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

                                                                          Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

                                                                                                                                                            Elżbieta Kaczak           

          • SZKOŁA UCZĄCA Z MINECRAFTEM

            17.11.2023

            Czwartaki grają na lekcji w popularną grę.  

            W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie „SZKOŁA UCZĄCA Z MINECRAFTEM". Zintegrowana Platforma Edukacyjna daje uczniom możliwość wykorzystania tej popularnej gry do celów edukacyjnych. Mapa piątoklasisty, która się tam znajduje, zawiera wiele ciekawych propozycji zadań z wielu przedmiotów. Oprócz tego uczniowie biorą udział w drugiej edycji projektu edukacyjnego „Ograj Matmę", skierowanego bezpośrednio do nauczycieli matematyki. Zachęcamy do skorzystania z zasobów, jakie daje nam Minecraft: Education Edition.

          • Święto Niepodległości

            16.11.2023

             

            A jak ciebie kto zapyta:

            Kto ty taki, skąd Ty rodem ?

            Mów, żeś z tego łanu żyta,

            Żeś z tych łąk, co pachną miodem.

            Mów, że jesteś z takiej chaty,

            Co Piastowską chatą była,

            Żeś z tej ziemi, której kwiaty

            Gorzka rosa wykarmiła.

                     Maria Konopnicka, Polska moja Ojczyzna

                       

                                W dniu 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca
            105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas III – VIII pod kierunkiem nauczycieli: Wioletty Sibigi, Anety Wojdacz, Barbary Czajkowskiej i  Roberta Kiełbowicza przygotowali program słowno – muzyczny pt. ,,Polska moja Ojczyzna".   Chłopcyi dziewczęta z klas VIII oraz Julia Król – w roli Orła przedstawili pantomimę nawiązującą do sytuacji Polaków sprzed 1772 r. i utraty niepodległości wskutek rozbiorów przez państwa ościenne: Rosję, Austrię i Prusy. Zwieńczeniem akademii było widowisko taneczne z flagami w wykonaniu dziewcząt z klasy III b. Całość uroczystości uświetnił chór szkolny, prezentując repertuar pieśni patriotycznych,   m.in. Ojczyzna ma, Piechota, Przybyli ułani.

                        Dziękuję Pani Wiesławie Wilgosiewicz za przygotowanie części plastycznej,a wszystkim zaangażowanym Uczniom gratuluję wzorowej postawy patriotycznej.

                        Święto Niepodległości zostało wprowadzone do kalendarza w dniu 23 kwietnia 1937 roku. Jednakże już 2 lata później Polska znalazła się pod okupacją. Święto Niepodległości zostało zniesione w dniu 22 lipca 1945 r. przez nowe, komunistyczne władze Polski. Przywrócono je dopiero 15 lutego 1989 r. ustawą Sejmu PRL.

                                                                                                                                  Wioletta Sibiga

            Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowych: PANTOMIMA, TANIEC Z FLAGAMI.

          • Wieczornica ku czci Henryka Sienkiewicza

            16.11.2023

            „Zauroczeni wielkim człowiekiem , jakiego ziemia nam dała , swój czas poświęcamy minionym wiekom, by pamięć o nim wśród nas przetrwała” 

             

            15 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyła się wieczornica poświęcona 107 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza – patrona naszej szkoły. O godzinie 16.30 uczniowie klasy 6a zaprezentowali montaż słowno- muzyczny, który został przygotowany w oparciu o wiersze i wypracowania absolwentów naszej szkoły oraz inscenizację noweli Henryka Sienkiewicza pt:”Czy ci najmilszy?”.Występ uświetnił zespół muzyczny uczniów klasy 4a i 5c oraz uczennice klasy 6a wraz z wychowawcą, które zaśpiewały piosenkę „Dzięki komu świat przeczytał”.Wieczornicę zakończyła pani dyrektor Ewa Markowicz Zając wyrażając podziękowania  jej organizatorom oraz zgromadzonym nauczycielom, uczniom  i rodzicom za uczestnictwo w spotkaniu z patronem.

             

                                                                                                                                                        M.Trawińska, E. Flis

             

             

          • Warsztaty garncarskie w Ośrodku Medynia Głogowska

            15.11.2023

            W dniu 6 listopada 2023 r. miał miejsce wyjazd na warsztaty integracyjne do Medyni Głogowskiej,  w którym wzięli udział uczniowie z różnych oddziałów klasowych naszej szkoły.

            Podczas warsztatów każdy z uczniów kolejno ulepił własne gliniane naczynie na kole garncarskim z pomocą garncarza.  W oczekiwaniu na swoją kolej uczniowie lepili samodzielnie wymyśloną przez siebie figurkę z jednej porcji gliny przy warsztatowym stole. Uzupełnieniem warsztatów garncarskich było własnoręczne pomalowanie gotowych przedmiotów wykonanych przez pracowników Ośrodka.                        Do wyboru dzieci miały mały dzbanuszek lub ptaszka-gwizdka. Wybraną pamiątkę dzieci malowały farbami do ceramiki wg własnej koncepcji.

            Nasi Uczniowie mieli też okazję poznać historię miejsca i jego tradycje, zajrzeli do wnętrz starych drewnianych chałup i do garncarskich pieców, potem zwiedzili ekspozycje ceramiki z różnych okresów i obejrzeli fragmenty filmu z 1949 r. o garncarzach z Medyni i Zalesia.

            Na zakończenie przeszliśmy do Karczmy u Garncarzy, która znajduje się obok Ośrodka,  gdzie zjedliśmy wcześniej zamówiony, pyszny obiad.

            Tym smacznym akcentem zakończyliśmy nasz wyjazd. Wszyscy zadowoleni wrócili do domu. Każdy z uczestników tych warsztatów miał okazje zabrać ze sobą na pamiątkę wykonane przez siebie przedmioty.

                                                                                                                                                              Kamila Biednik

          • Święto ziemniaka

            07.11.2023

            Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Dzień ziemniaka zwyczajowo obchodzi się 24 września, ale uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić to wspaniałe, bulwiaste warzywo w gronie swoich kolegów i koleżanek z klasy. Ziemniak nazywany również pyrą, kartoflem to warzywo o wielu zastosowaniach. Właśnie o tym mogli się przekonać uczniowie podczas współnych zabaw i pieczenia ziemniaków. Sezon na pieczone ziemniaczki powoli się kończy, ale pozostają wspomnienia. Uwieczniamy to na wspólnych zdjęciach.

          • Uczniowie klas pierwszych dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej.

            07.11.2023

                W dniu 31 października 2023 roku do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyli uczniowie klas pierwszych. Było to wyjątkowe spotkanie podczas którego odbyło się pasowanie na czytelnika. Uroczystość zaczęła się od zwiedzania biblioteki szkolnej, zapoznania z jej regulaminem i zasadami wypożyczania książek.

               Pierwszoklasiści dowiedzieli się również jak należy dbać o książki i  jakie korzyści płyną z ich czytania. Odgadywali także bajkowe zagadki, tutaj okazali się świetnymi znawcami popularnych baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzecznie, że zawsze będą szanować książki i będą rzetelnymi czytelnikami. Na koniec spotkania przyszedł czas na najważniejsze, na pierwsze wypożyczenie książki. I w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i  rozwijania umiejętności czytania. 

                                                                                                                              Romana Chejzdral

          • WYCIECZKA DO MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA W OBLĘGORKU

            22.10.2023

            15 listopada 2023 roku będziemy obchodzić 107 rocznicę śmierci Patrona Szkoły Henryka Sienkiewicza. Stało się szkolną tradycją, że uczniowie naszej szkoły odwiedzają każdego roku muzeum pisarza w Oblęgorku. Jesienią miejsce to jest szczególnie urokliwe ze względu na piękny park otaczający pałacyk oraz kolorową o tej porze roku aleję lipową. 17 X 2023 r. uczniowie z klasy 5a, 5b, 8b wraz z nauczycielami (K. Biednik, M. Kobylarz, B. Kubicka, A. Szpunar) odwiedzili Oblęgorek Henryka Sienkiewicza- dar narodowy z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści pani przewodnik i obejrzeliśmy zgromadzone eksponaty. Podczas lekcji muzealnej uczniowie wykazali się wiedzą o Patronie Szkoły. Obejrzeliśmy prezentację „Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza”. Była to ciekawa lekcja przygotowująca do omawiania przez uczniów lektury „W pustyni i w puszczy”. Krótki spacer po parku i wykonanie pamiątkowego zdjęcia zakończyło wizytę w muzeum. W okolicy parku znajdowała się piękna ścieżka edukacyjna, która wzbudziła zainteresowanie uczniów. Odbyła się plenerowa lekcja przyrody i ekologii. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Opatów i po przejściu przez Bramę Opatowską spacerowaliśmy po Rynku. Wspomnienia z wycieczki będą tematem lekcji oraz pozostaną w naszej pamięci.

            Beata Kubicka

             

          • PASOWANIE NA UCZNIA

            20.10.2023

            Pasowanie na ucznia , to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni przeżytych w szkole.

            W naszej szkole uroczystość ta miała miejsce 20 pażdziernika 2023 roku.

            Na początek pierwszoklasiści zaprezentowali przybyłym rodzicom przygotowany program artystyczny. Doskonałym występem udowodnili , że są gotowi do sumiennej nauki i pracy w szkole. Po części artystycznej 50 uczniów trzech klas pierwszych złożyło uroczyste ślubowanie, a następnie pani dyrektor Ewa Markowicz-Zając wielkim ołówkiem dokonała aktu pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.Ten dzień na długo pozostanie w pamięci  wszystkich uczestników.

                                                                                                                                                                    Elżbieta Kaczak

          • Wycieczka kl.2a do Centrum Nauki Łukasiewicza

            18.10.2023

             

            Wycieczka kl. 2a do Centrum Nauki „Łukasiewicz”

             

            18 października b.r. klasa 2 a wraz z wychowawcą  wyjechała na wycieczkę szkolną do  Centrum Nauki Łukasiewicza w Jasionce, gdzie mogliśmy doświadczać praw fizyki, poznać tajemnice ludzkiego ciała oraz świata przyrody. Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów, które rozmieszczono na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku.

            Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

            1. Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
            2. Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
            3. My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.

            Na dużej przestrzeni ekspozycji zewnętrznej liczącej trzy poziomy przyjemnie i twórczo spędziliśmy czas. Po wspaniałej zabawie zjedliśmy pyszny posiłek w McDonaldzie.

            Zadowoleni, szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Nowej Dęby.

              

             

                                                                                                                        Renata Gaweł

             

             

          • Apel ku czci błogosławionej Rodziny Ulmów.

            18.10.2023

            28 września w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie odbył się uroczysty apel ku czci błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej na podkarpaciu, którzy 10 września zostali włączeni do grona błogosławionych Kościoła Rzymskokatolickiego.

            Na początku Ks. Tomasz Pyryt powitał wszystkich przybyłych na tą uroczystość. Następnie uczniowie w części artystycznej przybliżyli historię rodziny Ulmów. Wskazali na wielki heroizm, którym było oddanie życia za drugiego człowieka. Podkreślili wartość Ewangelii w codziennym życiu – ukazując jak Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z dziećmi wcielili przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie w życie – ukrywając prześladowanych Żydów. Zapłacili za to najwyższą cenę, bo cenę własnego życia.

            Na zakończenie części artystycznej Pani Renata Szpunar podziękowała nauczycielom za trud i poświęcenie włożone w przygotowanie apelu.

            Szczególne podziękowania skierowała ku uczniom biorącym udział w apelu oraz tym wszystkim, którzy w skupieniu i z uwagą wysłuchali tego co przygotowali ich starsi koledzy. Podkreśliła, że Józef i Wiktoria Ulmowie to nasi „sąsiedzi”, z których powinniśmy brać przykład jak kochać drugiego człowieka.

            Ks. Tomasz Pyryt

            Ks. Piotr Cieśla

          • Europejski Dzień Języków Obcych

            15.10.2023

            Znając języki wszędzie czujesz się jak u siebie w domu.

                                                                                        Edmund de Waal

            Europejski Dzień Języków Obcyh stał się w naszej szkole już tradycją. Celem tego święta jest promowanie nauki wszystkich języków. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie kompetencji językowych w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Znajomość języków ułatwia znalezienie dobrej pracy jak  i otwiera nas samych na inne kultury i narodowości. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie przypomnieli sobie dlaczego i kiedy jest obchodzone to święto. W klasach I - III uczniowie wykonali flagi krajów europejskich. Starsze klasy podjęły cały wachlarz aktywności: przygotowanie plakatów o wybranych krajach europejskich, znalezienie różnych ciekawostek o krajach oraz tłumaczeń słowa cześć i dzień dobry w różnych językach. Uczniowie, z bardzo dużą ciekawością słuchali uczniów, którzy urodzili się w Anglii, Francji oraz na Ukrainie i posługują się tymi językami. Chętnie powtarzali i uczyli się prostych zwrotów i słów w tych językach. Nauczyciele języków obcych przygotowali prezentacje multimedialne, krzyżówki, quizy oraz szkolne konkursy. Uczniowie rozwiązywali quizy w aplikacjach Wordwall oraz LearningApps. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę o Europejskim Dniu Języków Obcych, wiedzę o flagach i prostych słowach w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim.

            Zostały przygotowane i przeprowadzone dwa konkursy. Wyniki Szkolnego Konkursu Plakat Promujący Dzień Języków Obcyh:

            I miejsce: Artur Micek, ZuzannaSpelak, Amelia Bieniek, Julia Król

            II miejsce: Zuzanna Gospoś, Aleksandra Żywiec, Joanna Tomczyk, Anna Sudoł, Lena Sowa

            III miejsce: Ksawery Rębisz, Adam Gazda, Mikołaj Wilk

            Szkolny Konkurs Plastyczny Zabytki Europy

            I miejsce: Hanna Sadecka

            II miejsce: Julia Kalinowska

            III miejsce: Danuta Bartłomowicz

            Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za udział i składamy gratulacje.

                                                                                                                            Bogusława Bąk

          • ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

            14.10.2023

             

             

             

            ,, WSZYSTKO, CO WIELKIE, JEST WIELKIE PRZEZ SERCE”

            ( Cyprian Kamil Norwid)

             

             

               W dniu 13 października w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej .

            Na początku uroczystości p. Marzena Zollner powitała dyrekcję szkoły, przewodniczącego Rady Rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz zgromadzonych uczniów naszej szkoły.

            Zwróciła uwagę, że spotkanie to jest wyjątkowe ze względu na 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

             

            Część artystyczna, na którą złożyły się utwory muzyczne oraz recytacje wierszy, była dedykowana wszystkim Nauczycielom.

            Uczniowie podkreślali , że dobry nauczyciel pomaga w zdobywaniu wiedzy, nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżywa wraz z uczniami wiele natchnionych chwil.

            Nauczyciel to przyjaciel, który od najmłodszych lat prowadzi za rękę w dorosły świat. Zawód nauczyciela wymaga wielkiej odpowiedzialności i życiowej mądrości.

             

            Uczniowie w dniu Święta życzyli swoim nauczycielom wytrwałości, wspaniałych sukcesów, niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, takiej radości, przy której smutek zamiera, a pragnień tak czystych, że od nich niebo błękitnieje.

             

            W końcowej części uroczystości zabrała głos Pani Ewa Markowicz- Zając, dyrektor naszej szkoły.

            Podziękowała Nauczycielom za trud pracy, za zaangażowanie, wręczając wyróżnionym Nagrody Dyrektora.

            Podziękowania za przygotowanie wspaniałej uroczystości skierowała Pani Dyrektor przede wszystkim do uczniów biorących udział w akademii. Część artystyczna dostarczyła wszystkim zarówno wielu wzruszeń, jak i uśmiechów.

             

             

                                                                                                                        BARBARA GOCLAN

             

          • Wybieraj bezpieczną żywność - III edycja

            09.10.2023

            Kampania informacyjna

            Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 roku. Pełni rolę niezależnego ośrodka zapewniającego doradztwo naukowe podmiotom zarządzającym ryzykiem oraz informuje o ryzyku związanym z łańcuchem żywnościowym. W tym celu urząd współpracuje z szeregiem interesariuszy, by propagować spójność zaleceń naukowych w całej Unii Europejskiej, a także przedstawia założenia naukowe stanowiące podstawę przepisów i regulacji chroniących konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością w całym łańcuchu żywnościowym - od pola do stołu. Kampania zeszłoroczna odniosła duży sukces - tym razem obejmuje aż 16 krajów.
            Cele kampanii:
            • zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności,
            • zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.
            Grupa docelowa:
            • osoby w wieku 25-45 lat ze szczególnym uwzględnieniem młodych rodziców oraz osób zainteresowanych bezpieczeństwem żywności i nauką !
            Przekaz
            Aby w pełni delektować się jedzeniem, musisz mieć pewność, że jest ono bezpieczne. Dzięki nauce możesz być spokojny! Żywność dostępna na polskim rynku jest bezpieczna.
            Są produkty bardziej i mniej wartościowe pod względem odżywczym, ale wszystkie są bezpieczne. Europejscy naukowcy współpracują ze sobą, aby chronić konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością ! Tematyka kampanii skupia się na 3 tematach:
            • suplementy diety,
            • higiena żywności oraz
            • znakowanie żywności z uwzględnieniem alergenów.

            Więcej informacji:
            https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/topic/pl/allergens #EUChooseSafeFood
            https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

          • Ranczo Alpaka w Woli Baranowskiej.

            08.10.2023

            6 października klasa 1a,1b,1c wzięły udział w wycieczce do Woli Baranowskiej na Ranczo Alpaka. Oprócz cudownych alpak uczniowie mogli zobaczyć wielbłądy, kózki miniaturowe, kangury, kucyki, króliki, kanarki , papużki i wiele innych zwierząt. Wszystkie zwierzęta są przyzwyczajone do bliskiego kontaktu z ludźmi co sprawiało dzieciom mnóstwo radości. W programie wycieczki była również zabawa przy muzyce z animatorką, warsztaty rękodzielnicze, podczas których pierwszaki samodzielnie wykonały maskotkę - alpaczkę. Na zakończenie wycieczki gospodyni Rancza przygotowała dla dzieci ognisko z pieczeniem kiełbasek. Uczniowie dostali również pamiątkowe dyplomy "Przyjaciela Alpak". To były niezapomniane chwile!

            Elżbieta Kaczak

             

        • Smacznie zdrowo i kolorowo
          • Smacznie zdrowo i kolorowo

            08.10.2023

            Smacznie, zdrowo i kolorowo w klasie 2a

            W mijającym tygodniu w klasie 2a w ramach Promocji Zdrowia odbyła się akcja „Kolorowy Tydzień” promująca zdrowy styl odżywiania się.

            Owoce i warzywa, to bardzo ważny element w żywieniu zarówno, dzieci jak i dorosłych. Akcja „Kolorowy tydzień” miała na celu zachęcenie dzieci do częstego sięgania po owoce i warzywa oraz propagowanie zdrowego stylu życia i odpowiednich nawyków żywieniowych. W kolejne dni tygodnia dzieci poznawały owoce i warzywa w wybranym kolorze oraz w takim samym kolorze przychodziły ubrane do szkoły. Każdego dnia obowiązywał inny kolor:

            PONIEDZIAŁEK – żółty

            WTOREK – zielony

            ŚRODA – czerwona

            CZWARTEK – niebieski/fioletowy/granatowy

            PIĄTEK – pomarańczowy

            Wielozmysłowe poznawanie owoców i warzyw przyczyniło się do lepszego ich poznania.

            Było smacznie, zdrowo i kolorowo !

                                                      

                                                                                                               Renata Gaweł

                                                                                                        

             

          • Dzień Chłopaka w naszej szkole

            01.10.2023

            30 września w kalendarzu świąt nietypowych wypadał jeden ważniejszych, szkolnych dni - Dzień Chłopaka. 

            Z tej okazji jeszcze raz chciałybyśmy życzyć Wam kochani chłopcy:

            pogody ducha, mnóstwa niezapomnianych chwil, niezawodnych przyjaciół, słodkiego lenistwa (kiedy można oczywiście), intrygujących wyzwań i poszukiwania niezwykłych rozwiązań. Bądźcie ciekawi świata i ludzi.

            Ponieważ Dzień Chłopaka w tym roku wypadał w sobotę, świętowanie rozpoczęliśmy wcześniej. Żeńska część naszej szkolnej społeczności stanęła na wysokości zadania organizując słodkie lub smaczne poczęstunki, obdarowując chłopców miłymi drobiazgami lub organizując dla nich wyjścia do pizzerii, ogniska bądź wycieczki rowerowe. Oby więcej takich chwil!

            Anna Czerwiec

            wychowawcy klas

          • Bezpieczna droga do szkoły

            29.09.2023

             Witaj Szkoło!Jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły?  Jak należy postepować jak napotkamy niebezpieczeństwa na naszej drodze? Co robić gdy widzimy coś niebezpiecznego? Na te i na wiele innych pytań uczniowie naszej szkoły otrzymali odpowiedź na spotkaniach z dzielnicową p.Anią Gadawską. Nasza Pani Ania jak co roku bardzo chętnie podzieliła się wiedzą nt. bezpiecznej drogi do szkoły. Przedstawiła również sytuacje zagrażające bezpieczeńswtu uczniów, podając sposoby unikania ich i rozwiązywania. Dziękujemy pani Ani za ciekawe spotkania. I zapraszamy w styczniu.